Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

a mai montat cineva tempomat pe golf 6? recent mi-am montat un volan de R cu comenzi, am schimbat si modulul si totul a mers perfect imediat ce le-am montat.

m-am gandit sa imi comand si maneta cu cruise control daca tot aveam modulul care suporta insa dupa ce am montat si am activat-o am o eroare in vag-com pe volan "Cruise control switch - defective"

Am discutat cu Al Bundy si mi-a zis ca este posibil sa nu am cablul tras la motor, intrebarea pe care o am pt cei care si-au mai montat este daca aveau cablul sau si l-au tras ulterior..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e simplu, verifici daca din mufa de la calculatorul de coloana de volan de pe pinul 13 pleaca un fir de culoare alb/negru .

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si se pare ca am si cablul tras de la pinul 13.

in alta ordine de idei:

-maneta este montata

-calculatorul de coloana suporta cc

-cablul este tras

-codarea pe 16.steering wheel pentru cc este: CCS with 4 positions via Blinker Stalk installed

-m-am logat pe 01.engine cu codul 11463 cu succes

si cu toate astea am in continuare mesajul de eroare pe 16.steering wheel:

00895 - Cruise Control Switch (E45)

014 - Defective

sa fie oare maneta de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in blocurile de masura de pe engine daca se vede apasarea butoanelor de pe maneta, la fel si in modulul 16. Eu tot cred ca nu ai firul tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am returnat deja maneta, avand drum ieri prin Timisoara.

DSC000291600x1200-1.jpg

Cablul exista, pleaca din pinul 13 si este alb-negru, exact cum ai zis si tu.

Cel mai probabil o sa incerc o alta maneta de pe o alta masina, sper sa gasesc tot de pe un G6, desi nu cred ca ar exista probleme daca ar fi de pe G5 sau octavia, nu?

Modificat de NoXiOuS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am timp sa citesc tot topicul, dar va pot oferi urmatoarele informatii:

- pe masina din semnatura am CB+

- initial nu am comandat ca optiune tempomat, acesta costand 300 Euro nou

- am fost la Autoworld Cluj, de unde am aflat ca la unele serii de G6 se poate schimba doar maneta aceea si inca ceva conectori din spatele volanului. Seria aceea de G6 trebuie sa fie produsa pana candva la sf anului 2009, ceeea ce este si cazul masini mele

- am comandat maneta, iar cu montaj si setat computer bord ca sa functioneze corect(afisaj corect, setari, etc) m-a costat 680 RON (maneta parca a fost 370 RON)

- totul functioneaza ok

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am sunat azi la PBV, iar, desi initial am primit raspuns ca nu se poate monta tempomat fara alt volan :blink: si estimarea de pret este 550 ron cu tot cu maneta si montare.

este posibil sa postati o poza a consumului instant cu tempomantul activat la 90km/h in a 5-a pe 1.4 mpi ?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am luat si eu azi o maneta tempomat - nu e pe cod original, e 1k0 953 513 G - la 147 ron si o sa incerc sa o montez pe un G6 1,6 BSE ,

are calc coloana cu CQ dun cate am vazut e varianta midle suporta CC si CB

este my 2009 9p429768

sper sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat - cam 20 min toata treaba, mai greu putin cu codarea in 16 .?

ce ma pus putin pe ganduri era codarea de fabrica 0000004

Adresa 16: Electronica volan Eticheta: ROJ\1K0-953-549.lbl

Numar VAG SW: 1K0 953 549 CQ HW: 1K0 953 549 CQ

Componenta comandata: J0527 853 0111

Codare: 0000004

Atelier: WSC 00028 028 00001

Nu a gasit coduri.

cred ca nu e valabila codarea ca la G 5 adica :

0xxxx?x: Board Computer / Cruise Control System (CCS) 0 = w/o Board Computer and w/o Cruise Control System (CCS)

1 = with Board Computer and w/o Cruise Control System (CCS)

2 = w/o Board Computer and with Cruise Control System (CCS)

4 = with Board Computer and with Cruise Control System (CCS)

0xxxxx?: Rear Wiper 1 = Rear Wiper not installed

2 = Rear Wiper installed

posibil sa fie The following table applies to Control Modules with Software Version 0110 or higher din moment ce codarea de fabrica e cu 4 in coada

cred ca 0111 este vers soft

0xxxx?x: Cruise Control System (CCS) and Adaptive Cruise Control (ACC)

0 = Cruise Control System (CCS) not installed

1 = Cruise Control System (CCS) with 6 Positions via separate Stalk installed

2 = Adaptive Cruise Control (ACC) with 6 Positions via separate Stalk installed

3 = Cruise Control System (CCS) with 4 Positions via Blinker Stallk installed

4 = Cruise Control System (CCS) via Multi-Function Steering Wheel installed

5 = Adaptive Cruise Control (ACC) via Multi-Function Steering Wheel installed

0xxxxx?: Rear Wiper and Board Computer

1 = Rear Wiper not installed / Board Computer via Wiper Stalk not installed

2 = Rear Wiper installed / Board Computer via Wiper Stalk not installed

3 = Rear Wiper not installed / Board Computer via Wiper Stalk verbaut

4 = Rear Wiper installed / Board Computer via Wiper Stalk installed

am reusit in cele din urma un 0000034 codare in care merge tempomatul ok accelereaza decelereaza afiseaza viteza pe maxi dot

accelereaza cate 1km/h la fiecare afiseaza ok in bord comp e ok

deci cu 147 de ron sa montat si tempomat peG6 1,6 benzina BSE 102 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Gasesc undeva o maneta noua sau SH mai ieftina decat aici? http://www.oemplus.ro/Pagina-oem.aspx?pag=produse&level=5&id=132&denumire=Pilot-automat&lastid=47&tip=Interior

Chiar mai trebuie si alt cablaj cum spun ei acolo?

Versiunea de G6 a mea e Trendline, exista totusi posibilitatea sa nu am precablaj, ca vad ca toata lumea a gasit acolo tot ce trebuie? Acea mufa cu pin 13 alb/negru unde o gasesc, scotand airbag-ul de pe volan? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca maneta e compatibila cu masina ta. Cand e fabricata : inainte sau dupa 30:05:2010 ?

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa dai 100 euro cand pe original in reprezentanta e 305 ron

pai cum sa dai 100 euro cand pe original in reprezentanta e 305 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA nu ne grabim, depinde cand e fabricata masina respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este nevoie sa schimbi calculatorul.Eu am avut un G6 trend (fara absolut nici o optionala) si am avut unitatea care suporta comenzi pe volan + tempomat : 1K0-953-549 CD.

In sectiunea de accesorii G6 gasesti si tempomatul.

Sper sa am acelasi noroc caz la tine. Calculatorul unde este pozitionat mai exact ca sa vad si eu codul? merci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAd ca nu vrei sa ne spui cand e fabricata masina, inainte de 30.05.2010 sau dupa......Pentru ca sunt 2 lucruri total diferite.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba eu vreau, sunt probleme cu notificarile pe email si nu am observat ca am fost intrebat... masina are prima inmatriculare in octombrie 2009, sunt sanse sa pot monta tempomat si comenzi fara sa schimb calculatorul din volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa citesti cu vag ce model de calc de coloana ai.

Si acel model iti va da si raspunsul

iar in ce priveste tempomatul poti monta fara probleme 1k0 953 513 A, F sau K

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul pentru maneta de tempomat este 1k0 953 513 G . Acum mai depinde de calc de coloana de volan. Dar daca ai CB atunci sigur suporta si tempomat. iN schimb nu suporta comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa dai 100 euro cand pe original in reprezentanta e 305 ron

pai cum sa dai 100 euro cand pe original in reprezentanta e 305 ron

Dubios de ieftin 305 la reprezentanta... imi poti spune unde ai gasit pretul asta? Sunt convins ca la PBV sau PBN e mai scump... voi verifica maine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul dat de Al bundy (1k0 953 513 G) e doar maneta simpla, fara fire. Eu mi-am comandat 1K0054690B (kit complet) si sa potrivit perfect pe masina cu toate ca e din 2009. Chiar la Al Bundy l-am montat si functioneaza si acum :icon_cheesygrin:

Singura chestie e, ca nu imi afiseaza pe CB ca in postul #22 de la pagina 2. La mine se aprinde doar iconita verde si atat.

Al Bundy , poate poti sa ma ajuti sa-mi apara si mie ca in postul ala afisajul pe bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul dat de Al bundy (1k0 953 513 G) e doar maneta simpla, fara fire. Eu mi-am comandat 1K0054690B (kit complet) si sa potrivit perfect pe masina cu toate ca e din 2009. Chiar la Al Bundy l-am montat si functioneaza si acum :icon_cheesygrin:

Singura chestie e, ca nu imi afiseaza pe CB ca in postul #22 de la pagina 2. La mine se aprinde doar iconita verde si atat.

Al Bundy , poate poti sa ma ajuti sa-mi apara si mie ca in postul ala afisajul pe bord

salut, iti trebuie CB+ ca sa poti vedea mai multe detalii inafara iconitei verde si te costa ceva plansa de bord pentru a trece la CB+ de la CB simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e diferenta intre CB si CB+ sa stiu ce am ? Intre timp am achizitionat maneta tempomat de la Brady cu 334 lei... am facut rost si de ETKA, dar la Golf 6 nu am preturi, exista o varianta sau un update ca sa am pret si pentru piesele de Golf 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!