Jump to content

Revizii [Passat CC]


chetyw
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

As avea si eu nevoie sa cumpar uleiul de motor, filtrul si busonul, filtrul de aer si polen. Eventual si lichid de frana.

Imi puteti spune unde le gasesc si cum le identific? 

 

Merci frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat de pe oilmag dupa codul original, doar iti introduci masina acolo si iti apar toate tipurile care se potrivesc si de ulei si de filtre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos.

 

Cand intrebam cum le identific (scuze pentru intrebarea incompleta) vroiam sa stiu defapt cum aflu ce cod de motor am.

Cred ca am CFFB, dar nu sunt sigur.

 

Merci din nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit. Merci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut,

Astazi am fost sa pregatesc masina pentru concediu. E vb de un Passat CC 2009 2.0 TDI CBAB 140 Hp.

Costuri : cele 4 filtre (mann) + ulei Castrol 5W-30 (350 ron)

               Kit distributie Continental + pompa apa Hepu ( ~900 ron)

 

Per total eu zic ca este rezonabil pretul unei revizii aproape complete.

 

Ce vroiam sa va intreb este :

1) Revizia ulei filtre se face la 15.000 ?

2) Kit-ul de distributie la cati km urmeaza sa-l schimb (60k , 90k  ? )

 

Merci

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai raspunsul putin mai sus,distributia se schimba la 210000km,iar la noi lumea prefera sa schimbe uleiul la 10-15000km datorita motorinei proaste,a prafului in exces etc,in schimb in Occident se schimba la 30000km.

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, am observat in mai multe posturi ca se mentioneaza de 180 - 210 k, dar am crezut ca e vorba doar de cea venita din fabrica.

Eu obisnuit fiind cu motoarele mai vechi unde se recomanda schimbarea la 60k .

PS. pana la urmatorii 180k km stau linistit cu distributia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

A venit vremea sa incep si eu cu reviziile, distributie, ulei + filtre, dsg  la CC-ul meu 2010 2.0 tdi 170 cp.

Recomandati-mi va rog service-uri din bucuresti la care ati fost si ati ramas 100% multumiti, specificand si ce operatiune (ce revizie etc) ati facut la ei si piese / materiale foarte calitative ce le-ati folosit (chiar daca sunt mai scumpe).

Pentru a nu se considera reclama imi puteti da si pe PM .

 

De asemenea daca stiti cat ar costa la reprezentanta toata treaba ar fi super.

Sunt dispus sa comand si materialele de la mama lor, de pe ebay sau unde trebuie, numai sa fie calitative.

 

Multumesc frumos.

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru ca nu s-a mai scris de ceva vreme pe aici,am zis sa sterg eu praful putin :)

Am facut recent schimbul de ulei si filtre la actuala masina,Passat CC motor cod CFGB 2.0 tdi 170CP.

Masina a fost cumparata in iunie,avea 167000km,acum are 172000,si am zis ca e cazul sa incep cu reviziile.

Asadar am cumparat de pe ahw shop un kit complet de filtre(motorina,ulei,polen etc) cost 75eu plus 5l ulei Castrol Edge Long Life lll 5w30 original VW,cost 75 eu.

Am fost cu masina la reprezentanta VW din Békéscsaba,durata lucru 90min,costa manopera 20000ft(aproximativ 300ron).

Au facut si cateva teste specifice,si spre surprinderea mea totul era in parametri,doar mi-au spus ca urmeaza in curand placutele de frana pe fata,ca sunt cam uzate.

Fiind maniac cu lucrul bine facut,urmeaza o comanda in curand in Germania la un set complet pe fata (placute plus discuri) cost 240eu,iar manopera habar nu am cat va fi,am omis sa intreb informativ macar.

Bat in lemn,desi nu sunt superstitios,si sper sa mai raman o perioada macar la revizii marunte de genul acesta,fara chestii grave care le mai citesc pe la alti colegi.Oricum,o masina second hand e un risc pe care ti-l asumi voluntar,si speri ca norocul sa tina cu tine :)

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine este amabil sa imi spuna la schimbarea discurilor de frana daca a pus ceva mai bun decat cele Ate care sunt in mod normal pe masina, pretul si ce parere are, eventual, lichid de frana mai bun, si placute, eventual furtunase, 

Modificat de alexandruu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A mai schimbat cineva placutele cu alt model inafara de ATE ? la mine au inceput sa huruie pe spate la franarea la viteza mica, si presupun ca sunt placutele de pe interior (fiindca cele de pe exterior la care ma pot uita usor, mai au ceva "carne" pe ele).

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai vrea sa pui altceva? Eu am pus ATE dar pe masina, cand a venit din Germania,aveam TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza sa pun ceva calitativ, superior fata de ATE (daca a testat cineva si recomanda.. ) , daca nu, o sa raman la ATE .

Ma intereseaza si sugestii de upgrade-uri de discuri / placute / etrieri.

 

Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna, as vrea sa fac si eu schimbul de ulei la motor si as vrea sa va intreb care e cel mai bun? voi ce folositi? masina e passat cc, 2.0, 170 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol 5w30...il folosesc de mult timp,n am avut niciodata probleme cu el.sa fie nevoie sa completez,sau sa pierd!! ce-i drept,l-am luat numai de la reprezentanta,chiar daca este mai scump,merita...n-am folosit de la magazine gen(piese auto)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 ESP Formula 5W-30. Prima revizie in Germania a fost facuta cu Mobil asa ca la urmatoarea am mers tot pe Mobil. In primavara trebuie sa-l schimb iar si probabil voi folosi la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am folosit tot Castrol pana acum dar la urmatorul schimb voi trece pe Motul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai avut tot un vw si am folosit castrol si mobil o data, @Clawoodyou Motul? Nu am auzit de asta pana acum, nici nu sunt vre'un expert in ale masinilor...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A bagat cineva Liqui Moly TOP Tec 4200? Stiu ca este un ulei excelent, il folosesc pe o octavia 1.9 dar ma interesa daca a folosit cineva pe CR cu DPF. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 1.9 nu e motor PD care foloseste norma 505.01?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma referam la Liqui Moly ca marca, pe octavia am alh si nu e pd. Ideea era alta, stiu ca fac uleiuri bune si voi incerca acest toptec 4200 peste 2000 de km la urmatorul schimb. Intreb daca l-a folosit totusi cineva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus azi tot castrol 5w30 507.00 .

Pret cu factura si tva inclus 22.95 ron (manopera ulei+filtru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi exista riscul sa ai bafta de un Castrol contrafacut si nu vreau sa imi asum acest risc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate sunt contrafacute,cele care se afla in comert,pe la magazinele de piese auto..la reprezentante vin direct din DE :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Revizii [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!