Jump to content

Problema stergator luneta O2


CristiGTI
 Share

Postare recomandată

Salut,

in timpul functionarii, stergatorul lunetei a ramas blocat cam pe la maximul cursei. am observat ca de fiecare data cand pun contactul, stergatorul revine cativa centimetrii catre pozitia initiala (de repaus). asa am reusit sa-l aduc in pozitia initiala ca sa nu mai stea pe la jumatatea lunetei. precizez ca atunci cand pun contactul, maneta stergatorului nu este in pozitia "de activitate" a stergatorului lunetei. m-am uitat in cutia de sigurante si in cartea masinii (este o O2 1.5MPI elegance din 2007) dar stergaturul asta nu are siguranta separata. exista o singura siguranta pt stergatoare, care este OK, stergatoarele de la parbriz functionand normal.

A mai patit cineva asa ceva? care ar fi solutia (mersul la service e ultima optiune)?

Multumesc anticipat,

Cristi Ionescu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul de la stergator schimbat.Cel putin asta a fost solutia cind stergatorul meu pe spate facea cum descrii tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cat te-a costat afacerea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatorul meu spate scoate un sunte ascutit atunci cand functioneaza. Am curat lamela si nu e de la mizerie. Face si cand il ridic si-l las sa functioneze in gol. O fi intrat mizerie pe undeva? Ce as putea sa-i fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai curaj si rabdare sa-l desfaci , trebuie sa cureti contactele din interior si sa le verifici pozitia ( are contacte care ii dau comanda , automentinerea , pozitia de oprire ... ). Totul e sa ai putin spirit tehnic si cum ti-am spus curaj si rabdare... Motorul in sine ori merge ori nu merge ... restul este din angrenaje si contacte ...

Raspunsul pentru zgomot este tot in angrenaje cu mizerie sau cu dantura uzata ... luati-va inima in dinti si demontati ... mai mult decit sa ajungeti la service nu aveti ce pati in caz ca nu va descurcati ...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a costat nimica, din fericire mai am garantie ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian.1950: ma poti ajuta cu o schema, ceva? unde e localizat motorasul? cum ajung la el?

@vicx: a mea a iesit din garantie in noiembrie .....

Multumesc,

Cristi Ionescu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie dat jos plasticul de pe haion si sub el e motorasul, e prins in 3 piulite de 6. Trebuie desfacuta si piulita care tine bratul stergatorului si scos si bratul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian.1950: ma poti ajuta cu o schema, ceva? unde e localizat motorasul? cum ajung la el?

@vicx: a mea a iesit din garantie in noiembrie .....

Multumesc,

Cristi Ionescu

Cum spunea si prietenul Al in spatele capitonajului este tot subansamblul . Esta ceva compact , fara probleme de demontat de pe masina ... cum spuneam , desfacerea lui in bucati este mai migaloasa ... dar nu e piatra de moara . Ai o schema cu componenta si cum arata subansamblul

post-58507-1267600120_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult pt ajutor.

ca un bun roman ce sunt, daca imi dati un deget, va iau toata mana. inca o intrebare: imi puteti recomanda o firma de unde gasesc sa cumpar motorasul? (asta binenteles, dupa ce-l demontez, dau cu multimeterul pe acolo sa vad tensiuni de alimentare ... adica dupa ce sunt sigur ca el e infractorul ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate in privinta asta nu te mai pot ajuta ... dar poate ca rezolvi cu o curatare a contactelor ... sa ne spui si noua finalul .

Sa nu uit , mai ai in plus fata de schita furtunul care aduce lichidul in ax... nu l-am mai pus sa nu te incurc , oricum el nu are nici-un rol in ce ai de facut . SUCCES !!!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o "problema" .Mult spus. Stergatorul luneta produce un scartait destul de enervant infunctionare. Face asa de nou, curat sau murdar, iarna sau vara. Stie cineva daca scartaie el pe geam sau scartaitul vine in mecanism/baza brat ? Se poate rezolva cu un efort minim - gresat undeva ceva ?! Ca nu stiu sa-l desfac /nici nu am incercat siner sa fiu :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa il ridici de pe luneta si sa-l pui sa se plimbe? Daca face zgomot in continuare e legat de mencanism, daca nu mai face are legatura cu lamela care probabil ţopăie pe geam. Ca sa umbli la mecanism trebuie sa desfaci plasticul de pe interiorul portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei sigur on line sau wireless nu se va face... Nu inteleg cam cum crezi ca te putem ajuta daca tu nu vrei sa pui mana :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei O2 , ai primit deja raspunsul privind localizarea zgomotului ... daca e de vina lama , nu ai ce-i face , decit sa folosesti stergatorul strict pe luneta uda sau sa schimbi lama . Bratul e din plastic si nu poti face nici-un reglaj ca sa calce lama mai bine pe sticla .

Daca trebuie sa umblii la mecanism ai avut mai inainte un pic componenta stergatorului ... Incearca intii cu putin ulei care sa patrunda pe linga ax si sa-i unga bucsa ; daca nu dispare trebuie sa-ti faci curaj si sa incepi demontarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face zgomot stergatorul de luneta, dar stiu sigur ca e de la lamela. Cand ploua mai tare nu se aude, daca nu e suficienta apa pe luneta scoate acel zgomot suparator (pe revenire). A facut asa de noua. Atata timp cat sterge bine nu ma gandesc sa inlocuiesc lamela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr ca la mine face zgomot si cu stergatorul ridicat, o sa incerc sa-l ung pe la surub fara sa demontez plasticul acela pe dinauntru. (Sper sa se poata).

Cu ce ulei trebuie sa ung? Am ulei de motor Castrol sau spray de uns lanturi de bicicleta sau vaselina la spray.

Care o fi varianta cea mai buna?

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vaselina lichida ar trebui sa fie ok. eu dau cam tot ce poate scartaie de 3 ori/an cu WD 40 :P nu se aude nici musca :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si WD40 dar parca rolul lui e sa deblocheze suruburi, angrenaje gripate nu s-a unga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E lubrifiant - degripant si are 2000+ de utilizari

Off-Topic: Eu am citit o parte din cele de acolo si scrie ca poate fi folosit pe placi cu circuite pentru ca ramane o pelicula care impiedica circuitele sa oxideze de la umezeala. Am avut probleme cu telecomanda de la masina, inchidea dar nu deschidea (la inchidere si portbagaj clipea ledul, la deschidere nu). Am desfacut-o si i-am facut o baie la propriu in WD-40. Am sters cu un servetel si asamblat la loc. Are 3 luni si nu a mia facut de atunci figuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai la tine face zgomot , in general toate lamele fac galagie pe geam uscat . Pacat ca nu are reglaj al temporizarii si pe spate ca sa nu mai mearga lama pe uscat .

APROPO , A INCERCAT CINEVA SA FACA FUNCTIONAREA INTERMITENTA DE LA STERGATORUL SPATE CU REGLAJ AL TEMPORIZARII ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dar capacul de protectie de la stergatorul lunetei cum se da jos? nu am vazut cleme sau ceva de genul ... si nu am vrut sa-l fortez tragand de el .. sau exact asa trebuia sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi in fata de el cam 0,5 cm si iese apoi, are 2 urechiuse sa zic asa pe fiecare parte ( acum am vorbit de capacul lamei prin care vine prins in brat), capacul de protectie de la surubul in care eprins bratul se scoate prin ridicare, are 2 cleme cred pe margini in lateral, spoi se ridica cam la 90 de grade si iese tragand usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il ridici precum in poza si apoi tragi de el

sl372458.jpg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos, dar se pare ca nu am reusit sa ma fac inteles.

eu trebuie sa ajung la motorasul care actioneaza stergatorul. pt asta trebuie sa dau jos un capac mare de plastic care este pe interior ... pe partea din interior a capacului de la portbagaj.

multumesc inca o data pt ajutor,

Cristi Ionescu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!