Jump to content

Geamuri/chedere usi inghetate


cosminrot
 Share

Postare recomandată

Cea mai buna solutie este cea propusa de colegul lambda_dryver mai sus: folosirea unui card pentru a dezlipi chederul de geam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca chederele sunt "unse" putin cu silicon, geamurile nu se mai lipesc asa.

Eu am spalat azi masina la spalatorie si nu am nici o problema. Acum sunt -8°, azi nu au fost mai mult de -4° afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E plin topicul de solutii si inca lumea cauta miracolul care sa rezolve problema singur in timp ce scriu pe forum eventual. Exista solutii, vasiline, uleiuri, etc pentru chedere contra inghetului. Folositi cu incredere!

P.S. Daca e posbil nu lasati zapada 1 saptamana pe geam/cheder. Topirea si inghetul repetat timp de cateva zile la rand poate avea efecte suprinzatoare mai ales daca nu ai dat cu nimic pe chedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

pana la urma a gasit cineva codarea care anuleaza coborarea tuturor geamurilor cand descui masina/cand scoti cheia din contact?

 

si mie mi se pare super aiurea; la audi a5 nu coboara nici un geam, doar cand deschizi usa respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar sa codezi cu descuiere selectiva - si atunci cand descui, deschide numai la usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,momentan asa am făcut

Dar cAnd scot cheia din contact tot se deschid toate 4..

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca mai ai un pasager trebuie sa mai apesi o data sa-i descui si lui si iar coboara toate 4. Si pentru mine e extrem de enervanta chestia asta. Am tot rascolit pe net si nu am dat de nici o solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta nu este, pana in acest moment....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat mai atent la un prieten care are audi a5. la el nu intra geamul sub vreo rama cum este la noi la cc. probabil aceasta este cauza codarii centralei sa nu coboare geamurile la descuiere.

practic, la el si daca nu s-ar lasa geamurile, usile tot s-ar deschide. e, la noi geamul intra mult sub rama de cauciuc.

 

zilele astea o sa imi fac timp sa ma uit in centrala lui sa vad codarile si sa le schimb si la mine.

 

revin cu un rezultat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A 2a iarna cand folosesc Ballistol Silikonspray - ATENTIE, nu Ballistol clasic, uleiul mineral multifunctional, care se foloseste in special pentru curatarea armelor.
Acesta este pe baza de silicon, special pentru garnituri si piese din cauciuc:

 

https://www.ballistolstore.co.uk/index.php?route=product/product&product_id=107

 

~ 15 lei in Hornbach 

Testat pe Passat CC-ul unui prieten si nu au mai fost probleme la geamuri :) Iar la mine nu se mai lipeste chederul de usa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterse cu, glicerina/efectul e acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectul poate fi "acelasi" doar partial, adica sa nu mai inghete. Insa, care este efectul glicerinei asupra chederului? Efectele secundare sunt foarte importante. Are acelasi rol de intretinere? Nu dauneaza?

 

PS Nu zic ca nu e buna glicerina, doar intreb daca se cunosc si efectele secundare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

s-a descoperit totusi daca merge sa nu se mai deschida toate geamurile la scoaterea cheii din contact? pana in momentul de fata :)

Modificat de songokubest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu descuierea selectiva activata, caz in care lucreaza doar usa soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...multumesc...nu e rau nici asa am testat o ..sa speram k se va descoperii cva mai practic in viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mahaleanu cristian

salut.

ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie ....

Doresc sa schimb chederele de la usa din dreapta spate si sincer nu stiu cum.....ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi ....

merci 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dupa ce am patit o si eu ieri cu geamul inghetat de cheder, astazi am cumparat de la reprezentanta o solutie ce zic ei ar fi anume ptr asa ceva. Ca si cost a ajuns la 40 lei, am uns azi chederele, sunt curios daca vor mai fi probleme.

2016-12-16 19.58.47.jpg

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit pe ebay (silicon crema transparenta) pentru chederele de la usi.Clar nu mai sunt probleme,dati si sus unde intra geamul in cheder.Si inca ceva foarte important curatati zapada,gheata dupa geamuri inainte de a deschide masina!!!!..Va GARANTEZ ca nu mai aveti problem cu geamurile toata iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut, eu folosesc un card si totul e ok. Curat zapada gheata foarte bine de pe toate geamurile, si bag cardul intre geam si cheder, stanga dreapta sus jos cat imi permite si nu am avut probleme toata iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Prima iarna cu CC-ul din dotare se apropie repede aici in nord, zilele trecute dimineata parbrizul era inghetat si mi-am pus problema ca acusi vor fi "prinse" si cele laterale. Ceva sugestii punctuale (marca, tip, eventual de unde il pot cumpara/link) de produse pentru chedere/ prevenire probleme la deschidere?

Cineva tot cu CC mi-a recomandat sprayul anti inghet de la OMV (singurul de altfel pe care l-am gasit la benzinarie, a costat 15 lei) si, eventual, glicerina (de asta nu stiu...afecteaza chederele cumva?).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci fain! In ce priveste jantele de iarna...am un set de 205/55 R16 de pe un Leon pe care ma tenteaza sa le utilizez pe iarna. S-ar preta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!