Jump to content

Skoda Octavia Scout vs Concurenta


Eto
 Share

Postare recomandată

Va salut. La primavara as vrea sa schimb masina si m-am tot gandit ce sa imi iau si am ajuns la o decizie, Skoda Octavia Scout. Se potriveste perfect caracterului meu, dar este o singura problema... pretul mi se pare un pic cam mare, un model cu motor de 2,0tdi si xenon incepe de la 17,500 euro second hand. Toata viata am avut numa masini VW si nu imi cad mie gradele de pe umar daca iau o skoda, care in ziua de azi mi se pare o masina foarte buna, mult mai buna ca un VW in anumite cazuri si ofera oricui o calitate foarte buna la un pret accesibil.Ce alte variante as avea? Limita de buget este de 15.000 euro.

Ce m-ar interesa:

->Masina incapatoare

->Raport pret/calitate bun

->Motor pana in 2000 cm

->Diesel

->Tractiune 4X4 gen 4motion,quattro (exculs masini de teren)

->Xenon

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in aceasta situatie nu prea ai ce sa alegi in buget:

Subaru (outback, sportback) pica din start din cauza motorizarilor pe benzina.

Audi A6 allroad pica din cauza motorizarilor mari (peste 2 litri) si a preturilor de intretinere si achizitie

Audi A4 allroad este inca prea scump

Volvo are motoare mari si este scump

Alte modele ar fi Skoda Octavia 2 4x4 (nu scout) care poate veni si cu 1.9 tdi si e mai ieftina (se gasesc versiuni ptr Suedia/Finlanda/Norvegia cu incalzire in scaune, incalzire stationara dar fara clima)

Cred ca oferta Scout este imbatabila pe segmentul ei si de aceea este si piperata la pret.

Nu degeaba cele mai multe scouturi le-am vazut in Elvetia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fiu sincer, nu stiu de ce vrei neaparat quattro si sub 2000cmc. Cele 2 sunt un pic antagoniste. 4x4 este sau pt valente sportive sau pt teren mai greu (nu off-road).

Vecinul meu are o Octi II 4x4 cutie in 6, motor de 1.9. Masina merge ok, chiar are cuplu la roata sensibil mai mare ca a mea in tr I si II (cca 30% datorita cutiei). Dar asta inseamna si vreo 50Kg in plus si cca 0.7L la 100Km mai mult...

Daca bugetul te constrange as alege ceva 2x4 dar mai bine echipat. Ne-am uitat si noi la Scout, si noua ni se pare scumpa pt ce ofera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau 4X4 pentru ca imi place sa merg mult la munte, sunt skior mare. Motor sub 2000cmc pentru taxe, asigurari, consum. Eu am o conceptie, motoarele peste 2000 deja is pentru "pretentiosi".

Nu vroiam suv pentru ca ma enerveaza instabilitatea sa in curbe, pretul de achizitie mare si intretinerea scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cauta octavia break 4x4 in loc de scout. ai posibilitati mai multe, motoare mai multe. scout are modificari mai mult optice, insa un pret cam piperat. daca nu te pasioneaza prea tare motorul, atunci cauta 1,9 tdi sa te bucuri si de un consum mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in familie am un alt passat b5.5 1,9 tdi, 4motion. cred ca este un raport mai mult decat ok in aceasta combinatie-1,9-4motion,desi intr-adevar este consumul sensibil mai mare fata de 2x4. la fel te-as sfatui si eu,o skoda octavia 2 4x4 cu motor de 1,9. nu ma pot pronunta in privinta scout-ului in ideea ca nu stiu daca acele ornamente de pe laterale si de pe spoilere chiar joaca un rol important sau sunt doar de design.daca sunt de rezistenta si ofera un avantaj fata de octavia 2 combi,mergi pe scout.ca si aspect este frumoasa octavia scout dar repet, nu stiu daca pretul pentru acest plus la design este justificat sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit in ultimul AMS prezentarea la noul Subaru Outback cu motor 2.0 de 150 cp diesel.

Pretul : doar 27890 EUR fara taxe, si fara TVA. Asta face Octavia Scout sa para chilipir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ca exista o mare mica diferenta intre ele: sistemul de tractiune integrala. :blah_:

Ar mai fi si altele: fac parte din clase diferite, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf variant 4M 1,6 tdi nu ti se pare ok? incepe pe la 15-16 mii fara TVA,in plus poti opta si pentru DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe skoda configurator si un scout cu dotari decente inclusiv xenon, motor de 2,0tdi 140cp este la pretul de 30,000 euro. Un pic cam mult parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o alta motorizare pe O2 Combi 4x4 (deci nu vorbesc neaparat de Scout). Am O2 BXE 4x4 si desi motorasul este mic pentru greutatea ei, 4x4 o face extraordinara.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

scout 2.0tdi 4x4 e ok , octavia 2 1.9tdi 4x4 105 cp e cam puturoasa fara suparare pt detinatori de acest motor , mai poti passat b6 2.0tdi 4 motion 140 cp este pe la 13 mii la mana a doua , sau a6 allroad quattro 2.5tdi pe la 15 mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut, fratilor.

Eu am un scout diesel din octombrie 2007, si 30000 km.

singura problema am avut-o cu cd-ul pe care l-au schimbat in garantie abia dupa 6 luni de resoftari si altele...

in rest spatiu cat china, motor cu sunet de tractor , dar trage de rupe pamantul.

imi pare rau ca nu era o varianta cu cvt automata , pt. ca aia o luam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in rest spatiu cat china, motor cu sunet de tractor , dar trage de rupe pamantul.

Spatiu cat China?

Nu mi se pare... Spatiul e fix cat intr-o Octavia Combi. Nimic deosebit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In calcul ar mai putea intra drept concurenta si Seat Altea Freetrack. Motor 2.0 TDI commonrail si mai toate optionalele incluse la 25.000 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am condus modelul, dar l-am vazut de cateva ori pe langa mine. Arata fain, dar la niste manevre de parcare se misca cam greoi, era ca o uzina in miscare :) Cred ca e super la drum lung si drumuri de tara, dar daca mergi mult in oras si pe autostrada s-ar putea sa nu fie ideal. Mai are si o latura de life-style (aka 'fitze') adica imagine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi se pare de loc de fitze... la banii aia poti sa iti iei un Audi A6 sau un Seria 5 de faci furori cu el pe strada... deci daca e sa iti iei ceva de fitze iti iei la banii aia o masina de fitze adevarata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un bmw x3 2.0d ai luat in calcul?Gasesti second de 3-4 ani la un pret in jur de 20.000euro.Am unul in familie si e foarte ok ptr Romania si in acelasi timp foarte fiabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X3 e de luat mai incolo un pic, dupa ce apare noul X3. Mai putini bani, aceeasi distractie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine X1, pare mai reusit ca design :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

X1 e model nou, nu ai sanse sa-l gasesti la bani buni SH pentru ca n-are "vechime"

Iar nou cel mai ieftin pleaca de la 28k + TVA, asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!