Jump to content

Probleme spalator luneta Octavia 2


Clodius
 Share

Postare recomandată

In caz ca v-a prins iarna cu lichid de parbriz de vara este foarte probabil sa ajungeti in situatia in care acesta sa inghete.

Dati de cateva ori sa spalati luneta, dar nimic nu se intampla. Insistati pt ca nu stiti ce s-a intamplat si de-abia apoi va dati seama ce s-a intamplat, dar este deja prea tarziu ( este cazul in care nu va mai merg nici splatoarele de parbriz).

Cazul 1: sunteti norocosi si duceti masina intr-o parcare inchisa, intr-un garaj si asteptati 2-3 ore pana se dezgheata lichidul. Goliti vasul, sau puneti lichid de iarna si plecati fericiti.

Cazul 2: Procedati ca in cazul 1, doar ca ati insistat prea mult sa spalati luneta si stergatorul merge in gol.

Primul lucru pe care-l faceti este sa ridicati mocheta din portbagaj si verificati daca sub roata de rezerva este apa/lichid de parbriz. Daca s-a intamplat asta inseamna ca v-a sarit un furtunas.

Asadar trebuie sa desfaceti partea din stanga. Sunt 3 suruburi (1 in cruce chiar in stanga langa hayon si 2 torx care prind agatatoarea dubla).

Trageti usor de mocheta ca s-o scoateti de sub plastice si o sa vedeti furtunul iesit din imbinare. Il puneti la loc si montati mocheta cum a fost la inceput.

Iata si pozele

sl372431.jpg sl372430.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate intampla sa se desprinda si de pe motorasul stergatorului, cand ingheata duzele. Pe stutul motorasului vine prins cu o clema. Acolo trebuie mare atentie cand lucrati, pentru ca stutul de pe motoras este foarte firav si se poate rupe foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clodius: Cu mentiunea ca n-ar fi rau sa-i trageti putina banda adeziva deasupra imbinarii celor 2 mici mufe ptr a se indeparta posibilitatea unei noi desfaceri asemanatoare pe viitor... :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radiomaniack, mai bine nu pt a preintampina ce descria andrei_221. Prefer sa sara acolo si sa stiu unde sa ma duc decat sa forteze in alta parte.

Eu sunt precaut (de data asta mi s-a intamplat pt ca asa am luat masina), dar nu poti sti niciodata. De sarit oricum nu sare decat daca ingheata apa pe furtune si-l forteaza.

Acum mai am de vazut la spalatoarele de la faruri. Sa vad cum rezolv si poate mai fac un DIY :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sare neaparat ptr ca ingheata apa pe furtune, pana acolo sunt metri de furtun, daca e sa iti sara poate sa o faca chiar din pompa, si 3.faci cum crezi ca te aranjeaza mai bine (mie mi-a sarit in iulie cand eram in Grecia la 34 de grade Celsius, dar se pare ca asta e altceva...).

Succesuri maxime domnilor ! ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ei bine, nu a trecut nici un an si am patit o chestie ciudata.

Am observat ca mi se infunda duzele de la spalatorul pe spate destul de des. Astazi incercand sa le desfund observ ca nu se intampla nimic. Ridic mocheta de la portbagaj si costat cu nemultumire ca roata de rezerva este nu numai inundata, dar si inghetase apa in jurul ei. Dupa o jumatate de ora de munca (golit, curatat gheata, uscat, etc.) desfac partea laterala convins fiind ca iarasi a sarit racordul mai sus pozat. Ei bine, totul era in ordine.

De unde sa fie totusi apa? Nu era colorata precum lichidul de parbriz, dar totusi de unde s-a scurs?

sl372459o.th.jpgsl372458.th.jpg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceeasi problema anul acesta prin februarie, era pe sfert nivelul apei in locasul roatei de rezerva si am rezolvat-o fara sa vreau mi s-a parut c-am departate putin stopurile si dupa ce le-am mai stans nu am mai avut probleme, mai apare condens, dar foarte putin, cred ca ar fi trebuit sa fie o scurgere ceva acolo in acel locas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa fii mai explicit? Cum adica le-ai strans? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil le-a mai strans suruburile de prindere. Eventual merg date jos, curatata suprafata de contact, aplicat ceva silicon pe garnituri si montate la loc....ca astea nu le demontezi toata ziua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am si eu o problema cu stergatorul de pe spate si anume ca nu imi spreiaza geamul de pe spate am verificat cum ziceti voi daca e apa in jurul rotii de rezerva dar e uscat complet. Cumva stie cineva daca stergatorul de pe spate are rezervor separat si unde se afla ca eu nu am reusit sa dau de el.

As fi foarte recunoscator celui care ma poate ajuta.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E acelasi rezervor si acelasi motoras cu cel de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat, verifica la hayon stanga sus, acolo pe unde e mansonul de cauciuc in care trec cablurile de pe caroserie la hayon. Posibil acolo ai o spartura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate duza prin care iese lichidul si curat-o iese foarte usor, eu o patesc frecvent din cauza prafului (am un santier in spatele blocului), chiar o iau in casa ca sa pot curata mai bine la chiuveta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

o schema cu traseul furtunasului ma poate ajuta cineva ?

am un coleg caruia ii iese apa pe undeva pe sub bancheta.. ma rog.. iese printr-o garnitura de caroserie..

colegul tot zice ca furtunasul vine pe sub masina.. ceea ce nu cred

precizez ca apa ajunge pe luneta.. dar se face si balta sub masina, si ajunge si pe sub mocheta in dreptul banchetei

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

nici la mimne nu mai merge stropitoarea de pe luneta, am verificat furtunasul de pe haion de la motor si din partea stanga a portbagajului toate erau la locul lor si nici din alta parte nu vad o scurgere, am verificat si sigurantele, lichidul era unul bun de minus 15 folosit in ultimii 5 ani.

 curios e faptul ca la inceput nu mai functiona stropitoarea din ext care arunca in capatul stergatorului ca dupa o sapt sa nu mai mearga nici aia de la baza!!!

aveti vre/o idee cum pot remedia ca tocmai azi tb sa plec in vacanta si sigur o sa am nevoie sa folosesc stropitoarea de pe luneta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa merge? pe fata functioneaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai faci dintr-un arc subtire o sirmulita dreapta ca un ac si desfunzi cele doua orificii ale stutului, care se infunda periodic din cauze diverse, depuneri din lichid, praf de afara, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Am si eu o problema cu spalatorul de pe spate si anume ca nu imi spreiaza geamul de pe spate. Am verificat cum ziceti voi daca e apa in jurul rotii de rezerva dar e uscat complet, in schimb am gasit furtunasul scos(pe care l-am montat la loc in imbinare). Problema este ca la actionarea manetei, nu se aude pompa stropitorului. Daca actionez stropitorile de pe fata de la maneta, pompa lucreaza, face presiune, si prin duze ajunge apa sub presiune. Poate fi defecta intrerupatorul ?(maneta)
Multumesc anticipat.

P.S.  Am facut si o diagnoza cu VAG-ul, dar nu mi-a dat eroare in sensul acesta, singura eroare fiind "16-Steering wheel -- Status: Malfunction 0010"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot cu vag com poti verifica in blocurile de valori functionarea manetei (daca pleaca comanda de la ea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care este eroarea de pe steering wheel?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca doar s-a uitat la scanare rapida si mai departe nu a mai intrat... 

 

in lista aceea unde scria "16-Steering wheel -- Status: Malfunction 0010" , dai click pe randul respectiv si iti va arata exact eroarea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...si va multumesc pentru promtitudinea de care ati dat dovada!

Problema este ca eu, intre timp am sters eroarea, am oprit motorul, am scris aici  si....la o noua scanare, nu a mai aparut nimic! Acum este totul OK. Am incercat sa vad daca merge spalatorul pe spate, si surpriza, merge! Nici nu stiu de ce a facut aceasta problema. Voua vi s-a intamplat acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

o schema cu traseul furtunasului ma poate ajuta cineva ?

am o problema, cand actionez maneta pentru spalarea lunetei, imi iese apa pe undeva pe sub bord si îmi ajunge pe pedala de ambreiaj Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!