Sign in to follow this  
Followers 0
sonnic53

Amenda

393 posts in this topic

glumesc..nu am scris eu la obiectii...agentul a scirs

0

@toni d - nu cred ca o sa gasesti tu un politist care sa te lase sa completezi personal la obiectii. Acolo completeaza tot agentul constatator, nu tu, tu poti decat sa semnezi daca esti de acord, daca nu esti de acord poti sa ii spui politistului ce obiectii ai si el daca vrea face mentiuni si semnezi dupa, daca nu, nu semnezi. Oricum, sunt destul de rare cazurile in care sunt de acord sa scrie ce obiectii ai. Eu sunt patit de 2 ori cu asta, i-am pus sa scrie ce obiectii am si mi-au spus "nu vrei sa semnezi, asta e " o sa primesti oricum amenda acasa si e problema ta ce faci mai departe.

0

De acord,el trece cu manuta lui obiectiile mele si eu semnez.

0

Si oricum el e obligat sa treaca nemultumirile mele la obiectii, totul e sa-ti cunosti drepturile si sa nu te lasi intimidat, daca stii ca esti in regula.

0

Semnarea procesului verbal nu inseamna recunoasterea faptei pentru care esti sanctionat

inseamna luarea la cunostiinta despre faptul ca ai fost sanctionat, fapta pentru care se aplica sanctiunea, cine intocmeste pv-u , obiectiile etc

cel mai important este faptul ca de la acel moment incepe sa curga termenele.

toate cele bune

0

Numar stramb? Poate murdar 40%; pentru numar murdar se dau amenzi mari.

0

Semnarea procesului verbal este de luare la cunostinta nu de recunoastere a faptei, din cate stiu eu.

PS: Am scris in acelasi timp cu Joki :)

Edited by Clodius
0

Am luat duminica o amenda pentru viteza la intrare in Turda (eu fiind din Cluj), am platit-o marti, si trebuie sa trimit chitanta la politia Turda din cate am inteles in termen de 15 zile...Cum procedez? Scriu adresa politiei Turda pe plic si il duc la posta?

Intreb pentru ca e prima mea amenda si nu stiu procedurile. :icon_redface:

Multumesc.

0

Niciodata nu am trimis copie dupa chitanta in alt judet sau localitate, vreo opt in special radare din ultimii noua ani, in schimb am un dosar in care pastrez procesele verbale si chitantele ,toate achitate la Roman. STIMA

0

In conformitate cu prevederile art. 28, alin. 2 din O.G. 2/2001, dupa efectuarea platii, in termen de 15 zile, trebuie sa predai o copie de pe chitanta de plata a amenzii agentului constatator sau sa o trimiti prin posta unitatii de politie din care agentul de circulatie face parte (institutie mentionata in antetul procesului-verbal de contraventie).

Copia chitantei sa trimiti, nu originalul. Eventual poti face expedierea cu confirmare de primire pentru a avea siguranta ca s-a primit plicul.

LE: toni d, rolul postului tau este ... ? Ce vrei sa ne demonstrezi, ca nu respecti legea?

0

Dar de unde ai inteles asa ceva? E prima data cand aud asta, in plus nu cred ca trebuie sa trimiti ceva. Ai platit-o si gata, normal, pastrezi chiranta pentru orice eventualitate. Banii ajung intr-un cont colector de la trezorerie si mai departe este datoria lor sa identifice ca pentru amenda respectiva (care are o serie si un numar), s-a facut plata.

0

Voi aveti habar de raspunsurile dupa ureche pe care le dati?

0

Nu, dar nici nu figurez cu amenzi neplatite , daca e gresit ma uit in lege si sub nici o forma nu incurajez nerespectarea legii. Mai grav e cand nu platesti. STIMA

0

Ok. :)

Atunci o sa va rog frumos sa nu mai postati "eu asa fac", cand acest lucru este in contradictie cu legile in vigoare.

Popica a intrebat concret unde sa trimita chitanta prin care face dovada ca a platit amenda. Punct.

0

trebuie trimisa la postul e politie care l-a amendat, sau tinuta bine si aratat apoi la primarie cand vine somatia de plata, ca din orice judet amenda se prezinta prin posta la domiciliul contravenientului, si primaria de acolo ii face dosar de executare silita, pe care il opresti cand prezinti macar o copie a chitantei de plata, daca nu mai exista originalul.

0

Razvane mi se pare ca ne cam iei la misto cu raspunzi din astea evazive. Ce vorbesti asa "oficial" cu noi, cu chestii gen "Punct." Oi fi tu moderator dar nu crezi ca exagerezi putin?

In primul rand in acel post ai fost offtopic, asa cum ma provoci sa fiu si eu acum, si imi cer scuze pentru asta.

Este un forum, in care fiecare scrie ce stie si ce crede si da un sfat daca poate, nu inseamna ca e perfect corect ce scriem sau ca nu putem sa si gresim sau sa ne inselam.

In alta ordine de idei daca si cei care intreaba ar vrea ceva 100% oficial ar cere pareri de la persoane avizate si oficiale, nu pe un forum.

0

Am facut lumina in cazul meu ,sunand la un prieten din primarie m-a lamurit. Platind toate amenzile de circulatie la casieria primariei Roman, automat am scapat de orice somatie de plata venita pe numele meu, sau stins direct deoarece in baza de date a primariei figurez cu plata acestor amenzi.

Da trebuie trimise copiile catre politia de pe raza careia a-ti fost sanctionati ,in termen de 15 zile , altfel toate bucuriile astea vin la primaria din localitatea in care domiciliati.

Ce sa-i faci ,omul cat traieste tot invata , nu stiam ca de 9 ani incalc legea si sant infractor :lol: STIMA

0

Nu inteleg ce legatura are ce scrie sub nick cu ce-am postat, btw, la subiect!?

Daca tu crezi ca iau la misto (te rog sa vorbesti in numele tau), te-nseli.

Da, este un forum, dar asta nu inseamna ca putem dezinforma colegii prin afirmatii de genul "asa fac eu si nu mi s-a intamplat nimic, deci e corect", daca legea reglementeaza aproape toate aspectele.

Dar de unde ai inteles asa ceva? E prima data cand aud asta, in plus nu cred ca trebuie sa trimiti ceva.

Q.E.D.

LE: Toni, nu este neaparat o incalcare a legii, pentru ca poti dovedi ca ti-ai achitat datoria catre stat dpdv al amenzii in cauza, dar in felul asta nu se mai face risipa de timp, bani etc, prin trimiteri de somatii si tot ce presupune demersul/rile politiei sau primariei.

0

Am intrebat de unde a auzit asta si nu am spus ca e corect sau nu. In urmatoarea afirmatie am spus "cred" ..... Dar sa lasam asta . Mie niciodata nu mi-a spus nimeni sa trimit copia chitantelor undeva

0

Mda, e posibil ca si eu sa fi luat afirmatia ta mot-a-mot si poate din cauza asta am si reactionat asa. Mea culpa daca din posturile mele s-a inteles cumva ca vreau sa iau pe cineva la misto sau sa fiu arogant vreun fel.

Sfarsitul OT-ului. :D

0

Daca esti amendat in timpul unei calatorii intr-o localitate si platesti amenda in alta localitate departe de casa, este bine sa trimiti copia chitantei la politia de care apartine agentul constatator. Daca nu trimiti copia, agentul dupa un timp va instiinta primaria ta de domiciliu care-ti va trimite somatie de plata. Tu trebuie sa mergi la primarie si sa arati chitanta. Deci mare lucru nu se intampla, dar pierzi foarte mult timp, asa ca este bine sa trimiti copia. De obicei politistii spun asta si trebuie sa-i intrebi adresa exacta si denumirea institutiei. Oricum este bine sa pastrezi chitanta cativa ani.

0

Am luat amenda la intrarea pe autostrada dinspre Constanta si am platit-o la Iasi...

Acum vreo 3 ani...si nu am trimis nimic nimanui...

0

Agentii constatatori recomanda sa se trimita copia chitantei de plata pentru ca ei cand isi fac descarcarile sa nu te trimita in debit

Si pe formulare era la un moment dat scris aceasta indicatie,

Totusi la nivel fiscal lucrurile s-au miscat in sens pozitiv

Adica exista evidenta fiscala pana la nivelul fiecarui judet pentru toti contribuabilii si sunt si interconectate bazele de date

Asa ca plata se inregistreaza, si dupa CNP poti fi verificat

Toate cele bune

0

Eu pana acum nu am luat foarte multe amenzi, insa nu am primit nici una in zona unde am domiciliul (in TR) am luat 2 in Bucuresti si una la Calugareni. Le-am platit pe toate la CEC si pe chitante am seria si nr de identificare de pe amenda (sau proces verbal, ca parca asa ii spune). Din cate stiu eu, repet, banii intra la trezorerie , si este un singut cont pentru toata tara, deci nu conteaza in ce zona ai fost amendat, banii tot acolo ajung, si ei isi identifica platile singuri. Oricum cea mai buna varianta, daca suntem amendati, mi se pare aceea de a plati pe loc amenda, daca avem banii disponibili la noi, insa nu toate echipajele au chitantier si nu se poate plati pe loc mereu.

@Razvan - poate nu m-am exprimat nici eu corect si imi cer scuze pentru asta. Hai sa lasam micile "rautati" ca nu e bine sa facem asta acum in preajma Craciunului.

Drumuri bune pentru toata lumea si fara amenzi !

0

Si care e problema ca nu au chitantier? Scrii pe procesul verbal ca agentul refuza sa incaseze amenda si atunci sa vezi cum il anuleaza.

0