Jump to content

Timp pentru inmatriculare


Northman
 Share

Postare recomandată

Salut,

Cine a inmatriculat in ultima vreme o masina SH importata, cat timp ia procedura?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic in 2-3 zile e gata.

Prima zi, mergi la RAR pentru CI si autenticitate. este singurul loc in care trebuie sa fie prezenta masina, deci de aici incolo plimbi doar hartiile.

A doua zi, cu CI de Romania si cu actul din care sa reieasa data la care a avut loc prima inmatriculare mergi la finante. Primesti pe loc sau a doua zi decizia pentru taxa de prima inmatriculare. O platesti, faci dosarul de inmatriculare si in 2 orea ai numerele. Daca vrei preferentiale, mai astepti o zi.

Succes!

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. rar-ul dureaza o zi intreaga... indiferent daca e aglomeratie sau nu.. dar "inginerii" de acolo trag de timp, ca doar lucreaza la stat..

2. la finante calcularea taxei de poluare dureaza o zi... depui cerere, si primesti calculul a doua zi..

3. plimbarea actelor, traducerea lor, copii xerox, plata certificatului de inmatriculare, a taxei de inmatriculare la taxe si impozite etc.. mai dureaza jumate de zi...

deja daca ai toate actele te poti duce la politie, si daca e dupa ora 3-4, iti zice sa vii a doua zi.

4. cu dosarul depus la politie, iti primesti numerele la rand, sau inca o zi daca vrei preferentiale.

dureaza minim 3 zile, media e de 4-5 zile... daca nu ai job, si ai timp de plimbat

daca ai job si nu poti pleca decat 2-3 ore pe zi, dureaza o saptamana inmatricularea unei masini SH de import.

pe mine atat m-a ajuns... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve si scuze de intarziere. Pana acum cred ca Northman si-a inmatriculat masina. Totusi, timpul de perfectare a actelor difera de la oras la oras. La mine la Slobozia dureaza mai putin spre deosebire de Bucuresti, Iasi, Brasov .... Pitesti !!! La noi chiar se misca mai repede daca ai reusit sa treci de RAR (unde este necesara o programare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

bine zis KatBlade din momentul in care ai masina cu contract de vanzare cumparare dureaza cam 2 saptamani pt ca RAR trebuie programare , la mine atat a durat , acum depinde de cat de aglomerat este RAR .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dar cand si unde se platesc taxele astea..?!

Bun, eu ma duc la RAR in Voluntari, ce taxe pot sa platesc acolo (aia de CIV, sau mai este nevoie si de altceva?)sau trebuie sa ma plimb prin oras dupa nu stiu ce ghisee?

Ma intereseaza ceea ce tine strict de RAR, ca restul de financiar si talon, sau numere, fac la Constanta...

Modificat de DragonBallz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tariful perceput de Registrul Auto Roman (RAR) pentru determinarea deprecierii autove

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii.

Ce alte taxe se mai platesc la RAR, si cat sunt acestea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
swarthofole
Multumesc de informatii.

Ce alte taxe se mai platesc la RAR, si cat sunt acestea?

se plateste doar identificarea masinii (in cazul in care ITP'ul mai e valabil)...pe mine m'a costat in jur de 100 ron acum un an...nu cred ca s'au schimbat multe de'atunci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In 2009 am stat 5 luni sa-mi immatriculez masina.Acum vad ca s-a redus semnificativ timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cat timp se elibereaza certificatul de inmatriculare? odata cu numerele definitive?

Numerele definitive se pot lua pe loc, sau trebuie asteptat cu numere rosii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La inmatricularea normala fara numere preferentiale ai vreo sansa sa afli care ar fi numarul care urmeaza sa-ti fie alocat(care e urmatorul nr aleator)? Sau e la noroc il stii doar cand il primesti??

De exemplu nu ma intereseaza sa iau un numar preferential ... dar nici nu ar vrea sa am ghinionul sa primesc un numar aleator de care sa-mi fie jena (gen CUR, etc).

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Combinatiile cu semnificatie obscena sunt blocate, nu se atribuie.

Numerele "la rand" sunt alocate de calculator in ordine strict alfabetica, sunt sarite doar combinatiile interzise sau care au fost anterior atribuite preferential.

La fiecare judet s-a ajuns la combinatii diferite in functie de solicitari in decursul timpului.

EX. Timis cred ca asarit de TM-11-***

Bucurestiul a ajuns la B-99-*** si din acest motiv s-a trecut la combinatii B-***-***.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cat timp se elibereaza certificatul de inmatriculare? odata cu numerele definitive?

Numerele definitive se pot lua pe loc, sau trebuie asteptat cu numere rosii?

certificatul de inmatriculare in aprox 7 zile vine prin posta

numerele le primesti in aceeasi zi dupamasa (preferentiale)

imatricularea unui autovehicul in cazul in care exista toate actele pregatite dureaza minim 2 zile

nu stiu in alte zone cum sta treaba dar in Bistrita asa este

Modificat de NeXuS_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma mi-am luat numere preferentiale.

din moment ce am scapat de la RAR 2 zile mi-a trebuit sa termin cu toate actele sa depun dosarul pentru numere definitive (poate mergea si mai repede dar atat le ia celor de la finante sa calculeze taxa de poluare (daca cititul dintr-un tabel se poate numi calcul :) ))

din moment ce am depus actele la politie pentru numere preferentiale (care trebuiau teoretic eliberate a doua zi) a mai durat iar 3 zile ... cica nu este de ajuns dovada ca ai platit taxa de poluare (respectiv chitanta) si ei asteapta sa vada banii in cont virati de finante (cred ca e si din cauza ca s-au inmultit tepele cu chitante false). A luat asa mult la mine ca am platit taxa pe 29 Iulie si era sf de luna si toate rahaturile astea (care intr-un stat civilizat nu se iau in considerare).

dupa ce mi-am luat numerele de la politie (asta se intampla marti) ... vineri in aceiasi saptamana am primit acasa si talonul in original (intre timp aveam dovada).

cam asta e totul ... cred ca cel mai mult timp ia sa astepti pana esti programat la RAR in toata afacerea asta.

P.S. Pentru toate actele e recomandat sa mergi la un xerox pe langa politie si iti fac ei frumos dosarelele cu tot ce-ti trebuie la finante/primarie/politie contra unei sume modice .... te salveaza de multe batai de cap si intrebari :)

pentru alte detalii va stau la dispozitii cu informatii .... and drive safe :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la noi la cluj se dau numere de ordine la serviciul de inmatriculari,se dau aprox 30 de numere pe zi,iar la coada in fiecare dimineata sunt 60-70 de persoane.BIROCRATIE DE ROMANIA

Modificat de Ruben-x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la Brasov se cer traduceri legalizate dupa brif si factura/cotract ? Am inteles ca in alte judete nu s-ar cere decat actele traduse.

Maine ma duc si eu la finante sa-mi faca asa zisul calcul care am inteles ca ar dura cam doua zile. Stiti cumva cum se calculeaza ? Dupa data fabricatiei autovehiculului sau dupa data primei inmatriculari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Mures se solicita traducerea actelor.

Se ia in considerare data primei inmatriculari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia azi am ajuns la finante. Am ajuns acolo....va trebuie cerere, imi da cerere, o completez....va trebuie taxa de timbru 2 lei :blink: , zic ok si ii intind 2 lei. Aaaaaa zice, nu aici, mergeti la directia fiscala pe strada Dorobantilor. Injur in gand, ma duc, platesc cei 2 lei, ma intorc inapoi, ii intind din nou actele si chitanta de 2 lei.....Aaaaa zice, n-ati completat declaratie pe propria raspundere. Zic daca-mi dati un pix va rog frumos s-o completez. Nu am pix zice domnul. Zic, vad ca aveti unul pe masa. Da zice, dar ala este al meu :screwy: . Intind mana pe biroul domnului, iau pixul si-i zic, vi-l imprumut si eu atunci putin. :lol: . La care domnul face o fata ceva de genul: :huh: dar nu mai zice nimic. Completez si declaratia, i-o inmanez, imi da numar de inregistrare, ii multumesc, ii urez o zi buna, dupa care ma saluta cu: "Va salut cu respect" :))

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E am terminat tot intr-o zi. E adevarat ca am platit taxele la fac rapid imediat ce am avut hartiile in mana. Am inceput la ora 8 si ..pe la ora 14 aveam deja numerele definitive. Pentru a reusi trebuie sa iti faci un plan cat mai exact si conform cu relaitatea. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum i-ai convins pe astia de la finante sa-ti dea calculul in aceeasi zi ? Mie mi-a zis sa vin marti dimineata :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca depinde cat de mare e nesimtirea/birocratia ... pardon volumul de munca in fiecare oras in parte.

mie mi-a zis sa vin peste 2 zile si in momentul cand m-am prezentat sa ridic foaia am vazut ca data de pe decizie era cu o zi in urma .... oricum nu-mi mai fac ganduri rele .... a mea e inmatriculata deja :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri dimineata la 10 am primit decizia de calcul a taxei de mediu, am mers la trezorerie, am platit taxa, dupa care am fugit la politie, iar dupa 2 ore aveam deja dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare.

Astfel incat estimez cca. minim 5-7 zile ca fiind necesare inmatricularii unei masini aduse din spatiul comunitar in cazul in care se merge pe calea legala si fara pile si relatii.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!