Jump to content

Golf 6 - Probleme oglinzi exterioare


Riciu
 Share

Postare recomandată

S-a spart capacu de la oglinda dreapta...doar capacul cel vopsit...nu stiu unde pot gasi sa cumpar doar capacul ca am impresia ca la reprezentanta vand doar oglinda cu totul sau doar sticla :( Aveti ceva solutii? Mersi fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si capac :

Capacul pentru oglinda vopsita (grunduit) COD 5K0 857 538 GRU pret 119.82 fara TVA

Corp Oglinda : 5K0 857 508AD9B9 pret 443.55 fara TVA (acesta este pentru modelul TREND , am cautat pentru seria mea de sasiu )

Geamul de oglinda si semnalul vin separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am o intrebare indirecta pe subiectul postului, insa poate sunt si altii interesati.

eu as vrea sa aflu cum se demonteaza capacul de oglinda la G6 pt ca vreau sa il vopsesc. din cate m-am uitat, nu am vazut vre-un surub si intuiesc ca intai se scoate geamul de oglinda si apoi am acces la prinderi insa nu as vrea sa "experimentez".

deci daca aveti vre-un sfat, e binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te salut !

Varinata video pentru Golf 6 :

Demontare capac oglinda Golf 6

Varianta scrisa 1 , la un Golf 5 ... cred ... :

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3819890

Varianta scrisa 2 , la un Golf 4 ... cred ... :

http://forums.vwvortex.com/zerothread?&id=4099628

Ozzy buna ! :)

Modificat de dangrig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va multumesc frumos pentru ajutor, am rezolvat problema ...

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hello,

Nu as vrea sa deschid alt topic. De curand m-am trezit cu geamul de oglinda stg spart (inca mai e complet si cat de cat functional) - pesemne au incercat sa il sustraga dar nu au reusit.

Aveti idee cam cat costa si unde se poate gasi? ma gandesc ca la reprezentanta ajunge destul de scump si daca rezista 2-3 luni nu stiu daca merita..... chiar ma gandeam sa il mai tin asa o perioada - ca nu mai prezinta interes.

Pe de alta parte ma gandesc ca "se tine" destul de bine acolo daca nu au reusit sa il scoata - nu prea imi place faza cu scosul geamului din clipul de mai sus !!!

La masina mai veche (Renault Megane) am patit la fel: dupa 3-4 luni de la achizitie m-am trezit cu oglinda stg lipsa ..atunci chiar m-am agitat pe la politie, etc (cred ca se distrau politistii pe seama mea :)) ) si pana la urma am cumparat o oglinda Alkar de 50RON pe care o am si acum - e super ok !

Multam!

<mtode>

Modificat de mtode
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geam oglinda stg 5K0 857 521 pret 219.82RON +TVA la reprezentanta.

Vezi sa nu ai fransiza la CASCO (sa te trezesti ca e mai mare fransiza decat oglinda)

Nu prea merita sa cresti daunalitatea pentru o suma asa mica.Pe viitor pot folosii aceste mici dosare de dauna ca sa iti bage fransiza (asta daca nu ai deja)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cca. 200 RON pe oglinda (furata), in ianuarie. Problema a fost ca nu prea am gasit la reprezentante, noroc ca la Midocar Otopeni se ajunge greu :mellow:. Am CASCO fara fransiza, dar sincer, pana ar fi rezolvat ei m-ar fi apucat piticii. A doua zi le-am sablat (am dormit cu emotii noaptea aia) si de atunci nu am mai avut probleme, but then again nici pana sa imi fure oglinda nu m-as fi gandit ca o sa patesc asta. Sa te fereasca Dumnezeu de... oamenii rai. Era o chestiune de timp pana sa inceapa si ghertoii sa isi ia Golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furaciuni pe oglinzi in general pe ML-uri, X5-uri ,E-klass ... si acum G6.Am intrat in gama premium!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@manatee: Nici nu m-am gandit sa deschid dosar de dauna!

Referitor la preturi ..m-am cam lamurit ..cred ca o mai tin asa o perioada:-))

<mtode>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, Am si io o problema cu ceva spart (la G6 HL 1.4 TSI 122): un proiector(cel din stanga) - asa l-am gasit in parcare... In fine are cineva idee daca as putea gasi undeva doar sticla proiectorului si bineinteles daca se poate inlocui doar sticla?

La reprezentanta ma pun sa-l cumpar cu totul (350 RON + montat).

Are rost sa deschid dosar de dauna chiar daca nu am Franșiză?

Multumesc anticipat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se gaseste sticla separat. Doar proiectorul intreg.

S-a discutat asta acum cateva saptamani aici : (vezi pe mijlocul paginii)

http://vwforum.ro/index.php?showto...2327&st=140

Noua ni s-a spart ala din dreapta.

Am gasit asa

- 350 + montat la dealer

- ~ 280 ron la Centrocar - si bineinteles montaj DIY :D

Pana la urma ne-a facut cineva un geam din plexiglass si l-am lasat asa.

Atunci nu aveam timp si acum nu avem chef sa umblam pe caldurile astea. (si mai ales ca abia am luat vacanta)

Poate la toamna , da-l incolo de proiector. (oricum nu-l folosim)

Modificat de dangrig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , Multumesc mult si sa stii ca ai dreptate cu folositu' insa io ma gandeam sa fac pe casco ca si asa mai am si grila bushita dar la toamna....

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

@Mihaita89 :Fii mai explicit.Ce plastic de la semnalizare te intereseaza?

Ai cam doua lucrui mari si late la oglinda capac + rama(care este defapt corp oglinda )

Tu te referi la geamul semnalului(5K0 949 102 )?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru postarea incorecta.

La geamul semnalului ma refer. Acela este codul? Este cu tot cu leduri? (pe mine nu ma interesa decat geamul) Cat o costa?

genvyr2547alk.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da acela este codul.Din cate stiu vine complet ca orice alt reper pe leduri:DRL-uri , stopuri pe leduri , stop central pe leduri ...etc

Modificat de manatee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vine ala intreg inclusiv ornamentul de plastic negru de sub el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Cat de usor se scoate oglinda, m-am cam speriat in primele 20secunde din video, a tras frumos de ea si a iesit. Usor de luat si pus in buzunar. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa speram ca nu vede si cine nu trebuie filmuletul asta ca s-au dus oglinzile noastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pliere eletrica ,nu cred ca mai e ok sa o dai peste cap.

La leon 1p cel putin asa este.

Ideale clipurile de genul asta,nu mai esti nevoit sa platesti ora de manopera dealerului.

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel principiu de prindere al oglinzii propriu-zise e des intalnit si la alte marci... totusi sa nu credeti ca e chiar usor de desfacut, am una crapata la activ, la Corsa sotiei

De pus la loc e mai simplu, dar de scos intreaga e mai complicat :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pliere eletrica ,nu cred ca mai e ok sa o dai peste cap.

Nu e nici o problema daca o dai peste cap, nu se intampla nimic.

Si e mai safe sa tragi de oglinda de sus sau de jos, nu se va crapa asa usor, deoarece mai intervine si curbura oglinzii si e mai rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut!Sunt detinatorul unui vw golf plus din anul 2010 motor 2 litri 110 cp masina merge super dar am mici probleme cu semnalizarile si oglinzile retrovizoare.Semnalizarile pe faimoasele leduri merg dar cand vrea merge doar jumatate sau cateva leduri iar daca insisti cu semnalizarea nu mai vrea deloc,bineinteles ca am dat tripla jos si stupoare.... nu se poate umbla in ea este turnata efectiv am taiato finut si am ajuns la ansamblu rotund de leduri am dat cu aer cald pe ea a mers cateva zile si iar imi face figuri, gasesc ansamblu de leduri pe undeva de cumparat daca da unde.Iar cealalta probl e cu oglinzile am pe buton rabatarea oglinzilor si nu vrea trebuie facuta vreo codare cu vagul sau vreo siguranta dusa mentionez ca butonul functioneaza super pe toate functiile adica stanga dreapta incalzire pana la rabatare acolo pe pozitia respectiva nu vrea.Am vag com 908 in limba romana si stiu sa lucrez cu el pt ca am avut timp de 5 ani un a4 dar la vw nu prea am studiat si acum incerc sa invat.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca sunt lipituri reci, nu ai ce sa le faci, trebuie schimbata banda

2. De cand ai masina, a functionat plierea vreodata? Te-ai gandit ca poate fostul proprietar a inlocuit oglinzile cu unele care nu are pliere? Mie asa imi pare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e banda e cablaj rotund cu leduri si cred ca pe cablaj e problema iar cu oglinzile utie ca nu mi-am pus aceasta problema dar totusi vreau sa verific cam cum trebuie sa-mi dau seama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!