Jump to content

VW Tiguan 2.0 TDI/140cp vs. Dacia Duster 1.5 dCI/110cp


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Fiabilitate la passat, sa fim seriosi...

Masina din semnatura, DSG, 120k, buton frana schimbat in garantie, un update soft (actiune din fabrica).

Imi pare rau de problemele tale, dar nu e ceva general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar cazul tau e din nefericire mult prea rar pentru o masina cu asemenea pretentii. Tdi-Pd e un motor care iti aduce zambetul pe buze, dar e pacatos rau. Faptul ca 2-3 motoare din 10 n-au probleme cu injectoarele nu e chiar laudabil pentru o marca asa cum a fost VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea problemelor sunt din cauza combustibilului de 2 bani si nu vorbim doar de marca VW.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un tovaras cu un A4 B7, ai ghicit, 2,0 Tdi-PD 170 de cai. A schimbat 3 injectoare. In perioada cat a schimat injectoarele mergea mai incet cu masina aia decat merg eu cu Leon-ul meu amarat de 1,6 16v si 105 cai. Se chinuia sa bage numai motorina premium de la Omv desi munca pe care familia sa o presteaza, ii pune cateva tone de motorina in curte de care nu putea sa se atinga si dadea banii la pompa. Dupa al 3-lea injector, a inceput sa bage motorina de care avea pe-acasa(e motorina de la un particular cu care au combinatii ai sai) si sa-i dea jar la masina. De 1 an si ceva nu a cazut injectorul ramas si nici vreun altul. Cred ca depinde foarte mult de noroc. Eu nu cred ca la motoarele astea problema a venit de la combustibilul praf, pentru ca injectoarele crapa la partea electronica, care nu e in contact direct cu motorina...Ma rog, bine ca n-am avut bani de Passat cand mi-am luat masina. Ca imi doream tare pentru ca arata bine si la vremea aia nici nu citeam forumul si habar n-aveam de problema asta. Si evident ca daca imi luam diesel, luam motorul de 2L...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Motoarele CR incepand cu 2009 de pe passat si alte modele nu mai au probleme deloc cu injectoarele si sunt foarte fiabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!