Jump to content

Ulei pentru motoare TSI


poe
 Share

Postare recomandată

Ai intrebat diferentele sau n-am citit eu bine , ma repet are norma C 30, are HTHS mai mare deci este mai bun si e putin mai vascos...

Uleiul 5w30 50400 50700 deobicei il baga oamenii cu dpf la masina, daca tot vrei sa faci o treaba cauta un elei 5w40 sau 0w40 care indeplineste norma A40 ,si aia e , e cea mai buna norma ever cu aia de la MB 229.5 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

 Salut, de 2 zile am schimbat uleiul si sa schimbat si sunetul la motor.A m turnat ulei "fuly syntetic" 5w40 , 502 00, 505 00, 505 01. Am golf 5 1.4 TSI 103 kw.

Am atașat si un video cu sunetul la motor. Pentru așa tip de motor este un sunet normal?

Golf 5 1.4 TSI 103 kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa pui vw 504/507( mai ales pt tsi), la fel si sunetul e mai bun cu ulei mai subtire de genul 5w-30/0w-30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, no să-i fie nimic până la următoarea schimbare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

unde gasesc si eu o carte cu norma uleiului pentru 1,4 tsi 170 cai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/27/2017 at 6:41 AM, Andrei1899 said:

Salut, no să-i fie nimic până la următoarea schimbare?

eu l-as schimba dupa cateva sute de km.

carti/manuale nu prea au sens, uleiurile devin tot mai bune, cel mai bine e sa iei ce iti recomanda producatorii de ulei la ghidurile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, claudiusbirnea said:

unde gasesc si eu o carte cu norma uleiului pentru 1,4 tsi 170 cai?

Salut

Eu pentru 1.4 tsi 170cp,motor blg,folosesc motul specific 504/507 5w30 long life.Ulei foarte bun,nu mananca gram si il schimb la maxim 15-16k la aproape 2 ani.Merg sub 8k pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

Aral Super Tronic Longlife III 5W-30 este bun pentru un 1.4 TSI 160hp (CTHD) ?

Din cate am vazut respecta normele VW 504 / VW 507. Motorul are 64k km.

 

Multumesc.

 

Ce filtru de ulei se potriveste la acest motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

A venit timpul sa schimb si eu uleiul la masina din semnatura. Ce ulei recomandati/folositi? Si cat trebuie sa am cumparat?

Mentionez c-am schimbat distributia anul acesta, implicit si uleiul la reprezentanta si ei parca au pus un 5w30(dar nu stiu marca, e trecuta in factura).

 

Multumesc,

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 22.11.2017 at 18:13, DanielStroe a scris:

Salut,

A venit timpul sa schimb si eu uleiul la masina din semnatura. Ce ulei recomandati/folositi? Si cat trebuie sa am cumparat?

Mentionez c-am schimbat distributia anul acesta, implicit si uleiul la reprezentanta si ei parca au pus un 5w30(dar nu stiu marca, e trecuta in factura).

 

Multumesc,

Daniel

Incearca RAVENOL ,VMP 5W 30!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu ravenol 5w30 de 12k km si este ok. Tot din asta imi voi pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.8 tsi 180hp ce ulei este recomandat? De la service mi-au dat de completare la ce a venit din fabrica un castrol edge 5w30 long life ... fiind motor nou, nu ar trebui un 5w40? Nu prea ma pricep la uleiuri de tsi... nu dati cu pietre... de 15 ani merg cu tdi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Este bine ce ti-au dat. Asta o sa-ti bage si la schimbul de ulei la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Intre Liqui Moly Synthoil Energy 0W-40 si Mobil 1 New Life 0W40  ce mi-ati recomanda? Am luat in considerare si Motul 0w40 8100 X-Max dar parerile sunt impartite.

Masina e cea din semnatura
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,
Ce ulei se recomanda pentru un Passat 1.4TSI 160CP CTHD ? Abia am cumparat masina si as vrea sa ii schimb uleiul.

Multumesc.

Modificat de busesorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, nu cunosc cele 2 uleiuri despre care ai cerut feedback. Dar am folosit ravenol 10w40 si a fost ok la fel acum am castrol 10w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat Rowe Hightec Multi Synt DPF 5w30 de curand. A doua optiune era Total Quartz Ineo L Life 5w30. Pe lista am mai avut Ravenol VMP, Fuchs, Valvoline si Eneos. Toate 504/507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! De ce a fost dat downvote la Liqui Moly 0w40? Cartea recomandă așa: 502 pentru non long life și 504 pentru long life. Ținând cont că schimb uleiul la 10000 care e problema? 0w40 este cu adevărat full sintetic. Să mă lămurească și pe mine cineva de ce atâta hate? Dacă nu facem ce zic șmecherii de la reprezentantă și punem tehnic ceva mai bun care ar fi problema? 0w40 este mult mai bun in ture și e și mai subțire la rece, deci win-win. Ca sa nu mai zic că are și volatilitate mai mică

Modificat de marin_titus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pune 0w-30 ca sa le imbini. :idea:

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am documentat pe net există într-adevăr Shell helix ultra professional av-l 0w30 care respectă 504 dar nu știu ce să zic, m-am orientat spre un 0w40 datorită protecției superioare la temperaturi mai mari ceea ce pentru un motor de turație cum este al meu îmi pare mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si nu, si un "30" tot cam la fel e indicat in functie de temperatura. in schimb norma sigur e mai rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!