Jump to content

Revizii [Passat CC]


chetyw
 Share

Postare recomandată

salut.sunt la al doilea schimb cu Fuchs TITAN GT1 Pro C-3 SAE 5W-30 cu tehnologie XTL,filtre mahle original sau ufi ,foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

La cat se schimba uleiul la cutia manuala, va rog? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La majoritatea scrie in carte ca uleiul e life time ,dar ca orice lichid in timp isi pierde din propietati.Il poti inlocui daca masina are in jur  200 mii km ,pune OE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva ulei Mobil 1 New Life 0W40 pe Passat CC? Eu am 2.0 TDI, cod CBBB si as vrea sa pun uleiul asta. Stiu ca este un ulei foarte bun, dar nu stiu daca se potriveste la motorul asta, tinand cont de filtru de particule etc. Ce parere aveti?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bun pt CBBB ,musai 5w30 cu norma 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine revizia m-a costat 422 de lei, in plus mi-au completat cu antigel si au curatat motorul si elementele din plastic.

@Wily91 ti s-a rezolvat problema cu tremuratul? Mie mi-au zis ca ar fi socul electric.In cazul meu, cand face, tremuratul dispare dupa cateva minute ( vara face foarte rar, iar iarna dupa 4-5 minute inceteaza, apropo se tureaza si singura in acest timp pana pe la 1000 de ture).

 

 

 

revizie.jpg

Modificat de rusty_hawk
am editat poza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am rezolvat cu revizia. Am mers pe ulei de motor Castro Edge si filtre  Mahle iar la frane, am folosit ATE cu continut ridicat de carbon. Franele pe spate nu am fost nevoit sa le schimb. Pana acum am facut 500 km si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare!

Dati-mi si mie un sfat: passatul din semnatura, 2011, CFGB cu 73.000km cat se poate de reali ... mai merge distributia sau ar fi cazul sa o schimb? Din cate stiu la acest cod motor distributia se schimba la 210.000 dar ca interval de timp nu stiu. Ca idee, masina e folosita doar pentru plimbari si concedii, nu este daily-drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de tine, nu scrie nicaieri perioada de timp ci doar numarul de km, 210k. Ca idee, am acelasi motor si eu am schimbat-o acum 1 an la 198000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Primele sunt Bosch si al doilea sunt placute Economy , calitatea ar fi asemanatoare, un coleg mai priceput sa ne spuna exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am reusit sa deslusesc misterul acesta. E drept ca daca ceri oferta la reprezentanta, pe deviz apar acele placute cu JZW. Eu din ce am inteles nu ar fi economy ci ar fi ECO, cu mediul inconjurator. Eu am dat comanda la un magazin de piese si aveam de ales intre 3C0698151 si cele cu JZW. Am comandat pe cele cu 3C0 si surpriza: mi-au venit 5K0698151 ... cica asta ar fi codul inlocuitor pentru 3C0. Inca nu le-am montat ca sa vad cum se comport!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am comandat filtrele la un magazin de piese. Filtrul de motorina a fost comandat pe original. Desi cutia era cea clasica de piese originale VW, pe filtru scria doar Made in Tunisia nici macar VW AG. Vi s-a intamplat sa nu scrie pe filtru codul OE ca la mine a fost prima data si am refuzat sa il iau.

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am facut revizia la un vw cc 2.0 tdi CFFB,mecanicul mi-a pus 4 litri,dar pe joja cand am verificat dimineata nu era pana la maxim,era in zona "B",ce cantitate mai intra intre zona"B" si zona "A" ,nustiu cum sa ma exprim :D Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se verifica doar la cald ,NU dimineata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Urmeaza schimbul de ulei si as incerca Liqui Moly pt ca am auzit numai cuvinte de lauda. Aflandu ma in Germania, am posibilitatea sa l achizitionez direct de aici. La ultima revizie la reprezentanta in Romania mi au pus Mobil 1 5w30.

 

Sa merg tot pe 5w30? Ce parere aveti de Liqui Moly?

Motorul e CFGB.

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca mergi tot pe 5w30. Vezi ca iti trebuie Liqui Moly TopTec 4200.

Eu folosesc Liqui Moly de 5 ani de cand am luat-o. Am tot CFGB daca are importanta :)

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la ultima revizie am bagat Mobil 1 ESP 5-30. Vreau sa spun ca parca e alta masina... Inainte doar castrol edge a vazut masina si parca era un tractor. Tremura la relanti, parca batea ceva. Am 3000 de kg cu Mobil 1 si merge impecabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am CFGB si de 5 ani merg pe Mobil 1 ESP 5W-30 si filtre OEM. Uleiul il iau de la emag cand e la reducere ... 115-120 ron (4 litri) iar filtrele de la un magazin de piese dupa codul original (F. aer - 75 ron, F. motorina - 120 ron, F. polen - 60 ron, F. ulei - 40 ron, Buson baie - 10 ron).

Masina toarce frumos cu Mobil dar e drept ca nici nu am incercat altceva ca sa am termen de comparatie. Ce am observat e ca dupa 7-8k km uleiul se cam innegreste. Nu l-am lasat niciodata mai mult de 10k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, tocmai am schimbat masina de la un cc 2009 2.0 TSI la un CC 2014 2.0 TDI 177CP 4motion, cod motor (CFGC)

Intrebarea mea este. Eu mai am niste Castrol Edge 5w-30, oare se potriveste cu motorul nou?  Pe un site am gasit ca se recomanda Mobil 1 ESP Formula 5W-30.

Idea ii ca nu as da alti bani daca am deja uleiul asta. Acuma daca nu ii bun cumpar dar as dori sa fiu sigur.

Modificat de chrys1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge daca are norma 507.00. As baga Liqui Moly nu stiu cine recomanda Mobil 1 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici asa mi se recomanda pe un site %$%$%$^$$$%$

Modificat de Manuel N.
Editat moderator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Care este durata de viata estimativa a unei pompe de apa?


Intreb pentru ca la CC-ul meu tocmai mi-a cedat pompa apa si a trebuit schimbata, evident cu distributie daca tot s-a nimerit asa.
CC-ul meu are 159956 km , dar am inteles de la diversi mecanici ca pompa de apa ar trebui sa tina in jur de 200k  si ca n-ar trebuie sa se intample asta.

Modificat de Romyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o revizie de ulei, filtre + bucse bascula Lemforder. Toate articulatiile sunt in stare buna acum, ramane problema cu mansonul amortizorului de pe spate care e cazut si probabil face si el galagie la gropi.
Ulei Motul... ravenol era out of stock :)
Total 1050 lei ?

Modificat de SorinCT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara, cu "ocazia" unei alte probelma la masina vreau sa fac si revizia la sistemul haldex si as dori sa stiu ce tip de ulei trebuie sa cumpar. Am gasit doua coduri pentru ulei cuplaj haldex si anume G0600175A2 si G055175A2, primul la aprox 250 lei iar al doilea la aprox 150 lei.

De asemenea nu stiu daca are sau nu are filtru, banuiesc ca e Gen 4 dar nu stiu sigur.

Este vorba de un Passat CC 4 motion, cod motor CFFB din anul 2011 cutie de viteza manuala 140 cai.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Revizii [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!