Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

@flacaul

Foarte mult !

Ce inseamna : Reg. presiune 84.39ron, Siguranta reg. 10.81ron ?

De ce a trb sa cumperi Spray silicon 18.56ron ?

inca nu stiu ce inseamna primele doua..sprayul silicon a fost un jet de spary pe cheedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Reg. presiune inseamna mai mult ca sigur verificarea presiunii tuturor rotilor de pe masina (inclusiv cea de rezerva). Spun asta din experienta, ca si mie mi-au verificat. Dar pretul mi se pare enorm (84.000, cand la orice vulcanizare e 10.000?)...

Ca sa fiu on topic: indreptat scut motor (cel din duraluminiu luat de la Metrotehnica, batea in baia de ulei si facea un zgomot similar cu cel al unei tobe sparte) la Speed Service: 140.000 ROL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era vorba de 84.39 ron, adica 843.900 rol, deci nu cred ca e vorba de verificat presiunea in roti, ca doar n-au bagat nu stiu ce gaz rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN, revizie 15.000 km, schimbat tot (ulei+filtru, filtre aer, polen,benzina) 700 lei grei. da' grei.....

nu cred ca trebuiau schimbate chiar toate, dar m-a intrebat la inceput: "daca e nevoie schimbam toate filtrele?". si eu am zis ca da...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiN: ai dreptate, am citit eu aiurea (de fapt cred ca a refuzat creierul sa proceseze asa o suma mare pt verificatul presiunii rotilor :). Ce sa zic atunci, ori e furt pe fata, ori au verificat alta presiune (la frane, AC, cine stie?). N-ar strica sa intrebe, sa stim si noi, ca sa fim atenti pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai voi linistit ca asa sunt preturile la Metrotehnica, eu am luat de acolo suportul de plastic pt. picorul stang(21 RON)..montajul lui(<2 min) 50 RON!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca o paranteza..vopsit bandouri laterale + oglinzi +manere la Metrotehnica 6mil :rolleyes: ..bineinteles n-am facut greseala.. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flacaule, eu zic sa nu mai mergi la metrotehnica, ca aia te-au vazut ca ai bani si te taxeaza rau de tot...

tot n-am inteles ce erau elementele in plus din deviz... si de ce ti-au schimbat filtrul de benzina la 10.000 km.

a, si stii ca uleiul pe care ti l-au pus e sintetic, ala tine 20.000 fara probleme, dar cum politica lor de revizii e la 10.000... tu platesti uleiul de 2 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ulei tine la noi in tara, cu drumurile si praful de la noi, 20.000 de km???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa o luam altfel.

flacaul a platit pentru ulei 309 ron. in magazin l de ulei mobil1 esp 5w30 este 10 euro, deci 4 litri sunt 40 de euro, adica 170 ron. a platit aproape de 2 ori, pentru un ulei care normal se schimba la 20.000 km, dar in romania, asa cum ai zis si tu gabi79, cu drumurile si praful de la noi, se schimba la 15.000.

de ce l-au chemat pe flacaul la 10.000 km?

eu am 10.700 km cu masina si n-am de gand sa ma duc la 10.000 km, cum au zis ei, ci la 15.000 km, asa cum scrie in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce carte te referi? Mie in cartea de service mi-au scris 10.000 pentru prima revizie; calc. de bord imi zice de 15.000. As prefera varianta cu 15.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de service scrie ca reviziile se fac la 15000 km.

Metrotehnica pune in casuta rezervata pentru urmatoarea revizie 10000 km.

Eu sigur voi merge la 15k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa o luam altfel.

flacaul a platit pentru ulei 309 ron. in magazin l de ulei mobil1 esp 5w30 este 10 euro, deci 4 litri sunt 40 de euro, adica 170 ron.

Nop. In Carrefour e litru 64 RON. Deci 4 l =>256RON.

E un ulei conf cu norm 504.00, long life, care teoretic ar tine 30.000

Este un ulei foarte bun de alt fel.....

Daca l-ai gasit undeva cu 10 EUR l spune-mi si mie te rog.

Modificat de lucus80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flacaule, eu zic sa nu mai mergi la metrotehnica, ca aia te-au vazut ca ai bani si te taxeaza rau de tot...

tot n-am inteles ce erau elementele in plus din deviz... si de ce ti-au schimbat filtrul de benzina la 10.000 km.

a, si stii ca uleiul pe care ti l-au pus e sintetic, ala tine 20.000 fara probleme, dar cum politica lor de revizii e la 10.000... tu platesti uleiul de 2 ori.

Parca ii si vad.."bah,toata lumea pe faza, a venit ala cu bani la revizie cu ibiza de 1.2" :D Cred mai mult ca tine de modul lor de abordare care nu este unul foarte profesionist si probabil la prima revizie profita de persoane(unele fiind in necunsotiinta de cauza) si le baga pe gat diferite servicii.Clar nu mai merg la ei.Ziceam intr-un post anterior ca mi-au scris in cartea tehnica sa vin la 20.000 km la a doua revizie.Am deschis capota masinii din intamplare si..ce vad? atarna o hartiuta pe care era scris intervalul de km de cand mi-am facut revizia si pana la a 2-a revizie..doar ca 15.000 de km. Deci..oamenii sunt dubiosi rau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN: "eu am 10.700 km cu masina si n-am de gand sa ma duc la 10.000 km, cum au zis ei, ci la 15.000 km, asa cum scrie in carte"

Eu am ~11.500 km si abia intre 14 si 15 k o sa ma vada la fata vre-un service :D (cu conditia sa nu-mi mai taie calea fatucile distrate... :D )

AIX: "Mie in cartea de service mi-au scris 10.000 pentru prima revizie; calc. de bord imi zice de 15.000. As prefera varianta cu 15.000."

Si mie in cartea de service mi-au trecut flacaii de la metrotehnica ( :D ) revizia la 10k de km...

Chiar ne cred prosti sau care-i faza? Seat Romania spune clar ca prima revizie se face la sfarsitul primului an sau la maximum 15.000 de km.

99,99% valabil si la Leonul tau --> tu decizi

Metrotehnica

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu vreau sa arunc cu noroi, atunci cand am avut o problema cu masina, respectiv schimbat si vopsit bara fata au fost super expeditivi, dar asta cu revizia mi se pare prea gogonata.

atata vreme cat uleiul ala rezista asa cum am zis 20.000 km linistit, eu nu-l voi schimba sigur la 10.000 km, ci la 15.000 km cum e normal, si in mod sigur cei de la metrotehnica nu vor comenta nimic, pentru ca nu ei stabilesc intervalul de service. de asemenea, in mod sigur voi fi langa ei cand fac revizia si voi fi atent sa nu imi bage pe deviz si alte operatiuni sau piese care nu sunt necesare.

sper ca e cineva de la metrotehnica care citeste forumul asta, sa afle ca sunt destui nemultumiti de serviciile lor.

si cu asta am incheiat off topicul, haideti sa continuam discutia despre service la topicul dedicat,

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=12447

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut revizie de 10.000km la Alto.

Costuri:

Manopera 135 RON

Mat. mici 10 RON

Filtru ulei 50 RON

Ulei Mobil 1 ESP 5w30 375 RON

Filtru praf 39 RON

Total: 610 RON

Uleiul l-am ales eu (dupa o indelunga documentare pe net). Erau si alte variante mult mai ieftine.

M-au chemat inapoi dupa 15.000km sau un an.

Filtru de aer era curat si nu a necesitat schimbarea. Filtrul de combustibil zicea mecanicul ca se schimba la 60.000km. S-au facut toate verificarile ca la carte, inclusiv o scanare cu VAS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca la 1.6-le meu sa fie ceva mai ieftina prima revizie, adica <5mil. Realizabil? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca este realizabil. La mine a fost foarte scump uleiul ales.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 54000 - schimb filtre mai putin cel de polen care e f bun inca (benzina, ulei, aer - toate MANN), ulei Castrol 5W40 ceva cu Softec, bujii Bosch, curea transmisie Continental, total 404 lei de la Volksparts.Manopera 100 lei la mecanicul meu la ACR.

Modificat de ciobi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am ~2000 km si trebuie sa-i fac prima revizie... Asta inseamna imediat dupa revelion.

Pana la urma care service ofera cel mai bun raport calitate/pret? Din ce am citit pare-se ca ALTO Syncro ar fi "the one"... Sau merita sa dau 7 milioane la Metrotehnica pentru ca sunt specializati pe Seat... (vs. ~5 mil. la ALTO) ?

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost prin ambele service-uri. Vopsit bara spate la Metrotehnica si revizie la Alto. Prefer Alto.

Ideea e in felul urmator din cate inteleg eu. Daca te duci la Metrotehnica iti schimba automat toate filtrele posibile, iti pun cel mai scump ulei posibil, mai baga pe lista si niste tampenii (vezi posturile de mai sus). La Alto cand a vazut ca filtru de aer e foarte curat nu la mai schimbat. Filtrul de combustibil care am vazut ca Metrotehnica il schimba la revizia de 10.000km, mie la Alto mi-a zis mecanicul ca se schimba la 60.000km. Urmatoarea revizie mi-au trecut-o in carte dupa 15mii sau un an. Metrotehnica le trece la 10mii (si inteleg ca mai se si supara daca nu respecti termenu asta). Citeste cu atentie si ce au mai scris altii la topic-urile despre service-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu am preferat sa fac prima vizita la 10000KM.

Am vazut filtrele, erau super imbacsite si in interior se simtea deja mirosul acela de praf.

Prin urmare la Metrotehnica, revizia de 10000Km costa 658 RON. Consumabilele schimbate au fost filtru ulei, aer, polen, 4L ulei Mobil1 + reglare geometrie roti.

Ciudat e cu geometria, pt am mai reglat-o odata la 7500. NU stiu ce sa mai cred, ori domnu de acolo citeste datele gresit ori eu conduc atat de prost incat nu-mi menajez masina...

Stie cineva de pe forum sa citesca un buletin de geometrie roti si sa mi-l si explice?

Multam fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa zic si eu ceva... ce mi se pare penibil la dealerii nostri... de cate ori am fost acolo... inainte de a lua masina ... si pana nu platisem... erau in stare sa ma pupe in fund... ma plimbam prin showroom ca la mine acasa... dupa ce mi-am luat masina... cand m-am dus cu ea ca imi scartaia ceva... brusc nu am mai avut voie in service... si mi se rupe inima sa las pe altu sa imi conduca masina... fie el si mecanicu' lu peshte...

o sa urmeze si la mine revizia... am 10.500 ... si mi-e cam frica de scoru' final... da' daca nu ma lasa sa stau langa masina le spun ca nu o fac si ii reclam la protectia consumatorului... nu mi se pare normal sa iti umble la masina si tu sa ii crezi pe cuvant dupa aia...

sper ca nu am fost off topic... prea mult :(

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!