Jump to content

Scoate fum mult


Diabllo
 Share

Postare recomandată

Am un audi a6 din 2002 motor 1.9 tdi 131 cai cutie manuala 5+ 1 si dintr-o data a inceput sa scoata un fum dens cenusiu si in relantiu scoate fum mult.Daca imi poate zice cineva ce probleme ar fi inainte sa ma duc la un service . Ms mult ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant chiar nu a mai intalnit nimeni problema asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate furtunul de la capsula EGR si vezi daca mai scoate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La motorizarea 2.5 exista un filtru epurator care se infunda si are simptomele astea.

Dar culoarea este exact de ulei ars, albastrui.

Intereseaza-te si vezi daca ai si tu acel filtru, n-ar fi rau sa verifici, poate trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut. Am si eu aceeasi problema cu un Audi A6 2.8i benzina fara turbo. Am schimbat ambele sonde lambda insa scoate foarte mult fum albastru si miros de ulei ars, mai ales cand accelerez. Multumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate scoate fum din mai multe motive.Din ce stiu eu, cateva motive pentru asta ar fi: circuit de racire aer spart/defect ( furtune intercooler etc) , filtru epurator infundat , pompa injectie nepusa bine la punct, injectoare, ghidurile supapelor duse, sau segmentii. La primele doua motive mentionate se poate verifica daca pe circuitul de racire aer este mult ulei, in cajul injectoarelor infundate sau a pompei de injectie cu debit prea mare ar trebui sa-ti curga motorina pe la furtunele de retur, iar in cazul ghidurilor supapelor si/sau a segmentilor ar trebui sa consume ceva mai mult ulei. In ultima instanta si turbina poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si a mea a inceput sa scoata fum de asta vara...dar nu tot timpul si asta mi se pare dubios. Are momente cand merge perfect o zi inreaga fara nici o problema. Am observat insa ca incepe sa scoata fum daca de exemplu am condus 200 de km, ma opresc si dupa ce plec din nou de pe loc la cateva minute (pauza de cafea) scoate fum nasol si urat mirositor (sulf), care dupa 1km 2 dispare, la modul ca isi revine si evacueaza in mod normal fara nici un fum vizibil.

Am inceput sa-i pun niste aditiv pt injectioare preventiv, nu stiu sa va spun acum cum se numeste, oricum ceva de la Audi nu din benzinarii. Ma uit dimineata si va spun. Egr-ul a fost curata o data acum 40k de km, bank1 si bank2 sunt schimbate in totalitate, nu stiu daca are vreo importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ai filtru particule ??? daca da asa face cand se regenereaza se ard particulele ajunge pana la rosu pt cativa km daca te pot ajuta mai mult intra pe id alexcristian2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poate scoate fum din mai multe motive.Din ce stiu eu, cateva motive pentru asta ar fi: circuit de racire aer spart/defect ( furtune intercooler etc) , filtru epurator infundat , pompa injectie nepusa bine la punct, injectoare, ghidurile supapelor duse, sau segmentii. La primele doua motive mentionate se poate verifica daca pe circuitul de racire aer este mult ulei,

Salut...

Am si eu o nedumerire ce poate fi tangentiala cu problema dezbatuta aici, dar vad ca stii cum sta treaba si poate ma ajuti...

Am dat capacul protector de pe motor si am gasit pe tubul ce vine de la filtru de aer, exact unde se termina spre turbina, ca e gazat. Praf cu ulei. Nu e gros si e lat de vreo doua degete. Am indicat pe poza atasata locul exact, unde e cercul galben.

Cineva mi-a spus ca se mai intampla asta de la "talpa", dar nu mi se pare normal. Ce pot sa fac ? E ceva slabit pe acolo de scoate ulei ? Habar nu am...

Merci mult...

Modificat de G@bryel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

G@briel,lucrurile stau cam asa la tine din cate stiu eu: verifica daca turbina are joc in ax( nu cred ca e cazul daca ai numai vapori de ulei acolo), cel mai probabil filtrul de aer nu a fost schimbat la timp si epuratorul a "lasat" ceva vapori de ulei sa treca si sa ajunga acolo....Am mai avut o problema asemanatoare la un Audi si asta a fost, dar praf nu trebuie sa fie acolo nicidecum, verifica etanseitatea circuitului de aer de la filtru pana la turbo si daca filtrul de aer este cel adecvat .

Sa luam in considerare si uleiul, care, e bine sa fie cel recomandat de producator. Am mai intalnit situatii in care posesorii de masini au pus un ulei muuuult mai subtire(Ex:0W30) crezand ca astfel imbunanatesc ungerea motorului sau performantele masinii.

Referitor la "talpa" mai degraba talpa sub 2000rot/min sau mersul subturat coroborate cu uzura turbinei si un EGR sau BLOW-OFF infundat /blocat cauzeaza "intoarcerea" presiunii in turbina si automat scapari de ulei si uzura tubinei. Dar aceste "scapari" au loc cand turbo e cam gata, nu e cazul tau. Sper ca am spus-o cat de cat inteligibil si logic , scriu de la serviciu unde sunt "stresat".

Modificat de vidoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merci Vidoo...

Sper sa nu gresesc, dar am impresia ca ai inteles ca acea gazare e pe interiorul tubulaturii.. Nu, e pe dinafara. Oricum, daca am inteles eu gresit,..chiar ca nu mai conteaza.

Am mai intrebat si am zis sa mai spun vreo doua lucruri, ca sa mai stie lumea cate ceva.

Prima daca, am intrebat un coleg de facultate ce lucreaza la reprezentanta si nici nu m-a lasat sa termin. A zambit si mi-a spus ca stie si ca ... "asa o sa gesesti la toate",....deci sa nu ma sperii ca as avea vreo defectiune.

Am cautat si la alte masini,...ba si la vreo doua Q7 si....da, a avut dreptate,...toate erau la fel.

Eu acum am spalat motorul (avea mult praf sub capac, ceea ce m-a bucurat la cumparare) si cum o folosesc 99% doar in curse in exteriorul orasului,(daca e valabila faza cu subturarea, dar inca ma gandesc si la "talpa" ... ca la atatea demaraje pt. depasiri...) si sa vad daca o sa faca la fel.

Nu am prins practic, ce stil de condus, sau unde conduci masina,...care sa favorizeze acea gazare...

O sa vad pe parcurs.

Modificat de G@bryel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da, am inteles ca e pe interior. Dar daca e in exces pe interior ajunge si afara....Vaporii de ulei de la filtrul epurator care descarca inainte de turbina pe circuitul de admisie aer in turbo, nu sunt aspirati complet, in cazul in care accelerezi brusc inainte de 2000rot/min sau mai putin(simti clar de la masina la masina unde are turbo momentul de optim de inceput al compresiei) . Asa cum am mai spus ,in acest regim (accelerari bruste la turatii joase) valva blowoff sesizeaza socul cu intarziere rezultand o presiune de intoarcere in turbo care nu o lasa sa aspire total vaporii( se creeaza practic un curent antisens sau de refulare pe partea de absortie a turbinei)- de aici si vaporii de ulei care ies in afara, strang paful etc. Se poate simti fizic ca motorul nu trage normal in acest regim deci e mai bine daca ai nevoie de demaraj intr-o situatie data sa schimbi intr-o trepta inferioara de viteza.

Curata uleiul de acolo, interior si exterior , verifica filtrul epurator, tine cont de regimul de turatie si vezi ce se intampla.

P.S. Tot de la serviciu scriu...

Modificat de vidoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiu ca scriu tarziu, dar asta e...

Pana acum, e bine...

Sa stii ca am simtit ca e mai bine sa-i dau eu "S" inainte de vreo depasire, decat sa o las pe ea sa "gandeasca" la asa ceva.

Normal ar fi sa nu se simta pana la schimbare, vreo "gatuire" la motor, .... dar din cauza acelei intarzieri, paaaarca si motorul e mai luat pe nepregatite, paaaarca trage mai de jos, asa. Nu stiu cum sa explic mai bine.

Eh, incerc si eu sa fac o chestie... Rea nu poate sa fie,...pana la aparitia din nou a gazarii. :rolleyes:

Modificat de G@bryel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu va intreb pe voi cum pot face la mine sa scoata mai mult fum si negru de preferat sa scoata mult mult fum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu glumesc:D sunt cat se poate de serios:P Cu ulei nu iese ce trebuie:D Nu intelege gresit:D vreu ceva gen =>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IdaMK1: asta ca sa circuli pe camp, nu as vrea sa merg in spatele cuiva gen locomotiva diesel.La ce te ajuta?

Poate la umplut frigiderul :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu sa inteles nu vreau sa umblu zi de zi cu ea asa ar fi aberant insa vreau sa imi bag picioarele in munca cuiva care mia lovit masina si nu recunoaste... povestea e lunga... e simplu isi lasa masina in garaj cu piele alba si decapotata vreau sa il afum sa ii nenorocesc masina. Nu ma intrebati de ce gandesc asa ca nici voua nu va convine sa va loveasca masina si sa nu mai dea asigurarea unde adaugam si ca am fost domn si lam iertat tinand cont ca era rupt de beat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff...si eu care credeam ca vrei sa afumi porcu..ca vine iarna....dar si ala tot porc se cheama daca ti-a facut asta ! :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa te inveti minte sa mai ierti. Maine il voi suna pe tata sa l intreb cum faci pt ca e o cauza nobila :D

dar sigur vei avea nevoie de un motor mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul e de 1.6 litri :) intreabal pentru motorisca mea:D m-am saturat pana peste cap de inbecilii astia:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ida mk1-da-i debitul la maxim si vei obtine ceva de genul pozei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!