Jump to content

VW Tiguan 2.0 TDI/140cp vs. Dacia Duster 1.5 dCI/110cp


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Vali Devil - pana si sondajele de opinie sunt facute cu marje de eroare si au esantioane definite de populatie. Cum poti tu sa tragi o concluzie generala vorbind cu .. hai, sa zicem 50 de persoane ?

Ok .. in cele din urma, vs-ul asta se va imparti intre 3 categorii de cetateni : a) cei care desconsidera orice produs romanesc, ptr ca e romanesc / b) cei care inteleg masina asa cum e, dar nu o doresc pentru ca nu le satisface pretentiile de confort / c) cei care o inteleg si cel mai probabil o vor cumpara sau ii inteleg valoarea.

In cele din urma nu pot decat sa spun ca sunt incantat de ce au putut sa scoata cei de la Dacia, daca a ajuns sa fie comparat cu SUV-uri compacte cu pretentii si chiar sa fie superior dpdv tehnic in unele aspecte.

Sa ne gandim in cate moduri va putea fi folosita : ambulanta SMURD de interventie, masina de frontiera, masina de politie, masina a unor ONG-uri care sa duca ajutoare in caz de calamitati, samd, etc ...

Succes la vs .. i'm out.

LE : Overseas, la Milano am vazut tot felul de taxi-uri posibile si imposibile de la X6 pana la Fiat Panda .. nu sunt la fel ca in Buc, aprox toate acelasi model.

Cat despre Dacia, sa stii ca sunt multe MCV-uri pe strada taxi albe. Tehnic : ca volum portbagaj Duster are in jur de 480 litri 4 x 2 si 400 litri 4 x 4 vs MCV care are 700 litri versiunea 5 scaune, asadar ai dreptate .. nu e mai mare decat MCV ca spatiu insa asta e parerea mea, ca vor fi multe cumparate pt taxi. Insa neintelegerea ta e un pic cam neclara, cine a zis ca ar fi mai bun Duster decat Logan MCV (fata de berlina categoric este) ?

Modificat de Razvanyke
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa va spun ca aici in Italia, o mare parte dintre forumurile Dacia sunt absolut incantate de Duster si abia asteapta lansarea sa .. sunt sigur ca vor fi cumparate sute si mii ptr Taxi, sa nu mai vorbim de utilitare si masini personale.

Vreau si eu sa inteleg. De ce e mai bun Duster decat Logan pt taxi ? Spatiul interior e mai mare (pe cifre) ? Portbagajul e mai mare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvanyke:ai si tu dreptate in felul tau.

insa statul german a dat 2500 de euro pe niste masini care nu au visat vreodata o astfel de suma.nu cred ca am vazut mercedes,vw,audi la remat.

cum am spus,ai si tu dreptate...end offtopic.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inginerul - in mod normal, fiecare face absolut ce vrea cu banii sai !! Daca tu consideri ca un SH e mai bun decat e o masina noua, ai motivele tale. Insa ce e mai nasol la postul tau decat comparatia in sine e faptul ca desconsideri capacitatea romanilor de a face ceva, daca nu am informatii gresite modelul acesta, inclusiv conceptul au fost desenate la centrul de design din Romania.

Mai mult decat atat ... banuiesc ca ai prefera un Audi A4 2.0 TDI PD din 2007 cu 50 000 km la aprox 17 - 18 000 EUR decat un Seat Exeo 2.0 TDI CR nou nout, ca deh ... Seat nu e Audi, corect ?

Pot sa va spun ca aici in Italia, o mare parte dintre forumurile Dacia sunt absolut incantate de Duster si abia asteapta lansarea sa .. sunt sigur ca vor fi cumparate sute si mii ptr Taxi, sa nu mai vorbim de utilitare si masini personale.

Romania va creste prin bun simt si responsabilitate, spune o reclama .. ori cand incepi sa desconsideri un produs perfect valabil romanesc unde mai e cresterea ?

N-am spus decat ca prefer un SH german in locul unui duster nou. A ne asuma noi o mandrie din faptul ca au venit francezii de la reno si-au cumparat fosta uzina Dacia, care trebuie sa recunoastem de zeci de ani producea acelasi model obosit, si-au facut o fabrica tot de autovehicule reno. Ca scrie dacia pe ele.....scrie din considerente de marketing. Nu inteleg ce vrei sa spui cu faptul ca a fost desenata la centrul de desing din romania. Pe mine unul nu ma impresioneaza design-ul. Din contra. Dar asta e alta discutie.

Banuiesti bine, de banii aia prefer sa cumpar un audi 2.0 TDI 170 CP cu maxim 50.000 de km la bord.

Din punctul meu de vedere dusteru' este mult sub pretentiile mele. S-au facut prea multe compromisuri pentru a se putea scadea pretul. Parerea mea este ca este submotorizat, nu-mi dau seama prin ce minune storc 110 CP din amaratul ala de 1.5 dci CR. Tapiteria din portbagaj lipseste cu desavarsire, ergonomia plansei de bord.....aceeasi ca si la logan, intr-un cuvant miroase a ieftin.

N-as vrea sa supar pe nimeni dar de foarte multi ani, pentru mine reno sau nissan nu se pot numi decat autovehicule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ingineru "Parerea mea este ca este submotorizat, nu-mi dau seama prin ce minune storc 110 CP din amaratul ala de 1.5 dci CR." la fel cum scoate si VW 110cp din 1.6 CR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam eu 1.6 TDI exista in variantele de 90 si 105 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin minune storcea si VW 150 CP din motorul de 1.9 prin 2000 :)) Faptul ca un motor mic are putere mare nu e decat de laudat. Acum vreo 2 ani stiu ca exista pe Megane 1.5 dci de 105 CP.

Eu am vazut Dusterul in teste pe autostrada de vreo 2 ori si chiar imi place cum arata designul exterior. Pot spune chiar ca arata mai bine ca Yeti. Despre interior nu ma pot pronunta deocamdata pentru ca nu l-am vazut.

De-abia astept sa apara in showroom-uri ca sa-l pot vedea pe viu.

In ceea ce priveste versusul nici eu nu cred ca in Romania Dusterul va fura clientela Tiguanului. La noi in proportie de 90% posesorii de SUV-uri si/sau softroadere le folosesc numai in oras.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu intrutotul celor spuse de Razvanyke, al carui punct de vedere mi se pare de super-bun simt. :D

Threadurile de discutii de pe AutoBild.de, auto-motor-und-sport.de etc. sunt pline de posturi laudative la adresa Dacia in general si Duster, in particular, ceea ce, pana la urma, da dimensiunea succesului modelului. Daca pe o piata matura, complet acoperita cu oferte, asa cum este cea germana, exista cerere solvabila, bravo celor de la Mioveni ca au adus conceptul ideii de Volks-Wagen in actualitate.

Pe mine ma mira faptul ca nemtii au ratat trenul asta cu Skoda... Adica, aluatul era in linii mari, acelasi, or m-as fi asteptat ca neamtul, mai degraba decat frantuzul, apeland la proverbialul sau pragmatism, sa identifice si sa satisfaca acea cerere solvabila neacoperita, la care ma refeream mai sus.

OT: VW Tiguan vs. Dacia Duster?

Dacia. Ca bani, garantie, capacitate off-road. VW? Doar pt. imagine si comfort. Insa, daca asta cauti si-ti iei baby SUV, somtin's wrong... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Bwwlan,

In primul rand eu am tot fost intrigat la VS-ul asta pentru ca desi Dacia a inceput sa scoate produse de calitate cu cerere mare pe cam toate pietele, romanul e de fapt primul care le desconsidera.

Acu' nu zic sa se cumpere orice "Made in Romania" ca probabil nu se face totul de calitate si la standardele de calitate internationale, insa eu va zic ca de curand am cumparat o camasa de la Pal Zileri pe care am platit cateva zeci bune de euro si ce parere aveti, e facuta in Romania si vanduta in Rinascente langa Duomo.

Revenind la Duster : e incredibil sa poti cumpara tehnic un X trail, dragut ca design, sa speram ca durabil si ieftin cumva la intretinere cu banii de o masina SH (eu aici ma refer la 4x2 85 cp dci).

Tiguan e ok in felul sau, dar sincer mie nu-mi place si la pretul mare pe care il are trebuie sa fii foarte fan VW sau sa ai argumente puternice sa cumperi un Golf Plus un pic inaltat, cum de altfel si Yeti care e foarte simpatic e de fapt platforma de Octavia.

I rest my case ..

LE : Uitati si un test cu Duster facut pentru un site german dedicat modelului plus inca un

.

As zice ca de aia sunt germanii unde sunt si romanii unde sunt, pentru ca nu stiu sa isi prioritizeze nevoile si cheltuielile.

Modificat de R4z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit cateva date tehnice despre Duster 4x4:

Tip motor:K9K 898

Cilindree: 1461cmc

Alezaj x cursă (mm): 76 x 80,5

Număr de cilindri / de supape: 4 in linie / 8

Raport volumetric: 15.2

Putere maximă kW(CP: 81 (110)

Regim putere maximă (tr/min): 4000

Cuplu maxim CEE (nm): 240

Regim cuplu maxim (tr/min): 1750

Tip injecţie: Directa Common rail cu multi-injectie

Număr de rapoarte cutie viteze: 6+1

Viteza maximă (km/h) 168

0 la 100 km/h (s) 12"5

400 m D.A. (s) 18"7

1000 m D.A. (s) 34"3

CONSUMURI SI EMISII (in l/100km si g/km)

CO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duster = Logan suprainaltat de 17 mii Euro, Tiguan = Golf suprainaltat de 27 de mii.

Interesant e ca Dusterul pare mai capabil in offroad decat alti "grei" judecand dupa garda la sol si unghiuri de atac, trecere si degajare (210/30/23/36), si e un amestec de tehnologie relativ noua (tractiunea 4x4 blocabila/cutia de Nissan, ESP-ul si motorul dci) cu metode de taiere a costurilor uneori penibile.

Din punct de vedere strict utilitarian/practic, Dusterul este peste Tiguan, si sa nu uitam, traim in Romanica, unde o masina complexa poate creea probleme si mai complexe. Duster ofera foarte multa valoare pentru bani, in cazul in care i se folosesc toate capabilitatile. Dar, sa nu uitam lumea nu are sa o cumpere pentru a-i folosi capacitatile, ci pentru a poza in ea. Iar aici Tiguan-ul este mult peste.

Modificat de echo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

echo, ai dreptate.

cine va cumpara una dintre cele doua pentru imagine, nu va tine cont de aspectele rationale ce te determina sa cumperi o masina.

Insa nu stiu ce fel de sclifosit va da banii pe un Tiguan nou doar sa se "vada" de sus, cand ar putea apela la SH-uri mult mai de "imagine" cum ar fi chiar Touareg sau Cayenne V6 ...

Tinand cont ca o Sandero Laureate cu motor de 1.5 85 cp dci costa in jur de 10 000 si nu are nici esp sau optiune de piele, ca la duster .. cred ca inca niste mii deasupra unui sandero sunt in favoarea Duster.

Oricum ai invarti oferta celor de la Dacia .. face toti banii, mi-ar placea sa vad ca vine si VW cu un fel de contra-ofensiva gen reduceri la noul Touareg :D, Tiguan sau Yeti / Octavia 4 x 4 kombi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu obsesia mea. Ma bucur pentru ca se face Dusteru in Romania si cred ca e benefic pentru noi toti, vor scadea niste preturi la concurenta, pentru modelele cele mai apropiate ca pret.

Dar nu inteleg cine si de ce sa-si ia Duster. Premiza mea, din cate am citit pe net, este ca spatiul interior si bordul sunt fix alea de Logan. Cred ca una din motivatiile de a lua SUV este si sentimentul (usor snob) de spatiu interior mai mare din care deriva o oarecare senzatie de lux. Nici portbagajul nu pare mai mare. Dinamica nu va fi punctul forte al masinii (nu sunt carcotas, e normal la masa si motorizarile alea) . Deci de ce ar da cineva dublu pe Duster decat pe un Logan:

- garda mai mare la sol

- 4x4

- look exterior de SUV compact

Mie imi rezulta ca cine nu are treaba cu mersul pe terenuri nasoale nu are de ce sa dea dublu decat pe un Logan. Si oricum cu un Logan pe care esti dispus sa-l rupi in doua ajungi destul de departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.) E imposibil sa fie interiorul la fel ca spatiu precum Loganul. Masina aceasta este identica in dimensiuni si platforma tehnica (oarecum) cu Nissan Quasqai, unul dintre cele mai bune crossovere de pe piata !

2.) Nu e dublu fata de logan, unul cu motorul 1.6 16v Laureate costa in jur de 10 000 EUR vs Duster 4 x 2 Laureate 1.6 16v 11.900 EUR si are mai multe dotari decat Logan

3.) Nu snobismul impinge roman dupa roman sa isi ia mai mult decat are nevoie ? Nu oare snobismul convine pe toti manelistii sa-si ia Q7 si ML ca "asa d

Modificat de R4z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine se vor vinde cele ieftine si cu 4x4 sau 4x2. Nu cred ca arunca cineva bani pe piele si esp, care mai mult ca sigur va fi un vinilin naspa cum au avut daciile in 80'. Iar pentru inbunatatirea dinamicii cel care este un fan al marcii Dacia ii va aduce un plus de aproximativ 20cp cu un chip tuning ii va pune beculete rosii si eventual o va comanda cu piele. Prin lucrurile acestea nu stirbesc cu nimic meritul fabricii de la Colibasi de a realiza un mic suv la un pret decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept sa apara testul ncap si mai vorbim.

nu mai laudati atata acest produs. este o masina ieftina...si cum poti sa compari o camasa cu o masina??

nemtii de tampiti fac masini de 20-30k?

oricum nu poti sa compari dacia cu vw. eventual compari renault sau nissan cu vw.

am avut dacie mai mult de 5 ani si am jurat ca nu mai ma urc in asa ceva, dar sa imi cumpar??

sa te urci cu familia in asa ceva si sa pleci la drum lung...ce sa o mai lungesc - nu ai nici un pic de siguranta in masina asta si nu ma refer ca te lasa in drum, ci la un accident, iar eu pun asta pe primul loc. Pe pariu ca ia 4 stele.

prefer oricand un sh de la vw decat asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi vwforum plin de VW-isti .. dar haideti sa fim si nationalisti sau macar obiectivi, si mie mi se pare incredibil cum ap
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine se vor vinde cele ieftine si cu 4x4 sau 4x2. Nu cred ca arunca cineva bani pe piele si esp, care mai mult ca sigur va fi un vinilin naspa cum au avut daciile in 80'. Iar pentru inbunatatirea dinamicii cel care este un fan al marcii Dacia ii va aduce un plus de aproximativ 20cp cu un chip tuning ii va pune beculete rosii si eventual o va comanda cu piele. Prin lucrurile acestea nu stirbesc cu nimic meritul fabricii de la Colibasi de a realiza un mic suv la un pret decent.

Uite, daca ar fi sa mi-o comand, asi lua versiunea 1.5 dci 4x4, cu esp si piele, da fara jante si alte alea. Pielea pentru simplu motiv ca e mai usor de tinut decat tapiteria de stofa. (Din ce zice Dacia, pielea e naturala pe mijlocul scaunelor/artificala pe margini).

Cat despre "tuning", sa nu uitam si de clasicul Golf 4, un bun reprezentant al incercarilor unora de a iesi in evidenta in cel mai rau mod posibil.

Zicea cineva de nemti si masini de 25-30K eur. De curiozitate, uitati-va la ce preturi se vand masinile in USA. Aceeasi masina (Golf) pe care in DE dai 25K eur o poti cumpara la 20k USD/15K EUR. Pur si simplu in Europa masinile costa mult mai mult din varii motive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea nu e mai usor de tinut decat stofa. Eu am piele si daca nu o tratezi imbatraneste, crapa, face cute etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea nu e mai usor de tinut decat stofa. Eu am piele si daca nu o tratezi imbatraneste, crapa, face cute etc.

Si cu praful (si jegul in general) care intra in stofa si nu mai iese, ce te faci? Am piele in Passat, stofa in Golf. Pielea o dau o data pe an cu solutie, si e ca noua dupa 10 ani, in schimb stofa trebuie sa o aspir o data pe saptamana daca vreau sa arate cat de cat curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si din punctul meu de vedere Dacia Duster este o masina care nu merita luata in calcul. Nationalismul in cazul masinilor fabricate in Romania este o prostie,in afara de mana de lucru nu e nimic romanesc pe ele.Mai dai si o gramada de bani pe o cutumie pe care scrie Dacia. Sa nu uitam ca si Ford se fabrica in Romania,daca s-ar produce Ford Kuga aici,chiar ar fi o alternativa la Tiguan.

Nu sunt un fan al Tiguan-ului,ba din contra nu imi place mai deloc dar Dacia nu e demna de un versus cu Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii de la Top Gear sunt in extaz, din 2010 se vor exporta dacii si in UK, James May va fi fericit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Smecheria cu SUV-urile este ca iti ofera o oarecare senzatie de lux, in primul rand prin spatiu si pozitie la volan. Ori Dusteru nu poate da aceasta senzatie. Ma rog, eu cred ca masina e foarte bine gandita pentru mintea romanului :) dar personal as vrea sa vad vreo utilitara 4x4 de la Dacia cum a fost papucul ala vechi. Si o sa ma bucur daca se vand multe si se platesc taxe la buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contrar majoritatii opiniilor insirate pe-aici, eu chiar cred ca un Duster sta foarte bine langa un Tiguan. Trebuie sa fii ori indoctrinat VW (gen Batman-Batman...), fie rau-voitor sa nu observi ca ambele au +/- aceeasi forma, ambele indeplinesc +/- aceleasi functii si ca ambele sunt derivate din masini de strada.

Cei de la Auto Bild raportasera la un moment dat un Tiguan la un Yeti si concluzia era ca Tiguanul nu este cu absolut nimic mai destept decat modelul Skoda. Pur si simplu, Yeti era alegerea rationala; pe acelasi principiu, nu vad de ce alegerea rationala n-ar deveni Dusterul, intr-o comparatie cu Tiguan (si cu Yeti). Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu sustin Dacia orbeste si nu fac parte din publicul lor tinta, insa asta nu ma impiedica sa privesc produsul obiectiv. Zic "produsul" fiindca, in fond si la urma urmei, ambele sunt bucati de tabla pe 4 roti, carora li se lipeste pe capota o anumita sigla; si fiindca noblesse oblige, sigla VW se plateste in plus...

Nu vad argumente pentru care doar un Tiguan SH ar suferi comparatie cu un Duster nou. E prea... ce? Sau nu e suficient de... ce?

Profitul Dacia nu ramane in Romania? Tragic. Pe mine ma intereseaza ca macar e impozitat aici. Hai sa nu cadem in desuet si sa revenim la discursuri iliesciene de tip "nu ne vindem tara." Ar fi fost mai extra daca Dacia ar fi fost cumparata de nemtii de la VW? Au avut ocazia, nu i-a interesat. Sa fie sanatosi.

Dacia Duster noua nu merita banii, mai bine un SH nemtesc? Posibil, insa atunci, nici un Passat nou nu merita, mai bine un A8 SH, sau la fel, un Touareg nou e fix-pix, mai bine un Cayenne la 60'j de mii km. Pastrand proportiile, e FIX acelasi lucru. Depinde de ce asteptari ai de la o masina.

Nu, nemtii nu de tampiti fac masini de 20-30K Euro, ci din obisnuinta, si fiindca au un standard al calitatii pe care singuri si l-au ridicat, treptat-treptat, de-a lungul timpului si despre care, atunci cand la un moment dat constata (nu fara surpriza) ca e prea ridicat, cumpara un "affordable brand" (Skoda) si fac in-house breeding (vezi Exeo de la Seat).

Toate ideile de mai sus sunt subiectivisme care genereaza kilograme de :)) ; cel mai edificator post pe tema asta mi se pare cel al colegului Dragos Ene de AICI. Din pacate, nu include costuri de intretinere pe perioada reviziilor, aspecte legate de taxe si impozite, etc. insa si aici, alegerea judicioasa ar fi, ma tem, tot Dusterul.

Ca sa sumarizez: nu militez pentru "consumer choice uniformity," fiecare e liber sa aleaga ce vrea. E mai bun Tiguanul decat Dusterul? Nu. E mai Aspectuos, mai bine lucrat, mai finisat, mai toate-cele? Da. E asta un argument net in favoarea lui Tiguan? Ei bine, asta DEPINDE... :vaidecapulmeu: Oricum, alegerea unei masini e rareori un act rational.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am vazut un comparativ de pret corect Tiguan - Duster, desi nu e prea greu de facut. Macar estimativ, se cuantifica diferentele, pielea, diferenta de motorizare etc si cred ca daca se face asta, Duster va avea o mare surpriza.

Daca zici ca cele 2 sunt cam la fel, hai sa facem un test. Da-i unui om sa aleaga gratis intre cele doua si hai sa pariem ce va alege :)

Nu sunt contra Duster si chiar sunt putin mandru ca se face in RO, dar il consider cam scumpel.

Off topic: In loc de Duster as lua oricand un Jimny, chiar daca e motorizat cu 85 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!