Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Schimbat distributie la un Leon 1.9 tdi 66 kw 976 lei.Pompa de apa era perfecta asa ca nu am mai schimbat-o.Eu zic ca am iesit binisor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, destul de bine ca bani. Cam cat a durat operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am stat langa masina.Am lasat-o la 10 si la 4 si jumatate am luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate :

Cat e ora de manopera in Germania, Belgia , Franta ?

In Belgia este 61 Euro ora de manopera la mecanica si 47 Euro/ora la caroserie (tinichigerie, vopsitorie).

Dealer-ul/ Service-ul este asta: http://www.seat.be/cache/modules/dealsit/h...=fr&dea=782

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni am facut si eu o vizita la Top Car (Compexit) pentru revizia de un an de zile. Cost total 725 ron, operatii efectuate: schimb ulei si filtru, filtru de aer si cel de polen, un tampon de la un amortizor spate a fost rup si s-a schimbat si el, rezolvat o mica problema de scurgere a antigelului si schimbatul anvelopelor de iarna cu cele de vara. De calitatea serviciilor am fost multumit ca intotdeauna, iar pretul e unul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost si eu cu masina in service(Compexit) pentru un schimb de ulei si o verificare a masinii. Am avut o problema cu un bec la far si mi-au rezolvat o problema la termocupla.

Am schimbat si stergatoarele fata, am pus tot aero.

Pret total: 302 RON(187 verificare + 115 stergatoarele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate :

Cat e ora de manopera in Germania, Belgia , Franta ?

In Germania, la Autohaus Dehner in Balingen(BW) ora este 66

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joi si vineri am facut reviziile la Ibiza (35K km) si la Leon (31K km) la Metrotehnica.

A fost cea mai ieftina revizie ever: 360 de ron/masina reprezentand manopera revizie si uleiul (Mobil 1). In Ibiza (1,2) intra 3,5 litri si la Leon (1,9 TDI) 4,3 litri de ulei.

Filtrele mi le-am cumparat separat de la Volksman.

Pretul f mic se explica prin disccount de 20% la manopera.

Se mai face gratuit (sau inclus in pretul reviziei) curatare tambure (la ibiza) si reglajul farurilor la ambele masini.

Mi-au scris pe ambele contracte de service codurile de la filtrele mann pe care le-am adus eu.

Alt lucru pe care l-am apreciat a fost ca nu mi-au schimabat un bec de frana la ibiza, a venit mecanicul si mi-a spus de el si l-am schimabt eu dupa revizie (aveam rezerva de la cumpararea masinii acum 5 ani :) ).

M-a durut f tare sa platesc 180 de ron pe stergatoare OEM (valeo) fata spate dar pe termen lung costul se justifica. Stergatoarele originale tin muuult mai mult si fac treaba f bine; 2 ani nu ai probleme cu ele.

Pentru prima oara am plecat cu bani de acolo :rolleyes: costurile au fost mai mici decat estimasem (si intarziasem reviziile cu aproape 1 luna ca nu aveam destui bani).

Desi eu lucrez chiar langa PBA, mi-am luat liber cate jumatate de zi sa fac reviziile la Metrotehnica (in partea cealalta a orasului) din cauza mecanicilor. Ne stim de 6 ani acum, si ma simt "in familie" cand ma vad cu ei :icon_thumright:

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata, am schimbat la PBV2 amortizoarele de la capota portbagajului.

Cost 140 de lei, inclusiv manopera, durata o jumatate de ora. Impreuna cu aceasta operatie, am facut si un test de articulatii, care a costat 50 de lei.

Rezultatele, conform spuselor lor nu ar fi tocmai bune, insa mai intreb si in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la Alto pentru schimbarea distributiei si a altor piese:

- schimb distributie + role

- schimb pompa de apa

- schimb curea de accesorii + role

- schimb rulment amortizor dreapta fata

Total 2091 RON. Preturile sunt cele furnizate de alto syncro piese, cu cateva mentiuni: pompa de apa si rola intinzatoare de la cureaua de accesorii nu au fost pe stoc, desi am fost sunat ieri pentru confirmarea operatiunilor care urmeaza a fi facute azi, tocmai pentru a rezerva piesele. A trebuit sa astept sa fie aduse de la un magazin cam 3 ore, rola intinzatoare Ina si pompa de apa o alta firma, necunoscuta mie, Airtex cred.

In final ma declar oarecum multumit, la aceasta impresie contribuind din plin prezenta lui Roger, care era in service pentru aceeasi schimbare de distributie.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a costat distributia si cat restul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia, care a inclus 2 role si 3 curele a costat ametitoarea suma de 1300 RON, impreuna cu pompa de apa, cu tot cu manopera.

O sa va dau preturi exacte maine, am factura in masina. In seara asta incerc sa-mi revin psihic dupa socul avut la auzirea sumei.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 role si 3 curele?

Nu cumva ai pus si cureaua de alternator?

Sau mai bine asteptam pretrile exacte maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, distributia la mine include 2 curele, una mica si una mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte scump. Dar cati km ai facut pana sa o schimbi? Eu astept pana la 120 000 km daca la revizie nu-mi cer mai devreme. Banuiesc ca ai vrut tu schimbarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina avea azi 90.234 km, iar distributia se schimba la 90.000 km sau 5 ani, astfel incat am preferat s-o schimb. Ruperea curelei de distributie aduce distrugerea multor componente din motor, nu veau sa risc sa se intample asta. In plus, cureaua de accesorii era pur si simplu plina de crapaturi, Roger a crezut ca asa e modelul. :icon_cool:

TOOTH, drept exemplificare, uita-te in poza din linkul de mai jos:

http://www.elitecat.cz/ArticleDetail.aspx?...p;NodeId=100091

Acceasi distributie o am si eu pe masina, doar ca pe langa Contitech scrie si VW pe curele.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am manualul in masina dar tin minte ca am citit ca la 90 000 se verifica si la 120 000 parca se inlocuieste. Oricum stiu ca la 90 000 scrie doar "verificare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la motorul tau, la mine scrie clar schimbare la 90.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare putin mai offtopic ,masina mea va face 5 ani in vara , dar nu are decat 40.000 km , sa ii schimb distributia?Si la mine cureaua de anexe e cam varza , si trebuie sa o schimb neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi la un service, ti se va recomanda s-o schimbi. Tu decizi, ia in calcul cat te costa, pe de o parte, si ce se poate intampla daca nu schimbi si se rupe cureaua de distributie (supape si pistoane duse). Eu am preferat sa nu imi asum riscul asta, probabil pompa de apa era ok, de altfel ca si distributia. Repet, tu decizi daca o schimbi sau nu.

Ca exemplificare, ai mai jos cateva topic-uri:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=44528

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=33606

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=56244

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7212

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=46623

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spunea si cristian, am fost si eu la Alto-Syncro astazi pentru schimbarea distributiei si revizia de 120.000.

Factura este de 1820.39 RON (TVA inclus) pentru:

1- schimb distributie + pompa de apa

2- schimb lichid de frana

3- schimb filtre (motorina, ulei, aer)

4- schimb antigel

5- completare 250 g ulei cutie de viteze

6- test VAS

7- inlocuit bec faza scurta

Acestea sunt principalele operatiuni facute si includ manopera si piesele.

Motorul este 1.9 TDI, cod AXR la Seat Leon 1M

Per total sunt multumit, ramane sa mai fac ceva km pentru confirmare.

Merci Cristi pentru prezenta. Timpul a trecut mai usor de la 08:30 la 15:30.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai aude zgomotul ala de la rola intinzatoare? Daca era sa stau singur in service 7 ore cred ca o luam razna, oricum masinile noastre au fost una langa alta, ai vazut ca ma tot plimbam cand la una cand la alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai aude zgomotul ala de la rola intinzatoare?

Nu. E ok distributia. Greierasul e in alta parte, se aude ca un plastic sau ceva similar, nestrans. Il gasesc eu pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la Metrotehnica am platit 84 de lei, vefiricare primavara in care intra dignoza, verificare articulatii, baterie si frane + 200ml lichid de servo.

Concluziile, le-am postat in topicul "Zgomote suspecte Ibiza/Cordoba".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!