Jump to content

plafon


boond
 Share

Postare recomandată

Sunt antene care le poti lipi pe interiorul geamului,o solutie mult mai iefina,mai practica si sigura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • phun

    9

  • v@sy

    7

  • florin_gti

    7

  • dodo87

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare!Am gasit material special pt plafon cu burete!Va intreb...tot cu prelandez se lipeste, nu se imbiba prelandezul in burete sau iese prin material iar dupa intarire devine rigid?Va rog,nu vreau sa-l stric!Mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am materialul de pe plafon dezlipit, e un cerc de vreo 30 cm diametru. Am citit ca s-a folosit prenadez, problema e ca materialul e textil subtire gri foarte deschis arata grozav si mi-e frica sa nu ramana patat. Ceva solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dac nu mai ai buretele p ematerial nu incerca sal lipesti ca asa am facut eu si a ramas patat...trebuie sa ai burete si se lipeste buretele..a mea a ramas patat si mam enervat ca tot nu sa lipit calumea si lam dat jos detot acum e acel carton gol si trebuie sa-mi pun material la loc pe el..rog colegu de mai sus dac poate sa-mi spuna de unde a facut rost de material cu burete??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista materiale speciale pentru tapiterie auto. Acestea au minim un strat de burete si unul de stofa/piele in partea inferioara (materiale caserate).

Daca lipesti fara burete si cu o stofa subtire ar trebui sa faci operatiunea impecabil ca sa nu apara cute (si neaparat cu un strat uniform de adeziv).

Personal nu as retapita plafonul fara sa intind niste aluband pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar se gaseste plafon in dezmembrari....costa 100 de lei. Eu nu m-as apuca sa fac un rahat. Mai bine il schimb ca si al meu a inceput sa se lase si in afara de asta mi s-a rupt marginea aia unde sta plafoniera si se vede super urat. Cand o sa imi schimb trapa voi schimba si plafonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok cum zici si u..dar dac ceilalti au patit cum am patit si eu adic era murdar si am vrut sal curat si cum se uda potin se dezlipeste imediat pentru ca e vechi si e putred buretele ala...cel de la dezmembrari e curat??tot la fel o sa fie murdar ca are niste ani..eu unu am preferat sal vopsesc ,mai simplu..o sal fac culoare amasini si gata..decat sa lipesc altceva si sa nu iasa bine...spor la treaba!!

Modificat de claus_tazz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-70531-0-97140300-1316089161_thumb.jpost-70531-0-86072600-1316089164_thumb.jpost-70531-0-03428700-1316089167_thumb.jpost-70531-0-29980700-1316089169_thumb.j

si am pus si ceva poze facute acum 5 min cad am terminat lucrarea..nu a iesit cine stie ce dar este acceptabil decat sa lipesc cine stie ce material si sa nu iese bine :D :D toate cele bune..

Modificat de claus_tazz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am avut şi eu probleme cu tapiseria de pe plafon, azi am rezolvat-o dacă vrea cineva pun un DIY în câteva zile pe când fac montajul plafonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti.am fi foarte recunoscatori daca ai face acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am promis vin cu poze si explicatii cu inlocuirea tapiseriei de pe plafon.costurile au fost urmatoarele: o coala de piele ecologica 140x200 cm 45 lei 1litru poliadez 23 lei (asta a intrat pana la ultima picatura) o pensula 3 lei si mult chef de munca. nu am mai postat demontarea deoarece se gaseste pe forum si e o operatie destul de usoara insa pun o poza cu sistemul de prindere (bradutii). e obligatoriu sa respectati culoarea acestora deoarece difera unghiul lor de inclinare. (de ex rosu inclinat spre stanga, negru spre dreapta) dupa demontarea palfonului am inlaturat panza veche si cu o perie aspra uscata am inlaturat in totalitate buretele dintre panza si fibra de sticla care formeaza corpul plafonului. am sters cu o carpa resul de praf pentru ca adezivul sa faca priza mai buna. pe urma am inceput lipirea materialului dinspre centru spre marginile laterale, lasand fata si spatele la urma. cu pensula am intins o fasie de adeziv de aprox 10 cm latime si 60-70 cm lungime pe plafon si pe dosul materialului, am asteptat 5 min sa se usuce (pana nu se mai lipeste de degete) l-am asezat peste si am presat usor cu mana pe urma am continuat cu o fasie la fel de lata spre margini alternativ stanga si dreapta pentru a avea timp sa faca priza buna. e important ca adezivul sa ajunga peste tot pe ambele suprafete altfel nu se va lipi. atentie plafonul este facut din 2 straturi de fibra de sticla intre care se afla un strat de burete deci este destul de fragil. la partea cu manerele si plafoniera am folosit o aeroterma pentru a incalzi usor materialul astfel el fiind mai flexibil si mai elastic. dupa ce am terminat de lipit am decupat excesul de material lasand insa in partea cu parbrizul o fasie de vreo 10 cm latime pe care la montare am indoit-o in interior deoarece in acea zona nu este nici un ornament de palstic care sa o acopere iar rezultatul estetic a fost pe masura. am decupat fiecare gaura unde vin montate ornamentele iar in zonele unde pielea nu s-a lipit exact pe formele plafonului am injectat cu o seringa cu ac subtire superglue si am tinut presat cateva secunde. apoi l-am lasat 2 zile pe balcon pentru ca adezivul sa aiba timp sa lucreze si sa nu miroasa in masina. montarea a fost mai dificila, e bine sa te ajute cineva sa il tina pana il fixezi cat de cat. am vrut sa mai faco chestie dar din lipsa de timp am renuntat. am vrut sa leg lampile de la usile din spate sa se aprinda o data cu plafoniera. imi cer scuze pentru calitatea imaginilor sper ca v-am fost de folos.

post-14075-0-66940700-1352119613_thumb.j

post-14075-0-56355400-1352119927_thumb.j

post-14075-0-58895700-1352120190_thumb.j

post-14075-0-43907600-1352120709_thumb.j

post-14075-0-88409600-1352121199_thumb.j

post-14075-0-21100600-1352121236_thumb.j

post-14075-0-15224200-1352121276_thumb.j

post-14075-0-40041500-1352121317_thumb.j

post-14075-0-79331300-1352121325_thumb.j

post-14075-0-49993700-1352121333_thumb.j

post-14075-0-16712700-1352121340_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o problema doar că o sa ai mai mult de lucru la demontare şi montare. mersi mult mojo

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut am un golf 3 in 2 usi si vroiam sa va intreb daca s.ar potrivi un plafon de golf3 in 4 usi tot cu trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred pentru ca stalpul la cel in 4 usi difera fata de cel cu 2 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat careva sa puna?am gasit la dezmembrari si as vrea sa.l cumpar..dar am zis sa intreb intai..



nu cred ca ar avea vreo treaba cu stalpu de la usi..as zic io

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-l de proba pe plafon sus sa vezi asa ca idee. Cat mai e ca l-as schimba si eu ca mi s-a rupt la plafoniera acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io l.am gasit la 100 ron in campina la dezmembrari..s deasta intrbam ca nu as vrea sa bat drumu degeaba..da ma duc sa.l vad,ca al meu e varza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In cele din urma am reusit si eu sa "dau jos" tapiteria de pe plafon "cu ajutorul" unui spray de curatare.

Am reusit sa desfac totul pe acolo si am gasit intre tapiterie si tabla o pasla groasa de pentru termoizolatie. Sa o dau jos si pe aia si sa inlocuiesc cu aluband sau dinamat sau o las acolo ca e mai buna decat cele doua materiale enumerate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa o lasi acolo pentru ca neamtul nu a gandit prost cand a pus-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!