Jump to content

Passat B6 vs. Golf VI (noi)


dr.flawless
 Share

Postare recomandată

Dintre toti cei care au postat, sunt curios cati au incercat ambele masini din versus, si au vorbit in cunostiinta de cauza. :icon_thumright: E clar ca cei pro-passat au fost cei care, culmea, le detin, deci este destula subiectivitate aici.

PS: nu am nici un interes sa sustin Gofulul sau Passatul, nu vand asa ceva, insa castigatorul e mai mult decat evident, lasand spatiul la o parte.

1. Te rog sa ne spui cati copii ai

2. Vezi la semnatura mea ce masina posed si ce verdict am dat.

Pe langa Golf 6, cum spuneam, exista S MAX pentru deplasari cu familia. 2 copii sub 12 ani inseamna automat locurile din spate, iar pentru cei mai mici scaunel pentru copii. De cele mai multe ori mama trebuie sa stea intre copii. Sint tare curios sa vad cu incape mama acolo, si cat de ok se simte dupa 400 de km.

3.Treburile sint clare : ai de facut mai multe drumuri pe afara, e Passat. Mergi clar mai mult prin oras, e Golf.

Cand e vorba de familie optezi in primul rand pentru confort si mai apoi pentru cai putere si, eventual, rafinament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vali_devill

    9

  • Aer Curat

    8

  • paul_e88

    7

  • oaspetele

    6

offf...inca un topic ce cade pe panta aberatiei.omul are de ales intre 2 masini(passat sau golf) si voi veniti cu solutii-s max,c-max,microbuze,etc.pai na zic si eu escalade,ca sa fie spatiu.apoi passatarii zic passat e cea mai buna.golfistii la fel.apoi passat trend egal golf hailain.uau!am murit de ras.doamne.

omul are o suma.daca erau bani cu nemiluita poate ca nici nu se uita la aceste masini vreodata si lua un audi a6 bussines.dar el are de ales intre un spatiu ok dar dotari putine si un spatiu usor mai mic si dotari invidiate de multi.

apropos si fara directie precisa:de ce sunt unii care dupa ce iau o masina incep sa caute sa puna pe ea ce nu au pus de la inceput?si nu din cauza lipsei banului.si e vorba s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am in familie si Golf si Passat, am avut ocazia sa compar Golful Highline cu Golf Trendline, si Passat Trendline cu Passat Highline, deci si Golful cu Passatul Trendline si asa mai departe. Dupa parerea mea nu are nicio legatura Passatul Trendline cu Passatul Highline, nici cu Golful Highline.

Golful sta prost la capitolul portbagaj, dar in spate e loc cel putin decent, mai ales pentru copii. Poti opta pentru o roata in dimensiuni reduse si vei avea portbagajul mai mare.

Eu as alege Golful si oricand as alege o masina mai mica si mai bine echipata decat o masina mare prost echipata. Mi se pare o mare greseala sa dai 20 000euro pe o masina cu geamuri manuale, in 2010!

In plus, daca vrei sa vinzi Golful peste cativa ani, nu vei avea probleme, in rest, Passatul... Cine ar cumpara Passat sh prost echipat?

In ceea ce priveste motoarele, din nou as alege Golful.

Daca vei alege Passatul, peste cateva luni vei simti lipsa unor optionale pe care le-ai fi avut pe Golf si vei vrea probabil sa te apuci sa modifici masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers in excursie in europa 4 adulti si a fost mega ok.unii vin si spun ca pana la mare faci yoga si contorsionism.come on!apoi altii iau masini chel line si zic ca ei nu au nevoie domne de dotari ca ei e soferi,le trebuie volanu si tabla.apoi ingroasa randurile in aria masina mea cu toate dotarile de care au nevoie...la preturi adevarate,nenica.pana la urma,se descurca relu(dr.flawless).brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offf...inca un topic ce cade pe panta aberatiei.omul are de ales intre 2 masini(passat sau golf) si voi veniti cu solutii-s max,c-max,microbuze,etc.pai na zic si eu escalade,ca sa fie spatiu.apoi passatarii zic passat e cea mai buna.golfistii la fel.apoi passat trend egal golf hailain.uau!am murit de ras.doamne.

omul are o suma.daca erau bani cu nemiluita poate ca nici nu se uita la aceste masini vreodata si lua un audi a6 bussines.dar el are de ales intre un spatiu ok dar dotari putine si un spatiu usor mai mic si dotari invidiate de multi.

apropos si fara directie precisa:de ce sunt unii care dupa ce iau o masina incep sa caute sa puna pe ea ce nu au pus de la inceput?si nu din cauza lipsei banului.si e vorba s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar in Passat este mai mult spatiu. Problema se pune, daca in Golf spatiul e suficient. Din puntul meu de vedere, este suficient.

Ca si exemplu: anul trecut am facut revelionul in Austria (deci iarna, multe bagaje). Am fost cu Golf-ul din semnatura cu inca 3 domnisoare (~25 ani fiecare). Mi-a incaput in portbagaj toate bagajele (si stiti ca femeile au multe bagaje) cu exceptia unuia (mediu ca si dimensiuni). In plus am mai avut in portbagaj lanturi, lopata, cele necesare masinii plus o serie de cumparaturi de la Parndorf pentru cele 4 persoane. Daca puneam bagajele pana sus in portbagaj imi incacepeau toate, dar am mers cu alte persoane care aveau loc pentru bagajul cu pricina, asa ca nu avea rost sa il pun si pe acesta la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Te rog sa ne spui cati copii ai

2. Vezi la semnatura mea ce masina posed si ce verdict am dat.

Pe langa Golf 6, cum spuneam, exista S MAX pentru deplasari cu familia. 2 copii sub 12 ani inseamna automat locurile din spate, iar pentru cei mai mici scaunel pentru copii. De cele mai multe ori mama trebuie sa stea intre copii. Sint tare curios sa vad cu incape mama acolo, si cat de ok se simte dupa 400 de km.

3.Treburile sint clare : ai de facut mai multe drumuri pe afara, e Passat. Mergi clar mai mult prin oras, e Golf.

Cand e vorba de familie optezi in primul rand pentru confort si mai apoi pentru cai putere si, eventual, rafinament.

Pot sa iti spun ca eu sunt unul din copii. Si in famile sunt doi. Logic, depinde de fiecare familie cum petrece timpul, insa daca e vorba de doi copii pana in 18 ani, intra lejer in Golf, fara nici o problema. Eu am mers cu A3-ul in 2 usi, cu 3 insi de 20 de ani (sub 1.80) in spate. Pot sa iti spun ca nu a fost dramatica situatia, in afara de problema rabatatului scaunului la iesire, nu s-au plans deloc de spatiu. Deci, daca are copii mici, nu vad de ce ar lua Passatul, si-ar pierde copiii prin masina. Iar atunci cand cresc, daca o sa fie peste cativa ani buni, poate le va lua masina lor, si nu mai e problema.

Asta ar fi culmea, mama sa stea intre copii, eventual sa calculam si cat loc trebuie ca sa ii hraneasca. Nu stim cati ani au, de ce aberam pe tema S-Max?

Nu am facut analiza despre cine ce masina are si ce a sustinut, ca nu am citit tot, dar mi-au sarit in ochi anumite lucruri care mi s-au parut false si in cazul acela m-am uitat la masina respectivului, si coincidenta, nu? Aveau Passat.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul e88, Oaspetele ti-a explicat niste lucruri normale si in primul rand de bun simt. Tu daca nu ai familie, mai mult spui ca esti inca copil, e normal sa nu stii aceste lucruri.

Problema apare atunci cand incepi, si nu numai tu, sa sustii sus si tare, cu valoare incontestabila de adevar general, anumite chestiuni, aspecte pe care nu le-ai experimentat, nu le cunosti.

Si chiar daca crezi ca e culmea, in cazul copiilor mici, mama chiar sta intre ei sau cu ei pe bancheta spate. Poate este o chestiune extrem de surprinzatoare pt tine, dar asta-i adevarul sau situatia uzuala.

Initiatorul topicului a specificat destul de clar contextul/conditiile sale, astfel ar fi bine sa primeasca sfaturi, opinii in cunostinta de cauza; deci cei care nu au copii, nu cunosc ce si cum se face intr-o astfel de situatie (vorbim de lucruri normale nu de exceptii sau de lasa ca merge si asa), ar fi bine sa se abtina in a hotara daca o masina sau alta are spatiu suficient sau nu. Sau cel putin sa precizeze ca aia este opinia lor personala, din postura cu sau fara copii.

Nu de altceva, dar altfel opiniile lor nu numai ca ar putea fi lipsite de substanta pt persoana interesata sa afle raspunsuri obiective, dar pot induce si-n eroare.

Acum, mai la obiect:

O masina de genul 2 in 1 (si de oras, dar si pt o fam cu 2 copii) este greu de gasit/ales; din simplul motiv ca sunt cerinte contradictorii, iar un compromis optim (cum spuneam greu de determinat) va fi grevat suplimentar de restul cerintelor (buget, dotari, etc.).

Intr-o familie in care si sotul si sotia sofeaza, ar fi de dorit sa existe 2 masini, daca exista posibilitatea financiara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

total :D sa inteleg ca noi astia fara copii(inca),nici macar nu avem voie sa respiram pe aici pe topic,ca de,ce stim noi cum e treaba,experienta si parerile auto vin odata cu certificatul de nastere al copilului.frumos,n-am ce zice.acum sa sara taticii!brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic, Aer Curat, raspunsul tau pare destul de inteligent, insa chestia cu copilul il strica total. Chiar parea ca ai inteles despre ce e vorba, si cum vad ca nu, iti zic eu: am vorbit de statutul meu in familie, nu ce reprezint. Este o diferenta. Una e sa fii copil, alta e sa fii "copilul" intr-o familie. Si depinde de varsta lor daca mama lor sta in spate intre ei. Daca au 18 ani si tu sustii asta, atunci e o problema.

Si eu, ca un membru care a fost in aceeasi masina cu familia, cred ca sunt la fel de in masura sa imi exprima parerea ca si un tata, nu? Sau doar tatal stie ce e bine? Lasand familia la o parte, ca mi se pare totusi ca am intrecut limita avand in vedere la ce s-a ajuns, am vrut sa subliniez faptul ca orice persoana poate sa isi exprime parerea, atata timp cat a fost in situatia respectiva, nu conteaza ca e sofer sau nu, ca sta in fata sau sta in spate. Si eu am fost in situatiile astea.

Nu am sustinut un adevar general, motiv pt care nu am zis "corect este sa iei..", am zis cum ar suna un compromis. (de spatiu in cazul asta)

Poate totusi ar trebui sa trecem peste, sa lasam spatiul la latitudinea celui care are de ales. Despre motoare nu a zis nimeni nimic, si cum a zis ca ar fi foarte sensibil la detalii tehnice, mai bine sa postam constructiv.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am si Golf V si Passat B 5.5 si un Bebelac . Sa zicem ca la dimensiuni se aseamana cu Golful VI respectiv B6. Mie personal, pt 2 persoane, pt oras Golful mi se pare ok. Daca in schimb vreau sa merg la cumparaturi si merg si cu cel mic situatia se schimba , daca pun si caruciorul in portbagaj cam gata cu spatiul. Acum ca motorizari nu ma pronunt , eu am 100 cp pe Passat , 105 pe Golf , Golful se misca mai bine , are si cutie in 6 trepte , e mai nervos , DAR pe autostrada Passatul e mai confortabil , mai spatios , mai silentos.

Una peste alta aleg Passat-ul , pretul de 20.000 euro cu tva mi se pare foarte bun la ce ofera spatiu , dotari. Faza cu geamurile electrice/manuale pe spate nu va influenta in nici un caz revanzarea masinii.

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali_devill si Paul_e88: eu am spus f clar (ramane sa fie citit la fel de clar) ce am avut de spus, tinand cont de aspecte reale, avand experienta unei familii cu doi copii (aici iarasi vad ca se face confuzie intre copiii mici si cei mari). Cine vrea sa inteleaga, bine, cine nu (indiferent din ce motive), e problema respectivului.

Ca un ex.: gasesc a fi cel putin deplasat ca cineva sa contrazica/conteste spatiul necesar utilizarii unui scaun de masina pt copil, atat timp cat nu a utilizat macar o data unul; sau orice alt aspect legat de necesitatile unei familii cu doi copii, privind calatoria cu autoturismul.

Ma asteptam la o discutie constructiva, cat mai la obiect posibil, dar si cat mai obiectiva posibil; posturile de mai sus nu sunt in aceasta nota.

Mi-ar parea rau ca initiatorul acestui topic sa fie influentat gresit in alegerea sa, de cineva care nu poate fi considerat tocmai avizat sa-i dea sfaturi, sau sa exprime opinii pertinente in aceasta chestiune. In definitiv cei 20k euro nu reprezinta tocmai 2 lei, mai ales cand vin din propriul buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tot respectul,stimate domn,cine va da dvs calificarea si calificativul de a fi in masura si de a fi avizat?s-a abatut rau de tot linia acestui topic,si ce e cel mai deranjant ,este faptul ca nici macar nu se mai abereza pe teme legate de cele 2 masini ci,eu am copil,eu stiu,voi astilalti stati in banca voastra,da?trisi.se cam duce de rapa forumul asta,domnilor moderatori...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul de fata, in care tu trebuie sa alegi intre 2 extreme (vrei nu vrei asta-i adevarul), (...)

Totusi Golf si Passat nu se afla la extreme, mai degraba as spune ca sunt apropiate. Diferentele intre ele sunt doar cativa centimetri (si doar femeile cred ca fiecare cm conteaza). Daca era sa vorbim de extreme, acum discutam despre Matiz vs A8. Astea se afla la extreme!

Initiatorul topicului a avut de la bun inceput formata o idee, a dorit doar confirmarea de la noi. Se pare ca s-a hotarat la = G O L F = . Asteptam impresiile la Masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful este mai mult o masina de oras si bun de un drum pana la constanta...sa zic cu aproximatie, pentru o familie. Pentru un drum mai lung, este cam impropriu, repet, pentru o familie. Aceasta masina pentru oras este senzational.

Un passat in schimb, este destul de dificil de manevrat la parcari, sau cand se circula dimineata, bara la bara, cand masinile parca se contopesc. Evident, spatiul este foarte generos, bun de plecat in turcia, de exemplu, cu el.

Acum poti sa pleci cu orice masina, oriunde, dar din punct de vedere al unei persoane, mai ales, cu 2 copii, spatiul este foarte important. Poate ca azi mergi mai mult in oras, dar maine, vrei sa calatoresti mai mult, si ce faci, schimbi masina? Daca ai bani, ia una mare si vezi apoi ce faci cu ea. Parerea mea.

Fiecare sa isi dea cu parerea, si cei cu copii si cei fara, iar, cel care isi cumpara sa le foloseasca in folosul lui.

Alex, casatorit, 1 copil, fost posesor de fabia, sharan, viitor posesor de transporter :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.Treburile sint clare : ai de facut mai multe drumuri pe afara, e Passat. Mergi clar mai mult prin oras, e Golf.

Cand e vorba de familie optezi in primul rand pentru confort si mai apoi pentru cai putere si, eventual, rafinament.

Ma oameni buni, mai cititi odata ce am scris mai sus. Voi chiar nu cititi ce scrie interlocutorul intr-un dialog ??

Imi vine greu de crezut ca cineva care nu are copii poate da sfaturi in directia asta.

Ba chiar observ o oarecare agresivitate. Cam devreme, e doar 4 ianuarie.

Fordul S Max nu l-am propus drept alternativa, ci doar am prezentat situatia mea, adica renuntarea la o Mazda 6 MPS care e cel putin la fel de spatioasa ca Passat-ul pentru monovolum.

Ma rog, la mine e cazul fericit, in sensul in care pentru oras exista un Mk6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant mai este si faptul ca desi passatul e mai mare ca spatiu interior si ca vol portbagaj, daca vrei sa transporti ceva voluminos (gen bicla, cutie aer conditionat, aragas, televizor mare sau 2 scaune de la Ikea) o sa ai surpiza ca in Golf daca rabatezi bancheta incap. In passat trebui sa le demontezi sau sa incerci sa le strecori pe bancheta din spate. Morala: luati in calcul modul cum se acceseaza portbagajul nu numai volumul.

Eu personal m-am lovit de aceste situatii. Si mi-am cumparat 2 masini cu hayon... Dar nu toti au nevoie sa care bagaje voluminoase ci prefera sa plateasca pe cineva sa le transporte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am gasit acest topic foarte interesant si chiar l-am citit cap-coada. Din pacate nu am vazut decat un singur mesaj din partea initiatorului. Oare si-a comandat deja masina ? Personal am avut aceeasi problema. Am mers la Porsche impreuna cu sotia ( viitoare mamica ), sa vad ce masini au in showroom la un buget de 17.000 Euro ( as fi putut ajunge cu greu la 20.000 ) si spre surprinderea mea aveau doar echipari TL, noroc ca exista si weltauto si am putut vedea un HL atat pe Golf cat si pe Passat. Oferta pentru Traveller este extrem de atractiva ca pret as putea spune dar cand am intrat in respectiva masina am ramas surprins negativ de interiorul masinii. Singurul lucru pozitiv era spatiul si portbagajul. Apoi am intrat in Golf 6 HL si desi are un portbagaj cam cu 40% mai mic, decizia mea a fost sa cumpar un Golf 6 HL.

Parerea mea e ca Passat Traveller nu este o masina OK. Acum avand in vedere criza e normal sa se vanda TL dar ptr Passat acel motor e prea mic si dotarile ptr o masina noua sunt extrem extrem de putine ( si un megane vine cu mult mai multe dotari ). Parerea mea a fost si decizia mea, sotia oftand un pic dupa marimea Passatului, dar intelegand diferentele ( si de motor precum si de optiuni ), dar decat un passat de 19200 tl mai bine un golf 6 de 17400 cu tot ce-mi doresc.

In alegerea Golfului a contat foarte mult faptul ca voi circula doar in BUC cu aceasta masina ( am masina din semnatura ptr drumuri lungi ) si dotarile HL-ului care imi vor face mult mai fericita deplasarea prin trafic, dar si faptul ca deocamdata voi avea doar un BB si este spatiu suficient ptr el in Golf.

Intre Passat Traveller si Golf 6 HL DSG .. as alege oricand Golf 6.

Modificat de Patrick007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat-ul este net superior daca ne referim la motorizare (facind abstractie-ul de DSG-ul de pe Golf) si consum. Confortul, modul in care masina "se aseaza" la drum sint argumente pentru Passat (am condus si Golf mult timp si stiu cum se comporta). Dotarile sint suficiente pe Passat - conduc fosta oferta Passat Black Edition si stiu ce vorbesc. Pentru o familie cu 2 copii (este si cazul meu) recomand Passat (chiar Variant daca se poate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt posesor de Passat..

Zici ca ai condus Golful de mult timp? 6-le? pai cand l-au lansat astia? ca parca era model nou :D

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan nu am vw (fost vw polo, momentan pejo 307) insa totusi indraznesc in calitate de "observator" al acestui topic sa amintesc ca exista si vw golf 6 variant care cred ca "ar impaca si capra si varza"... in situatia data

mentionez ca si eu cam urmaresc forumul vw pentru tocmai aceasta VARIANTa care cred eu ca ar fi buna pentru mine intr-un viitor apropiat intrucat am un bebe de 5 luni si se simte nevoia de spatiu mai mult pentru el. singura "buba" e ca e mai uratica in varianta asta de caroserie, g6 variant fiind mai palid decat apreciatul sau frate g6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Intre Passat Traveller si Golf 6 HL DSG .. as alege oricand Golf 6.

Cu o Mazda 5 in garaj ar fi chiar culmea sa alegi Passat.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat e o masina mai mare - mai mare inseamna mai sigur in conditiile de trafic de pe soselele Romaniei. Daca ai si copii gandeste la asta.

Stabilitatea si confortul Passat-ului sunt mai adaptate la starea drumurilor romanesti. La drum intins am avut impresia ca Golf-ul te oboseste mult mai repede.

Spatiul in plus e binevenit inodeauna.

Acum daca o vrei pentru in special doamna poti sa te gandesti si la Golf.

Pana la urma tu tre sa faci alegerea aici gasesti doar argumente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals:

Passat e o masina mai mare - mai mare inseamna mai sigur in conditiile de trafic de pe soselele Romaniei. Daca ai si copii gandeste la asta.

Nici un gram de adevar. Au fost multe teste care au aratat ca cele 2 nu au legatura (ca sa dau numai un exemplu: Volvo v70 de prin 1995 si Renaul Modus - emisiunea Fifth Gear). Masa/dimensiunea masinii nu are legatura cu gradul ei de siguranta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu mi-ar placea sa ma zdrobesc de un Aro cu zero stele euroncap atunci cand ma plimb cu un Polo. Sunt gata sa pun pariu ca agricultorul din Aro scapa fara daune, iar cel din Polo scapa... sau nu.

Mai mare = mai sigur si mai confortabil la drumuri lungi (nu te scutura asa cum o face o masina mica cu suspensii ferme si distanta mica intra axe).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!