Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Eu n-am schimbat pana acum vreun burduf de la planetara. Vezi ca poti beneficia si de ceva reduceri, daca esti membru club Alto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Toate preturile de mai sus sunt cu toate reducerile aferente. Fac reviziile la ei de 5 ani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel, ma bucur ca nu sunt singurul care e multumit de serviciile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un mic info sa stiti cat costa si prin alte tari. Pe mine m-a prins revizia de 45k in Germania si am fost la o reprezentanta Seat de acolo.

Pe langa ulei si filtre au mai schimbat lichidul de frana si atat (de fapt si un bec ars).

Au folosit ulei Aral (au zis ca e bun).

De placutele de frana nu s-au atins ca erau destul de groase (si fata si spate_). A costat fix 270 euro.

Mi-au spalat si masina (exterior)+ un sofer m-a condus "acasa" dupa ce am lasat-o in service.

Modificat de SerbanIonut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exemplu 2: La schimbat burduf planetara eu am dat 208 RON in decembrie (cu tot cu piesa) , acum e 270 => 29% crestere.

Mie sincer mi se pare enorm. Eu (in mai a.c.) am dat pe un burduf planetara + montaj 120 lei. Piesa a fost nemteasca (cred, nu mai tin minte) si a venit cu tot cu vaselina necesara. Pret: 70 lei cu TVA inclusa. Manopera: 50 lei. Nu a fost facuta la service autorizat, ci la service-ului unui coleg din Cluj.

Merita diferenta, doar pentru a face schimbul in reprezentanta? Numai tu decizi... Oricum, ei ar trebui sa le pupe mana clientilor ca tine care nu se uita la bani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

se pare ca filtrul de benzina si-a dublat pretul in ultimii 3 ani, de la 65 de lei acum e 130 de lei. :dry:

iar o baterie originala de 44ah 288 lei cu montarea inclusa.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exact inainte sa plec in vacanta mi s-a aprins martorul de Check engine si masina trepida tare la relanti, si avea pierdere de putere.

Am fost la service si era o bobina de inductie. Am schimbat toate cele 4 bobine si cele 4 bujii.

4 bobine: 170 euro

4 bujii: 70 euro

Manopera: 42 euro

Total: 282 euro in service Seat in Munchen.

Acum vreo 3 luni, am schimbat tot aici tamburii frana spate (poate si cu rulmenti... ca nu inteleg factura pe germana): 250 euro cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul la bobine e acelasi cu cel de la noi, bujiile in schimb sunt destul de scumpe. Probabil ca nu stii ce bujii ti s-au pus, insa ma gandesc ca sunt cele OEM, facute de NGK. Pretul la manopera cred ca e similar cu cel din Romania. Service-ul e unul autorizat Seat sau un service independent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Service autorizat Seat - http://www.fleimue.de/. Recomand cu caldura daca aveti nevoie de service prin Munchen.

Da, bujiile sunt cele OEM de la NGK.

Pentru manopera am vazut ca e 40 eur/ ora fara TVA. In RO stiu ca era undeva la 20.

DIferenta e ca aici mi-au trecut doar o ora (de fapt 0.9 ore).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

La revizia de 15.000 am platit aproape 700 Ron, schimbat toate filtrele,uleiul parca a fost ceva de la Mobil,verificat sub masina plus o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, nu e mult. Felicitari pentru masina, ai avut curajul de a cumpara o masina care multora li se pare o strutocamila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Cristi pt. felicitari :icon_thumleft: , tu nu te-ai decis pana la urma ce ai vrea sa cumperi? am vazut in unele posturi vb. de Leon si G6 parca?

Curaj am avut sa cumpar Exeo pt. ca imi place la nebunie, pe zi ce trece imi place mai mult, tot caut motive ca sa mai ies cu ea la o tura :icon_cheesygrin: , pe mine chiar nu ma deranjeaza deloc ce spun altii despre masina, eu am ales ce imi place nu ce e la moda .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu m-am hotarat... e destul de greu de ales. Leonul l-as lua pentru dotari, pentru ca e mai ieftin decat Golful cu 1500-2000 euro, deci mi-as permite mai multe optionale. In schimb, Golful are avantajul cutiei DSG disponibile pentru 1.4 TFSI 122 Cp, care la Leon nu exista.

Exeo mi-a placut si mie mult si inca imi mai place la fel de mult, e o masina altfel, cam ce face de fapt Seat in grupul VAG. Totusi, nu ma atrag berlinele, desi si noua Jetta imi place. Apreciez versatilitatea unui hatchback fata de o berlina.

Din pacate, avand in vedere ca as vrea sa schimb masina undeva in vara spre toamna, voi prinde ultimul Golf, dupa care va veni la vanzare Golf 7, deci voi lua o masina deja invechita moral. La fel si in cazul Leonului, Golful 7 si Leon 3 se vor lansa impreuna la Paris, in septembrie.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta in alegerea noua, sa fie una inspirata, daca ar fi sa aleg intre cele doua probabil as alege Golful, Leonul imi place tare mult la design exterior, mai ales daca o sa fie asa cum circula pozele deja pe net( arata bestial de bine), Golful imi place pt. ca e VW si totusi cred ca e de o calitate mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la modelele actuale Golf si Leon, cele noi nu ar fi o alegere buna la inceput de generatie, avand in vedere ca se schimba platforma. Oricum, Golf e clar de calitate mai buna ca Leon, si asta se simte la interior.

Oricum, ma bucur ca cei de la Seat au pastrat intretinerea ieftina si in cazul Exeo si nu au crescut preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca depinde si ce pret o sa aiba la lansare,poate ai norocul sa prinzi ceva oferta limitata si sa nu fie o diferenta foarte mare intre modele.Mai e si cealalta parte,poate prinzi ceva lichidari de stoc la actualele modele si ti se ofera la un pret bun, orice vei alege,rau nu cred sa fie.

In legatura cu fiabilitatea modelelor noi, eu unul nu mi-as face asa de mari probleme,ai din start 4 ani garantie,timp in care daca se intampla ceva se poate remedia.

Mi-as lua modelele actuale doar daca ar fi la o super oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mai pot astepta pana anul viitor, cand se vor pune in vanzare Golf/Leon generatiile viitoare, avand in vedere ca masina actuala face 6 ani in mai si are deja un numar respectabil de km. A fost fiabila, insa nu as vrea sa aflu cam cat mai dureaza fiabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sa retrezesc putin la viata topicul asta (toate au fost facute la reprezentanta)

 

1. radiator intercooler inlocuit, 655 lei - am intrat nervos intr-un pasaj cu limitare la 30 si am dat masina cu burta de asfalt :)

2. baterie, 370 lei

3. bec frana (inlocuit tot in service) 9.80 lei.

4. O sa schimb in primavara (cand trec la rotile de vara) bieletele antirului si o bucsa. Proforma, cu tot cu directie si manopera, pe la 450 de lei.

 

Am uitat: completat cu antigel asta iarna, 35 de lei.

Modificat de December
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dus masina la service pentru revizia de primavara. Bieletele antiruliu si bieleta antibalans de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am cumparat un Seat Toledo 1.6, 16v din 2001. Astea au fost cheltuielile pana acum:

 

290 RON - Stergatoare + Ulei + Filtre
120RON - Manopera Schimbat ulei + filtre + filtru de aer
100RON - Comutator electric
300RON - Bucse + Bieleta directie + manopera
180RON - Geometrie roti + schimbat inca o bieleta directe + manopera


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!