Jump to content

plafon


boond
 Share

Postare recomandată

dragi colegi am o problema care ma enerveaza enorm....mentionez ca am un g 3 in 2 usi fara trapa si plafonul s-a dezlipit...adica panza de pe plafon.are cineva imagini cu modul de demontare a acestuia si ceva idei de a-l lipi.eu m-am gandit cu prenandez....daca aveti alte idei si sugestii le primesc cu cea mai mare placere.va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • phun

    9

  • v@sy

    7

  • florin_gti

    7

  • dodo87

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu l-am lipit cu prenadez la mk2, si cred ca si la mk3 merge , pentru ca e aceeasi structura. Trebuie intins pe suprafata, sa nu fie neuniform, pentru ca se va vedea pe panza. Se lasa sa se usuce cateva minute spoi ai nevoie de cineva sa te ajute sa intinzi panza perfect......Atentie ca plafonul e din polistiren subtire si la cele mai mici greseli il poti rupe la colturi, margini. Dupa ce lipesti panza, lasa-l undeva la aer sa se usuce 2-3 zile, altfel o sa puta in masina a prenadez de o sa crezi ca esti aurolac. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca va vine sa credeti dar eu cand aveam oltcitsi s-a dezlipit plafonul(vesnica lor problema) am pus o bucata de imitatie piele,practit l-am retapitat si l-am lipit cu aracet.

Nici in ziua de azi nu s-a dezlipit

legat de cum sa dai plafonul jos:http://vwforum.ro/index.php?showtopic=47870 dai click pe linkul din postul2

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la caldura nu este posibil sa se usuce prenandezul si sa se desprinda de pe tabla????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se prinde pe tabla, ci pe materialul(cartonul) care sta sub tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zicea drgosica, nici aracetul nu ar fi de neglijat. Exista un aracet super (moment se numeste) cu care am lipit diverse si se intareste de numa`. Si nu miroase ca un prenadez. Nu se lipeste pe tabla. E un panou intreg pe tot tavanul, din polistiren presat.....are cam 3-4 mm grosime. Pe ala e lipita panza pe care o vedem noi pe tavan. Placa de polistiren e sustinuta de kedere si plasticele de pe margine...in special cel de la portbagaj si prinderile ce tin parasolarele. La mk2 existau 2 butoni de plastic ce prindeau partea de mijloc (la modelul cu trapa, cel putin....).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot umblii la plafon pune un material izolant gen dinamat ...gasesti la materiale de constructii la rola ingusta de 30 cm ..cu ocazia asta iti izolezi plafonu de caldura ....zic si eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cautat ceva topic care sa dezbata aceasta problema, dar n-am gasit... Daca exista deja, se poate sterge.

Am probleme cu tapiteria plafonului masinii din semnatura. In cateva locuri este dezlipit materialul textil de pe plafon si...nu arata prea bine. Exista solutii de remediere a problemei? A mai facut cineva asta? Sau trebuie inlocuit cu totul? Cat de complicat este? Idei, variante, pareri? Multumesc anticipat.

Modificat de taz21
Avertisment- Trebuia sa cauti mai mult
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce coincidenta!Exact acum umblu si eu la plafon ,au sarit niste braduleti si i-am pus la loc.Cauta la search"plafon",e discutata problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia e ca cel mai in regula si cinstita metoda este de dat jos plafonul si de lipit materialul textil inapoi si cu grija. Am vazut in Baumax ceva spray adeziv, care seamana si la miros cu prenadezul nostru national. O sa iau si incerc. Multam de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu m-am numarat printre posesori de mk3 cu problema la plafon. de cand am luat masina era desfacut in fata la parasolare, plus de asta era si murdar, un curatat profesinal costa 35 lei pe langa asta nu mi-au garantata ca startul subtire de burete dintre material si carton o sa isi pastreze proprietatiile. am vazut golf dupa o spalare profesionala cum s-a dezlipit in spate si arata destul de caraghios. am luat material de tapitat (aproximativ 70 lei) traditionalul prelandez si o pensula de 20. a fost mai greu cu intinsul materialului pe la colturi dar a iesit multumitor. o zi de munca dar macar este facut de mine, ma rog meseriasul in domeniu o face mult mai bine, dar si 250 lei sunt bani frumosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit poliadez ( tot un fel de prenadez ) si ca material de acoperire vinilin ( 3m lungime x 2,50 latime ), m-a ajuns 35 de lei :P . Plafonul meu era destul de deteriorat, rupt la colturi dar am reusit sa fac ceva din el. Dupa 2 zile de munca, la temperatura mare ca sa prinda ca lumea, si 3 cutii de 500 de g de poliadez am reusit sa il finalizez. :(

Va atasez cateva poze mai jos sa vedeti cum a iesit :blink:

dsc02778a.jpg

dsc02775pi.jpg

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smechera treaba, la fel si rezultatul. bv cred ca ai avut 1 sapt de dureri de gat si cred ca ai devenit spanchi de atat uitat in sus. inca o data bv pt munca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi ! pai tu ce crezi ca am facut plafonul pe masina ? :P Nu era cam greu ? :D Daca era sa il fac asa nu il puteam intinde perfect la colturi plus ca exista riscul sa imi lipesc ochii :))) .

Metoda a fost simpla. Am desfacut toate plasticele de pe stalpi, am desfacut parasolarele, lampile de lumina etc. Am desfacut panza, am dat jos tot stratul de burete cu ajutorul unei carpe mai aspre.

Am folosit o pensula pentru aplicarea poliadezului. Pentru cei care vor sa se apuce. Mare grija, nu trebuie lasat sa se usuce pentru ca nu mai merge intins si il absoarbe cartonul destul de rapid daca este cald in camera. Pentru a intinde vinilinul uniform am folosit o limba de pantofi din plastic dinacela moale pentru a nu deteriora materialul. Trebuie avuta mare grija, si asa copt, e destul de fragil plafonul. Multi mi-au zis ca nu o sa il fac, ca e taranie, ca e tiganie, bla bla bla. Si totusi dupa ce l-am terminat toti au ramas cu gura cascata. Asa ca spor la treaba :D . Puteti incerca si ceva cu panza sau pentru cei mai pretentiosi un vinilin de calitate sau chiar piele :) . Exista nenumarate idei. Eu m-am gandit chiar la aplicarea unui fel de spritchit si peste el un desen frumos sau chiar amplasarea unui tablou de leduri cum e la Maybach :))), cer instelat, dar aici lucrurile se complica din cauza fragilitatii plafonului.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in tinerete am avut o supernova cu o problema asemanatoare ... tapiteria de pe plafon s-a dezlipit doar in cateva locuri si facea niste umflaturi

am bagat un prenadez mai subtire intr-o siringa cu ac gros si am introdus prenadezul respectiv direct cu acul prin material fara sa mai dau jos toata panza aia ... am lasat putin sa se usuce si am tinut cu mana apasat pana s-a prins ... am pus cateva pioneze peste noapte ... si plafonul respectiv ar exista si in zilele noastre daca intre timp nu ar fi fost facuta masina dauna totala (nu cred ca are vo legatura directa accidentul cu prenadezul din plafon :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista o solutie. M-am confruntat cu aceeasi problema . Masina este in 2 usi .Panza aceea era desprinsa . Am gasit la cineva pe forum care dezmembra un GTI . Pretul a fost de 100 de roni (pret in care a intrat si antena radio + cablu pana la casetofon :D ) si se afla in stare impecabila.Am observat ca materialul era diferit , in sensul ca la GTI nu era din panza.Mi se pare un material mult mai bun.In plus la usa soferului nu exista maner. Operatiunea a durat maxim 2 ore . Avantajul este ca scapi de miros urat in masina iar daca se rupe vreo clema ai de unde face rost rapid :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sal la mine s-a dezlipit l-am lipit dar a facut incretituri care se vad f urat :) chestia ca sa si rupt i unele locuri cartonul ala si ma gandesc daca il desfac praf il fac nu cred ca mai rezista la o demontare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara si tu altul de la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte simplu de schimbat tapiteria plafonului Atata timp cat il scoti intreg pe haion :P un pic mai greu la montat dar cu un prieten merge ceas , si ca sa nu faci tiganie cum a zis colegul mai sus Atentie la cute/lipit/decupat si poti cumpara un material aproape identic cu cel original cu maxim 50 ron nu trebuie neaparat sa fie vinilin , eu as prefera un material textil Crem sau gri deschis se lucreaza mult mai usor cu el si iese ca nou , cu 50 ron materialul + 12 ron poliadez/prenandez =60 ron ai un plafon frumos atat timp cat tapitezi si parasolarele cu acelasi material nu ?

Daca il comanzi de nou mai mult ca sigur nu iti vine intreg panoul acela ! maj. firmelor de Auto primesc marfa prin curierat ,Va zic ca sunt patit de 4 ori , si de la dezmembrari ba e afumat calumea ca doar are 15 ani minim plafonu ba dupa cel achiti til rupe la colturi etc ! o sa pun DYU cu schimbat tapiterie Plafon + usi cand am timp , cred ca ar fi foarte folositor Pentru noi toti

O seara buna si spor la Tapitat

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Din pacate,ma confrunt si eu cu aceasta problema a plafonului desprins, si dupa ceva documentare si cautare de solutii am gasit

un spary adeziv de la 3M ,care ma gandesc ca ar rezolva problema. Atasez link-ul cu documentatia tehnica a acestuia si astept parerile voastre.

Va multumesc!

DOC TEHNICA SPARY

Modificat de road runner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut masina in service, pt chestia asta. Au dat jos plafonul, au lipit cu bison (prenandez) noul material..si la 3 zile se dezlipise pe ici pe colo. Am dus masina inapoi, le-am aratat, au zis ca trebuie sa le las iar masina. Am revenit seara si am luat-o si e totul ok. Acum explicatia lor privind lucrarea proasta a fost: " e posibil ca fiind foarte cald afara si masina super incinsa sa nu se fi uscat cum trebuie adezivul". A doua oara au dat iar jos plafonul, l-au lipit iar si l-au lasat mai mult la umbra cu tapiteria in sus si dupa aceea l-au montat. Costurile au fost urmatoarele: Material texil pt tapiterie auto 70 lei, adeziv bison 2x0,5l -46lei, manopera 120lei.

p.s. Nu stiu ce adeziv au folosit a doua oara pentru ca eu nu le-am mai dat nimic, presupun ca au folosit prenandez romanesc (0,5l -10 lei) ca doar nu erau prosti sa dea banii pe un adeziv mai scump.

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu din ala romanesc (cel mai ieftin) am lipit si eu plafonul candva. L-am lasat la uscat cu tapiteria (cea originala) in sus vreo 2 zile, sa se usuce bine. Apoi sus cu el. M-a costat doar adezivul si vreo 2-3 ore de lucru in total. La 2-3 luni dupa aceea am vandut masina, iar plafonul era ca nou.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal mie ii lipseste un bradut din acela sau cum ii spune la piesa acea de prindere ornament din spate care prinde plafonul aveti un cod ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut baieti am si eu o "problema".vreau sa-mi pun antena pe plafon...golful meu e din 95 si nu are asa ceva...cum as putea sa o pun...de gaurit e usor dar cum prin piulita pe dedesupt...cum desfac plafonul in partea din spate...va rog eu HELP!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!