Jump to content

Norauto Titan Bucuresti


Doom_I_86
 Share

Postare recomandată

Imi pare rau de Norauto Titan...

 

Eu am colaborat bine cu ei si am fost, in general, multumit de lucrari si preturi, dar in ultimul timp parca s-au prostit cu totul.

 

Au 4 standuri care stau mai mereu goale si un singur mecanic care bantuie pe acolo care se mai ocupa de cate-o lucrare.

 

La inceput erau mai multi mecanici, preturile erau acceptabile si aveau o flexibilitate fata de client. In prezent, se pare ca nu mai e chiar asa... Preturi destul de mari si daca te duci cu masina sa-ti evalueze un defect, incearca sa te taxeze din start cu o lucrare standard de minim 100 lei, fara sa stea de vorba, lucru pe care eu nu-l suport nu numai la ei ci si la altii.

 

Daca nu ai timp / chef sau respect pentru omul care vine la service sa te uiti in primul rand la masina si mai apoi sa-l taxezi, nu inteleg de ce nu fac un tarif de diagnosticare de 25-30 lei pe care sa-l plateasca omul, sa vada ce necaz are si cat costa piesele. Mi se pare mult mai civilizat asa.

 

Apoi, cand ii intrebi de preturi la piese, te crucesti, frate. Ori au senzatia ca "s-a intalinit hotzul cu prostul" ori aduc piesele alea din Honolulu de costa cu 40-50% mai mult decat piesele din piata. Ei ingnora faptul ca s-a inventat internetul si ca lumea a inceput sa stie cam cat ar trebui sa coste o piesa sau o lucrare. 

 

Iar asta e o problema comuna care a inceput sa afecteze si micile service-uri de cartier. Dupa ce ca e criza si lumea face lucrari din an in Paste la masina, daca mai iei si pielea de pe client cand vin la tine la service, a doua oara cu siguranta nu va mai veni. 

 

Acesti patroni de service nu inteleg un lucru simplu, ca omul care isi face o lucrare si e multumit de serviciu si de pret, va mai veni si luna viitoare sau peste doua luni, cand mai face rost de bani sa-si mai faca si alta lucrare... ca masinile astea se strica.. nu sunt biciclete...

 

Magazinul NORAUTO, in schimb e bine pus la punct si gasesti multe chestii marunte (basicul masinii) la preturi acceptabile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ieri din cauza ca am ajuns prea devreme la service-ul unde imi repar masina am zis sa ma plimb prin magazinul Norauto. Eu aveam de gand sa-mi schimb doar uleiul, avem deja piesele luate de la autokarma. Si am vazut ca cei de la norauto aveau filtre pe stoc... am zis hai sa vedem poate au si filtru de aer. L-am gasit cu greu din cauza ca era codul intors. 30 lei filtru aer Mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de apreciat la ei, am returnat un cric crocodil destul de repede, nici nu au deschis cutia :) putea sa fie altceva in locul produsului sau sa fie produsul deteriorat.

nu ca as face asa ceva...doar motivul returului a fost inflorit "e prea inalt si nu incape sub masina"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Norauto este o franciza franceza ca sa clarificam unele persoane.

 

Poti gasi anumite produse la un pret ok in magazin,ca service sunt ok pe lucruri generaliste pneumatica,frane,amortizoarerevizii etc  totul este cu garantie.Pe lucruri specifice Vag nu au treaba.

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

Am fost pentru o simpla revizie la o skoda octavia 1, benzina cu piesele cumparate de la ei (sediul TITAN). Am stat langa masina pe perioada reviziei si am vazut lucrarea.

La schimbarea filtrului de polen, nu au aspirat mizeria inainte sa scoata filtrul vechi a.i. au intrat cateva frunze uscate in aeroterma cand l-au scos. Acest lucru l-am observat dupa ce am plecat si am dat drumul la ventilator si bordul a inceput sa vibreze (s-a dezechilibrat ventilatorul datorita frunzelor). Am rezolvat personal problema in parcare, demontand aeroterma si scotand mizeria din ventilator.

Filtrul de polen comandat de la ei pe baza talonului, a fost cu 5 mm mai inalt (30 mm) si nu a intrat complet in locasul dedicat, capacul nefiind blocat cu ajutorul clemelor. Am revenit dupa ce am incercat eu sa-l potrivesc si am observat ca este imposibil deoarece filrtru original are 25 mm (l-am cautat pe net). Au fost intelegatori si mi l-au inlocuit cu unul potrivit. Montarea am facut-o personal in parcarea norauto cu seful de service langa mine.

Dupa o saptamana am observat ca am scurgeri de ulei sub masina. Am fost inapoi si au gasit scurgere pe la busonul de la baia de ulei. Aceata era strans suficient. Explicatia a fost ca ori busonul este uzat (trebuie schimbat la 2 revizii) sau filetul baii de ulei este mutilat. Tin sa mentionez ca nu am avut probleme cu scurgeri de ulei pana la aceasta revizie si nu mi s-a adus la cunostinta ca acel buson trebuie schimbat. Mi s-a spus ca nu au cum sa recupreze uleiul pt diagnostic (dar daca este nevoie or sa se descurce...). Deoarece pentru o simpla revizie, atat de multe eveniment neprevazute se intampla la Norauto, am preferat sa imi rezolv problema in alta parte...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!