Jump to content

Alarma Fabia


pacostiro
 Share

Postare recomandată

Mai e putin si trebuie sa imi soseasca masina, o Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI 101cp, si trebuie sa ma hotarasc la tipul de alarma cu care va fi echipata. Din cate am inteles de la dealer (AVIA), cele din fabrica nu sunt grozave, asa ca am ales sa o montez la ei.

Poate cineva sa-mi recomande un model anume, sau sa posteze o lista cu preturi si tipuri de alarme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca dealerul o sa spuna ca alarmele luate direct de la el sunt mai bune... La cea din echiparea masinii nu mai castiga nici un leu, pe cand la una montata ulterior are adaos bun si mai ia bani si pe montaj.

Eu tot nu inteleg de ce alarma integrata nu ar fi grozava. Am pe amandoua Skodele si sunt multumit. Nu au perimetral. Si? Nici nu i-am simtit lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum se vor revizui normele de folosire a sistemelor de alarma, in concordanta cu reglementarile europene in domeniu. Astfel ca o alarma nu va trebui sa sune mai mult de 30 sec. in continuu, unii senzori nu se vor mai putea folosii (datorita alarmelor dese si false pe care le dau).

Singurul dezavantaj al unei alarme "din fabrica" este pretul (poate), altfel are numai avantaje (nu poti avea surprize pe partea electrica - din aceasta cauza).

Altfel alege o alarma care, de preferinta, sa fie modulara (pentru eventualitatea in care vrei sa adaugi unele functii/facilitati ulterior), cu un sistem bun de imobilizare, alarmare la contactele de la usi si capote, eventual senzor de geam spart.

In rest, nu cred ca se pune problema de luat masina pe platforma, etc. pentru a fi necesari senzori de inclinare, antitractare, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca dealerul o sa spuna ca alarmele luate direct de la el sunt mai bune... La cea din echiparea masinii nu mai castiga nici un leu, pe cand la una  montata ulterior are adaos bun si mai ia bani si pe montaj.

Eu tot nu inteleg de ce alarma integrata nu ar fi grozava. Am pe amandoua Skodele si sunt multumit. Nu au perimetral. Si? Nici nu i-am simtit lipsa.

<{POST_SNAPBACK}>

Taica-meu are alarma din fabrica pe VW Bora dar se declanseaza destul de greu, am inteles ca doar cand sunt deschise fortat usile, si atunci alerteaza doar din claxon, nici vorba de sirena. In rest nu zice nimic cand trag de manerele usilor sau la socuri. El o tine in garaj, dar eu nu am garaj, asa ca as prefera o alarma ceva mai buna, si asta de cand am vazut in parcare un copil cocotat pe capota unei masini.

Intr-adevar, cele cu senzor de perimetru uneori deranjeaza prin faptul ca se declanseaza prea usor si cand nu e nevoie, dar una care se declanseaza la soc mi se pare necesara sa tina "dracii" departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.De curand,mai exact acum doua saptamani am cumparat de la Brady o Fabia Combi(promotia Avantaj) cu motorul de 1,2HTP.Din pacate nu am avut timp sa ma bucur de ea pentru ca la 1 saptamana si ceva am avut ghinionul sa-mi fie sparte geamurile la masina(parbriz,luneta,geam lateral dreapta spate + stop dreapta) de catre niste animale ca oameni nu ii pot numi. ;)

Marea mea rugaminte este aceea de a-mi da cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unei alarme ceva mai destepte.Am inteles ca sunt modele cu dpager care te avertizeaza in momentul in care cineva este pe langa masina.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au spart 3 geamuri?! Ce naiba a fost asta, vandalism? Sper ca nu il lasi pe nenorocitul care a facut asa ceva sa scape prea usor!

Alarme cu pager sunt mai multe dar eu stiu de Viper. Dar modulele suplimentare necesare pentru toate functiile ii cresc pretul la un nivel respectabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Cred ca mai e un topic similar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am unit eu.

Va rog dati search inainte de a deschide un topic. E mai util si placut asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarme sunt f multe.

Foarte bune sunt Viper. Au si posibilitatea de cuplare a unui transmitator pentru pager. Pe ele poti monta senzori soc, perimetru, microfon interior, si alti senzori, in fct de alarma.

De ex alarma K9 are si ea pager. Eu am astfel de alarma si vreau sa-mi montez peger-ul la ea. Costa aprox 4-5 mil.

A mea are senzori de soc (2 trepte) si microfon interior pt detectarea zgomotului (geam spart, etc).

In functie de tipul de alarma exista extensii (senzori suplimentari).

De ex eu nu am vrut senzor de perimetru (se poate pacali f usor si tipa masina degeaba in parcare cand trece lumea pe langa ea.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-mi spui si mie cum e pager-ul daca-ti iei.

Pe mine ma deranjaza faptul ca senzorul de soc nu e suficient de sensibil. I-au luat capacele de la roti socrului meu fara sa zica nici pas. Si era setata pe sensibilitatea cea mai mare. In rest, numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Nu prea ai ce sa-i faci, capacele se pot lua foarte usor fara ca masina sa sufere vreun "soc". Nu se rezolva decat cu senzor de perimetru... care are si reversul medaliei, adica poate sa urle non-stop din diverse cauze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am montat alarma pe masina-pager(2 buc)+perimetru+senzor soc+senzor deschidere usa-10mil total.

Alarma nu este de firma(ex:Viper) dar se comporta ok.

Din pacate perimetrul este foarte sensibil si tipa alarma imediat cum trece cineva pe langa ea asa ca am renutat pentru moment la activarea lui.

Treaba cu pager-ul este foarte misto-suna imediat cum este vreo problema cu masina-distanta la care bate este multumitoare-de ex.-eu stau la et.8 si nu am nici un fel de probleme cu pagerul.

Daca mai vreti amanunte va stau la dispozitie cu ceea ce pot.

Masina am reparat-o la service la Brady Trade ,a durat o saptamana jumate pana am putut sa iau masina de la ei si asta cu destula bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Normal ca dealerul o sa spuna ca alarmele luate direct de la el sunt mai bune... La cea din echiparea masinii nu mai castiga nici un leu, pe cand la una  montata ulterior are adaos bun si mai ia bani si pe montaj.

Eu tot nu inteleg de ce alarma integrata nu ar fi grozava. Am pe amandoua Skodele si sunt multumit. Nu au perimetral. Si? Nici nu i-am simtit lipsa.

<{POST_SNAPBACK}>

CORECT!

Sunt de aceeasi parere!

Ce este pus din fabrica e bun,mai ales la o masina cu pretentii,cum e Fabia.

Eu am ales sa am cat mai multe lucruri "de la ei" si nu-mi pare rau.Sunt convins ca "se pupa" mult mai bine cu masina decat optiunile adaugate ulterior.

Alarma+inchidere+telecomanda de nota 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am o intrebare la care am nevoie de un raspuns cat mai repede cu putinta: intre o alarma ASTRA cu soc, efractie si pager si un UNGO cu aceleasi lucruri + perimetru + soc dublu, ce ati alege (UNGO este mai scumpa cu aprox.4.000.000 f.TVA)?; Chiar iti trebuie atatea dracovenii pe ea astfel incat sa se justifice diferenta de pret? Dar despre posibilitatile de reglare a sesibilitatii alarmelor astea, ce imi puteti spune?Ce alarma se preteaza cel mai bine "conditiilor" din Romania?

Multumesc mult!

PS:Amandoua au garantie nelimitata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Astra nu am auzit pana aum, dar posiblitate de reglare trebuie sa aiba amandoua.

Eu as merge pe cea mai ieftina, nu sunt adeptul alarmelor scumpe, pana la urma nu fac altceva decat sa urle, tot Casco te scoate la mal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am o intrebare la care am nevoie de un raspuns cat mai repede cu putinta: intre o alarma ASTRA cu soc, efractie si pager si un UNGO cu aceleasi lucruri + perimetru + soc dublu, ce ati alege (UNGO este mai scumpa cu aprox.4.000.000 f.TVA)?;

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nu e prea tarziu, iti spun ca eu am ASTRA 777 cu pager. Parti bune nu stiu ce sa zic, e bine ca nu are senzor de perimetru ca nu ma piue la cap toata ziua si suna doar cand ia picioare in roti de la vecini ca le-am ocupat locul de parcare. Punctele slabe pe care le-am descoperit pana acum sunt: 1) manualul de instructiuni e slabut documentat, explicatiile nu mi se par foarte clare; 2) senzorul de soc e destul de insensibil, adica, daca apas cu amadoua mainile si balansez masina, nu se declanseaza (cred ca-i trebuie ceva pumni, shocuri mai puternice, nu balans); 3) de cateva ori s-a declansat, fara motiv zic eu, cel putin nu am vazut nici o "sursa" de soc in apropiere imediat dupa declansare, si se declanseaza daca o las pe strada si trec masini aproape (probabil prin vibratiile transmise prin asfalt).

In orice caz, e foarte utila o alarma cu pager. Multe alarme suna asemanator, si nu de fiecare data poti parca masina suficient de aproape ca sa poti auzi alarma, dar senzorul de perimetru nu mi se pare util mai ales daca zona e intens circulata de masini, pietoni, caini, pisici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e prea tarziu, iti spun ca eu am ASTRA 777 cu pager. Parti bune nu stiu ce sa zic, e bine ca nu are senzor de perimetru ca nu ma piue la cap toata ziua si suna doar cand ia picioare in roti de la vecini ca le-am ocupat locul de parcare. Punctele slabe pe care le-am descoperit pana acum sunt: 1) manualul de instructiuni e slabut documentat, explicatiile nu mi se par foarte clare; 2) senzorul de soc e destul de insensibil, adica, daca apas cu amadoua mainile si balansez masina, nu se declanseaza (cred ca-i trebuie ceva pumni, shocuri mai puternice, nu balans); 3) de cateva ori s-a declansat, fara motiv zic eu, cel putin nu am vazut nici o "sursa" de soc in apropiere imediat dupa declansare, si se declanseaza daca o las pe strada si trec masini aproape (probabil prin vibratiile transmise prin asfalt).

In orice caz, e foarte utila o alarma cu pager. Multe alarme suna asemanator, si nu de fiecare data poti parca masina suficient de aproape ca sa poti auzi alarma, dar senzorul de perimetru nu mi se pare util mai ales daca zona e intens circulata de masini, pietoni, caini, pisici.

<{POST_SNAPBACK}>

Intr-adevar, daca o lasi in strada te cam baga in sperieti...si asta datorita faptului ca trec masini zgomotoase a caror vibratie se transmite pe parbriz (acolo am montant senzorul de soc); cat despre sensibilitatea la socuri si viteza de raspus, am observat asa: daca ii dai un soc mic, incepe sa clipeasca din semnalizari, nu bipaie dar iti transmite semnal pe pager;daca ii mai dai unul la interval scurt in plus iti bipaie, si tot asa pana cand reusesti sa o enervezi si incepe "spectacolul"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) S-a mai spus pe forum: nu mai dati quote daca mesajul la care vreti sa raspundeti este ultimul. Sper ca nu am deranjat pe nimeni. End of ;)

Modificat de instinkt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am MAAT, pusa de Delcar Brasov...e fara pretentii dar cred ca a fost ieftina...sub 100 de euroi...stie suficiente, doar ca nu "bate" telecomanda foarte mult cam 50-80 de metri...are un senzor in interior(nu stiu ce-i ala), ridica geamurile daca le-am uitat deschise, avertizare la soc pe 3 nivele, inchidere/deschidere silentioasa....si nu stiu unde au pus aia butonul de reset, in caz ca raman fara telecomanda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai intreaba-i pe ei unde e ... halatu' :D .

Oricum nu e bine sa spui unde este.

Iar senzorul de interior este ..... un microfon, pentru .... cica geamuri sparte(cel putin la a mea asa este).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate...da la propitar...tre sa-i spui, nu???

asa cred si io, dar la mine e doar unu...la altzii am vazut ca sunt stereo... :))

in rest nu ma plang...inca...sper sa nu o apuce zazaniile sa urle singura, ca am vazut cazuri...la un 407...de se uita targu la el cum merea cu alarma si cu avariile...cred ca nu stia nici el unde-i butonul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestiile alea care seamana cu niste microfoane (si care ar trebui in mod normal sa fie doua la numar) sunt un emitator si un receptor de ultrasunete. Tot ansamblul are rolul de a sesiza orice miscare in habitaclu. Dupa mine, este foarte util si poate fi setat la sensibilitate maxima fara teama de alarme false (nu are nimeni si nimic ce cauta in masina, nu?). Se declanseaza chiar si daca ai uitat geamul usor deschis, mi s-a intamplat si mie (!). Vad insa ca nu exista ca optionale pt. Fabia, dar exista pt. Octavia ("Alarma cu controlul habitaclului").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate tocmai il furase omu, ce vrei, nah :D

<{POST_SNAPBACK}>

:D :D :)) :D ...nu m-am gandit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestiile alea care seamana cu niste microfoane (si care ar trebui in mod normal sa fie doua la numar) sunt un emitator si un receptor de ultrasunete. Tot ansamblul are rolul de a sesiza orice miscare in habitaclu. Dupa mine, este foarte util si poate fi setat la sensibilitate maxima fara teama de alarme false (nu are nimeni si nimic ce cauta in masina, nu?). Se declanseaza chiar si daca ai uitat geamul usor deschis, mi s-a intamplat si mie (!).  Vad insa ca nu exista ca optionale pt. Fabia, dar exista pt. Octavia ("Alarma cu controlul habitaclului").

<{POST_SNAPBACK}>

alarma e montata de dealer, nu-i din lista de optionale...cred ca avand doar un senzor, el e receptor, ... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!