Jump to content

[Golf, Polo] VS. [Peugeot 206, Megan 2 Hatchback, Opel Corsa, Logan, Fiesta, C1 etc.]


Andrei Gherzan
 Share

Postare recomandată

Cum se poate compara un VAG cu un "Frantuz" ?! ... Blasfemie! :huh:

Radu a punctat bine, si eu as face acelasi lucru. Daca nu VAG, atunci Toyota (extrem de fiabile ... vb din propria experienta)

Ce-i drept mi se pare ca VAG si Toyota stau cu preturile destul de sus fata de restul concurentei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane 1 clar era mai fiabil. Am in familie unul (sora) si in afara de o problema cu pompa de motorina nu au schimbat la el nimic in 5-6 ani. Doar revizii si atat. Nici macar amortizoarele nu l-au lasat. E fabricatie 2001 masina lui.

Megane 1 din 2001 era deja cu facelift plus ca era facuta in vremea in care maisnile inca mai rezistau. Megane 2 phase 2 are multe probleme rezolvate, dar totusi este mai "subtire", in trend cu conceptia din anii 2003-2007. Dar are mai multe dotari si motorizari noi. Ca si fiabilitate, sunt in media clasei. Povestirile de cosmar nu sunt o regula.Daca o ai, esti multumit de ea. Daca ai altceva, esti multumit de altceva. Se strica la fel de des/rar ca orice alta masina.

Normal, daca o iei cu gandul "e masina slaba, se strica" la primul defect te gandesti "daca luam golf 4 nu se intampla asta".

Daca omul ia Corolla si se strica, spune "Megane deja era varza la km. astia". Deci depinde si de modul incare privesti lucrurile... nu degeaba vulpea incerca sa se convinga ca strugurii sunt acri sau cioara ca are cei mai frumosi copii.

Valabil si daca iei diesel in loc de benzina ("e mai scumpa intretinerea/reparatia, da fac economie la combustibil") sau daca iei benzina in loc de diesel ("consuma, e drept, da macar nu se strica ca dieselu' ")

Toyota Corola nu s-a vandut aproape de loc in Romania. De aia nu o sa le gasesti la SH. In schimb in Germania, la 4000 de euro poti lua un 2.0 D4D din 2003.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Megane 2 si am fost multumit de masina. Consumul in oras 6-6,5 (motor de 1,5 dci). Destul de confortabila la drum. Preturile la revizii si la consumabile sunt mai mari ca la masinile VW. Daca gasesti un Megane pe la 50-60000 km, la un pret bun, eu zic sa-l iei.

Golful - semnificativ mai scump .

Peugeot 206 - prea mic, firav, scump la intretinere.

Corsa - mic.

Logan - masina de amarastean dar costurile pieselor si intretinerii sunt mici. Plus ca arata urat si este instabila in curbe.

Fiesta - nu-i rau, daca gasesti una buna - merge.

C1 - numai daca mi l-ar da cineva gratis! Si atunci ca sa-l vand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca nu te incadrezi cu banii pentru un Golf ar fi de luat in calcul si Opel Astra Classic. Masina este fiabila, iar costurile de intretinere sunt mici, chiar mai mici decat la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) e mai cool sa ai masina tare si sa o arzi la bloc?sau sa fi un amarastean cu logan da sa stai la curte,la gratar,la aer,nu ca gaina la g.a.z.

p.s:nu am logan,nici casa la curte dar nu e frumos sa jignim.parerea mea.

on topic:am citit tot,dar nu ai zis pana acum o suma la care te-ai raporta.poate ar fi mai usor de recomandat,ai strange aria de cautare.de oras ti-as recomanda yaris.respect all.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma incadrez la maxim 5000 de Euros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 4 la 5 mii de euro sub 200 de mii de km nu prea gasesti , si eu stiu pe cineva , are un clio (nou luat) si a avut numai problme la pompa de injectie , un polo merge si toyota e masina buna,de celalalte nu pre stiu , uitate si la bora ca sunt unele la 5mii de euro, multa bafta la cumparare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dezvolt un pic ideea :

La servici ( unde am lucrat) am avut / avem flota de :

renault Megane ...cuvantul de ordine a fost ... 'ieftina'

Masina cu dotari , achizitionata ieftin, dar cu intretinerea foarte scumpa.

Am avut masini carora a u trebuit schimbate flansele de amortizor si asta in 200 km ( exact 200 km ).

Toyota Corolla..cuvantul de ordine ..EXCELENTA

Masina cu dotari decente spre putine ( geamuri , a/c, oglinzi, abs, ) la pretul unui Megane dar FARA PROBLEME.

A fost un contract ( pentru care am facut lobby la greu) in care s-au achizitionat aproape 100 de masini. NIci o masina nu a avut probleme. Toate au fost conduse in medie 60 000 ( unele au vazut si 120 000 km. altele abia 40 000 km ) benzina ( 1, 6 ) si motorina ( 1, 4) de diferiti 'soferi' diferite stiluri. Am ramas IMPRESIONAT . :(

Va pupa tata si :) Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma incadrez la maxim 5000 de Euros.

la MAXIM 5000 de euro nu m-as uita la altceva in afara de logan/sandero;Le iei de 1-2 ani vechime, MAXIM 30.000km, unic propietar...ce sa mai, ca noi :blah_:.

Asta daca vrei masina cu rulaj mic, daca vrei ceva cu 150.000+ km si ceva mai vechi evident optiunile sunt nenumarate :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu.

Deci vrei o masina de oras pe care sa dai cel mult 5000 de euro. Eu consider ca iti trebuie un diesel (vorbim totusi de consumul urban care in general e mai mare) si o masina de clasa mica (sa fie mai usor de manevrat in oras). Cele mai bune alegeri in opinia mea:

1.VW Polo 1.4 TDi. Ok, motorul nu este el prea silentios, e in 3 cilindri, dar consuma putin, nu este pretentios, iar spatiul interior este printre cele mai mari din clasa (daca nu ma insel la nivelul lui Golf2).

2. Corsa 1.3 CDTI 70 CP: un motor foarte bun, spatiul interior ceva mai mic, insa confortul cred ca e mai bun decat la Polo (suspensiile mi s-au parut ceva mai moi)

3. As merge mai departe si ti-as recomanda si o masina de clasa mica pe benzina: oricare dintre 107, C1 sau Aygo 1.0 68 CP. Consumul e mic, dimensiunile sunt de asemenea reduse... e o placere sa te strecori cu ea prin trafic. Am condus un 107 acum vreo 3-4 luni si mi-a placut foarte mult (puncte slabe: portbagaj mic, insonorizarea putea fi ceva mai buna; puncte forte: spatiul pentru pasageri bun, usor de condus, pret destul de mic, calitate... sper ca buna, ca si-a bagat Toyota "mana" prin ea)

Eu zic ca daca vrei o masina strict pentru traficul urban sa te orientezi la ceva de clasa mini. Nu cred ca ai avea nevoie de ceva mai mare care sa coste si mai mult (de ex. la 4000 de euro gasesti un 107 de vreo 3-4 ani in stare impecabila). Insa daca din cand in cand mai faci si o iesire in afara orasului, uita-te la masinile din clasa mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie luata in calcul si devalorizarea masinii pe perioada in care vrei sa o tii. Poti lua in calcul si o japoneza. Toyota Corolla de ex. Este incredibil cum isi pastreaza pretul. Si prin prisma faptului ca sunt foarte putine la vanzare pe piata din RO. Ca nivel de echipari, nu prea ai ce sa-ti alegi- ai vreo 3 nivele si atat. Se pare ca sistemul de oferta simplificat a functioat - au ajuns nr. 1 mondial.

In cazul in care iei golf IV , cauta modelul 1,9 TDI - PD de 131 cp in 6 trepte. Este o masina reusita care te va satisface din plin din toate punctele de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, am eu un Golf IV Ocean 1.9 TDI 90CP. E achizitionat in 2004 de la PBN, are 57.000km si e intr-o stare super. Ultimul pret la care sunt dispus sa-l dau e 6500EUR, asta in conditiile in care am distributia schimbata la PBN (facea un zgomot cureaua si cum trecusera 5 ani mi-au recomandat s-o schimb).

Stiu ca e mai mult decat ai vrea sa dai, dar s-ar putea ca pe termen lung sa iesi mai bine asa. Eu as vrea s-o dau cam peste o luna, daca te intereseaza da-mi un PM si discutam mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!