Jump to content

Taxe/costuri vignete pentru autostrazile din Europa


cri-cri
 Share

Postare recomandată

Vigneta de 4 zile nu se vinde vara, fiind disponibila doar in perioada septembrie - mai ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai exista vigneta / matrica pt 4 zile ( indiferent de perioada anului ) ; nu mai exista de luni de zile , poate chiar 1 an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a traversat cineva Italia (intrand pe la Udine) si sa mearga spre Franta (Nice, Monaco)? Ce costuri ar fi la autostrada? chiar si in franta pana la Cannes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gedeonn: Alegand un traseu, pe www.viamichelin.com, se pot obtine niste costuri orientative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

a traversat cineva Italia (intrand pe la Udine) si sa mearga spre Franta (Nice, Monaco)? Ce costuri ar fi la autostrada? chiar si in franta pana la Cannes.

De la intrarea in Italia (Ventimiglia) pana la Padova am dat 41 de euro.De la Padova la Trieste inca vreo 12 euro.

In Franta, mai ales bucata de la Menton - Nisa - Cannes se plateste pe portiuni.Sa ai bani marunti, va trebui sa ii arunci in cos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori si eu niste lamuriri in legautra cu aceasta "umweltplakette", vreau sa ajung in Munchen in august si stau 4-5 zile acolo. Din cate am vazut aici orasul este cu bulina verde/galbena, deci trebuie sa ma conform ... de unde se cumpara si care sunt valabilitatile ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand o Skoda, cel mai simplu si fara sa stai la cozi e de la un dealer VW (VW, Skoda,Seat, Audi). Acel umweltplakette se refera la norma de poluare a masinii, asa ca nu cred sa aibe un termen de valabilitate atat timp cat masina are verificarile tehnice periodice. Pe a mea nu am vazut sa scrie nimic legat de valabilitate. A costat aprox 5 euro, trebuie doar talonul de la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Quino: placheta nu expira, e valabila pana schimbi numerele masinii sau parbrizul :)

Zi-mi unde vrei sa ajungi in Munchen (nu tot orasul e in zona verde, posibil sa poti ajunge fara probleme si o achizitionezi ulterior).

Daca nu, trimite-mi o copie dupa CI si iti achizitionez eu una (5 Euro), ne intalnim la intrarea in Munchen dinspre Salzburg.

Sau functie de ora la care ajungi te pot indruma unde sa mergi sa o cumperi (nu are rost sa mergi la dealeri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ajung in munchen dinspre venetia si dau in autostrada salzburg-munich, o sa stau 4 nopti. Cel mai probabil ca o sa infing masina in locul de parcare de la hotel (langa statia de metrou Goetheplatz(U3-U6) ) si dupa aia n-o mai scot decat la iesire. nu o sa ma plimb cu masina mai deloc in oras. Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la hotel ai parcare subterana stai linistit, nu o sa te opreasca nimeni in trafic sa te intrebe de placheta, amenda o iei daca lasi masina in parcare afara.

Daca ajungi in timp util opreste-te aici, e cumva in drumul tau: Ottobrunner Straße 116, 81737 München (o statie TUV langa o benzinarie OMV) - program 07:30 17:00, sambata 08:00 - 13:00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix de la acel TUV am luat si eu plaketa acum vreo 2 saptamani. Eu am ajuns intr-o duminica seara si abia luni dimineata am putut lua placheta, insa am avut noroc si n-am luat amenda desi masina era parcata afara (in fata hotelului Rivoli).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat de la KFZ Zulassungsstelle din Koln si tot 5 Euro a fost. La coada mi-a zis un turc ca puteam merge si la un ATU da mno, n-am stiut. Oricum, a durat fix 10 minute cu tot cu stat la coada. Cand a vazut functionara aia talon de Romania, s-a uitat ca vaca-n calendar :) "care-i numaru' de inmatriculare?"

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva cum pot sa fac un "abonament" pentru autostrada in Franta ? Acel telepeage sau liber-t mai exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cei interesati : dupe experienta din Munchen (am urmal sfatul lui Juliaen) am tras urmatoarele concluzii :

- NU am luat plakette, am ajuns la hotel, am trantit masina in parcarea hotelului (subterana), am luat-o la iesire, fara absolut nicio problema DAR ATENTIE daca parcati in strada am vazut foarte multe controale ce constau intr-un agent cu un device in mana (era ceva ce verifica nr masinii si emitea artii/amenzi, semana cu un pos mobil) pe la fiecare masina, se uita la numar si la ce avea ala lipit in geam (ori plaketa ori bonu de parcare) dar ideea este ca pe strada controale exista.

Italia :

Trieste-Venetia : 10E - automat: aruncat in cos sau bancnote sau card

Venetia-Brennero (iesirea spre Austria-Innsbruck) = 25E automat: aruncat in cos sau bancnote sau card

Pasul Brennero = 8 sau 9 E doar cash la taxatoare :)

Dupa pas inainte de granita este un popas pentru vigneta iar dupa granita inainte de control este un OMV cu Rosenberger langa de unde se pot lua deasemena vigniete.

Slovenia: 15e/10 zile, cumparata imediat dupa granita cu Ungaria de la un OMV(parca) inainte de control unde dealtfel opreste toata lumea.

Ungaria: cumparata de la benzinaria Mol (bacau) platit in ron : 83 ron/luna sau 53/10 zile.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand o Skoda, cel mai simplu si fara sa stai la cozi e de la un dealer VW (VW, Skoda,Seat, Audi). Acel umweltplakette se refera la norma de poluare a masinii, asa ca nu cred sa aibe un termen de valabilitate atat timp cat masina are verificarile tehnice periodice. Pe a mea nu am vazut sa scrie nimic legat de valabilitate. A costat aprox 5 euro, trebuie doar talonul de la masina.

Eu am ajuns in Munchen pe 15 August, cand toate cele erau inchise, dar am avut avantajul ca parcarea pe strada era gratuita pana in ziua urmatoare la ora 9 dimineata. A doua zi, la 8 dimineata, m-am dus sa iau umwelt plakette de la dealerul Skoda din Landsberger Str. 230 si desi masina are Euro5 m-au taxat cu 9,5 euro. Ceva mai tarziu in cursul zilei, deja aparusera politaii pe strada si verificau tichete de parcare si placheta de mediu la tot ce era parcat langa hotel.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut saptamana trecuta un drum Oradea - Paralia (Grecia), in apropiere de Tesalonic

Serbia - 6.5 euro la toll iesire Belgrad

Macedonia&Grecia - 7.4 euro (sunt vreo 6 tolluri: unul de 2,4 euro, restul de cate 1euro)

La intoarcere se plateste din nou.

Atentie in Serbia, recomand sa nu circulati noaptea, am fost opriti de politie sa le platim 'o cafea' de 20euro pe 'motiv' ca n-avem, citez: 'Atest carlig'.

Toate cele bune! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRAPAR: costul standard al plachetei e 5 Euro, pretul nu e influentat de norma de poluare, pur si simplu e un comision al reprezentantei (unii profita pe internet si vand turistilor placheta la 20 de euro).

Controale se fac pe strazi - in parcare se verifica cam tot: placheta de mediu, plata/permis parcare (multi isi iau amenda deoarece parcarea cu plata e permisa doar intre 08:00 - 18:00 in rest e doar pentru rezidenti), asiguare obligatorie, inspectie tehnica.

Ca exemplu:

- depasirea timpului de parcare: 25 de Euro amenda

- lipsa placheta de mediuL 40 de euro

- inspectie tehnica expirata (25 de Euro, chiar daca masina este parcata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gaseste umweltplakette si in Romania pe okazii sau 4tuning perfect legala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am fost anul trecut în Croația. La ei nu e nevoie să cumperi vignetă. În schimb dacă vrei să mergi pe autostradă trebuie să plătești taxa de autostradă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stie careva care sunt costurile actuale la vignetele de Cehia si de Slovacia ?

Dinspre Germania spre tara, se pot cumpara aceste vignete din benzinariile nemtesti sau doar in tarile respective ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit pe net preturile vignetelor de Cehia si de Slovacia si le postez aici (pentru cine e interesat):

- CZ: http://www.motorway.cz/stickers

- SVK: http://www.dialnicnenalepky.sk/TypyNalepiek.aspx

Dar nu m-am lamurit inca daca se pot cumpara din Germania sau doar din tarile respective...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!