Jump to content

Golf 6 - Probleme oglinzi exterioare


Riciu
 Share

Postare recomandată

Se schimba partea de sub oglinda in care sunt ledurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Ieri dimineata m-am trezit fara oglinda stanga de la masina, mai rau e ca au smuls-o si mi-au lasat varza partea aia din jurul oglinzii. Acum ma uit pe net sa iau o oglina din dezmembrari, ideea e ca nu stiu care s-ar potrivi la mine, in sensul ca sa aiba toate functiile care le avea cea dinainte. Ce aveam pe masina era pliabil electrica, iluminat, incalzita electric si semnalizare in ea.

Sa ma iau neaparat dupa cod, sau stie cineva cate mufe sa aiba sau pini? Cum imi dau seama daca oglinda din dezmembrari are functiile celei dinainte? Ce sa urmaresc la ea? Sau nu-mi ramane decat sa desfac portiera din dreapta sa ma uit la cealalta oglinda?

Am zis sa intreb mai intai aici de solutii in speranta ca as scapa de demontat din partea dreapta.

13162118_1173728226005600_92360747_n.jpg

13162397_1173724942672595_2009203282_n.jpg

Modificat de FlorinVtin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Brasov stau, iar masina am lasat-o intre doua blocuri, sau mai bine zis, intre doua scari de bloc, e un magazin acolo si au intrare in spate. Masina o parchez acolo de un an de zile si n-am avut niciun fel de probleme, plus de asta ca mai erau 4 masini parcate acolo langa mine, dar comanda o fi fost probabil oglinda de Golf 6 pe negru pentru ca la doua scari inainte de mine mai e un Golf 6 dar de alta culoare ... cine stie, ipoteze ar putea fi multe ...

Acum stau si ma gandesc cate fire trebuie sa aiba cablul de la oglinda ca sa-mi dau seama ca are toate functiile care imi trebuie mie.

6 fire sau alt numar de fire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe codul din poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, FlorinVtin said:

Salutare,

Ieri dimineata m-am trezit fara oglinda stanga de la masina, mai rau e ca au smuls-o si mi-au lasat varza partea aia din jurul oglinzii. Acum ma uit pe net sa iau o oglina din dezmembrari, ideea e ca nu stiu care s-ar potrivi la mine, in sensul ca sa aiba toate functiile care le avea cea dinainte. Ce aveam pe masina era pliabil electrica, iluminat, incalzita electric si semnalizare in ea.

Sa ma iau neaparat dupa cod, sau stie cineva cate mufe sa aiba sau pini?

Ai nevoie de o oglinda cu 9 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-un final am desfacut usa si cablul de la oglinda are 9 fire. Multumesc baieti! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De Paste, un copil nesupravegheat de parinti a deschis usa masinii fara sa se asigure si uite asa am ramas fara oglinda dreapta.

Am cautat pe net oglinda din dezmembrari si am gasit aceasta oglinda.

Intrebarea mea era daca pot identifica din poze daca aceasta oglinda are intrare pt  mirror down si rabatabil electric ? Unde sa ma uit dupa cei 9 pini ?

Si inca o intrebare, la golf 6 exista oglinda heliomata ?

Multumesc

image_0.jpg

image_3.jpg

image_4.jpg

image_2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda dreapta cu rabatare si puddle light are 13 pini.

Nu exista oglinda heliomata OE la Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cea din poza e OK, ca nu imi pot da seama.

Codul de pe ea e diferit fata de cea postata in postul 2, cei drept banui ca nu e nici Trendline

Legat de heliomat am tot cautat si nu am gasit, de asta am si intrebat, poate nu cautam eu bine 

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numara daca are 13 pini ocupati in mufa.

De obicei oglinzile care au puddle au si rabatare electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda de pe stanga are 9 pini, iar cea de pe dreapta 13 pini pentru ca are Mirror Down. In link-ul atasat gasesesti toate codurile pentru oglinda ta.

http://etka.cc/vw/part_single/catalog/vw/markt/RDW/modell/GOLF/year/2009/drive_standart/649/hg_ug/857/subcategory/857040/part_id/0/lang/v#sec_1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Oglinda de pe partea dreapta este la fel indiferent de pozitionarea volanului ?

Adica, daca gasesc o masina cu volan pe dreapta si cumpar oglinda de pe dreapta, se potriveste la masina mea cu volan pe stanga ?

La prima vedere ea pare la fel si chiar are un nr de 13-16 pini

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, difera unghiul acesteia cu caroseria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unghiul oglinzii (sticla) sau si prinderea ei de caroserie ?

Dupa ce imi pot da seama ca e diferita fata de ceea ce caut eu ?

Toate codurile par la fel. Ori stanga ori dreapta nu am vazut specificat undeva amplasarea volanului.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unghiul care il face oglinda, fata de caroserie - bratul.

codul difera la oglinda de la masina cu volan pe dreapta, la cea cu volan pe stanga. Soliciti sa iti dea codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Dacă mașina este tredline, oglinda cea mai simpla bănui. Pot monta oglinda full, cea cu 13 pini ? Bănui că ea va funcționa ca si oglinda avută anterior, asa e ?

Mulțumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate monta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, manuta said:

Salutare,

Dacă mașina este tredline, oglinda cea mai simpla bănui. Pot monta oglinda full, cea cu 13 pini ? Bănui că ea va funcționa ca si oglinda avută anterior, asa e ?

Mulțumesc,

O poti face, dar oglinda costa mai mult decat cea normala, avand in vedere ca nu-i poti folosi functiile ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, aveti dreptate. Dar pentru o diferenta de 100 ron nu merita, zic eu. Poate in viitor fac adaptarile necesare sa o fac sa functioneze la capacitatea ei maxima.

Multumesc de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 26.03.2015 at 5:38 AM, Adybv said:

Si pot face eu asta cu VCDS? Sau e mai complex?

si eu vreau la fel?stie cineva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti raspunsul pe ultima pagina din celalalt topic din aria Golf VI in care ai mai postat:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salutare, ma confrunt cu urmatoare problema la masina din semnatura: la actionarea butonului pe pliere, oglinda din dreapta in jumatate din cazuri nu se deshide si cateodata si cea de stanga. Am observat ca se intampla doar in cazul cand vreau sa le deschid. Iar cand functioneaza plierea, oglinda din dreapta e mai inceata fata de stanga. Am desfacut geam, capac, am curatat cu wd40 dar nimic. Cineva cu probleme asemanatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opțiunea de coborâre a oglinzii din dreapta în reverse e opțională sau ar trebui să meargă nu default?

Eu o am activată atât în Convenience cat si cu VCDS, am respectat și procedurade activare,  dar pur si simplu nu vrea să urce din nou când o pun in D/P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depaseste 20 kmh si o sa urce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!