Jump to content

Probleme injectoare ALH


misufha
 Share

Postare recomandată

SAl,

De ceva vreme am un tancanit - clinchet metalic la motor care se manifesta in sarcina si foarte putin la relanti! Este posibil sa bata un injector??De atunci motorul suna cam tare fata de alte alh-uri pe care le-am ascultat.

P.S : Problema nu e de la tacheti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu aceias problema dar am curatat injectoarele si acum se aude mai putin. Se auzea exact ca avansul marit la o dacie veche, nu? Deci, curata injectoarele sau baga un aditiv bun.....parerea mea

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact! Ce aditiv ai folosit!? Eu am pus FUEL SYSTEM CLEANER de la CASITE , dar nu a dat rezultate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut asa ceva de la saiba de injector care nu mai etansa si scapa compresie pe acolo. Nu scapa multa compresie ca sa mearga prost dar cat sa faca zgomot mare. Saibele originale din Germania luate de la reprezentanta m-au costat cam 8.000 ROL bucata deci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Referitor la curatirea injectoarelor si a pompei, am gasit pe unii in Bucuresti (pe langa intersectia Vatra Luminoasa cu Mihai Bravu) care iti curata inj. si pompa cu 260 lei - in banii astia intra 2 aditivi si manopera - au produse americane).

Au zis ca iti garanteaza ca simti diferenta (eu insa nu).

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars
SAl,

De ceva vreme am un tancanit - clinchet metalic la motor care se manifesta in sarcina si foarte putin la relanti! Este posibil sa bata un injector??De atunci motorul suna cam tare fata de alte alh-uri pe care le-am ascultat.

P.S : Problema nu e de la tacheti!

<{POST_SNAPBACK}>

Incearca cu alt combustibil in prima faza !

Schimba furnizorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu alt combustibil in prima faza !

Schimba furnizorul

<{POST_SNAPBACK}>

Cum naiba iti cauzeaza un combustibil prost intreruperi in alimentare???????

Poate performante scazute dar intreruperi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

warranty_4_cars
Cum naiba iti cauzeaza un combustibil prost intreruperi in alimentare???????

Poate performante scazute dar intreruperi?

<{POST_SNAPBACK}>

Daca este de foarte proasta calitate si nu poate face arderea completa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina pun doar de la OMV , P3 sau Euro 5, asa ca nu e de la motorina.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca cea zis colegul cu saiba de la injector m-a pus pe ganduri , o sa verific si eu, pentru ca se aude si la mine un tacanit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este de foarte proasta calitate si nu poate face arderea completa ?

<{POST_SNAPBACK}>

Fii serios. Adica cum? 50% apa 50% motorina? Atata vreme cat intreruperea este relativ ritmica nu se poate vorbi despre calitatea combustibiliului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Fii serios. Adica cum? 50% apa 50% motorina? Atata vreme cat intreruperea este relativ ritmica nu se poate vorbi despre calitatea combustibiliului.

<{POST_SNAPBACK}>

Tdi man ai rezolvat problema cu tacanitul ?

Am si eu aceeasi problema si mar interesa cum ai rezolvato.

Cat mai putine reparatii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am rezolvat-o! Pe banc arata ca sunt bune ! Nu stiu ce sa ii fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul se manifesta tot timpul, sau dispare dupa ce se incalzeste bine motorul? Posibil sa fie vascozitatea uleiului si frigul de afara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu am aceasta ,,problema,, de ceva timp , am pus in ghilimele pentru ca nu este togmai o problema dupa parerea mea. Se aude tacanitul din cauze ciudate, am curatat injectorele, am bagat aditiv si aproape nimic.

Concluzii :Am observat cand plec la un drum mai lung tacanitul dispare apoi dupa un timp apare din nou. Un aditiv bun care atenueza zgomtul se gaseste la Rompetrol in sticlute transparente , american, am uitat numele.

In final cred ca se aude din pompa sau injectoare din cauza de combustibil sau uzura. In oras am auzit o groaza de TDI-uri care tacane la fel, deci eu unul nu ma ingrijorez.

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit o ideea azi la intalnirea de joi seara, poate sa bata din cauza arcului de la intinzator curea asccensori. Logic ar putea fi cauza, este de cercetat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut la toata lumea .Am si eu o problema la motor tipul ALH (Golf IV variant 2001) motorul vibreaza mai tot timpul dar nu foarte tare ( dar daca i dai in gura se simte si in volan lol).Am fost la tester si mia dat urmatoarele rezultate (cantitate combustibil reglare la ralanti)

injectorul I = + 0.58

injectorul II = + 0.74

injectorul III = + 1.64 cica este dus si deaceia imi cauzeaza trepidati

injectorul IV = - 0.4

astea au fost rezultatele ma poate lamuri careva de ce ?

A si acel injector nenerocit este chiar injectorul cu cablu (senzor) si ca sa il cumpar ma coasta o cotarca da bani nu ma poate ajuta cineva ? Cineva mia recomandat sa ma duc sal curete cu nu stiu ce solutie cu care merge mototul 15 min si gata treba ii rezolvata . Sincer nu prea cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A si inca ceva Cica coasta numa 20-30 RON cam ciudat nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pretul este pentru "curatatul cu solutie" nu e exagerat de ieftin. E doar bine. Daca ar fi pentru ansamblul injector nr.3 atunci ii lipseste cam un zero si jumatate. Cel putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca +1.64 se afla intre limitele admise (-2.8...+2.8) eu zic ca injectorul nu este chiar asa de "dus"...mai ales daca si oscileaza.

In alta ordine de idei incearca sa descoperi si alte cauze ale vibratiilor...asta daca intr-adevar sunt peste limitele normale. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe injectorul costa in jur de 900 RON asa ca incerc sal curat sa vad ce rezultate da ca acum pt 30 RON merita incercat pai da nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul l-ai facut la rece sau la cald?

Si eu am un injector care arata -0.9x la 40 grade apa. Dupa 5 minute de mers (apa la 80 si ceva) si testat din nou grupul 13 acel injector oscila intre -0.42 si -0.49 ceea ce este bine pentru motoare peste 100k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul l-ai facut la rece sau la cald?

Si eu am un injector care arata -0.9x la 40 grade apa. Dupa 5 minute de mers (apa la 80 si ceva) si testat din nou grupul 13 acel injector oscila intre -0.42 si -0.49 ceea ce este bine pentru motoare peste 100k.

<{POST_SNAPBACK}>

Testul a fost facut la cam 60 de grade(temperatura apei) . Acuma caut sa vad care ar mai putea fi cauza trepidatilor, mai ales la decelerare se simte ca ceva nu merge calumea (trepideaza) iar cand il calci se simte in caroserie .Asa ca datimi niste pareri ce ar mai putea fi cauza trepidatilor pt ca motorul trage foarte bine si is si eu de parere ca injectorul mai merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valorile admise sunt intre +- 2.2 pe fiecare injector.

Cum spui ca mai mult nici apa nu era a 90 grade, valoarea de +1.64 nu mi se pare un capat de tara.

Nu trebuie neaparat sa schimbi injectorul, sau mai concret, parerea mea este ca nu de aici ai tu trepidatiile.

Ti-as sugera sa verifici si tampoanele motor, mai ales ca spui ca fenomenul este mai pregnant cand accelerezi sau in frana de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific tampoanele sa vad poate ele sunt de vina .Sa speram ca o sa gasesc problema :lol: dar totusi mai astept pareri B) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!