Jump to content

Golf 6 - 2.0 TDI CR


Crisilo
 Share

Postare recomandată

Jesus, cati km peste. Chiar nu ma asteptam sa aibe peste 100000 in nici 2 ani. Mega-alergata masina. Parea un pret chiar prea bun sa fie adevarat. Spor la cautari in continuare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am publicat doar aici experienta mea...insa n'as vrea ca nimeni sa o ia de noua...si sa se trezeasca cu surprize...

in fine, mi'e peste putinta, din pacate...

cu bine vwforum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te inteleg si te cred... cum am mai spus, am vazut cam tot ce era Golf6 pe autovit, bine ca am gasit-o pe cel care il am acum, am preferat Trendline si cu km reali, verificabili, decat full si cu sute de mii de km... poate vi se pare ciudat dar tot ce e adus din afara are peste 100000 km din 2009, ca sunt recunoscuti sau dati inapoi asta e treaba de samsar, in ziua de azi nu mai poti avea incredere in nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Aceasta discutie tinde sa devina una generala, nicidecum una valabila intr-o arie tehnica. Sunt destule topic-uri in aria Generala care trateaza achizitia unei masini sh, indiferent care ar fi aceasta

Rog rezumati-va posturile strict la subiectul dat

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acele patru litere indica ce tip de motor este, in cazul tau CBDC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

de 2 zile am si eu un 2.0 tdi, 110cp, argintie, confortline..88.000km reali, cu istoric service si carte la zi..

sunt super incantat de ea, vin dupa G5, 1.9 tdi, 105cp..

din ce am vaz DLR sunt active default la G6?

ce ulei folositi pt motorul asta?

A facut cineva chip tuning? la cati cai se poate duce?

Distributia la cat se schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRL sunt actibe by default

Ca ulei recomand Castrol EDGE Turbo Diesel 5W30, e mai scump dar nu prea sunt alte variante, sa nu uiti ca acum nu mai ai PD

Si eu caut pareri live despre remapare, din cate stiu Voine "il duce" in 150CP

Distributia scrie in carte ca se schimba de 150000 km dar eu nu as lasa-o mai mult de 100k

S_o stapanesti sanatos si te asteptam s-o prezinti, sunt curios care e a ta ca si eu am cautat vreo 2-3 saptamani dupa un G6 cu motorul asta si sunt curios daca pe a ta am vazut-o, ca dupa nr de km nu mi-o amintesc pe site-urile de specialitate

PS Sper ca nu e una neagra de la Brasov sau una gri de la Slatina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la 30 de mii de km in 2 ani si sunt foarte incantat de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Merci pt raspunsuri..

Masina e luata din CJ..a fost pe autovit pana ieri..

ca optiuni are: reglaj lombar, senzori de lumini, ploaie, oglinda heliomata, comenzi pe volan piele, 2 x climatronic, bc+, cotiera, pachet lumni nu stiu cum, prin interior..la picioare si sus cand deschizi oglinzile de la parasolare.., aux in cotiera, priza 12v in portbagaj, rcd 310

in curand va primi pedalele de GTI, si RNS 510 led C... , avem si pe G5 astea, dar le am dat, dar vin altele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

...chiar sunt curios ce iese dupa remeaparea lui 110 cp...si as vrea sa aud si pararile unui posesor care a facut acest pas.

Dupa cateva zile de cautari pe site-urile de specialitate in remapari am observat ca nu toti se incumeta sa remapeze acest motor

Cei de la RBN mi-au zis nu se poate face remapare la acest motor din cauza ca are soft antituning,,,,asa ca daca are cineva mai multe detalii,il rog sa dezvolte subiectul.

..inca ceva.,,,nici cei de la REVO nu au afisat detalii despre remaparea acestui motor insa cei de la DIMSPORT, prezinta 2 variante de remapare STAGE1-136 CP si ECOTUNNING DE 126 CP.

Dupa alte cateva cautari am ajuns si la TCM TURBO.,aici...surpriza....Voinea,se pare ca il duce in 150 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca-l vizitez eu pe Voinea, dar am avut alte prioritati financiare... parca a postat cineva impresii dar nu mai stiu exact in care topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineata mi-am verificat uleiul si surpriza era mult sub linia de minim.

Ce Dzeu se intampla?Locul in care tin masina este drept(verificat cu bolobocul)deci asta inseamna ca motorul a consumat uleiul.Am verificat peste tot si nu am vazut pierderi de ulei.Ultimul schimb de ulei l-am facut in Iulie cand masina avea 45.000 km,acum are 55.000,am folosit ulei Castrol Slx 5w30.In born nu s-a aprins martorul de ulei inca.Am mai avut 500 ml de ulei si l-am pus azi pe tot.

De la teava de esapament se simte un miros ca de ulei ars combinat cu motorina.

Ce sa fac???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat scutul jos si in spatele motorului se vede destul de mult ulei amestecat cu mizerie.Pe unele parti se vede ulei "proaspat".

Maine ma duc la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 10.000 km masina a consumat 900 ml ulei...adica de la 45.000km la 55.000 km cat are acum.Au verificat baietii cu VagCom-ul sau uitat in spatele motorului si mi-au zis ca absolut tot este perfect.

Acum 1 luna s-a infundat si DPF-ul dar l-am curatat mergand dupa cum scrie in carte.

Oare din cauza DPF-ului a consumat masina atata ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de mult am schimbat golful 5 pe un golf 6, 2.0 tdi cr 110 cp, tip motor CBDC.

Pana aici toate sunt ok,chiar incantat de acest motor mai ales de elasticitatea lui, si de consum ,dar nu stiu daca a ecest motor este BLUE MOTION sau nu.

Este adevarat ca lipsesc stikerele cu bluemotion care le-am observat la alte masini dar la fel de adevarat este ca masina mea are garda mai mica cu 10 mm,are pe computerul de bord chestia aceea cu schimbarea optima a treptelor de viteze pentru un consum redus,elemente specifice motoarelor blue motion,dar totodata nu gasesc rezervorul acela cu solutie pentru regenerarea DPF-ului.....asa ca daca are cineva alte informatii care ma pot "lumina" il rog sa dezvolte subiectul aici.

Modificat de dann778
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt proaspat posesor al unui golf cu motor CBDC.Impresii dupa 500 km:

Se simte ca acest model are 110 cai.Modest.

Ma impresionat sistemul de franare. Beton

Calitatea marci volkswagen incepe sa scada.Insonorizantele ies din locas, fire electrice aiurea la senzorul de nivel la vasul cu lichid de racire Dezamagire.

As concluziona ca presiunea marcilor lowcost fac presiuni asupra marcilor auto germane cu traditie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

echiparea de mijloc-confortline parca se numeste, an 2009,

cumparata din ro, cu 90 000 de km la bord, rulati in ro si italia, revizii la zii (efectuate la porche si la un service in italia). :salut:

Cand ai ceva timp poate ne vedem si faci un test drive cu ea sa faci comparatie cu a ta.Are multe dotari suplimentare si sunt cele care le-am dorit.Practic am cautat o masina ca acesta un an de zile si mi-am luat gandul ca voi gasi ce imi doream, ca masina de mana a doua.

Sunt al doilea proprietar si vechiul proprietar este mai mare ca varsta fat de mine cu 5 zile.... :icon_bounce:

Urmeaza diagnoza de riguare la Al Bundi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

azi tocmai am fost sunat de fostul proprietar (jos palaria!) sa-mi spuna ca a primit o mica scrisoare de la Dealer. A mai fost cineva anuntat, avand tipul asta de motor?revenireservicegolf6cen.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca nu am primit o asemenea scrisoare.Golf-ul meu a fost cumparat in mai 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil depinde de Dealer... in cazul meu e vorba de Midocar Otopeni... AM vorbit azi cu ei, saptamana viitoare mi-am facut programare... In cazul meu sincer am avut noroc cu fostul proprietar, foarte amabil si mi-a zis/transmis scrisoarea... S-ar putea sa nu fie toti in aceeasi situatie, asa ca daca ati mai luat careva dintre voi motorizarea asta SH si stiti ca e de la Midocar sunati sa intrebati...

Stiu ca discutia e mai veche si cativa colegi spuneau ca nu e vorba de masinile din ROmania, dar uite ca e vorba ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am primit nimic, dar voi suna la dealer (Porsche). Masina e din septembrie 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-au intrebat daca pot veni la ei, daca eram in alta localitate ma trimiteau si la alti dealeri, deci in joc n-au intrat numai cei de la Midocar ;)

A mea e din octombrie 2009, deci nu e asa mare diferenta, nu cred c-au fost chemate numai cele din luna aia de fabricatie, o marja de +/- 3 luni tot cred ca exista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!