Jump to content

Lichid racire motor: apa distilata vs apa de la robinet


laur_vd
 Share

Postare recomandată

am fost sa schimb antigelul astazi la acest servici si ce credeti? pe langa cei 3 l antigel trebuia sa completeze si cu apa binenteles, dar de la ...robinet. cica ei apa distilata nu folosesc...ca ei nu cumpara...ca merge si asa... este inacceptabil!!! si in cartier de ma duceam tot apa distilata cred ca vroiau sa puna. auzi apa de la robinet??!!?? bine ca nu m-am asezat la cafea, nu poti sa ai incredere in nimeni, trebuie sa fii cu ochii in patru tot timpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform manualului de reparatie la realizarea raportului de amestec al lichidului de racire se va utiliza "numai apa de la robinet" in combinatie cu antigel G12.

Pt o concentratie de -25 este nevoie de 3.2 l de antigel G12 si 4,8 litri de apa de la robinet.

-35 este nevoie de 4,0 l de antigel G12 si de 4l de apa de la robinet.

Cantitatea de lichid de racire poate sa difere in functie de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnu istet tutu...pentru diluarea antigelului se foloseste apa demineralizata - obligatoriu, nu apa de la robinet!!! apa de la robinet contine minerale, prezinta o duritate mai mare, la temperaturi mari pot avea loc depuneri cu efecte negative asupra instalatiei de racire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.... ISTETU asta tutu, parca... lucrează intru-un service VAG si probabil ca stie el ceva daca a postat aici, dar si Vlad cu siguranta stie cum se face, de fapt sunt convins că se vor pune de acord dacă se pune apa distilată sau chioară, doar au fost si sunt inca colegi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) daca punem 2l apa de la robinet si 2l apa distilata are ceva ?!?!?

asa fac economie la cei 2l apa distilata si mai putine minerale (mai multe chimicale decit minerale, ca nu bagam dorna sau borsec decit la spritz ) din apa chioara in instalatie :D

altii merg bine mersi cu aqua chiorensis la spalatorul de parbriz/luneta si nu se mai intimpla nimic avind alte diametre ca cele de la instalatia de racire

end :P

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Domnule" Vintila Laurentiu niciodata nu am facut afirmatii fara sa ma documentez in prealabil.Cea ce am scris eu acolo este luat cu copy - paste din ELSA.Am atasat un print screen din ELSA sa cititi exact ce scrie acolo.Vlad daca mecanicul a folosit documentatia de reparatie ^_^ nu a gresit cu nimic.Din punctul meu de vedere si eu as fi folosit apa distilata dar daca fabricantul zice sa sa pui apa ........... :rolleyes: http://img691.imageshack.us/img691/8537/78594414.png

Modificat de tutu0581
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tot respectul... nu se vede in poza...captura nu permite, dar daca acolo scrie numai apa asta nu inseamna ca noi trebuie sa punem apa de la robinet. am explicat de ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai... e o aberatie. Cum sa pui apa de la robinet??? :)

Nu se vede ce scrie acolo, dar cel ce a scris porcaria aia, SIGUR n-a fost proiectantul ci vreun birocrat sau programator, ce habar n-avea de tehnica.

Punand apa de la robinet si nu apa distilata (demineralizata), tocmai te-ai asigurat ca iti va coroda (rugini) orice componenta metalica a instalatiei de racire. Crede-ti-ma nu e prea placut sa inlaturi consecintele acestei prostii...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza pusa de tutu, dupa durerile de ochi corespunzatoare, am vazut ca in tabelul cu concetratiile de lichid de racire, de aditiv si de apa scrie, intr-adevar, apa de la robinet. Dar este o documentatie scrisa in limba romana, deci tradusa de cineva. Nu stiu daca in documentatia originala din germana scria la fel si si mie mi se pare aberant sa pui apa de la robinet in lichidul de racire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Desi mi se pare TOTAL aiurea, trebuie sa-i dau dreptate lui tutu.

In Elsawin indiferent ca scrie in rromana, engleza sau germana, scrie acelasi lucru: "clean tap water", "Trinkwasser", "apa curata de la robinet".

EU unul n-as pune apa de la robinet nici daca m-ar plati cineva, dar asta nu inseamna ca acolo nu scrie exact asta: apa de la robinet.

Aveti mai sus poza cu traducerea in rromana, iar aici cu Elsawin in engleza si in germana.

post-7729-1260037118_thumb.jpgpost-7729-1260037399_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O ultima remarca vreau sa fac si cu asta chiar incheiem OFF TOPIC-ul:

- probabil la ei apa de la robinet e si demineralizata. Sau nici macar ei nu respecta ceea ce au scris in ELSA.

Insa faptul ca antigelul ramane curat la o masina noua, vorbeste de la sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa zic si eu ceva?

Ma gandesc asa :antigelul concentrat anuleaza prin compozitia sa chimica efectul nedorit al apei de la robinet,apa care si ea la randul ei este tratata pentru a putea fi cunsumata , nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca tot veni vorba!! Pentru domnii cu antigelul... da este adevarat ca acesta trebuie diluat in proportii cu apa distilata...dar sa ne gandim ( stim acest lucru insa in cartea tehnica sau mai bine zis manualul de utilizare nu este specificat acest lucuru ci doar ca se DILUEAZA CU APA).Asa ca putem spune ca adevarul este undeva la mijloc.

Pot sa zic si eu ceva?

Ma gandesc asa :antigelul concentrat anuleaza prin compozitia sa chimica efectul nedorit al apei de la robinet,apa care si ea la randul ei este tratata pentru a putea fi cunsumata , nu?

Intradevar pentru dumneavoatra a ajuns rezonabil revizia+ distributia insa pe viitor recomandat ar fi piese originale ( acestea sunt si mai calitative, durata de viata crescuta si... totusar trebui ca sloganul SUNTEM PREA SARACI SA NE PERMITEM LUCRURI IEFTINE sa fie trata ca atare ... nu insa a face excese in limita banului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a... scuza-ma pentru limbaj... mai shadow, poate nu se specifica exact in manual exact apa distilata dar este logic, normal, corect, daca tii la masina ta si nu vrei sa infunzi pompa de apa, radiatorul, corodare a partilor metalice pe tot traseul sistemului de racire si infundare cu particule fine (oxizi de fier) sa bagi obligatoriu apa distilata. se mai trezeste cate unu sa aduca aminte de subiectul asta. apa de la robinet contine minerale ca de asta este potabila, are un grad de duritate mare si este "aditivata" cu clor. te-ai uitat intr-un ibric dupa ce ai fiert apa? ce-ai observat? amestecul apa si antigel lucreaza la 90 gr.c... cred ca este suficient. si cei de la autogrup sud in afara de asta, cu apa, n-am ce sa le reprosez, ceva major, dar nu inteleg de ce lasa folia aia de pe scaun si volan sa o arunc eu. a rezolvat masina, a parcat-o, sa o ia. dar ei nu, trebuie sa o adun eu si sa caut un cos de gunoi. mi-am adus aminte..am schimbat uleiul la ei, ca orice mecanic si consilier responsabil trebuie sa ma ingrijesc sa fac lucrurile cum trebuie, nu?adica spre exemplu sa pun ulei pana la maxim nivelul superior ca de asta e maxim... nu sa ma apuc eu sa scot acasa ulei pe la joja. o mare realizare este faptul ca poti sa privesti toata suprafata unde se lucreaza in service foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa de la robinet nu dau nici la caine....apa de la robinet e doar pt spalat

am vazut in castronul cainelui ce depuneri are....de atunci nu ii dau decat plata

si in masina am completat cu Dorna vreo 100ml :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija si cu dorna... ca tot minerala e si aia chiar daca e plata. Am uitat eu un pahar cu dorna in el vreo doua zile - si a ramas alb paharul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Cea ce am scris eu acolo este luat cu copy - paste din ELSA.Am atasat un print screen din ELSA sa cititi exact ce scrie acolo.Vlad daca mecanicul a folosit documentatia de reparatie :) nu a gresit cu nimic.Din punctul meu de vedere si eu as fi folosit apa distilata dar daca fabricantul zice sa sa pui apa ........... :)) http://img691.imageshack.us/img691/8537/78594414.png

Din punctul de vedere al angajatului care lucreaza la un service reprezentanta VAG este ok atat timp cat nu este masina lui.

Lucrul acesta se adauga la acelasi tip de recomandare:

- uleiul din cutia de viteze nu se schimba niciodata

- lichidul de servo nu se inlocuieste ,se completeaza

- consumul de ulei admis este de 1 litru la 1000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culmea este ca , atat consilierul cat si mecanicul spuneau ca nu este nici o problema, ca asa baga la toate, nu a avut nimeni vreo problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, cine stie, poate in tarile civilizate, apa de la robinet e chiar curata (clean tap water) si nu plina de calcar si alte minerale. Nici eu nu beau apa de la robinet, de ce i-as da masinii? :ceuameni: Iar de ruginit, rugineste la fel cu apa distilata sau cu apa chioara de la robinet. Apa chioara de la robinet foloseam in vasul de spalat parbrizul la fosta masina, si trebuia sa schimb o data la 6 luni spritierele pentru ca se infundau. Asta dupa ce ma umpleam de nervi zilnic cu boldul prin gaurelele alea ca sa reglez jetul de apa.

In poza pusa de tutu la inceput zice "a se folosi apa de la robinet si nu apa din fantani care nu are calitatile necesare". Probabil ca la ei, apa de la robinet se apropie de apa distilata, la cantitatea de minerale continuta. Eu voi folosi in continuare apa distilata.

Sunt curios alti producatori ce recomanda a se folosi la diluarea antigelului? La urma urmai, o instalatie de racire nu poate fi foarte diferita de la producator la producator. La vechea mea dacie erarecomandata apa distilata. La altele cum o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija si cu dorna... ca tot minerala e si aia chiar daca e plata. Am uitat eu un pahar cu dorna in el vreo doua zile - si a ramas alb paharul.

ai dreptate,de la sarurile minerale...

am schimbat termostatul si a mai scazut putin nivelul la antigel in prima zi pana s-a facut aerisirea completa...dorna a fost cea mai la indemana :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, cine stie, poate in tarile civilizate, apa de la robinet e chiar curata (clean tap water) si nu plina de calcar si alte minerale.

In Munchen, continutul de calcar al apei de la robinet este mult mai mare ca la noi (bavarezii chiar se mandresc cu apa lor de la robinet) - cand faci dus de exemplu, dupa ce apa se usuca raman pete albe pe faianta si pe cada de pe care poti chiar aduna pe degete praf de calcar alb. Personal nu cred ca tipul asta de apa ar fi foarte ok pentru amestecul cu antigel, cred ca in timp pompa de apa s-ar gripa - poate ca trebuie bagat niste Calgon, pentru orice eventualitate :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Londra e la fel.

Daca lasi putina apa in pahar, dupa ce se evapora, zici ca a fost var in paharul respectiv.

Si are si gust ciudat :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Totusi am observat ca pe sticla de antigel concentrat scrie ca se dilueaza in diverse raporturi cu apa de la robinet sau cu apa demineralizata. Eu cred ca noile tipuri de antigel, facute pentru noile tipuri de radioatoare, au eliminat problema apei cu care diluam antigelul.

Sunt tare curios daca si asta e una din vechile apucaturi ale posesorilor de dacie, care atunci cand dau curent tureaza motorul ca sa "incarce" mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot respectul:apa demineralizata este mai agresiva decat apa de la robinet(adica o conducta de otel va rugini mai repede daca prin ea se vehiculeaza apa demineralizata),aici e vorba de continutul de saruri din apa de la robinet(in functie de zona si anotimp pot aparea diferente mari de duritate a apei )care bineinteles ca vor genera depuneri care pot duce la colmatarea traseelor.Duritatea mare a apei,coroborata cu temperaturile crescute ale lichidului de racire inseamna conditii optime de depunere a sarurilor ceea ce in timp poate duce la colmatarea conductelor.Tratarea apei pentru consumul casnic se face in scopul eliminarii suspensiilor si a microorganismelor(de obicei clorinare) ,tratament care nu influenteaza duritatea apei care va ajunge la consumator.

In concluzie, e de preferat sa se foloseasca apa demineralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!