Jump to content

Taxe/costuri vignete pentru autostrazile din Europa


cri-cri
 Share

Postare recomandată

asa a fost, dar tot nu se pupa, pt ca conform cu schimbul afisat pe la ei, 1 euro =250 forinti. iar 1530 face deci 6 si un pic euro. nicidecum 7.5. o fi adaosul magazinului, totusi e cam urias 25% mai ales ca statul le da oricum la mai putin de pretul oficial distribuitorilor. ma rog, nu fac apologia a 2-3 euro, m-a uimit doar ca a ajuns mai scumpa ca in austria, desi nici salarii si nici sosele nu au ca acolo. pt szeged ar trebui sa imi dea despagubiri, pai ce, alea sunt strazi?? niste cratere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva care sunt taxele de drum, mai bine zis de feribot, pentru trecere din grecia catre insulele apartinand grecia (eg. thassos) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ceau,

prin serbia si macedonia a fost careva? stiu ca sarbii au cartela cand intrii si platesti cand iesi. de macedonia nu stiu ...

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Didi Bla bla bla
asa a fost, dar tot nu se pupa, pt ca conform cu schimbul afisat pe la ei, 1 euro =250 forinti. iar 1530 face deci 6 si un pic euro. nicidecum 7.5. o fi adaosul magazinului, totusi e cam urias 25% mai ales ca statul le da oricum la mai putin de pretul oficial distribuitorilor. ma rog, nu fac apologia a 2-3 euro, m-a uimit doar ca a ajuns mai scumpa ca in austria, desi nici salarii si nici sosele nu au ca acolo. pt szeged ar trebui sa imi dea despagubiri, pai ce, alea sunt strazi?? niste cratere.

Acolo unde platesti mai scump, iti calculeaza la cursul de vanzare eur / huf ... de asta e dif asa de mare ... de obicei in ungaria e bine sa ai forinti si sa nu faci schimburi valutare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In Spania/Franta a ajuns cineva oare?Cat costa autostrazile si dc. vigneta e obligatorie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Franta nu exista vinieta, in schimb, majoritatea autostrazilor sunt cu plata - la intrarea pe autostrada iei tichet, la iesire dai tichetul si banii. Plata se face ori cu card bancar ori cash. Mare atentie la care dintre ghisee te incadrezi sa nu incurci traficul. O medie ar fi de 7,5 Euro/100 km. Drumurile nationale sau departamentale nu se platesc.

In Spania e cam la fel. Am fost doar cu masina inchiriata intre Alicante si Valencia si media era 4,5 E/100 km. Exista si o autostrada mai veche, fara plata, dar mai aglomerata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu cele scrise de ROGER pentru Franta.

Daca ati "fentat" autostrazile din Franta (eu am ales sa vad Franta , nu sa trec prin ea) si vreti sa vedeti viaductul de la Millau urmeaza sa platiti 7.9 EUR si va duceti pana la Montpellier fara probleme.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva vreo solutie online de cumparat vignette pentru Austria ?

Pentru Romania si Ungaria am gasit: http://www.roviniete.ro

Pentru Austria am gasit www.tolltickets.com -

Dar, pentru Austria, nu prea am incredere ca imi livreaza sticker-ul sigur si la timp - a folosit cineva ? In Austria ai nevoie de stiker in geam - in RO sau HU nu ai nevoie de nimic lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarasi am ramas surprins, nu in mod placut, de preturile din Franta. Am plecat din Rouen catre Romania, directia Saarbrucken, si am platit 35 euro.

Scump, foarte scump ... :(

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva daca exista un site unde se poate verifica valabilitatea rovignietei?Stiu ca era ceva asemanator pentru RCA, dupa numarul de inmatriculare aflai imediat daca este asigurata masina sau nu.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am sa plec in Suedia.

A mai fost cineva?Care sunt taxele pe drum?Pe unde e bine sa dormi/odihnesti/faci un dus?

Orice informatie e binevenita

Modificat de PrasleaCV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca de la 01.07.2011 se vor introduce taxe (vigneta) de autostrada si in Germania.

Sursa:stirile televiziunilor germane "filtrate" de germana mea aproximativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_nitz_87

@PrasleaCV

Tocmai m-am intors eu din Suedia daca te mai ajuta. Roviniete mi-am cumparat de la noi de la granita (e un ghiseu alb la ultimul Rompetrol exact inainte sa treci granita) pentru Ungaria, Slovacia si Cehia. Am ales un traseu care traverseaza Germania de la Dresden pana in nord la Rostock. De acolo am trecut cu feribotul la Gedser in Danemarca (cam 100 euro - 3 persoane si masina; pentru detalii cauta site-ul de la Scandlines care opereaza acest feribot). Din Danemarca in Suedia am trecut pe podul Oresund care leaga Copenhaga de Malmo si m-a costat cam 40 de euro. Pauza am facut in Slovacia care are ca moneda Euro pentru ca eu nu am avut la mine nici forinti, nici coroane cehesti sau ce au ei.

La intoarcere am luat roviniete de la fiecare granita (sunt indicatoare cu locurile unde se vand).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Astia zic pe aici prin Germania ca in nici un caz nu se introduce rovigneta in viitorul apropiat...

Tu de unde ai aflat?

Modificat de mocris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania nu exista taxe de autostrada si nici nu vor exista pana in 2013, cel putin, cand sunt alegeri generale, fiindca decizia finala ramane in mainile lui Angela Merkel (CDU) care a castigat alegerile promovand tocmai libera circulatie pe autostrazi si neintroducerea limitarii de viteza.

Horst Seehofer (CSU, fost Ministru al Sanatatii si Securitatii Sociale--'92/'98, fost Ministru al Alimentatiei, Agriculturii si Protectiei Consumatorului--'05/'08) ar vrea sa se introduca "de ieri" daca se poate, insa problema lui e ca nu doar CDU e impotriva, ci si ADAC-ul, si asta il frige cel mai tare, fiindca, in timp ce politicul se mai orienteaza si o mai da cotita, ADAC are, totusi, la ultimul recensamant (2010), 17 milioane de membri, adica, muuuuuult mai mult decat orice partid politic din Germania. Or, ADAC-ul a spus raspicat ca e categoric impotriva introducerii oricarei taxe de Autobahn, chiar contraponderate de (ATENTIE!) o eventuala eliminare a impozitului auto.

Exista 4 variante de lucru luate in dezbatere, insa niciuna nu are sanse se fie promovata si momentan, sunt doar discutii sterile.

Pe scurt: in viitorul previzibil, in Germania nu vor exista taxe de autostrada pentru PKW (turisme) si motociclete.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa merg in concediu in aceasta vara in Macedonia (FYROM) in zona orasului Ohrid.

Despre taxele (vigneta) din Bulgaria m-am lamurit.

Doresc sa stiu eventual de la un coleg care stie din experienta, ce taxe de drum (autostrada) se platesc in Macedonia si cum se platesc, eventual si alte detalii.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Roviniete mi-am cumparat de la noi de la granita (e un ghiseu alb la ultimul Rompetrol exact inainte sa treci granita) pentru Ungaria, Slovacia si Cehia.

@alex_nitz_87: Cat te-au costat vignetele pentru Ungaria, Slovacia si Cehia (luate de la Rompetrol) ?

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serbia:

Beograd-Nis:730 RSD/7.5 EUR

Nis-Leskovac:190 RSD/2.0 EUR

Macedonia:

Kumanovo - Petrovec: 20 km - 50 dinari/1 EUR

Petrovec - Veles: 65 km - 80 dinari/1 EUR(se da rest in dinari)

Veles - Gradsko: 100 km - 60 dinari/1 EUR

Obs.in ambele tari se poate plati in EUR taxa,e bine sa ai bani pregatiti,altfel primesti rest in dinari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..... Cat te-au costat vignetele pentru Ungaria, Slovacia si Cehia (luate de la Rompetrol) ?

Din pacate nu am la indemana documentele (am facut poze) insa din cate imi amintesc pentru toate 3 am platit vreo 160 RON. Toate pentru perioada minima si nu de la Rompetrol ci de la 1 intermediar oarecare la sosea ( E60, asa facem cand plecam de la firma - pentru decontare in RON - si nu am avut probleme).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa plec intr-o excursie cu masina pe ruta : Ploiesti - Cracovia - (s-ar putea Varsovia) - Praga - Viena - Bratislava - Budapesta. Ce sfaturi imi puteti da? Ce taxe o sa am de platit? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce iti pot spune de Austria e 7,8 Euro pentru 10 zile, Ungaria 4,5 Euro pt. 4 zile sau 7,5 Euro pentru 10 sau 12 zile, nu mai retin (asta am platit la inceputul lunii iulie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergeti in tarile care nu au trecut la Euro cum ar fi Serbia, Macedonia,Croatia, este bine sa aveti moneda tarii respective pentru taxe de autostrada sau macar euro marunti. Platile se fac in dinari macedoneni in macedonia de exemplu. Eu nu am avut si mi-a cerut 2 euro in loc de 1 euro cat ar fi fost normal.Este afacerea personala a casierului daca nu ai ce trebuie. In Croatia nu am avut Kuna si am dat euro dar nu marunti si restul l-am primit in kuna la un curs nefavorabil mie (afacerea casierului). In Serbia m-am oprit la un bancomat si am scos dinari sarbesti si nu am mai avut probleme. Am auzit de amenzi primite de 300 euro in Slovenia. In Ungaria am prins un supracontrol in afara videocamerelor pentru matrita. La iesirea dintr-o benzinarie, ne-au incetinit niste domni cu laptop si au bagat numarul masinii in el si pentru ca figuram ca in regula in baza lor de date, ne-au facut semn sa trecem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ungaria in afara de taxa de autostrada mai sunt alte taxe de drum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!