Jump to content

Facelift Tiguan 2011 (5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu eu, Tiguanul are deja Haldex generatia a IV-a, asa cum este prezentat si in ultima brosura atasata in acest post (Manuale Tiguan).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    23

  • Vlad F Buc

    15

  • Cristian Cerghedean

    10

  • nexus

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

OK, multumesc! Interesante si utile manualele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Doar o poza facuta in fuga si nu cu cel mai potrivit aparat la salonul de la Geneva...

post-42445-0-50951000-1302900525_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor!

Intrebare: A aflat careva cand o sa fie scos la vanzare Tiguan Facelift ?

Eu am intrebat in Focsani si mi-au zis ca or sa o bage in showroom in luna iunie iar in octombrie or sa inceapa vanzarile. Probabil masina poate fi comandata incepand cu iunie si ajunge la cumparator dupa 3-4 luni.

Si inca o intrebare :rolleyes: : Pretul va ramane la fel ca la modelul vechi ? Banuiesc ca va fi mai mare cu vreo cateva sute de euro...

Mi-as lua un TDI 2.0 (140CP) - nu cu Bluemotion... ca e mai scump si in plus filtrele alea ii mai taie din putere motorului. Asa am auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cristian Cerghedean

Noul Tiguan este in configuratorul pentru Romania :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este plusul diferentialului XDS fata de ce avem pe "vechile" Tiguane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Cerghedean

Diferentiall XDS ajuta pentru masina cu tractiune fata. Daca iti iei 4x4 nu este necesar :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.Experienta mea de 4x4 vine de la un Aro 246 Peugeot care nu m-a lasat la greu si l-a dus pe noul proprietar unde nu credea... :vaidecapulmeu: , nu cred ca o sa bag Tig-ul pe unde am fost cu Aro dar un pic prin Apuseni si prin muntii Cernei abia astept :Driver:. Ce parere aveti de scutul de tabla pt Tig care se comercializeaza acum fata de scutul cu care vine Track and Field ? Multumesc

http://www.scutmetalic.ro/314~scut-motor-metalic-volkswagen-tiguan.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, XDS nu e chiar lipsit de sens pe un Tiguan. XDS consta intr-un diferential mecanic, cei drept controlat electronic, care maximizeaza tractiunea si reduce subvirarea in curbe (vorbim despre condus sportiv). In 90% din astfel de situatii tractiunea pe Tiguan (Haldex 4.0) este preponderent fata!!!

Scutul de pe Track&Field este cat se poate de serios. Cel din link se monteaza pe anumite modele care nu au scut metalic din fabrica, cum ar fi Trend&Fun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Cerghedean

Are dreptate bender cu XDS, dar daca ai 4x4, subvirarea este oricum atenuata de tractiunea spate si de ESP-ul din standard. Eu mi-am comanda 4x4 cu motor de 2.0 de 210 CP si nu am pus si XDS. Oricu este o optionala destul de ieftina. Daca esti in cumpana, mai bine pune-o, si dormin linistit :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De curiozitate...a comandat cineva noul Tiguan? :)

Eu sunt decis sa-mi comand 2.0 TDI 140 CP cu DSG daca reusesc sa vand Astra pe care am luat-o anul trecut. Mi-a placut f mult DSG-ul, desi am condus un Leon cu aceasta cutie, nu un Tiguan si asa m-am decis sa imi vand actuala masina, care abia a facut un an si sa-mi iau Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu abia am terminat ratele la actuala masina si sincer, nu ma bate gandul sa ma mai inham prea curand la un alt angajament financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat eu saptamana trecuta o configuratie Sport&Style 1.4 TSI 160 CP BMT ;)

Termen de livrare aproximativ: 18 saptamani (sfarsit de noiembrie), destul de strans pentru programul Rabla.

Daca as fi optat pentru alta motorizare, masina ar fi ajuns probabil cu o luna mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos cand va sosi!

Poti trece ce optionale ai adaugat si pretul total? Ai reusit sa obtii vreun discount sau pretul e batut in cuie? Banuiesc ca ai luat cu oferta aceea Attitude.

De la ce dealer ai comandat-o si ce avans ai dat? Sau ai dat avans doar tichetele Rabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos cand va sosi!

Poti trece ce optionale ai adaugat si pretul total? Ai reusit sa obtii vreun discount sau pretul e batut in cuie? Banuiesc ca ai luat cu oferta aceea Attitude.

De la ce dealer ai comandat-o si ce avans ai dat? Sau ai dat avans doar tichetele Rabla?

Mersi fain pentru urare.

Da, am beneficiat de oferta Attitude ca si la modelul "vechi".

Optionale am adaugat: Park Assist, Tempomat, piele Vienna, trapa panoramica si priza de 230V. Culoare: alb.

Pretul final a fost putin peste 27k euro.

Fiind vorba de un model cu facelift nou lansat, deja cu oferta Attitude, e mai greu sa negociezi pretul (probabil nu imposibil), in schimb poti obtine niste gratuitati la revizii.

Dealerul din Sibiu se numeste TESS iar avansul platit a fost de 30% din valoare.

Din cate am inteles eu, tichetele Rabla se pot folosi doar in momentul in care achiti masina (o conditie este ca masina sa fie deja pe teritoriul Romaniei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca chestia asta cu masina pe teritoriul Romaniei este ori o conditie nou aparuta ori este vraja dealer-ului. Eu anul trecut cand am luat Astra am dat tichetele ca avans. Bani efectiv am dat doar inainte de a ridica masina, cand am achitat diferenta.

Si eu vreau sa iau Park Assist si tempomat. In plus mai vreau senzor de ploaie, oglinda retrovizoare cu senzor ca sa nu te orbeasca cei din spate(cred ca sunt incluse intr-un optional). Sunt optiuni cu care m-am obisnuit la Astra si acum mi-ar fi greu sa nu le mai am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca la tiguan 140cp, diesel este echipat cu DSG7.

sa inteleg ca este alta cutie, care rezista mai mult de 250Nm, sau este aceeasi cutie DSG7 care defapt este mai rezistenta decat s-a declarat initial(250Nm)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut eu aici este o alta cutie cu racire pe ulei si care stie si 4 Motion. Banuiesc ca e facuta sa reziste acelui motor, pt ca eu acel motor il vreau :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt in piata dupa un tig®uan ... oare cand apare R-Line-ul la Tigul nou?

170CP ... un vis :Driver:

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca noul Tiguan a ajuns in showroom-uri. Am vorbit deja de un drive test si am gasit exact motorizarea de 2.0 TDI 140 CP cu DSG pe care o vreau eu. Mai ramane sa vand Astra pe care o am acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...au adus facelift-ul. Sper ca sambata sa ajung la drive test. Totusi masina de afara care probabil va fi de teste nu avea DSG, asa cum mi s-a spus la telefon, ci cutie manuala.

post-94441-0-26570200-1312221284_thumb.j

post-94441-0-72144400-1312221294_thumb.j

post-94441-0-42931800-1312221304_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miami ... oare cat costa un upgrade? Macar fata, spatele imi place mai mult cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca depinde de starea in care este masina ta.

Oare poti da numai VW la schimb plus diferenta sau poti duce si masina de la alt producator decat grupul VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca depinde de starea in care este masina ta.

Oare poti da numai VW la schimb plus diferenta sau poti duce si masina de la alt producator decat grupul VW?

Poti duce orie marca (teoretic), eu am dat o corsa opc (Midocar Vitan) ca avans pt tig-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!