Jump to content

Numere provizorii


g.mar.
 Share

Postare recomandată

Din cat am "colindat" pe vwforum nu am intalnit acest subiect. Daca este in alt loc, imi cer scuze si rog un moderator sa stearga/mute ce am inceput eu.

Pentru inceput, pun o lista cu actele necesare pt. numere provizorii, asa cum apare ea pe site-ul Prefecturii Bucuresti - Sectiunea inmatriculari vehicule:

(art.15 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

P

Modificat de g.mar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua mentiuni(completari):

d) copii dupa traducerile legalizate ale documentelor respective

e) in cazul persoanei juridice, stampila si delegatie pt persoana care se ocupa de inmatriculare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Cluj nu e nevoie de traducerea dcoumentului de provenienta pentru numere provizorii.

Doar la primarie, pentru luarea in evidenta la impozite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. si traducerea cartii masinii la plata taxei de poluare, sa vada ei data primei inmatriculari :)

p.s. nici la Olt nu se cer traduceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mai trebuie mentionat faptul ca nu poti iesi din tara cu numere provizorii , desi pare oarecum anormal deoarece cand vii cu masina din germania ai tot numere provizorii dar am impresia ca sunt de tranzit .

Nu iti da mai mult de 2 cel mult 3 ori numere provizorii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se plătește Rovigneta pentru mașinile ce au numere provizorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare...daca am pierdut numerele provizorii , pot cere altele? (aceleasi adica inca o data chiar daca sunt expirate?)un fel de duplicat ...ca am pirdut si autorizatia de asemenea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers: cum este posibil sa pierzi numerele de inmatriculare (ambele) ? :icon_rambo:

Duplicat la numere provizorii care mai sunt si expirate nu o sa iti elibereze nimeni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare...daca am pierdut numerele provizorii , pot cere altele? (aceleasi adica inca o data chiar daca sunt expirate?)un fel de duplicat ...ca am pirdut si autorizatia de asemenea

sunt expirate si gata. Oricum nu-ti mai trebuie niciodata, nu se predau la inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Aveti idee daca la cererea de numere provizorii trebuie sa am verificarea tehnica valabila (ma intreaba de ea?), pentru o masina neinmatriculata in Romania?

Pentru primul rand de numere rosii trebuie sa o declar si la financiar sau pot sa rezolv totul la politie si CEC?

Aveti idee cat costa asigurarea pentru 30 de zile la un motor de 1400?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru primul rand de numere rosii nu trebuie sa o declari la financiar...doar taxa de inmatriculare cred ca o platesti acolo, in jur de 57ron.

Cred ca iti trebuie itp-ul cand scoti civ-ul (cartea de identitate a vehiculului).

Modificat de mejdelicious
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

in ceea ce priveste verificarea tehnica, de asta vreau numere rosii, ca sa ajung cu ea pe roti la RAR. (vreo 250 de km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RAR platesti si ti se vor da : cartea masinii de Romania, ITP valabil 2 ani si certificatul de autenticitate. Daca ceri si sti ca-ti ajuta, poti cere si certificat de depreciere.

Nicio statie ITP nu-ti da cartonasul cu inspectii fara cartea masinii de la RAR.

La numere rosii nu se cere ITP.

RAR-ul il poti face la orice statie RAR din tara, care iti este mai aproape, nu neaparat la cea din judetul de domiciliu.

Modificat de g.mar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele provizorii au fost facute doar pentru o perioada limitata care sa te ajute sa intri in legalitate/normalitate adica sa iti inscrii masina , aveti mare grija cand mergeti la politie sa cereti numere, sa nu mergeti cu RAR facut ca nu va mai da numere provizorii , si asa daca mergi a doua oara sa ceri numere provizorii posibil ca politistul sa te intrebe una alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi a 2'a oara te intreaba daca ai mai scos si alte numere (mai in gluma mai in serios ;) dar te verifica si in calculator.Datele masinii sunt automat stocate si le este usor sa isi dea seama daca mai ai sau nu voie sa scoti provizorii.De regula nu intampini probleme decat daca ai comis-o intre timp :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand sa iau nr rosii a doua oara, se dau alte nr de inmatriculare (placute) sau se prelungeste valabilitatea celor care exista deja pe masina?

Mi s-ar parea aiurea sa platesc iarasi niste placi metalice numai ca a expirat valabilitatea.

La RAR pe cartea de identitate in limba romana se trece numele proprietarului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se prelungeste valabilitatea ti se da alt set de numere rosii.

La RAR ti se da cartea de identitate in alb , cei de la politie completeaza numele propr etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g.mar o mica corectie TREBUIE difera de SUNTETI OBLIGATI adica in traducere. Daca Legea te obliga sa inmatriculezi masina in 30 zile nu mai aveai

voie sa prelungesti perioada de circulatie cu inca 60 zile. Si punctul 2 DRPCIV a scris pe acel formular aceasta recomandare sub forma ca trebuie sa o inmatriculezi in 30

zile deoarece foarte multe persoane nu dadeau atentie acestui fapt si circulau si peste cele 30 zile de valabilitate a numerelor provizorii. Pentru a se evita aspectul incalcarii

legii s-a mentionat acesta recomandare in formular ca trebuie inmatriculat autovehiculul inainte de expirarea numerelor provizorii. Inca ceva nu-mi da replay si nu ma

contrazice pentru ca lucrez cu cei de la DRPCIV si stiu foarte bine legea.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma gandeam ca un alt rand de numere s-ar da doar in cazul schimbarii proprietarului, sau daca masia a suferit (Doamne fereste) vreun accident, si nu i sa putut face CIV-ul in 30de zile, sau identificarea RAR a expirat.

Din cate am inteles eu, se pot acorda numere provizorii succesive pana la maxim cumulat 90 de zile, cu conditia achitarii tuturor taxelor aferente inmatricularii definitive (inclusiv taxa de poluare) dar sa nu depaseasa valabilitatea RCA.

macristian1 - scuze de reply :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g.mar.

Conform legii se pot acorda numere provizorii pentru acelasi autovehicul maxim 90 de zile calendaristice indiferent de cati proprietari sunt sau au fost ai acelui

autovehicul (autoturisme, autocamioane, autotrailere, masini agricole, motociclete, etc.) care pot fi inmatriculate permanent pe teritoriul Romaniei si care trebuie sa

indeplineasca o singura conditie ca sa obtina aceste numere provizorii si anume sa aiba achitata taxa de asigurare RCA valabila la intocmirea cererii pentru

obtinerea numerelor provizorii.

De ex. poti obtine numere provizorii luna aceasta poti circula cu masina si cand expira poti solicita din nou numere provizorii sau daca o instrainezi (vinzi) poate solicita noul

proprietar numere provizorii sau poate sa o traga pe dreapta o perioada si poate solicita dupa aceea, dupa sa zicem 2 luni, din nou numere provizorii.

Daca s-au cumulat 90 zile de circulatie cu numere provizorii pentru acel autovehicul el nu mai poate obtine numere provizorii niciodata pe teritoriul Romaniei.

Sper ca s-a inteles.

O zi buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Cu scuzele de rigoare pentru dezgroparea topicului asta, am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva.

Pe scurt, am cumparat o masina (cea din profil) adusa din Germania, pentru care s-au scos 3 randuri de numere provizorii, ultimul de catre mine.

In timpul celui de-al 3-lea rand de numere provizorii, am facut RAR/ITP si am platit Taxa de Mediu, etc, pentru inmatricularea definitiva. Aici intervine problema, in saptaman premergatoare depunerii dosarului pentru inmatriculare definitiva, AM PIERDUT BRIEF-ul MIC! . Am si copie dupa el si traducere legalizata, insa se pare ca nu se poate inmatricula pana nu se primeste raspuns din Germania, raspuns ce poate dura intre 10 zile si 3 luni.

De atunci a trecut 1 luna si 20 zile si nici un raspuns de la Politie.

Aici vine partea interesanta, as vrea sa scot numere provizorii peste cele 90 zile acordate deja.

Legea 1501/2006 privind procedura inmatricularii provizorii si definitive are 2 paragrafe care spun in felul urmator :

Articolul 7, paragrafele 4, 5 si 6 spun in felul urmator :

(4) In cazul existentei unor indicii cu privire la falsificarea documentelor prevazute la alin. (1) sau (3) ori in absenta celor prevazute la alin. (3), se vor efectua verificari prin intermediul structurilor specializate ale Ministerului Administratiei si Internelor cu competente in domeniu, la solicitarea serviciilor publice comunitare regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, in conditii stabilite prin dispozitie a directorului Directiei regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor.

(5) In cazul absentei documentelor prevazute la alin. (3), serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor competent va inmatricula un vehicul care provine dintr-un stat membru al Uniunii Europene numai dupa obtinerea confirmarii de la acest stat a faptului ca solicitantul este indreptatit sa reinmatriculeze vehiculul in Romania. Procedura de solicitare a confirmarii statului membru al Uniunii Europene din care provine vehiculul care urmeaza a fi inmatriculat in Romania se stabileste prin dispozitie a directorului Directiei regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor.

(6) Pana la clarificarea situatiilor prevazute la alin. (4) si (5), solicitantului i se pot atribui succesiv mai multe autorizatii de circulatie provizorii.

Articolul 15 al aceleiasi legi spune in felul urmator :

(1) Pana la inmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor competente potrivit art. 1 alin. (2) autorizeaza provizoriu circulatia autovehiculelor si a remorcilor neinmatriculate, pentru o perioada ce nu va putea depasi 30 de zile, dar nu mai mult de data la care expira asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule.

(2) Vehiculului caruia i s-a acordat autorizatie de circulatie provizorie in conditiile prevazute la alin. (1) i se pot atribui succesiv, in aceleasi conditii, mai multe autorizatii provizorii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile, cu conditia achitarii tuturor taxelor si tarifelor legale necesare inmatricularii, inainte de eliberarea urmatoarei autorizatii.

(3) Perioada de 90 de zile prevazuta la alin. (2) nu se aplica in cazul vehiculelor aflate in situatia prevazuta la art. 7 alin. (4) si (5).

Dat fiind faptul ca ma incadrez la Art. 7 alin.5, pentru care nu se aplica perioada celor 90 de zile, mai pot cere numere provizorii pana la raspunsul politiei ?

Daca a mai experimentat cineva asa ceva, sau ma poate ajuta as fi recunoscator :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vin cu o intrebare, poate mai e vreun caz asemanator; am o masina inscrisa in romania, datorita faptului ca sunt rezident intr-o tara din europa nu mai pot circula cu aceste numere ,asadar trebuie sa-mi vand masina si sa cumpar alta, adusa din germania eventual, sa presupunem ca gasesc pe cineva care tocmai a adus o masina din germania sau alta tara, se poate face act de vanzare cumparare pe numele meu, sa -i pun numere de tranzit , ca apoi sa o inmatriculez in tara unde am rezidenta?

Si ce firma este autorizata sa emita aceste numere de tranzit, ca am inteles ca politia nu elibereaza asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc nu inmatriculezi masina actuala direct acolo unde esti "rezident" ? Procedura este foerte simpla(in Germania): te prezinti cu talonul si CI-ul masinii + dovada de domiciliu la politie, platesti o taxa de numere + talon, ii faci asigurarea si in doua ore esti gata cu toate.

Varianta doi... treci masina pe numele unei rude din tara(ca sa nu te complici) si circuli cu ea incontinuare acolo unde esti "rezident" fara probleme(desigur... cu conditia ca tara de adoptie sa fie din UE) si in felul asta scapi si de platitul mai mult la asigurare si impozit

Salutari !

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate sunt in spania , iar inmatriculatul ma costa peste 2000euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!