Jump to content

VW Tiguan 2.0 TDI/140cp vs. Dacia Duster 1.5 dCI/110cp


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Ce-ar fi sa ii dai unui om sa aleaga gratis intre VW Passat si Audi A6, ce crezi ca va alege? Oricum ai face, diferenta de pret intre cele doua modele este mare 5-7.000 euro, asta o poti vedea pe site-urile celor 2 branduri. In contextul crizei actuale in care fiecare suta de euro conteaza iar banii fie ei multi, putini sunt atent monitorizati rezultatul cred ca va fi in defavoarea lui Tiguan. Oamenii care inca isi mai permit sa duca un credit si sunt dornici de o aventura cu familia la un picnic sau la un pescuit cred ca vor merge pe varianta Duster. Nici eu nu cred ca pot fi comparate strict din punct de vedere al utilizarii stradale unde clar Tiguan este mult peste. Personal daca mi-as permite Tiguan as alege datorita confortului si finisajelor dar in situatia financiara actuala si daca as avea o cabanuta in deal de munte (din barne nu casa lui x de vacanta) si as fi un pescar impatimit (mai ales pe marginea Dunarii) as inchide ochii la plasticul ala enervant de maro de pe plansa de pe bord.

Cat despre Jimny sa fim seriosi este cel mai mic 4x4, 2 usi, un fenomenal cuplu de vreo 120nm si vreo 15000 euro...

Modificat de Dragos Ene
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i unui om sa aleaga gratis intre cele doua si hai sa pariem ce va alege :blink:

Poti avea surprize... Daca este un om cu posibilitati financiare reduse, are un nivel intelectual peste medie si nu are voie sa vanda masina 10 ani, s-ar putea sa se gandeasca la consum, revizii, piese, asigurari, impozite, tentatia pa care masina o exercita asupra hotilor si sa aleaga Duster. Daca este un cadou neconditionat va lua Tiguanul, il va vinde si cu banutii rezultati si-ar lua un Duster full, plus ca i-ar ramane pentru motorina, rca si impozite pe vreo 2 ani... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este un cadou neconditionat va lua Tiguanul, il va vinde si cu banutii rezultati si-ar lua un Duster full, plus ca i-ar ramane pentru motorina, rca si impozite pe vreo 2 ani... :beerchug:

Tare asta :blink: numai un roman ar face asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beerchug:

@victor nu e nimeni in stare sa aleaga un tiguan ca mai apoi sa-l vinda pt un duster

sincer nu vad duster-ul ca fiind un oponent pt tiguan,se adreseaza unor tipuri de clienti total diferiti

consider ca mai are mult de ''mancat'' dacia pt a merita un test comparativ cu un vw.

pt oamenii cu buget redus dacia este o alternativa,insa eu oricand as prefera un sh(rav4/forester/touareg sau altceva mai cu ''traditie'')

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Overseas, pai aici totul e raportat la stilul romanesc, va spun sigur 100 % ca cei bogati nu vor fi curiosi de Duster in Europa de Vest iar cei cu venituri medii si mici se vor orienta fara nici un fel de problema spre Duster.

Sunt perfect de acord cu Bwwulan .. stiu concret valoarea de stock a produselor Montblanc vs pretul de raft, care uneori ajunge si de 5 ori pretul de stock.

Asadar .. v-ar mira sa coste un Tiguan 10 000 sa fie produs, si restul sa fie numele ?

Nu stiu exact de ce s-a facut topicul Dacia vs Tiguan, probabil ca e din grup si forumul e ptr VW dar mi s-ar fi parut mai corect un vs Dacia - si restul lumii :beerchug:.

LE : Tibi .. vezi, exact ca un roman (normal de altfel) ai pus problema, desconsideri din start un produs "Made in RO" ptr ca .. " ? ? " .. pauza, nici tu nu stii de ce. Masina ca tehnica e nissan xtrail, iar restul de componente interne si-au demonstrat oarecum fiabilitatea in Logan/Sandero, asadar ce te-ar impinge spre un SH de 4, 5 ani SUV deja suficient de folosit ptr aceiasi bani dati pe o masina noua cu garantie 3 ani / 100 000 km?

Modificat de R4z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE : Tibi .. vezi, exact ca un roman (normal de altfel) ai pus problema, desconsideri din start un produs "Made in RO" ptr ca .. " ? ? " .. pauza, nici tu nu stii de ce. Masina ca tehnica e nissan xtrail, iar restul de componente interne si-au demonstrat oarecum fiabilitatea in Logan/Sandero, asadar ce te-ar impinge spre un SH de 4, 5 ani SUV deja suficient de folosit ptr aceiasi bani dati pe o masina noua cu garantie 3 ani / 100 000 km?

gandesc asa pt ca nu-mi inspira o fiabilitate mai buna decat un vw.

sa fim seriosi,noi(natia asta) n-am fost niciodata in stare sa facem ceva ca lumea...exemple intalnim la tot pasu.

un produs care e ''made in ro'' inca nu-mi inspira incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce trebuie sa fie unii huliti ca nu vor duster?

uite,eu vreau navigatie,trapa,scaune incalzite,200 de cai,dsg,volan cu comenzi si altele.are duster asa ceva?nu.imi place?nu.eu sunt gata sa platesc pt astea.astea le are tiguanul.huliti-ma.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema nu este duster in sine...

ci marca dacia, care desi e laudata ca e fiabila... nu prea exista argumente solide...

mai vorbim noi despre loganuri si sandele peste 10 ani sa zicem.

ca exemplu, eu am un golf4 din 2002, si 8 ani mai tarziu + 93.000km mai tarziu = o masina mai rezistenta, mai dotata, mai avansata tehnic, mai fiabila, mai placuta de condus decat ORICE logan nou care il cumperi in acest moment de la dealer.

legat de nationalismul "made in romania" mai are rost sa deviem ?

si dell si apple se fac in china, dar nu cred ca, chinezii sunt asa de mandri.. uite domle dell si apple isi fac sistemele la noi, hai sa fim si noi mandri

nevoie.. sunt firme americane care se folosesc de forta de munca ieftina, de taxe mici.. adica de beneficii financiare pentru a face acolo produsul lor.

asa e si renault.. pur si simplu asambleaza piese la pitesti.. ca nu exista centre de concepere sau testare a modelelor noi in romania.

totul se face in franta.. romanii sunt caii la caruta.. iar birjarul renault sta sus si da cu biciul :icon_thumright:

duster NU se poate compara cu tiguan, de fapt nu poti compara o masina dacia cu nicio masina din grupul VAG din ultimii 10 ani.

si nu zic asta pentru ca sunt fanatic ci pentru ca am condus si de una si de alta, si sincer o satisfactie/sentiment de sofat iti ofera un VW-AUDI, si alt sentiment iti ofera o dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai condus un Duster? cum este? cum se comporta in off-road?

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si chiar crezi ca va fi o diferenta uriasa dintre logan si duster ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in off-road? nu... o sa se comporte ambele la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat mai adaug si eu :

soila - esti un pic neinformat in toata expunerea ta, deoarece TOTUL aproape in ziua de azi se face in China, dar un Dell/Apple/Canon facute in PRC vor ramane branduri americane, japoneze, samd.

Great Wall spre exemplu e un brand chinezesc sau Geely ...

Legat de comparatia cu RO .. daca vroia Renault sa faca totul mai ieftin, nu mai cumpara nici o fabrica de la Mioveni si se orienta 100 % spre Rusia! Sa nu mai vorbim ca si in RO daca lua fabrica pentru a face "renault/nissan" mai ieftine, aduceau Clio Symbol sau Koleos (ca 4 x 4) .. insa ei au decis sa invie numele Dacia si sa-l faca profitabil.

Din punctul meu de vedere e un vs pierdut din nastere acesta .. deoarece lucrurile se vad mult mai intens direct din RO, iar in limita pierderii rabdarii cu viata de zi cu zi si a nedreptatilor ce se intampla in tara, probabil ca si Dacia ca brand/produs e perceputa ca factor, chit ca de fapt vorbim de un X Trail cu alta caroserie si interior.

LE : Nu m-am gandit la asta dar Theo are dreptate .. in ziua de azi, cu situatia economica din fiecare tara, unde firma la care ai lucrat atat timp nu stii cat o mai duce te gandesti de doua ori la urmatoarea investitie si capacitatea ta viitoare de plata.

Modificat de R4z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare, vad ca multi vorbiti despre masini dar cred ca multi au masinile cumparate de parinti.

Nu puneti problema realist, asta e treaba. Repet, sa nu fie nimeni ofensat, poate e mai bine un vs si sa participe doar cei care platesc pentru aceste masini, nu cei care doar primesc. AFARA, oameni-si cam cunosc lungul nasului si lungimea plapumii.

Hai, sariti pe mine acum.

Poate am fost usor off topic dar m au apucat toti d---ii, suntem ceea ce spunem si gandim, nimic mai mult. Care aveti cas la gura, va rog, mai usor!

Va rog....play

ps. Stie lumea ca nu am legatura cu marca "INFERIOARA", FITI PERTINENTI NU INFANTILI

pss. e la fel ca la intalniri, multi voteaza....putini participa.

psss. vad ca e un versus intre principii si orgolii, pacat, lipseste coerenta fondata. Si mie-mi place vw, sunt la a 6-a masina cu sigla asta. Asta nu inseamna ca tre. sa raman fidel marcii cu orice pret, pe banii mei, timpul meu, e.t.c. Am platit destui ani pentru ce scrie pe botul masinii, ajunge.

pssss nu vizez pe nimeni in mod personal, nu am putut sa stau pe margine.

Scuze daca am parut agresiv in exprimare, altceva am vrut eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) fac precizarea ca pt ceea ce am,am muncit si muncesc ca boul,ma scol la 2 noaptea ca sa plec la munca si nu accept nici o discutie gen poate tie ti-au luat parintii.parintii mei sunt praf,iar eu muncesc de imi sar capacele.de asta am si zis ca vreau anumite dotari si platesc pt ele.

END OFFTOPIC.brgds all

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill, cinste tie, nu am vrut sa fiu rau cu nimeni, respect ambitia tineretii. Pana la urma e un vs, atat ca ar fi trebuit facut pe esantioane de varsta, stare sociala si venituri, nu dorinte, Asa cred eu ca e un vs. adevarat.

Plecaciune tuturor,

scuze de off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai bun Tiguanul decat Dusterul? Nu.

Sunt curios de unde ai tras tu concluzia asta.Habar n-avem cum se conduce,cum sta pe drum,daca e fiabila,daca e zgomotoasa,daca are greierasi,cat vor fi reviziile,cum e off-road,etc si ne pripim sa tragem concluzii,tot ce am enumerat mai sus le stim despre Tiguan,fie de la TV,Internet fie dintr-un test drive sau de la posesori, "detalii" care la Dacie lipsesc cu desavarsire.

LE : Theo - Ce legatura are cu banii dati de parinti pt. o masina cu parerile dintr-un versus? Parerile celor ce sunt pasionati de masini dar nu se intretin inca singuri nu sunt demne de luat in seama? Fi serios..

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atuurile clare ale Dusterului sunt: capacit off-road, pretul de achizitie&intretinere(rca, casco, impozit) si consumul mai scazut.

Atuurile VW sunt durabilitate (nu bag mana in foc de fiabilitate: duce mult dar si repari la el ca nu e toyota), calitate, performate, val de revanzare.

Am avut LOgan si nu a avut nici un defect 1.5 ani/22000km

Am Octavia 2 si Fabia 2 si amandoua au venit defecte: cutia la Octavia si ventilatorul de aeroterma la Fabia. Judecati si dvs fiabilitatea acuma. (cutia e de golf/passat)

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am deschis topicul scriam: "Astept pareri pertinente bazate pe date tehnice, dimensiuni, dotari, costuri de intretinere, costuri ale impozitelor si asigurarilor obligatorii... Plusuri si minusuri pentru fiecare". Argumente...

Nu-i obligatoriu sa se posteze mesaje de genul nu va fi niciodata Dacia ce este VW. Credem cu totii aceasta.

Nici mie nu-mi place Dacia ca finisaje - am avut Logan (cand a aparut) si l-am tinut doar 8 luni pentru ca nu imi satisfacea orgoliul de automobilist si "nu ma reprezenta". Am pierdut multi bani la revanzare dar nu a contat...

Cu timpul si eu si multi alti romani ne vom schimba modul de gandire cand vom alege o masina. Voi/vom cantari mult mai bine daca un fier merita mai multi bani decat un altul. Fiecare cheltuieste banii cum considera, dar in general cei care-i fac usor ii si dau usor.

Si revenind la Duster - cum era acum o luna in Bucuresti? Va mai amintiti muntii de zapada? Parcarile blocate? Am dat la lopata in disperare si de fiecare data gaseam cate un altul pe locul meu... Daca aveam un Duster incalecam nametii si ma descurcam. Zic Duster pentru ca nu as da 24000 pe Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si revenind la Duster - cum era acum o luna in Bucuresti? Va mai amintiti muntii de zapada? Parcarile blocate? Am dat la lopata in disperare si de fiecare data gaseam cate un altul pe locul meu... Daca aveam un Duster incalecam nametii si ma descurcam. Zic Duster pentru ca nu as da 24000 pe Tiguan.

Hmm...topicul mi se parea ciudat si nu aveam de gand sa comentez ceva, dar la aceasta remarca nu ma pot abtine...

Ce calitati 4x4 deosebite vezi tu la Duster de crezi ca, pac-pac, incaleci nametii si te descurci? Spune-mi unde sunt sa ma uit sa le vad si eu?

E mai bun ca Lada Niva 4x4? Din punct de vedere al tractiunii, reductorului si performantelor off-road? Nu airbag-uri, si tehnica de sub capota unde tehnica Renault e superioara.

Eu cred ca daca ai da banii pe Duster acum...in final ai avea aceeasi experienta cu aceea pe care ai avut-o cu Loganul. L-ai vinde (in pierdere) si ti-ai lua o alta masina (chiar de doua ori mai scumpa)...cum ai facut cand ti-ai luat Passat. Nu spun ca ti-ai lua Tiguan, tocmai ai spus ca nu ti-ai lua...

Pe de alta parte, comparatia versus Duster trebuia sa se rezume la masini de aproximativ aceeasi categorie si pret: Suzuki Sx4, Jimny, Fiat Sedici, Kia, Hyundai etc.

Asa cum nu compari o Dacia Sandero cu un VW Golf...nici Duster-ul nu ar trebui cu un VW Tiguan. Doar parerea mea.

Da, Duster e o noutate, merita o oarecare atentie din partea celor interesati. Insa atat...sa nu exageram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-au postat suficient de multe argumente. Imi pare rau ca am deschis topicul si ca am deranjat pe unii colegi. Din punctul meu de vedere poate fi inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: daca fraza ar fi si insotita de poze,ar fi cea mai tare reclama.parerea mea.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda nici eu n-am vrut sa comentez, insa cand am aflat de acest proiect, instantaneu m-am gandit la golul lasat de disparitia ARO-ului. Dupa ce s-a inchis fabrica de la Campulung a ramas o nisa neacoperita pe piata romaneasca, ei Dacia Duster va acoperi cu succes aceasta nisa, un 4x4 ieftin si nepretentios, cu capacitati acceptabile offroad (nu va fi nicio problema sa intri pe drumuri forestiere). Deci practic avem in fatza urmasul lui Aro10, copilul modern si emancipat adaptat la cerintele si normele anului 2010.

Tiguan are cu totul alt target, niciun agricultor nu-si va cara pepenii cu Tiguan Sport&Style + remorca, insa cu Dacia Duster cu siguranta ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare, vad ca multi vorbiti despre masini dar cred ca multi au masinile cumparate de parinti.

Nu puneti problema realist, asta e treaba. Repet, sa nu fie nimeni ofensat, poate e mai bine un vs si sa participe doar cei care platesc pentru aceste masini, nu cei care doar primesc. AFARA, oameni-si cam cunosc lungul nasului si lungimea plapumii.

Hai, sariti pe mine acum.

Poate am fost usor off topic dar m au apucat toti d---ii, suntem ceea ce spunem si gandim, nimic mai mult. Care aveti cas la gura, va rog, mai usor!

Va rog....play

ps. Stie lumea ca nu am legatura cu marca "INFERIOARA", FITI PERTINENTI NU INFANTILI

pss. e la fel ca la intalniri, multi voteaza....putini participa.

psss. vad ca e un versus intre principii si orgolii, pacat, lipseste coerenta fondata. Si mie-mi place vw, sunt la a 6-a masina cu sigla asta. Asta nu inseamna ca tre. sa raman fidel marcii cu orice pret, pe banii mei, timpul meu, e.t.c. Am platit destui ani pentru ce scrie pe botul masinii, ajunge.

pssss nu vizez pe nimeni in mod personal, nu am putut sa stau pe margine.

Scuze daca am parut agresiv in exprimare, altceva am vrut eu...

ce treaba are de unde/cum a primit o persoana o masina cu versusul nostru?ce treaba au intalnirile si prezenta colegilor in discutia asta?

nu mi se pare normal sa ne dam drumul la tastat pe motiv ca ne-au apucat ''dracii''

scuze pt :D

din punctul meu de vedere duster castiga doar la pret,totusi dotarile nu sunt prea bogate.faptul ca au introdus piele este o premiera pt dacia,dar nu e o dotare ''vitala''(eu nu o consider).ramane de vazut cat de fiabil va fi

pierde enorm la capitolul imagine si dotari

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pierde enorm la capitolul imagine si dotari

, la fel ca Logan, totusi toata gama este un succes absolut in intreaga Europa si nu numai. Sunt convins ca si Duster ca avea cel putin acelasi succes. Nu pot decat sa ma bucur (sincer).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod sigur va fi un succes avand in vedere pretul

consider inutil acest versus,mai exact nu e concludent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!