kirkus

Tremurat masina la franare aproape de oprire

27 postări în acest subiect de discuţie

Publicat (modificat)

Cum ziceam, eu am motor BKD.

Am fost cu ea la diagnoza. Cu test de drum si verificat toti parametrii. Aparent totul este in parametri, dar, atunci cand pun frana usoara uneori injectorul 1 si 4 simultan dar mai putin, au pentru scurt timp o valoare crescuta a injectiei dupa care se redreseaza imediat la valoarea de relanti. Atunci se produce si scuturatura. Am inteles de la inginerul care mi-a facut diagnoza ca injectoarele merg in pereche (1-4,2-3) compensandu-se automat unul pe celalalt si nu poti spune sigur la care din perechea 1-4 este problema, dar crede ca injectorul 1 produce fenomenul intrucat prezinta valori mai mari atunci cand "tresare".

Mi-a mai spus ca probabil nu este altceva pentru ca ar face probleme toate injectoarele.

Recomandarea lui a fost ca, daca devine foarte deranjant, pot sa fac o curatare de injetoare concomitent cu verificarea/inlocuirea cablajului.

Acum, de ce face indeosebi cand e frana usor apasata ramane un mister. Are zile mai bune cand nu face aproape deloc si zile mai proaste cand se bataie singura la relenti chiar si cand sta pe loc.

Ceva sfaturi/sugestii?

Daca puteti recomanda unde se pot curata injectoarele in Constanta va rog sa-mi transmiteti pe PM. Multumesc.

Modificat de iuliand
0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Update: Am mai facut o diagnoza si a descoperit ca avansul este -3.4 cand ar fi trebuit sa fie -2.5. Voi corecta avansul si revin. Probabil s-a dereglat la schimbarea distributiei.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.