Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

A reusit sa activeze cineva cornering pe golf 5 can ,? am activat optiunea insa nu pare sa lucreze.

Da, o am eu activata. Am discutat cate ceva despre cornering aici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am centrala pe 30 bytes si am activat optiunea 08 Turn lights via fog lights

insa nu pare sa functioneze.

Modificat de adigolf2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca centrala e pe 30 biti sigur merge.

Ala il folosesti pentru a reinavata cipul din cheie, pentru adaptari se foloseste 13861 pentru adaptari speciale.

am incercat sa pun 13861 si imi da eroarea: controller refused the key, error 35 invalid key :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit corneringul, uitasem sa bifez si bit-ul 2 Internal Turn Light Control Algorithm)

, mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As activa si eu corneringul asta, mai mult de off-ul ca n-am luat faruri adaptive :D e cineva dispus sa imi activeze si mie va rog ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta user-ii al bundy sau turbocip.brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WooZie te astept cu un telefon. Si vedem ce se mai poate activa. Oricum nu lucreaza ca si faruri adaptive: merg pana la 30 km/h si farurile nu lucreaza sub aceasta viteza.

am incercat sa pun 13861 si imi da eroarea: controller refused the key, error 35 invalid key :D

LA LOGIN sau CODING II ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, o sa te sun Al. Nici nu-mi trebuie sa lucreze la viteza, doar asa cand o sucesc prin parcarea blocului sa ma dau vioi :D , apropo, un pret te rog ? bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WooZie te astept cu un telefon. Si vedem ce se mai poate activa. Oricum nu lucreaza ca si faruri adaptive: merg pana la 30 km/h si farurile nu lucreaza sub aceasta viteza.

LA LOGIN sau CODING II ?

Imi apare doar security access si coding 07, conding II nu apare. Am VAG COM 812.4

Modificat de adigolf2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna.nu are nimeni drum prin jud Hunedoara ? sau prin apropiere ? as vrea si eu sa imi activez unele optiuni din vag-com dar nu ma pricep si nu ma bag sa stric ceva :offtopic: .eu nu am nimic activat si am vazut ca is cateva tentante.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi apare doar security access si coding 07, conding II nu apare. Am VAG COM 812.4

Trebuie sa apara 11-login si 16-security acces. Codul il introduci la 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Removing DRL's

[select]

[09 - Cent. Elect.]

[Long Coding - 07]

[Long Coding Helper]

Click on each of the Byte numbers in step 3) and you'll see the selectable options below.

Uncheck the box for "Daytime driving lights (North America)"

Close the Long Coding Helper by clicking the Windows X box on the top right of the screen or clicking the Exit button on the top left of the screen) will send your new Coding value back to the Coding screen.

[Do It!]

Operating Windows and Sunroof with Remote

(Note, the sunroof cannot be opened with the remote)

You need to continuously hold the remote button for the function to operate.

[select]

[46 - Cent. Conv.]

[Long Coding - 07]

[Long Coding Helper]

Click on each of the Byte numbers in step 3) and you'll see the selectable options below.

Uncheck the box for "Comfort function power windows/sunroof via remote control inactive"

Check the box for "Comfort opening power windows via remote control active"

Check the box for "Comfort closing power windows via remote control active"

Check the box for "Closing sunroof via remote control active"

Close the Long Coding Helper by clicking the Windows X box on the top right of the screen or clicking the Exit button on the top left of the screen) will send your new Coding value back to the Coding screen.

[Do It!]

Note: For some reason, VW does not allow the sunroof to be opened using the remote, only closed, despite the presence of a checkbox indication that feature.

Changing honk/flash behavior when alarm is disarmed

[select]

[46 - Cent. Conv.]

[Long Coding - 07]

[Long Coding Helper]

Click on each of the Byte numbers in step 3) and you'll see the selectable options below.

Check or uncheck the box for "Locking Confirmation (Horn) via Remote Control"

Check or uncheck the box for "Locking Confirmation (Blink) via Remote Control"

Check or uncheck the box for "Unlocking Confirmation (Horn) via Remote Control"

Check or uncheck the box for "Unlocking Confirmation (Blink) via Remote Control"

Close the Long Coding Helper by clicking the Windows X box on the top right of the screen or clicking the Exit button on the top left of the screen) will send your new Coding value back to the Coding screen.

[Do It!]

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:la mine a mers sa faca piu doar cand deschid masina.cand inchid,nu.am gresit ceva?ca mai important e sa imi faca la inchidere.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti despre piuitul alarmei oem, nu? Cand descui piuie de 2 ori, da ?

Mai verifica o data, sigur nu ai transferat bine codul.

Probabil ca din neatentie in loc sa bifezi sa piuie cand incui din telecomanda ai bifat sa puie cand incui cu cheia (e o varianta...). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu pe codari si sunt corecte. Mai e o masina, tot G5 care face la fel, e a lui @dudu.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu treaba asta la un Golf, am zis ca nu merge si am renuntat. Dupa ceva timp, pe aceeasi masina, am incercat din nou si a mers. Am presupus ca nu salvasem eu bine codarea :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca eu si dudu avem aceeasi masina-mk V GT-se poate trage o concluzie?daca la alte modele a mers.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.Am un G5 GTI din 2008.Ma intereseaza ca la inchiderea masini din cheia originala sa se rabateze oglinzile automat si invers la deschidere.Precizez ca am functia de rabatare electrica dar manuala din consola oglinzi.Mai am si la cuplare marsarier lasarea oglinzi din dreapta in jos...daca ajuta cu ceva informatia.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand inchizi masina tine mai mult apasat pe butonul de inchidere, ai sa vezi ca se pliaza. Functia e codata din fabrica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge...pt ca exista o codare.... :rolleyes: Ma intereseaza codurile ca sa le pot face sa se plieze din cheia originala la inchidere si invers la deschidere.Dar multumesc pt interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca va merge.cel putin eu nu am reusit in aproape 1 an jumatate...parca la seat leon 1p merge feature-ul.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu dc dar cred ca merge si la G5...haide ti un pic de ajutor cu codurile va rog :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da dar e important si tipul de calculator confort pe care il ai pe masina .. adica e ca pe O2FL inclus sau este separat ca la O2 fara face-lift (chiar si din 2008).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!