Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Vag com 311 nu are functia [Long Coding Helper] sau nu am dibuit-o eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu interfata ci modulele de pa masina au aceasta functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: eu as vrea sa-mi schimb calculatorul de confort ( corectati-ma voi daca nu ii zice asa) cu una de 30 byte 3C8 937 049 S. lamuriti-ma daca modificarea asta se poate face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) eu as vrea sa-mi schimb calculatorul de confort ( corectati-ma voi daca nu ii zice asa) cu una de 30 byte 3C8 937 049 S. lamuriti-ma daca modificarea asta se poate face.

Dupa codul ce l-ai pus e vorba de Central Electrics, si e vorba de unul de pe versiunile Highline. Acum depinde ce vrei sa obtii prin schimbarea lui. Masina oricum va avea tot aceleasi dotari pe care le are acum, daca nu mai vrei tu sa ii montezi ceva. In teorie ar trebui sa se potriveasca.

Ce ar sti in plus ar fi functia de cornering pe proiectoarele de ceata, fara ca tu sa ii montezi ceva in plus.

Modificat de preghicialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ce inseamna HighLine?! Nu stiu daca a fost echiparea asta pe Golf5... Spun asta pentru ca, de exemplu, pe GT-ul meu MY2007, nu se poate activa Corneringul si banuiesc ca asta ar fi cauza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cel putin 3 variante de centrala electrica in functie de echiparea masinii: 17 biti, 21 biti si 30. De exemplu centrala pe 21 de biti este specifica "midline": am intalnit-o pe variantele de echipare Trendline, Comfortline etc. Dar in functie de optionalele prezente.

M-am referit la Highline pentru ca asa am gasit pe internet tipul de centrala electrica... asociata cu echiparea Highline.

Modificat de preghicialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai asta-i si dilema mea... Highline nu a existat pe Golf5, variantele de echipare fiind Comfortline, Trendline, Sportline, GT, GTI si R32... Ulterior (2008 parca) au unit GT-ul cu SL si a iesit GTSport-ul...

Deci cu ce-l asociez?! :)

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ajunge o Central Electrics? Costuri

Modificat de dani_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de Centrala Electrica cu 3C este de Vw Passat B6 (sau 3C).

Eu cred ca va fi foarte greu sa o faci sa ii mearga toate functiile pe masina ta! :icon_thumright:

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac mea culpa. Am amestecat doua cuvinte :) si am scos neintelesul "highline" in acest context (eram pe aproape mid, high, etc...). Ca sa fie clar depinde doar de optiunile care s-au pus pe masina, nu are nici o legatura cu nivelul de echipare Highline, care nici nu este pe G5.

Drept urmare am extras astea dint-un label file din vag com:

1K-09.LBL
3C-09.LBL
1K0-937-049.LBL

created by Sebastian Stange (sebastian@ross-tech.com)
requires VAG-COM 405.0 or newer

1K0-937-049 (Basis)
1K0-937-049-A (Medium)
1K0-937-049-B (Highend)
1K0-937-049-C (Highend)
1K0-937-049-F (Medium)
1K0-937-049-G (Highend)
1K0-937-049-H (Medium)
1K0-937-049-J (Highend)
1K0-937-049-K (Medium)
1K0-937-049-L (Highend)
1K0-937-049-M (Medium)
1K0-937-049-N (Highend)
1K0-937-049-P (Basis)
1K0-937-049-S (Medium)
1K0-937-049-T (Highend)
1K0-937-049-AA (Basis)


3C0-937-049 (????)
3C0-937-049-A (???? - Theory: Medium)
3C0-937-049-B (Medium)
3C0-937-049-C (Highend)
3C0-937-049-D (Medium)
3C0-937-049-E (Highend)
3C0-937-049-F (Medium)
3C0-937-049-G (Highend)
3C0-937-049-H (???? - Theory: Medium)
3C0-937-049-J (Highend)
3C0-937-049-K (???? - Theory: Medium)
3C0-937-049-L (Highend)
3C0-937-049-P (???)
3C0-937-049-Q (Highend)
3C0-937-049-R (???)
3C0-937-049-S (Highend)
3C0-937-049-T (???? - Theory: Medium)
3C0-937-049-AA (Highend)
3C0-937-049-AB (???? - Theory: Medium)
3C0-937-049-AC (Highend)
3C0 937 049 AG (Highend)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

La masina din semnatura vreu sa activez DRL'ul (north america) dar nu as vrea pe faza scurta(luminile de intilnire) ci pe faza lunga(asa cum este la golf 6)

intrebarea este: SE POATE ????

Eu am gasit codarea asta pe net si as vrea sa vada daca se poate face asa ceva,sau daca este ceea ce vreu eu?

Modulo 09

Coding 07

Long coding

byte 00

selezionare:

bit 04

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G6 are bec suplimentar in faza lunga pe care e DRL. DRL nortamerica te lasa fara pozitii, Ai centrala pe 30 sau 23 biti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

sincer nu mai retin (eu neavind VAG COM ) ce centrala am dar, am BC+ si mi-am activat coming leaving ,si DRL northamerica dar pe faza de intilnire si nu mi-a placut si am dezactivat-o, mai aveam posibilitatea sa activez DRl'ul pe proiectoare dar mi se pare o "tiganie" . masina este din 06 2008 (banuiesc ca este printre ultimile generati de golf 5 asta insemnind ca are centrala de 30 biti siversiunea de echipare este GT Sport)si cam tot ce am vrut sa imi activez am reusit inafara de DRL pe faza lunga.

este vreo diferenta intre centrala de 23 si 30 dpdv al DRL'ului??

crezi ca se poate face ceva?

Thx !!!! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand inchizi masina tine mai mult apasat pe butonul de inchidere, ai sa vezi ca se pliaza. Functia e codata din fabrica :Driver:

nu merge , daca tii apasat mai mult actioneaza geamurile...

La O2FL merge.

ne poti da o scanare cu vag com de la O2fl la care merge treba cu oglinzile ? sa vad ce modul are si codingul , multumesc anticipat

sau daca are cineva de la un leon la care merge treaba cu oglinzile poate pune o scanare aici ?

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am fost la cineva cu vag-com (iulian cred ca are userul turbocip) si mi-am activat si eu cateva optiuni printre care si coming-home , leaving-home

acum problema e urmatoarea: cand scot cheia din contact , deschid usa si inchid masina, faza scurta se stinge dupa 10 secunde -> deci coming home functioneaza. dar cand deschid masina nu se aprinde nimic.. -> leaving home nu functioneaza

am mai fost la cineva care a mai pus o data vag-com-ul pe masina si a zis ca e probabil nu accepta computerul dar daca accepta unul de ce nu l-ar accepta si pe al doilea?

mentionez ca am centrala pe 17 biti. daca imi puteti da niste solutii aici sau pe pm. multumesc

Modificat de c0a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ al bundy

Ceea ce zici tu ca golful 6 are bec suplimentar nu imi vine a crede !!!!!!

Pun si o poza cu DRL'ul aprins,poate nu imi dau eu seama de becul suplimentar dar.....nici urma de bec suplimentar asa cum zici tu.

crezi ca se poate face ceva referitor la ceea ce am scris mai sus ?????

post-39748-1269175939_thumb.jpg

post-39748-1269175939_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry de greseala, nu are bec suplimentar, dar G6 are alta centrala electrica si alte codari si la g5 din ce stiu eu nu s epoate activa pe lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:la mine a mers sa faca piu doar cand deschid masina.cand inchid,nu.am gresit ceva?ca mai important e sa imi faca la inchidere.brgds
M-am uitat si eu pe codari si sunt corecte. Mai e o masina, tot G5 care face la fel, e a lui @dudu.

S-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Al Bundy

nu merge , daca tii apasat mai mult actioneaza geamurile...

ne poti da o scanare cu vag com de la O2fl la care merge treba cu oglinzile ? sa vad ce modul are si codingul , multumesc anticipat

sau daca are cineva de la un leon la care merge treaba cu oglinzile poate pune o scanare aici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. dl. Al Bundy: revin cu printscreen. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o intrebare- a aparut in maxi dot la convenience meniul ATA confirm si la alegere,on-off.ce reprezinta?multumesc.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa debifarea bit7 s-a rezolvat problema.

post-21162-1269593699_thumb.jpg

Si o poza de pe carte legat de ATA confirm.

post-21162-1269593894_thumb.jpg

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Al Bundy

Address 09: Cent. Elect.

Control Module Part Number: 1K0 937 087

Component and/or Version: BCM PQ35 H 020 0360

46 18 0A B8 F0 41 F1 C0 40 08 00 80 11 00 91 E4 05 71 00 AE 62 6D 85 60 5C 04 40 00 00 00

e centrala de G6 si Superb cu confort incorporat.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!