Jump to content

Cauciucuri Golf 5


alexdm
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...
  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    26

  • gorrocs

    7

  • c6t9

    5

  • masster

    3

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor si La Multi ani ! Am cumparat Good Year UG7 195/65/R15. 4 buc = 1150 ron cu tva inclus plus montare gratuita, fara azot si fara echilibrare, insa, ultima m-a costat ca, 45 de ron. Cauciucurile se comporta bine, dar cum nu e zapada, nu am cum sa le apreciez utilitatea. Pentru cei interesati, firma de la care le-am luat este Forexim din Bucuresti. Parca am obtinut si un discount de 2%. Totusi, parca nu as recomanda firma asta si altora (asta pentru ca nu se ocupa numai cu distributia de cauciucuri si am impresia ca este o afacere auxiliara). Numai de bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu mi-am luat azi GoodYear Hydragrip, ce parere aveti de ele? pana acum imi plac cum arata pt ca nu le-am pus inca pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

O intrebare pentru mai noii posesori de golfuri V cu roti de 15", eventual si 1.6 MPI: Cu ce marca si model de anvelope de 15"au mai venit echipate din fabrica golfurile ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru mai noii posesori de golfuri V cu roti de 15", eventual si 1.6 MPI: Cu ce marca si model de anvelope de 15"au mai venit echipate din fabrica golfurile ?

Multumesc anticipat.

Razdan o sa-ti raspund la intrebarea ta saptamana viitoare: am comandat un golf V (o sa fie masina mea la munca) 1,6 tiptronic CL.

Masina e in curtici de vreo saptamana, saptamana viitoare trebuie sa fie livrata :offtopic:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:sly: Mersi! Un raspuns excelent! :RO flag: Cred ca am comandat masinile in timp ce eram in contact telepatic ... :blink:

Si a mea e in Curtici de saptamana trecuta si saptamana viitoare trebuie sa ajunga la mine.

Vom face un schimb de experienta interesant ...

Practic eram si eu curios sa vad cu ce anvelope mai vin trendline-urile, ca vad ca pe aria Skoda subiectul acesta e foarte discutat ...

Daca nu mi-a raspuns nimeni alteva nu-i nimic, saptamana viitoare aflu. :sly:

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tare :P Nu am primit inca masina dar am vb ieri cu vanzatorul si mi-a spus ca anvelopele vor fi "Goodyear sau Dunlop" in functie de saptamana de fabricatie. Foarte probabil sa fie dunlop. Care dunlop si care goodyear nu a stiut sa-mi zica. Deja nu mai am rabdare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat in seara asta masina :icon_thumright:

Pe dotarea Comfortline 1,6 Tiptronic am primit cauciucuri Michellin Energy.

Tu ai ridicat masina?

Impresii o sa postez pe aria corespunzatoare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michellin Energy (195/65 R15) am primit si eu la masina ridicata ieri, dar alt golf V livrat in acelasi timp cu al meu avea anvelope Hankook de aceeasi dimensiune.

Primele impresii despre aceste anvelope Michelin nu sunt foarte bune pentru ca eu vin de pe anvelope Goodyear Eagle F1 GSD3 225/45 R17.

In ansamblu insa cred ca sunt niste anvelope corecte pentru categoria lor.

Aderenta in viraje, pe uscat, este acceptabila la limita (inca nu a intrat ESP-ul) dar incomparabila cu cea a anvelopelor Max Performance Summer.

Franarea este de asemeni acceptabila dar vad ca la franari violente scartaie lung fara sa intre ABS-ul. Ar putea fi OK de fapt pentru un stil de conducere normal. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asta-i noua :P

A mea a venit cu Hankook Optimo pe jantele de 15"

O fi bine? I hate koreean stuff... ;)

Modificat de deeJayOg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si a mea a venit cu Hankook (Ventus Prime K105). Sunt pe 16' 205/55/16. La inceput am fost tare dezamagit cand le-am vazut, dupa care am citit review-uri pe net. In revista AutoMotorUndSport din Germania sunt pe locul 6 inainte de Michelin Primacy Hp: http://www.testberichte.de/preisvergleich/...port_70663.html.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bag de seama ca aveau luna Hankook la fabrica cand ne-au asamblat noua masinile :rolleyes:

Am tot citit si eu despre ele. Un fel de mandria coreeana. In teorie si pe foaie stau bine. Totusi nu pot sa nu remarc un zgomot la rulare destul de mare. Eh, compenseaz cu muzica :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nu le gaseam pe ale mele de vara (Bridgestone Turanza ER 300) in nici un test. Acum pot spune ca sunt multumit :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

225/40/18 bridgestone potentza 92y de vara...iarna am pus jante de passat,din cauza ET-ului,pe 16" si 205/55/16 94v xl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Multe Golfuri vandute in Germania au Conti Eco COntact 3.

Interesant e: Continental AG, firma germana, are o fabrica si la Timisoara, asa ca am gasit pt. 195/65/R15 EcoContact3 pretul de 192 RON + TVA/ buc

Modificat de Stefan Golf5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca nu se faceau anvelope Continental la Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, mi-am schimbat primu set de cauciucuri de vara(cele cu care a venit masina) care m-au tinut fix 1 an : brigestone potenza re050 225/45r17(44200km) ajunse la nailon :) acum mi-am luat niste michelin pilot sport2 225/45zr17 , vreau sa ma faca si pe mine cineva sa inteleg de la ce vine Z-ul ala...ca indicele de viteza e acelasi Y pe michelin PS2 225/45zr17 si pe PS2 225/45r17 ... plus ca mi se pare ca masina e umpic mai instabila decat cu cauciucurile vechi pe schimbari de directie mai bruste (probabil ca pneul dreapta fata montat de nishte "destepti" este cu interiorul in exterior) , probl asta o sa o rezolv luni pt ca nu am unde sa dau cauciucu jos acum si sa il echilibrez ... astept nishte pareri legate de aceste 2 probleme.mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. s-a mai discutat pe forum si se gaseste usor explicatia si cu google. Uite un exemplu.

2. este posibil ca anvelopa din fata despre care spui ca a fost montata invers sa fie de vina, sau e posibil sa mai dureze cativa km pana se aseaza bine anvelopele pe jante si apoi sa mai treaca cei 500 km necesari pentru rodaj.

Cred ca abia dupa acesti 500 km ar trebui sa compari comportamentul noilor anvelope ce cele anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masina mea a sosit cu anvelope de vara Pirelli P7 205/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michellin Energy(195/65/R15) - Comfortline cu 'pachet drumuri grele'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pirelli PZERO
... rosso, nero, asymmetric ... ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Scuze ca raspund dupa un an lumina...

Sunt "rosso", si sincer nu prea stiu ce inseamna asta... :D

Stiu doar ca imi vor trebui altele, ca nu-mi plac deloc aceste Pirelli. Cum scade temperatura nitel la 6 grade (iarna, dar uscat pe jos), cauciucurile astea devin plastic ieftin si is bune doar pentru slide-uri...

cauciucuri de iarna nu stiu daca mai iau, ca deja a trecut, se pare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!