Jump to content

Probleme spalator luneta Octavia 2


Clodius
 Share

Postare recomandată

nu vei reusii daca nu vei folosii ''o presa mica pentru rulmenti'' sau acel extractor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat treaba, va spun si voua cum, ca abia acum am vazut ce ati scris. Dupa ce am incercat sa ridic de nuca stergatorului si sa bat usor in surub (si mi-am tras si un ciocan de am o besica de sanga in palma), am rezolvat extrem de elegant problema insuruband partial piulita, apoi cu un mox (cleste papagal) am strans de marginea inferioara cu sprijin pe piulita si a iesit ca un farmec! Am reglat apoi unghiul, verificat sa se miste egal stanga-dreapta si sa stea lamela peste una din rezistentele lunetei. Job done!

Si multam de sugestii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari,

Am o Octavia 1 din 2001 combi si este rupt varful la duza spalator luneta. Stiti cumva daca se poate inlocui doar duza sau e corp comun cu lampa.

E modelul din poza.

 

multumesc.

lampa-suplimentara-stop-frana-octavia-1-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ca la mine, se poate schimba ţâşpocul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

Arecineva un DIY cum se schimba stopul asta de frana? Nu imi mai arde deloc si as vrea sa il schimb, imi e frica sa nu rup clemele de la plastice. Daca imi poate spune cineva cum se da jos plasticul din interior.

Octavia 2 combi.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se desface capitonajul de pe hayon, iar stopul este prins in 3 suruburi parca si o clema.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu știu cum sa desfac capitonajul ala de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi daca te ajuta manualul de reparatii. Citeste unde e valabil pentru Octavia Combi

 

se efectueaza in ordinea fisierelor

1.pdf2.pdf3.pdf

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Are cineva un DIY cum se schimba stopul asta de frana? Nu imi mai arde deloc si as vrea sa il schimb, imi e frica sa nu rup clemele de la plastice.

 

 Ca sa nu le rupi, foloseste unealta dedicata, declipsorul(Trim Removal Tool), cu grija, pentru ca e mai grav sa se rupa una din urechile capitonajului decat un clips de plastic care costa in jur de 1,5 lei...

post-28492-0-82964300-1400729588_thumb.j

post-28492-0-75246100-1400729625_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la magazinele auto declipsorul? Pe net nu am gasit pe nicaeri asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se gasesc si pe net....cauta la Yato, Draper, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auto-scule.ro si cauti spatula clipsuri tapiterie auto, e vreo 5 euro, sau pe pieseauto.ro (35 de lei un set), sau la stefan clayt...

post-28492-0-30442900-1400763714_thumb.j

post-28492-0-57211800-1400763726_thumb.j

post-28492-0-33697000-1400763733_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara!

Am o Skoda Octavia II si sunt in urmatoarea situatie: nu mai functioneaza spalatorul de parbriz si nici spalatorul de la luneta...asta nu e tot... nu mai functioneaza nici  stergatorul de la luneta. 

...stie cineva daca au legatura intre ele aceste defectiuni? incotro ma sfatuiti sa apuc? a mai patit cineva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru spalatoarele de parbriz si luneta este un singur motoras, posibil sa fie defect, iar la cel de luneta fire intrerupte.

 

Vezi in aria de prestari servicii, suntem cativa in Bucuresti care te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce sens pot fi ajutat...doar diagnoza sau/si reparatie? va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles ca orice problema diagnosticata poate fi si reparata, depinde doar de costuri/timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce sens pot fi ajutat...doar diagnoza sau/si reparatie? va multumesc!

Si diagnoza si reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna seara !

Revin cu o intrebare:se poate inlocui comutatorul stergatoarelor parbriz  fara a demonta volanul?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, trebuie dat jos volanul, calculatorul, inelul rotativ, senzorul de directie.

inainte de a inlocui maneta, verifica-i functionarea cu VCDS , pe 16 steering wheel. Manetele astea foarte rar se strica.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sai dea eroare pe partea de temporizare, dar asta se rezolva fara demontarea manetei, doar a partii electronice din ea si se curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

mie îmi apare o eroare a comutatorului temporizării. Mi sa spus ca nu se poate curata decât dacă dau maneta jos.

Se poate rezolva fără sa dau maneta jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ii desfaci capacul din spate, cu o surubelnita fina. E clipsata, incepi de partea dinspre butoane, daca ai varianta cu BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!