Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

In DE de ex.daca nu faci aprox.40/50 k pe an cu un tdi nu ti cumperi pt.ca taxele/impozitul nu justifica.

Eu fac in jur de 20 k pe an in conditiile in care vara(vacanta baiatului)fac aproape jumatate din ei prin tara la dif.concursuri de MTB altfel @Marius as fi si eu un "sarac".

Haideti sa nu deviem de la subiect/fiecare cumpara masina din dif.motive noua/second, dar nr.de km parcursi NU reflecta nivelul social.

Un alt ex.de masina in folosul DOAR personal a fiului meu care face lunar 1500 km("naveta" Cj-Sv de 2 ori pe luna din care 300 km sunt pe acasa+camin facultate), asa ca sunt undeva pe la 15/16 k pe an doar in conditiile relatate((nu am vrut sa scad cele 3 luni de vacanta/fara naveta).

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusPD, asta nu e criteriu, eu am masina de servici de 18 ani, dar cu cea personala zilnic plec si vin de la servici plus weekend, Pitestiul e mic oricat te-ai invarti de la un capat la altul are 15 km, mai mult fac in concedii, asa de zi cu zi cat sa merg pentru intretinerea ei, a bateriei in jur de 600 km de invarteala restul cu cea de firma doar pentru asta este.Am luat diesel pentru ca asa mi-am dorit si imi place, nu am facut achizitia dupa rulajul anual. In alte tari avansate au salarii europene din care isi permit usor 3-400 sute de litri de combustibil per luna, la noi cam greu la paritate.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km reali daca vrei sa-i afli kein problem,e destul de simplu dar oare citi dintre noi chiar vrem sa-i stim?

 

1 exista diverse siteuri acum autodna,inspectorauto,etc care scormonesc istoricul in baze de date straine

 

2.reprezentanta are un oarecare istoric

 

3.greselile smenarului care trage km se pot uneori descoperi de catre unul care cunoaste bine sa lucreze cu VCDS.Avem destui colegi aici care pot ajuta.

 

4.in germania poti intreba la dekra.tuv nord.tuv sud chiar si telefonic

 

repet citi dintre noi vrem sa-i stim cu adevarat?daca s-ar face un fel de recensamint cu masinile noastre km reali vs km ireali cred ca procentul ar fi 25 vs 100.parere personala desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu-mi pasa de km din bord

km reali ii afli de la reprezentanta, daca e masina adusa din Germania

daca e masina luata din Ro atunci nu mai conteaza km pt. ca oricum uzura de la noi e de 5-10 ori mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E oficial. Gata! Ignoranta si ambitia proasteasca sunt contagioase!  :dry:  :vaidecapulmeu:

 

Rog asadar foarte frumos un moderator daca poate da startul unui nou topic, dedicat celor de aici care de cateva pagini incoace o ard off-topic la greu, folosindu-se de subiectivism 100% si argumente mai putin. Acolo ar putea linistiti sa se contrazica-n ipoteze personale si sa liciteze in liniste cifra sau, in curand, numarul ce arata de cate ori este mai mare uzura masinilor din Romania fata de cele echivalente din Germania. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine se inchide acest topic pt ca s-a ajuns la niste derapaje teribile. De la faptul ca suntem saraci daca nu facem peste 10.000km la faptul ca nu conteaza km reali si masinile din Ro sunt niste jerpelituri. Inca putin si se spune ca sunt cei mai fraieri cei care cumpara masini noi de aici cand cu aceiasi bani iti iei "premium" cu 200k km care de fapt convertiti ar fi 50k km romanesti.

Samsarul de asta si umbla la kilometraj, pt ca acei km parcursi inafara tarii sunt masurati altfel si el doar converteste pt Romania.

 

Lasand gluma, toata diferenta la o masina indiferent de rulaj o face mentenanta ei, adica proprietarul/proprietarii. A ca noi ne rupem de la gura ca sa luam nu stiu ce masina si apoi nu mai avem bani de bagat in vreo reparatie si mecanic incepe sa se degradeze asta e problema reala. Faptul ca le peticim cu piese indoielnice si montate la colt de strada e o alta problema.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul este bun. Pentru discutii obiective, pe baza de argumente realiste si plauzibile, avand ca subiect masini din anunturi ce au starnit interesul colegilor. Ori povestiri despre experientele proprii. Care evident, sa aibe legatura cu subiectul general.

 

In schimb, garagata trebuie mutata. 

 

Doar din ultimele pagini, daca ar fi sa se stearga toata polologhia nesemnficativa si subiectiva, ar ramane cateva aspecte si discutii foarte utile pentru cine este interesat si doreste achizitionarea unui auto sh.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 proaspat venit din germania(km in bord si realitatea).

Cititi data pe laptop pt.a nu fi dubii.

post-24028-0-77715300-1452009219_thumb.j

post-24028-0-10699800-1452009278_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt dar..sa intelegem ca in proportie de 90% dintre masini sunt"lucrate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!