Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Nu e de la fir rupt, intrucat la toate usile are acesta manifestare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SelesanD

Scoate conectorul usii soferului si vezi daca usile dreapta functioneaza corect.

Sau ai un Bcm defect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau codat prost, cine stie. Parerea mea ca aici este problema, mai ales ca acesta componenta au înlocuit-o deja...cine stie ce codari sunt pe acolo 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc si eu ceva codari aiurea , ECU fiind schimbat cine stie ce mai e pe acolo. Cine mi-a setat functiile principale sigur nu a verificat detaliile precum acestea, aveam erori de toate genurile inainte , mi-a facut sa functioneze totul probabil nu s-a gandit la geamuri :) .

 

Nici a-2 -a cheie nu merge sa incui usa decat cu cheia in butuc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot rezolva toate, doar mai trebuie lucrat la ea, vazut ce s-a modificat,  eventual adusa la codarea de fabrica, etc. Se scrie si cheia respectiv, nu-i bai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de ce tot aduce in discutie ECU, chiar daca a fost schimbat, nu are treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ECU - Unii confunda acest acronim si il asigniaza eronat numai calculatorului de motor

ECU uri sunt toate, acest termen reprezentant prescurtarea de la electronic control unit.

Ecu motor,  ecu usi, ecu - centrala electrica....calculator coloana...etc

Sens in care, banuiesc ca Selesan se refera la BCM schimbat nu la ECU motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca ma bag cu meseriasii, dar parca sa zic ca ecu vine de la engine control unit, nu e asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n,

 

Multumesc pentru explicatii , BCM -ul cu care s-a inlocuit vechiul BCM are alarma pe cand masina mea nu are din fabrica( deci mereu eroare la scanare ).

 

Despre el tot vorbeam si il confund cu ECU.

@WooZie Credeam ca ECU controleaza totul si e doar unul :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, WooZie said:

scuze ca ma bag cu meseriasii, dar parca sa zic ca ecu vine de la engine control unit, nu e asa?

Aici se face confuzia.....

Dupa cum am banuit, colegul a schimbat BCM ul, sens in care ramane valabil ce am scris mai sus

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bună seara, am și eu o întrebare, am pus pe golf 5 niște stopuri făcute de mine cu cercuri tip angel eyes, în total sunt 8 cercuri 4 pentru pozitie+plus stop frână și celelalte 4 pentru semnalizari. După montare am sperat sa nu îmi apară eroare de bec ars dar acest lucru s-a intamplat din păcate. Exista vreo metoda de a modifica din vcds valorile de consum al ledurilor? Adică mai exact sa modific parametri consumului de curent ca martorul sa se aprindă doar atunci când chiar nu mai funcționează unul din bec sau led-uri? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la golf 5 nu ai ce modifica in centrala electrica,  ca sa nu iti mai apara erorile respective. Doar sa-i montezi rezistente anulatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.Am o interfață vcds ,când mă conectez cu ea îmi zice comunication error sau modulul nu răspunde.am verificat o pe 2 golf 5 .aceeași problema.ce ar putea fi? Vă mulțumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa se fi dus interfata, respectiv sa nu recunoasca modulul accesat-neinstalat pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!