Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Sa scriem aici cat a costat fiecare vizita la service sau orice cheltuiala de intretinere a masinii.

Sa fie scurt si la obiect: am facut revizie si a costat atat, am schimbat piesa cutare si a costat atat.

Foarte important este sa treceti si numele service-ului in care ati fost.

Cred ca acest topic va fi foarte util pentru noi toti, asa stim si noi ce mai moare la masinile noastre si cat ne costa. Daca ni se strica ceva la masina asa putem vedea daca s-a mai stricat si la altcineva si cat a costat reparatia.

Modificat de CristiN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

tocmai astazi am facut revizia

ulei cumparat de la augsburg castrol txt 505.01 5w40 special pt pd 5l : 3.040.000lei

filtru aer champion (yuck o sa-l schimb in max 5000km) : 380.000lei

filtru polen,motorina,ulei (originale vw), schimbat ulei motor + cutie de viteze (3l de ulei mobil1 80w90) + restul de verificari la revizie : 4.750.000lei

revizie facuta la seat metrotehnica (filtrul de aer l-am luat din alta parte ca am inteles ca nu aveau pe stoc acolo)

total 8.170.000 (mult mai costa o stampila pe cartea service)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul de pe bord,cel care se sparge cand sare airbagul 600E cu tot cu montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cat costa prima revizie la un Leon 20VT ?

Ma apropii cu pasi repezi de aceasta si vreau sa stiu cat o sa scot din buzunar sau daca e nevoie sa sparg vreo banca ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem trece si alte chestii decat revizii (eu nu am asa ceva in adevaratul sens al cuvantului) si / sau service-uri f. mici gen garaj de mecanic? Ca nu imi dau seama clar din enuntul initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice cheltuiala pe care o necesita masina este bine venita aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei: categoric da :D (nici eu nu prea stiu exact ce-i aia revizie :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot scris chestiile astea in topicul dealeri si service-uri. Am atasat si niste facturi, deci daca e poate sa mute cineva posturi de acolo aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea acestui topic mi-a venit in special pt posesorii de seat. Dar cred ca e o idee buna sa-l facem pt toata lumea. Eventual sa-l facem si sticky. Daca moderatorii sunt de acord se poate edita topicul (eventual scoase posturile care nu se refera la costuri) si mutat la discutii generale.

Ideal ar fi sa se posteze numai costurile si locatia unde s-au facut schimbari revizii etc. In felul acesta e mult mai usor sa te informezi cand ai nevoie sa stii ceva. Ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect!

scurt si la obiect : piese, preturi, locatie service. poate si nr de km ar fi util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba doar de plastic si atat. Fara airbag fara nimic. 450E fara tva si 600 cu tot cu tva si montaj. :lol:

Modificat de cipi2ooo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie conchita 15000km:

cod denumire servicii/produse val val tva

98010000 revizie 15000km 118.5 22.52

98010000 test stand frane+amortizoare 0.0 0.0

materiale mici 8.89 1.69

036198620 filtru aer 84.45 16.05

030115561ab filtru ulei 23.01 4.37

6q0820367 filtru polen 57.16 10.86

6q0201051 filtru benzina 94.41 17.94

0896210400 spray vaselina 400ml (0.3) 9.38 1.78

tvz000001 solutia parbriz 7.42 1.41

shu5w-40 ulei helixultra 5w40 (B) 138.36 26.29

6q0412359 acoperitor 1.63 0.31

spalat auto exterior progr. 7.56 1.44

spalat auto interior 7.56 1.44

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat cauciucuri pe fata :D (prietenii stiu de ce) cu unele 2nd hand cu 6 luni garantie, aproape ca nu aveau nevoie de nici un plumb la echilibrare, stare perfecta, inca aveau "motzuri" -> 130 RON + 10 RON manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imperecheat o noua cheie cu ecu ,pret 70 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Schimbat cauciucuri pe fata ;) (prietenii stiu de ce) cu unele 2nd hand cu 6 luni garantie, aproape ca nu aveau nevoie de nici un plumb la echilibrare, stare perfecta, inca aveau "motzuri" -> 130 RON + 10 RON manopera

<{POST_SNAPBACK}>

:P

nu ca vreau sa te indispun dar anvel. cu moatze care arata bine si sunt si ieftine cam miros a resapate. chiar si cu garantie. sper sa gresesc. de unde le-ai luat?

end-off-topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia la primii 15000 km:

4 litri ulei Aral Tronic 431 + filtru ulei + filtru polen + manopera= 551Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Scumpa rau revizia la VAG-uri

Revizie 10.000km :

Casrol TXT 5w40 505-01 ..............5 l .........303.40 lei

Filtru ulei ..............1buc..........28.94 lei

Filtru praf ..............1buc..........52.43 lei

Apa distilata ...............1l ..........1.22 lei

Solutie spalat parbriz ...............1l .........9.19 lei

Materiale consumabile ...............7buc ..........7.00 lei

Manopera ...280 unitati timp.....154.00 lei

(valoare fara TVA)

TOTAL DE PLATA : 661.85 lei (TVA inclus)

Sunt ofticat mai mult de faptul ca , pe un priten de-al meu l-a costat reviazia la masina lui 520 lei si totusi are masina de 28.000 E si pe mine la o masina de 18.500 E ma costa mai mult :D si nu am schimbat filtru' de aer si motorina :D

Modificat de yan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scumpa rau revizia la VAG-uri
Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente mari de pret . O sa tin cont data viitoare , mai ales ca vroiam sa merg la PoRo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut programare vineri la Metrotehnica.

MI s-a spus sa ma astept cam la 6.5 milioane. Merita sa imi iau eu uleiul si filtrele ? De unde si ce imi recomandati ?

Multumesc anticipat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 70.000 km (facuta mai repede, la 67.000) in Sibiu la PORSIB.

Schimbat ulei (Mobil1 5W-40), filtru ulei, filtru polen si lichidul de frana (ca dadea mesaj de eroare) + manopera + tester: total 400 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexdm : ai fost la revizie? cat te-a costat? uleiul tau .. sau de la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost vineri dimineata la revizie. Dupa cateva vizite la PR, cu spagi de rigoare, am decis sa vad cum e si la Metrotehnica.

Aveam programare la ora 10, datorita drumului execrabil, precum si a portiunilor inchise in trafic, am intarziat cam 5 minute. Am dat telefon special inginerului ca sa ii spun ca voi intarzia. OK.

Ajung acolo, o bag in curtea aia claustrofobica, predau cheia, cartea de service, talonul. Imi spun ca o preiau ei de-acolo. OK. Era ora 10:10.

La ora 10:45 ma duc la un tip de-acolo si ii spun ca daca nu imi baga masina in service in urmatoarele 5 minute am plecat. Puteau sa ma cheme de la ora 11 direct, nu era nevoie sa stau sa pierd vremea, salivand pe lanaga Leon-ul din showroom.

Fac 150 de manevre cu 149 de masini si reusesc sa o bage in atelier. La ora 2 fara 10 era gata. Au schimbat filtrul de aer, ala depolen, cel de benzina, uleiul. A urcat-o pe rampa, a verificat ce era de verificat etc.

Nu a pus-o pe tester deloc, nu a verificat presiunea la roti, au uitat sa imi reseteze martorul pe bord de INSP.

A costat 6.530.000 cu uleiul si filtrele lor. Uleiul este Mobil 1.

Ma duc tot la ei data viitoare ? Nu stiu. Imi mai cumpar masina VAG ? Putin probabil. Am invatat ca nu trebuie sa te uiti la dotari, la pret, la calitatea masinii in momentul achizitionarii. Nu conteaza consum si ABS, nu conteaza claxonul bitonal si climatronicul. Conteaza sa aiba grija de fundul tau si al masinii si dupa ce o cumperi.

Sunt cam ofticat.

P.S. Solistul de la OCS are o Ibiza galbena, era vineri la Metrotehnica. Si mai era un tip la costum tot cu o Ibiza galbena, poate au cont pe forum ;)

P.S.S. E prima oara cand nu dau spaga macar un leu la mecanic. Felt good.

Modificat de alexdm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!