Jump to content

Golf 6 - 2.0 TDI CR


Crisilo
 Share

Postare recomandată

Salut am masina de jumatate de an golf6 tdi 110cp am facut 7000 de km cu ea si cand am verificat ulei era mai scazut adica a papat oleak de ulei defapt asa scrie si in cartea ei ca la inceput consuma mai mult ulei dar nu stiu ce sa fac sa-i mai completez cu ulei sau sa astept revizia?Aia de reprezentanta nu mi-au spus nimica de ulei cand am luat-o.Creca daca ma duc la ei sa le zic ca a scazut uleiul imi cere si bani :dry:

Modificat de Marius
Split.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic fiind common-rail nu ar avea voie sa ia ulei . Consumul de ulei era un obicei la motoarele PD si asta e unul din motivele pt care sa renuntat la ele.

Te sfatuesc sa mergi la reprezentanta sa iti faca o constatare si sa verifice daca nu cumva ai vrio pierdere.

Acum depinde si cat a luat, daca consumul e sub 300 ml avand in vedere si rodajul nu e nici o problema.

PS

intre puncul de maxim si cel de minim al jojei e un litru de ulei (asta ca sa iti poti face o idee)

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la golful meu dupa 300km deja se vede ca a scazut nivelul uleiului pe joja.

daca o tine tot asa cu consumul de ulei, raman fara in cateva mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adifox Ai putina rabdare sa treci de rodaj :D e prea devreme sa iti dai seama de temperamentul ei.

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masina de aproape 3 luni. Am parcurs 4500 km pana acum si am verificat consumul de ulei la 1000, 3000 si 4000 km. Nu am sesizat vreo diferenta.

Insa eu pot sa numar pe degete de cate ori am trecut de 2500 rpm. Nu am avut nevoie, in general in afara localitatii circul cam cu 120-130 ai aia e cam la 2400-2500 rpm.

As vrea sa ii intreb pe cei care se plang ca au consum de ulei daca ei in general tin masina turata sau circula la fel ca si mine?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal ca sa iti consume ulei in primii 15-20.000 km. Mai nou si motoarele pe benzina consum.

Iar cei de la VW nu au renuntat la PD deoarece consuma ulei, ci datorita faptului ca costurile de productie erau ridicate si nu se mai puteau incadra in normele EU privind poluarea.

Orice posesor de masina noua, in special diesel, ar trebui sa isi cumpere si 1 l de ulei, pe care sa il aiba in portbagaj pt orice eventualitate. Du-te la reprezentanta si cumpara-ti :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 9000km cu masina.nu mi-a consumat deloc ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu schimb viteza cam pe la 2500 rpm dar ma duc si in 3000rpm depinde de situatie, mai schimb si la 2000 rpm am verificat azi uleiul si mi se pare scazut i-am intrebat pe cei de la reprezentanta si cica sa pun ulei doar cand imi apare in bord semnal :offtopic: ,nush ce sa mai cred,nici nu pot sa pun asa de capul meu ulei ca doar e in garantie si le-o dau de cap lu aia de la vw. :offtopic:

Modificat de Crisilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crisilo tu cum verifici uleiul?

incearca sa-l verifici dimineata dupa o noapte de stat.

si numai fi ingrijorat...daca ei ti-au spus sa pui ulei cand iti apare martor in bord asa tre sa faci.

a si in legatura cu schimbatul la 3000rpm...si eu tot cam pe la turatia aia schimb dar la mine e benzinar,la tine e 1/2 din turometru,sigur si asta influienteaza consumul de ulei

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie dusa pana in 2000 si ceva da e diesel si motorul e de 2.0 oricum fac ce au spus ei,poate ca asa e cand masina e ''virgina''

am verificat uleiul a doua zi dimineata

Modificat de Crisilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand stai linistit , in general motoarele VW " papa " ceva mai mult ulei . Cel putin motorul 2.0 TDI de pe B6 ... consuma destul . Banuiesc ca tu ai CRDI , nu TDI .

In legatura cu schimbatul vitezelor , nu e deloc rau sa schimbi la 2500 " de ture " la un motor 2.0 TDI . Mai rau faci in momentul in care mergi cu motorul sub-turat .

O.T. : Pana nu se aprinde lampa de control ce indica " nivelul uleiului scazut " nu trebuie sa-ti faci prea mari probleme . Dar , daca tu ai verificat si nivelul uleiului este scazut ... poti completa cate putin pana cand nivelul revine la normal .

Toate cele bune ! :)

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cum in manualul generatiei anterioare era precizat consumul de ulei, sunt 99,99% sigur ca este precizat ceva si in manualul Golfului 6

Rog un posesor sa verifice chestia asta pentru a lamuri odata pentru totdeauna problema

Hooligan, cred ca te referi la PD (pumpe-duse) nu la TDI... Pe B6 s-au pus atat 2.0 TDI PD cat si 2.0 TDI CR

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La TDI - PD ma refer .

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golful meu in cartea masini scrie TDI cu technologie common rail oricum mersi pentru sfaturi v-am salutat

Modificat de Crisilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

chiar are asa mare importanta codul motor ?

eu stiu ca TOATE consuma ulei, indiferent benzina , diesel, indiferent de marca masinii

conteaza CAT consuma. un consum de 1 litru intre schimburi mi se pare de bun simt, si mai conteaza si cum mergi cu masina. am avut bmw cu motor de 3000 si imi lua peste 2 litri intre schimburi, fara sa dea fum si mergea excelent.

la skoda 1,9 luata noua s-a aprins becul de ulei dupa 7000 km, iar la golf 5 1,6 al unui prieten nu i s-a aprins niciodata. fiecare cu bafta lui, si stilul de condus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu consuma deloc ulei. Am 13000km. 2.0 tdi cr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 10.000 km nu a trebuit sa completez ulei, desi auzisem la cineva o teorie ca dieselu obligatoriu trebuie sa consume ulei, altfel motorul acela are o problema :)) (in manual scrie ca poate sa consume pana la 1 l intre schimburi, dar asta nu inseamna ca obligatoriu consuma). Nici la octavia nu imi consuma (am completat intre schimburi 100 ml).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a parut mie in legatura cu consumul de ulei..daca a consuma ulei a fost foarte putin..am facut revizia si mi-am dat seama acolo in plus sunt noile motoare common-rail care nu consuma ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am trecut de 5000km, a consumat ulei in primii 500km, apoi nu a mai consumat.

nu are legatura prea mult cu turatiile, mai ales daca e vorba de 2500-3000, a mea vede saptamanal 5000rot/min, si nu a mai consumat ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@ crisilo - daca a scazut uleiul pana la zona minima trebuie sa completezi cu acelasi tip de ulei daca nu ai timp sau nu vrei sa mergi la service, trebuie sa ai grija de ea, pentru ca este masina ta si nu a celor din service.

@ cosmin86cos - eu am un PD la numai 140 k si nu consuma masina mea ulei intre schimburi incat sa fie necesar macar sa completez macar un mg acolo.sper ca nu este deloc grav acest fapt.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut.

la mine la jetta am 1.6 tdi cr.

ieri a implinit 14.000 si mi s-a aprins martorul de ulei in bord.

cand am tras joja mai avea decat pana la prima delimitare,adica decat pe varful jojei.

i-am completat cu 500 de grame de ulei castrol.

vineri sunt la revizia de 15.000.

oricum mi se pare suspect ca a consumat atat de mult in conditiile in care merg maxim cu 2500 de ture.

rar trec peste turatia asta.

Modificat de flavius1611
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

imi permit cu umilinta sa te sfatuiesc sa te prezinti de urgenta in service

eu am 21 000 km si nu imi consuma ulei. pe la 17 000 dupa schimb am renuntat sa ma mai uit pt ca am verificat din 1000 in 1000 km pana atunci si nu imi consuma

daca ai acelasi motor si ai ramas fara ulei asta poate sa fie o problema la tine, sa fi fost putin mai ghinionist.

Asadar, fara sa mai astepti cred ca cel mai bine ar fi sa mergi sa vezi ce problema ai

PS: Am uitat sa precizez faptul ca eu mai trec destul de des de 2500 rpm, masina a vazut viteze mari (160-190) cu fiecare ocazie cu care am ajuns pe drumuri unde puteam merge cu aceste viteze.

Fiind in garantie nu am menajat-o, ca in cazul unei defectiuni sa apara acum si nu dupa ce iese din garantie

Bafta

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pai daca nu o menajezi si tu putin in garantie sa nu cumva sa ai probleme apoi dupa iesirea din garantie, ca daca tu nu o respecti nu te va respecta apoi nici ea.

:)

Rodajul unei masina este sfant si in functie de acesta se va comporta masina bine sau rau toata viata ei. Daca rodajul se ignora este si normal ca masina sa consume 1 l de ulei intre schimburi si multe alte belele.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie la PBV1 mi-au zis sa am tot timpul un litru de ulei in portbagaj,ca e normal sa consume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie la PBV1 mi-au zis sa am tot timpul un litru de ulei in portbagaj,ca e normal sa consume.

Nu as vrea sa par rautacios, insa cred ca ar trebui sa ii intrebi de ce unora dintre noi motorul nu ne consuma ulei.

Iar cand iti explica, ia niste notite eventual, mai intreaba si in alta parte, eventual scrie si la vw.de si doar apoi trage niste concluzii. S-ar putea ca oamenii sa aiba dreptate, dar totusi nu cred ca e rau sa te convingi mai bine si sa afli asta din mai multe surse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!