Jump to content

plafon


boond
 Share

Postare recomandată

E termoizolatoare si fonica.Insa daca vrei neaparat sa antifonezi mai mult, poti sa pui dinamat/aluband pe tabla plafonului si apoi sa pui acea pasla, dupa care tapiseria plafonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • phun

    9

  • v@sy

    7

  • florin_gti

    7

  • dodo87

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am lasat pasla acolo si mai pun un strat de PEE de 5 mm cu folie de aluminiu peste. Deocamdata ma lupt cu prenandez-ul si cu refacerea tapiteriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa miroasa prenandezu ala cand masina o sa stea in soare la ~35 de grade?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Dupa ce se usuca bine nu mai miroasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca dupa 3 zile de la lipire am pus plafonul la loc, si nu am nici o problema, s-au volatilizat toate substantele alea din prenandez si nu mai miroase deloc. Iar acum am si izolatie termica si fonica beton ca am blindat totul cu PEE care are si un strat de folie de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se simt diferente semnificative termice/fonice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata ploua pe aici, si nu reusesc sa imi dau seama. Fonic nu stiu ce sa spun ca nu sunt ahtiat dupa muzica la maxim, dar banuiesc ca prea putin ajuta, chestiile astea trebuie facute prin portiere ca sa se simta palpabil izolarea fonica. Eu momentan am toate portierele pline cu vaselina. Termic cred ca s-ar simti daca as avea si AC, dar nu am asa ca "stau doar la umbra in masina". La iarna voi vedea diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la varianta cu trapa cum se scoate doar tava de la trapa?

Caci din cauza trapei mi sa desprins tapiseria de tava :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie dat plafonul jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie dat...deabia dupa aceaia ai acces la ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plafonu stiu ca trebuie dat jos dar cineva zicea ca trebuie dat jos tot mecanismul trapei si de abia atunci am acces la tavita de apa, de aceea is in dubii plus ca nici vremea nui favorabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

operatiunea de retapitare a plafonului vreau sa o fac si eu, dar odata cu acesta vreau sa schimb si tapiteria trapei deoarece m-am orientat la alta culoare , si in plus unul o sa fie nou si curat iar unul murdar ( nu merge )

Problema este cum scot tapiteria trapei , trebuie demontata trapa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontata trapa; dar daca retapitezi plafonul nu il dai jos? si apoi scoti trapa

Trapa nu trebuie dezmembrata toata ca sa scoti capacul cu tapiteria - la capatul sinei dai jos niste opritoare si iese capacul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, cu siguranta ca dau plafonul jos, nu cred ca reusesete nimeni sa faca operatiunea cu plafonul sus !

Am gasit material ptr tapiterie identic cu ce are masina pe ea cu 30 ron metrul patrat.(este cu burete sub el )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in otopeni, inainte de aeroport, pe dn 1este magazinul, se ocupa numai de tapiterii auto , inclusiv alcantara , orice !

Daca esti interesat iti fac rost de adresa exacta si numar de contact !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti aici toate datele necesare

 

PS: Foloseste te rog PM

Modificat de taz21
Reclama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

un   plafon     2   usi   cu  trapa   unde gasesc?Ca   al meu   a   obosit rau   de  cate  ori   l-am   dat   jos     (((   deh   probleme   cu  trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc   am   tot   cautat   aici   dar   nu   gasesc   aria   dezmembrari    :tuktuk: .Imi   puteti   da  un  link   ceva? :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am   vazut   la     cineva    plafonul   din  plastic :icon_bounce: .Exista   asa   ceva?   pentru   ca ,   as   cauta   din  acela   as scapa   si   de   material   dezlipit   si   de   carton   rupt   la    demontare :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa rugina aparuta prematur la praguri si aripi fata, si plafonul este o buba mare a golfului III .Rar unde gasesti o masina cu plafonul intact !

Parerea mea este ca decat sa cauti la dezmembrari unul care in max 1 an decedeaza si acela mai bine merge varianta cu retapitarea , iar ptr siguranta se coase 3 linii paralele perpendicular pe lungimea plafonului .Am inteles ca merge cusut la masini de cusut saci ........?

Oricum arata materialul a nou , asta cel mai important .

Eu o sa incerc sa fac acesta operatiune cand am ceva zile libere , mai ales ca timpul frumos e mai prieten cu noi acum >

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, baieti! Mii de scuze daca am gresit topicul, dar am o nelamurire. Azi am dat si eu plafonul jos sa curat scurgerile trapei, pentru ca aveam lac la pasager mereu cand ploua, si din curiozitate am deschis trapa mecanic cu un imbus, si am vazut ca dupa ce ajunge in pozitia de inchis, gliseaza sub plafon si ramane spatiu deschis complet...asta doar deschisa mecanic, cand o actionez din buton merge normal, adica doar se ridica putin de spate si cam asta e deschiderea ei.....vreau sa stiu daca o pot face sa gliseze sub plafon si din actionarea electrica..nu stiam de asta si de aceea intreb. :) multumesc mult anticipat, sper sa o rezolv zilele astea pana nu incepe iar ploaia pe aici. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!