Jump to content

Lichid racire motor: apa distilata vs apa de la robinet


laur_vd
 Share

Postare recomandată

nici eu nu l-am contrazis, ci chimia anorganica a produselor farmaceutice :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, eu in motor (lichidul de racire) nu pun decat apa distilata/demineralizata, luata la bidon. Nu pun apa de la robinet, ca imi place sa stiu ca am grija de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca completezi 1-200 gr merge si de aia de la robinet, in lipsa...desi oricine are in casa cateva sticle de apa distilata/demineralizata pentru masina de calcat rufe :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, am citit pe aici, pana la urma cu ce este mai bine sa fac amestecul sau ce apa distilata/demineralizata folositi? Intreb pentru ca am scos destula rugina de pe instalatie si masina n.a vazut niciodata apa de la robinet! De doua saptamani am pus apa fiarta si 1l antigel si pana acum este ok, dar vreau sa schimb!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demineralizata, mie asa ceva mi-a pus la service cand am schimbat antigelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un profesor de la facultate mi.a zis ca a facut el teste si apa distilata din comert este cam aceasi cu cea de la robinet...acum nu stiu de undr a cumparat...! Nici nu sti ce sa mai cumperi si de unde! Am avut apa distilata, nu mai stiu de la ce firma...si a ruginit foarte rau intr.o luna, am curatat instalatia si acum nu stiu ce sa pun!

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In elsa scrie destul de clar - tap water - adica apa de la robinet. Acum, ca sa fiu carcotas, mai trebuie sa stai si intr-o tara cu "apa calda", ca daca iei de la robinet din Africa de exemplu, mai bagi si ceva "minerale" in instalatie :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cu apa distilata nu a mers o sa incerc si varianta asta...oricum acum am apa fiarta la 100 grade si de doua saptamani este ok, dar am mai multa apa decat antigel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu apa fiarta nu am mai auzit-o pana acum. Asta este ca sa omoare eventualele bacterii E. coli? De parca in motor nu se incalzeste pana la aproape 100 grade? Sau ai fiert-o ca sa scoti sarurile din ea? Din pacate doar daca condensai aburii rezulta apa distilata, prin fierbere nu ai facut decat sa maresti concentratia de saruri a apei. Antigelul de calitate are aditivi antioxidare.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut vreo 4 schimburi si am pus apa pentru a mai clatii motorul...Am fiert.o preventiv, asa mi s.a recomandat! Spune-mi un antigel de calitate si apa..., un nume ceva...ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit numai antigel Hepu şi apă distilată ce am găsit pe la supermarchet (mai mult de pe la Carefour), nu am avut niciodată probleme cu rugină sau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Chiar nu conteaza. Inhibitorii de rugina se gasesc in antigel, de-aia nu e nicio diferenta daca apa e de la robinet sau e distilata.

Oricum va intra in contact cu metalul din bloc, dar antigelul isi va face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Asta cu apa de la robinet fiarta mi se pare o mare nebunie..Cum naiba sa iei apa de la robinet (care e plina de saruri de calciu,sodiu,potasiu,etc..)si sa o fierbi sa o concentrezi si mai tare in saruri..Se recomanda apa distilata tocmai pentru ca acea apa are un continut extrem de mic de saruri(minerale).Si procesul de oxidare,ruginire,e incetinit in lipsa sarurilor de Na.Sarurile se depun sub forma calcarului prin motor.Nu mai puneti apa de la robinet in motor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu am folosit numai antigel oe vag si apa distilata din hipermarketuri sau magazine de piese auto si nu am avut probleme cu rugina.

Ca spal eu cu solutii coolant/radiator flush e chestie de intretinere a instalatiei de racire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!