Jump to content

Taxe/costuri vignete pentru autostrazile din Europa


cri-cri
 Share

Postare recomandată

  • 3 months later...

Ma asteapta un drum de aprox. 3000km, Cluj - Foligno(Italia) si inapoi. Durata vizitei este de aprox. o saptamana, probabil o saptamana si o zi, cu plecare de sambata si intoarcere duminica urmatoare.

 

Am mai facut drumul acesta acum vreo 3 ani cu un Opel Astra H 2009 pe GPL (care s-a purtat exemplar dealtfel) si traseul a fost ceva de genul Cluj - Budapesta - Maribor - Ljubljana - Trieste - Padua - Bologna - Perugia, deci as avea nevoie de rovinieta pentru RO (am pe 1 an), Ungaria si Slovenia. In Italia nu stiu daca se plateste rovinieta, parca e doar taxa de autostrada, nu?

 

As vrea sa stiu cat mai costa rovinietele in Ungaria si Slovenia pe o zi sau o saptamana, si daca ies mai ieftin daca iau, de exemplu, rovinieta pt Ungaria din Oradea si cea pt Slovenia din Ungaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt HU rovigneta o poti lua inainte de iesirea din tara, pe RON pe 10 zile. rced ca oricum e minim pe 10. nu mai e pe 7. (parca..asa mi s-a spus acu 3 sapt cand am iesit).

eu personal, de fiecare data cand am fost in IT am trecut prin AU. e mult mai comod, mai rapid, chiar daca putin mai lung. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Ungaria poti cumpara vigneta si din benzinariile MOL de la noi. Asta daca vrei sa numai opresti in zona vamii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar daca vrei sa treci prin Austria poti lua tot de la noi inainte de vama si pt ei vigneta. zece zile ambele si...fara griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil asa o sa fac... desi cand am fost ultima oara singurul control vamal l-am avut in Oradea, iar la granita cu Slovenia sau cu Italia nu ne-a retinut nimeni.

Va multumesc :)

Modificat de Nethar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Austria, vignieta este obligatorie doar pe autostrada sau si pe alte drumuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pe autostrada dupa cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pe autostrada, poti merge pe drumuri nationale fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai pt autostrada ci si pt sosele rapide ( S ) .

" În general, folosirea autostrăzilor şi a şoselelor de viteză (şi şoselelor din oraşe) în Austria se taxează. Taxa se plăteşte prin vignetă sau GO-Box. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt SLO : nu te juca , au camere amplasate in special in zona fostelor puncte de taxare ( acum sant desfiintate ) cat si la vama ( cand te apropii de iesirea din SLO ) .

TOLL CLASS 2A PRICE WITH VAT

Yearly vignette 110.00 EUR

Monthly vignette 30.00 EUR

Weekly vignette 15.00 EUR

http://www.dars.si/Dokumenti/Toll/Methods_of_payment/Vehicles_up_to_35_t/Vignette_308.aspx

PS : tot in zona fostelor puncte de taxare autostrada SLO sant reduceri de viteza ; respecta-le ... sant radare amplasate ...

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Despre Turcia ceva noutati poate spune cineva? Taxe autostrada ,unde se platesc ele,ca am citit diverse variante si chiar nu mai inteleg.Rog un coleg de forum care a fost recent pe acolo sa ma ajute...traseul meu Buc.--Edirne--Istanbul--Izmit--Izmir--Aydin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare exista posibilitatea de a cumpara vigneta pentru Slovenia online?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La punctele payu gasiti rovigniete cam pt orice tara din ue. Si in plua Turcia & others

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vigneta SLO - numai de la pcte de vanzare ; pe site-ul lor scrie ca se pot cumpara din Ro , de la benz Mol ( de verificat )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca cineva are nevoie de Umwelt Plakette pentru Germania (necesara doar daca vreti sa mergeti in centrul oraselor germane) am gasit un site unde se poate comanda plaketa la pret rezonabil si o expediaza si in Romania: https://www.berlin.de/labo/kfz/dienstleistungen/feinstaubplakette.shop.en.php Costul plakettei este de 6 EURO care include expeditia in Romania. Se poate achita cu card de debit romanesc acceptat la plati online. Eu am comandat plaketa de aici si am primit-o in 9 zile la adresa din Romania.

 

Din Germania se poate cumpara plaketa cu 5 EURO dar eu zic ca merita 1 euro in plus faptul ca o trimit pana in Romania si astfel nu mai ai de umblat in Germania sa cauti. Mai sunt si alte site-uri de unde se poate achizitiona plaketa dar au preturi de 15 - 30 de euro pt masini inmatriculate in afara Germaniei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers in centrul mai multor orase din Germania - Frankfurt, Munchen, Stuttgart - fara aceasta placuta si nu am avut nici un fel de problema. In plus, cunostintele care locuiesc acolo de mult timp mi-au spus sa stau linistit, nu e cazul sa imi fac probleme, daca masin e euro 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles nu e problema daca doar tranzitezi centrul. Amenda se da de catre cei care verifica parcarile cu plata si este vreo 40 de euro daca bine tin minte. Deci daca parchezi pe undeva, cred ca risti sa iei amenda daca nu ai plaketa. Eu am scris informatia pentru ca mi s-a parut utila pentru cei care vor sa-si procure aceasta plaketa direct din Romania. In rest fiecare face cum crede, clar ca poti sa si scapi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian: legea e clara, TOATE masinile care intra intr-o zona de mediu trebuie sa aiba placheta de mediu cu numarul de inmatriculare lipita pe parbriz intr-un loc vizibil, indiferent ca e inmatriculata in Germania sau nu. Indiferent ca a ta e Euro 5 sau nu, aici am vazut si masini care sunt pregatite pentru livrare care au placheta in geam, deci argumentul cu "stai linistit ca a ta oricum e Euro 5" pica.

Mai bine il invocau pe clasicul "ai masina inmatriculata in XYZ" :) ca era mai credibil.

@Laurentiu: referitor la tranzit, depinde. Daca te uiti la B2, care tranziteaza Augsburgul de la nord la sud, pe B2 n-ai nevoie de placheta atata vreme cat stai pe drum. Cand urci pe o bretea sa intri in oras si intalnesti semnul ala cu rosu, galben si verde "Umweltzone" de acolo incolo iti cam trebuie.

Daca prin "tranzit" insa intelegi intrarea intr-un oras mare pe strazi, e dreptul lor sa te amendeze. In plus, verificarea plachetelor e intr-adevar atributul Politiei Locale (Ordnungsamt) insa Politia poate dispune imobilizarea unui vehicul in trafic si transportarea la un service autorizat sa verifice conformitatea culorii plachetei cu datele tehnice ale vehiculului.

Daca intreaga tevatura vi se pare ca merita mai putin de 22 lei pe care ii platiti o data in viata, go for it. Eu incerc sa evit explicatiile mai mult sau mai putin plauzibile date politistilor, pentru simplul motiv ca fac alerhie de fiecare data cand vad un chipiu. Am totul in regula (acte, ITP, triunghi, trusa, vesta, stingator, etc.) insa imi displac profund conversatiile cu politistii, indiferent ca-s romani, unguri sau nemti si de afeea caut cu orice pret sa le evit.

Fiecare face cum crede de cuviinta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan are dreptate. Placheta care o detii trebuie sa fie conform specificatiilor masinii ( galbena, rosie sau verde).

Cine zice ca nu se uita dupa plachete se insala. Eu m-am trezit cu un avertisment in geam deoarece nu avea placheta pe masina inmatriculata in ro. Cu siguranta ca daca aveam numere de germania era amenda.

Eu am vazut aceste zone doar in centrele oraselor,pentru tranzit nu ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vigneta SLO - numai de la pcte de vanzare ; pe site-ul lor scrie ca se pot cumpara din Ro , de la benz Mol ( de verificat )

Din pacate, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazui. Sunai la relatii cu publicul, dupa care fusei sunat la randu-mi. Raspuns : nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 € pot fi daţi în prima benzinărie, cu cash sau card.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 in cazul meu, ca sunt mai mult de 7 zile. Oricum, am inteles ca se poate cumpara din Satu Mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!