Jump to content

Photo

Amenda

• Please log in to reply
363 replies to this topic

#1 sonnic53

sonnic53
  • Oraş:Focşani
  • Maşina:Vw
  • Model:golf 3 .
  • Motorizarea:1.4

Posted 21.04.2010 @ 17:29

O problema legata de o amenda... astazi circuland cu masina ,fara centura pusa ma oprit un nene politist si mia dat o amenda de 120 lei . mam dus la primarie sa o platesc ca sa o dau la jumate. acolo cand am platit mia zis ca mai am o amenda din 17.02.2009 de 360 lei . pe care nu o am platita.

mia zis ca daca nu o platesc o sa fac munca in folosul comunitatii . in ce consta aceasta munca , pe cat timp ( ma macina curiozitatea ) o sa platesc amenda pentru ca mia zis ca o pot plati si in rate. insa daca nu as vrea sa o platesc ce se poate intampla ... ? mersi mult .

Posted Image

#2 Guadalcanal

Guadalcanal
  • Oraş:Constanţa
  • Maşina:ex.Skoda
  • Model:Fabia
  • Motorizarea:1.4 16V

Posted 21.04.2010 @ 17:47

Probabil ceva in genul celor care primesc ajutor social de la primarie iar pentru asta cei in cauza trebuie sa presteze 9 zile de munca in folosul comunitatii.

#3 sonnic53

sonnic53

Posted 21.04.2010 @ 18:04

ceva mai concret ? adica ce fel de munca ? ce sa fac ?

si daca nu platesc amenda , au ce sa-mi faca ? nustiu orice ... se poate ? adica pur si simplu nu platesc amenda si asta e ...

intreb sa stiu macar la ce sa ma astept . multumesc

#4 martinje

martinje
  • Oraş:Tulcea
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:golf 4 variant
  • Motorizarea:1.6 16v AZD

Posted 22.04.2010 @ 09:03

plantezi flori, tunzi iarba in parc, tunzi gardul viu...
sauuu astepti sa se prescrie :icon_thumright:

#5 Michael_9N

Michael_9N

Membru Senior

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:MTB
  • Model:Kona Kilauea
  • Motorizarea:20V

Posted 22.04.2010 @ 09:05

sau o sa te puna sa asfaltezi gropile :icon_thumright:

Posted Image

#6 Valix

Valix
  • Model:Passat CC
  • Motorizarea:1.8 TSI 160 CP

Posted 22.04.2010 @ 09:09

Eu stiam ca te baga la vopsit copaci cu var, altoit rododendroni, reglat belengehre la autobuze, chestii simple dar care iti macina timpul.

#7 sonnic53

sonnic53

Posted 22.04.2010 @ 09:17

si sa inteleg ca sunt obligat sa fac astea ? daca nu ce ?;) inseamna ca ma duc de azi sa mai platesc din amenda :icon_thumright: . mersi frumos de raspunsuri

#8 joky

joky
  • Oraş:Gherla
  • Maşina:volkswagen
  • Model:golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9TDI 110 CP

Posted 22.04.2010 @ 09:42

OG 2/2001

ART. 9
(1) Prestarea unei activităţi n folosul comunităţii poate fi stabilită numai prin lege şi numai pe o durată ce nu poate depăşi 300 de ore.
(2) Sancţiunea prevăzută la alin. (1) se stabileşte alternativ cu amenda.

(3) n cazul n care contravenientul nu a achitat amenda n termen de 30 de zile de la rămnerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, organul din care face parte agentul constatator va sesiza instanţa de judecată pe a cărei rază teritorială s-a săvrşit contravenţia, n vederea nlocuirii amenzii cu sancţiunea obligării contravenientului la prestarea unei activităţi n folosul comunităţii, ţinndu-se seama de partea din amendă care a fost achitată.
(4) La primul termen de judecată, instanţa, cu citarea contravenientului, poate acorda acestuia, la cerere, un termen de 30 de zile, n vederea achitării integrale a amenzii.

(5) n cazul n care contravenientul nu achită amenda n termenul prevăzut la alin. (4), instanţa procedează la nlocuirea amenzii cu sancţiunea obligării la prestarea unei activităţi n folosul comunităţii.

(6) Hotărrea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi n folosul comunităţii este supusă recursului.

#9 sonnic53

sonnic53

Posted 22.04.2010 @ 15:55

multumesc mult pentru informatii .

astazi am fost si am platit o parte din amenda. si era o doamna acuma acolo . care mia zis daca nu platesc deloc din amenda o sa-mi vina acasa o prestatie sau ceva de genul acesta ( insa mia zis ca nu e cazul la mine inca , cica trebue sa treaca mai mult de un an) asta este ? ....

si ca daca vreau sa numi vina . trebue sa incep sa platesc macar cat de putin din ia sa vada ca vrea sa o platesc . cica pot duce si cate 10 lei pe saptamana/luna. dar trebue sa vada ei ca vreau sa o platesc .... avand astazi 80 lei la mine atat am dat :P . a zis ca este ok . pot da oricat . .. sper sa nu se intample si altceva ... mersi frumos inca o data

#10 AdCrys

AdCrys
  • Oraş:Buzău
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.9 TDi 90CP

Posted 04.05.2010 @ 09:22

Dar nu inteleg ... tu ai mai luat o amenda si nu ai platit-o sau s-a facut o greseala ?

#11 D a n i

D a n i
  • Oraş:Deva
  • Maşina:VW
  • Model:Passat
  • Motorizarea:1.9 TDI 130CP

Posted 11.05.2010 @ 16:29

Daca nu ridici de la posta recomandata de la Politie ( probabil vre-un radar ) ce se intampla ? Ca vorba aceea - nu esti incunostintat oficial de savarsirea vre-unei fapte. Ce se intampla cu amenda ?

#12 overseas

overseas
  • Maşina:VW Passat
  • Model:B6
  • Motorizarea:2.0 TDI DPF CR

Posted 11.05.2010 @ 16:32

Vezi ca ti-o mai retrimite Politia inca o data parca la un interval de 7-10 zile.
Daca nu o ridici se cheama ca nu ai luat la cunostinta, deci nu pot sa mearga mai departe cu aplicarea sanctiunii.

#13 D a n i

D a n i
  • Oraş:Deva
  • Maşina:VW
  • Model:Passat
  • Motorizarea:1.9 TDI 130CP

Posted 11.05.2010 @ 16:50

Mersi Overseas. Asa ma gandeam si eu. Nu ridic nici o recomandata de la Politie nici daca ma pici cu ceara. Chit ca ma costa - de fiecare data cand intreb - o ciocolata pt. domnisoara de la Posta. :)
Pana acum a tinut figura. Sunt oare si altii care au avut vreo experienta neplacuta chiar daca n-au ridicat recomandata de la Politie ???

#14 darin

darin
  • Oraş:Craiova
  • Maşina:vw
  • Model:golf 4
  • Motorizarea:1.9 tdi atd 101

Posted 11.05.2010 @ 17:42

fratelui meu i-a venit acum vreo 1 an jumatate o recomandata de la politie din alt judet pe unde trecuse cu masina in acea perioada,de unde a facut si legatura ca e posibil sa fie un "cadou",dar pe care nu a mers sa o ridice si de atunci incoace nu a mai venit si nu i s-a intamplat nimic.

#15 radu sarbu

radu sarbu
  • Maşina:Vw Passat
  • Model:2007 bmp
  • Motorizarea:2,0 140 cp dsg

Posted 11.05.2010 @ 20:09

LA fel si eu in Deva, acum 3 ani, am luat o amenda de parcare incentrul orasului. M-am certat cu politistul ca era clar partinitor cu concetatenii lui ( el ma amenda si la 10 metri de noi parcau , plecau si veneau dupa 2-3 min , masina dupa masina )... A spus ca se va ocupa si de ei ... Bineinteles ca am fost nesimtit :rolleyes: si nu i-am semnat PV ba chiar i l-am aruncat in masina ...cu 'dedicatii' dupa care am plecat . La 1 luna dupa asta a venit CEVA acasa ...dar nu am fost la posta ....Pana acum ...NIMIC.

Morala :

VA rog sa fiti CIVILIZATi ( nu ca mine :blah_: ) si sa circulati REGULAMENTAR

VA pupa tata si :beerchug: Safe

#16 sonnic53

sonnic53

Posted 12.05.2010 @ 23:41

Dar nu inteleg ... tu ai mai luat o amenda si nu ai platit-o sau s-a facut o greseala ?

din ce am vazut . este o amenda luata de mine de prin 2009 . cea care nu este platita...

pe asta neplatita am aflato atunci cand am luat o amenda de centura ...si am fost la primarie sa o platesc..si mia zis ca mai am una de prin 2009 care trebue platita ...ca daca nu o sa fac munca in folosu comunitatii.. lol :biggrin:

#17 swarthofole

swarthofole
  • Oraş:Buzău
  • Model:Golf V
  • Motorizarea:1,6 FSI 115 CP

Posted 14.05.2010 @ 19:39

@sonnic53

atat timp cat nu semnezi la posta ca ai primit recomandata, nu au ce sa iti faca...in caz contrar se considera primita si acceptata (la fel ca si in cazul procesului verbal semnat pe loc)...numai sa ai grija sa nu semneze in locul tau vreo ruda...

#18 joky

joky
  • Oraş:Gherla
  • Model:golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9TDI 110 CP

Posted 14.05.2010 @ 20:15

:off topic
ar fi de un real folos si celorlalti daca ati sustine legal argumentarile referitoare la nesemnarea procesului verbal si la refuzul de a fi primit
nu de alta dar comunicarea se poate face conform legilor din romania si prin afisare
daca exista si alte prevederi legale cred ca toti am fi recunoscatori sa ni le impartasiti

#19 passat19tdi

passat19tdi
  • Oraş:Timişoara
  • Model:35i facelift
  • Motorizarea: tdi 81 KW AFN

Posted 14.05.2010 @ 20:50

Pe scurt
Azi am desfacut bordul si mi-am curatat instalatia AC, usile inchise tot ce am demontat am pus pe bancheta din spate.La un moment dat niste politisti comunitari au inceput sa faca poze,si au venit la mine propunandu-mi sa fiu martor la procesul verbal ce-l vor scrie ,cum ca au o sesizare ca cineva din zona face service in fata blocului, i-am sitirit dar am ramas cu o frica in oase.....poate sa-mi dea amenda doar pt asta ??

PS. acum doua saptamani am luat o amenda de 250 ron in 48 ore ca am parcat pe spatiul verde (la coltul blocului unde sunt 3 smocuri de iarba)

Stie cineva care e legislatia privitor la chestiile astea ca vreau sa ma pun la curent .

Edited by passat19tdi, 14.05.2010 @ 21:06.

Posted Image

#20 chybryt

chybryt
  • Model:passat variant
  • Motorizarea:1.9 tdi 74 kw

Posted 15.05.2010 @ 11:41

Daca imi vine vreo amenda prefer sa fac munca in folosul comunitatii :) chiar sunt curios ce ma pot pune sa fac

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users