Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

M-am gandit sa deschid acest topic pentru a afla toate codarile posibile pentru Golf V si Jetta. Unele dintre ele am observat ca s-au discutat fie in topicul DIY deschidere haion din telecomanda, fie in topicul viteza display cd player, etc. Mai sunt atatea despre care nu s-a discutat in aria Golf V & Jetta si cred k ar fi multi membrii interesati de ele. Haideti sa le adunam pe toate aici.

De exemplu:

Inchidere proiectoare cand dai flash sau faza lunga

CODE

[select]

[09 - Centr. Elect.]

[07 - Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 17: bifati Bit 5 (Front Fog lights deactivated with High Beam)

[Transfer Coding!]

[Do It!]

Modificat de NTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici se gaseste o lista relativ completa cu codarile posibile si imposibile pe G5:

Varianta germana: OpenOBD GER

Varianta germana tradusa cu Google a paginii de mai sus: OpenOBD ENG

Varianta engleza originala (lipsesc unele module fata de cea in germana):OpenOBD Mk5

Ce am testat pe masina personala si sunt ok si safe:

- coming home/leaving home (fara senzor de lumini)

- un fel de roll up windows via remote ( implica activarea a urmatoarelor functii pe 46: Comfort function autom. closing; Comfort opening power windows via remote control active; Comfort closing power windows via remote control active)

- bip la inchidere deschidere ( cu alarma de fabrica)

- dezactivare proiectoare la faza lunga

M-am jucat si cu altele, functioneaza dar nu am nevoie de ele.

Se pot face multe artificii, iarasi sunt unele codari care sunt valabile de la platforma B6, dar in general depinde cu ce e echipata masina.

Modificat de preghicialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acest topic a ramas deschis dintr-un singur motiv si anume ca aceste codari sa se gaseasca intr-un singur loc insa fara alte discutii total neimportante. Altfel aceste proceduri se regasesc in diversele topic-uri deschise in aceasta arie

Ca atare, toate posturile ce nu contin codari sau ceva semnificativ vor fi (au fost) sterse!

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activare Coming Home & Leaving Home

NOTA: NU este necesar ca masina voastra sa aiba faruri automate sau senzor de lumina pt a activa aceste functii!

CODE

[select]

[09 - Cent. Elect.]

[07 - Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 0:

- bifati Bit 5 (Assistance Driving Light - Leaving Home active)

- bifati Bit 7 (Coming-Home active)

[Transfer Coding!]

[Do It!]

Modificare timpilor pt Coming Home & Leaving Home

CODE

[select]

[09 - Cent. Elect.]

[10 - Adaptation]

Channel 01: numarul de secunde care doriti ca coming home sa fie activ - de la 0 pana 120

Channel 02: numarul de secunde care doriti ca leaving home sa fie activ - de la 0 pana 120

[Test]

[save]

[Done, Go Back]

Afisarea vitezei pe ecranul Radio CD.

Daca setezi sa se vada viteza, nu se mai vede titlul melodiei sau postul de radio.

CODE

[select]

[56 - Radio]

[10 - Adaptation]

Channel 02: 0 = dezactivare / 1 = activare (afisarea vitezei in km/h pe display-ul radioului)

[Test]

[save]

[Done, Go Back]

Inchiderea automata a masinii dupa viteza de 15km/h

CODE

[select]

[46 - Cent. Conv.]

[10 - Adaptation]

Channel 03: Auto Lock after 15km/h (1 = Activate / 2 = Deactivate)

[Test]

[save]

[Done, Go Back]

Deschiderea automata a masinii dupa scoaterea cheii din contact

CODE

[select]

[46 - Cent. Conv.]

[10 - Adaptation]

Channel 04: Auto Unlock after removing the key (1 = Activate / 2 = Deactivate)

[Test]

[save]

[Done, Go Back]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptarile facute cu VAG-COM-ul pentru Deschiderea directa a haionului:

46 - Central Convenience

CODING

LONG CODDING HELPER

Byte 2 Bit 3 se bifeaza

TRANSFER CODDING!

DO IT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

M-ar interesa daca se poate face codare ca si golful v sa faca testul de bord ca la audi A5 cand pui contactul. sau daca as putea face sa apara mai multe functii in meniul ascuns la bc +

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

Ce NU ? adica nu se poate face nici una nici alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica nu, nu se poate face. Ca sa fie clar cam astea sunt modificarile care se pot face pe Instrument Cluster:

Activare/dezactivare extraoptiuni si echipament special (sunt disponibile in functie de echiparea masinii,dar poate fi util in cazul in care se folosesc placute de frana fara senzor, sau se doreste dezactivarea indicatorului centura)

[Select]
[17 Instrument Cluster]
[07 Coding]
??xxx
+00 - fara extraoptiuni
+01 - indicator uzura placute de frana
+02 - indicator centura de siguranta
+04 - indicator nivel lichid spalare parbriz
+16 - Sendan (Jetta)
[Transfer coding]
[Do it!]

Setari specifice in functie de tare ( unitati de masura) - poate fi util in cazul vehiculelor aduse in UK sau US care au unitatile de masura imperiale

[Select]
[17 Instrument Cluster]
[07 Coding]
xx? xx: Versiune Tara
Atentie! 0 poate fi vazut ca Germania, dar mai nou este inclusa in optiunea 1.

1 - Europa (EU)
2 - USA (US)
3 - Canada
4 - Marea Britanie (UK)
5 - Japonia(JP)
6 - Arabia Saudita(SA)
7 - Australia (AUS)
[Transfer coding]
[Do it!]

Urmatoarele sunt adaptari. Voi incerca sa descriu fiecare canal ce face. Mi-am luat libertatea de a scoate cateva canale afara care sunt irelevante sau chiar nu se poate face nimic cu ele daca masina este ok.

Toate adaptarile sunt de forma:

[Select]
[17 Instrument Cluster]
[Select]
[10 Adaptation]
Ch. No. XXX [Read]
Old Value Y / New Value Z [Test]
[Save]

Nota: este posibil sa va ceara un cod de login pentru a modifica anumite canale. In cazul acesta selectati intai [Login] si introduceti 13861.

Canalul 002 Service Reminder; pentru a reseta intervalul service se introduce 0. Valoarea 1 seminfica depasirea sau atingerea unui interval de service.

Canalul 003 Corectie a consumului afisat pe BC. Valori intre 85 - 115 (%) Exista si o formula de calcul pentru ajustare. Noua valoare a adaptarii = Vechea valoare a adaptarii * Consumul calculat / Vechiul consum afisat de bc. (Va va da un procentaj care se rotunjeste pana la o valoare intreaga, adaptarea nu se poate face decat in incremente de 1%; Nu se specifica cazul in care masina consuma cu 1 l mai mult sau mai putin decat valoarea afisata pe BC, in cazul acesta procentajul depasind maxim/minim fata de valoarea default care este 100%)

Canalul 004 Selectare limba pentru BC 1 = German; 2 = English; 3 = French; 4 = Italian; 5 = Spanish; 6 = Portuguese; 7 = No Text; 8 = Czech.

Canalul 022 Mod Productie ( va asfisa pe Bc "PRO" este folosit de uzina, functiile respectivului canal nu sunt cunoscute in totalitate)

Canalul 030 Calibrare sonda combustibil: Standard 128 , Valori intre 120 si 136 cu incrementari de 1 Ohm

Canalul 038 Detectie nivel minim ulei 0 - Dezactivat 1 - Activat

Canalul 039 Senzor nivel ulei (valori idem Canal 038)

Canalul 045 Calitate ulei 1= intervale fixe service (fara ulei LongLife) 2= intervale service flexibile (cu ulei LongLife)

Canalul 046 Cantitate consum carburant (doar benzina) : valoarea este un estimativ facut din diversi parametri ai motorului plus kilometraj.

Canalul 047 Cantitatea de funingine (soot) in ulei (disponibil doar la diesel si cu senzor calitate ulei): Valoare afisata este un estimativ si este calculata la ultimii 100 km.

Canalul 048 Valoare stres termal ulei (doar diesel): valoare estimativa a pierderilor proprietatilor de ungere a uleiului in functie de temperatura si ultimii 100 km.

Urmatoarele canale contin setarile intervalului de service : 40, 41, 42, 43, 44, 49. Recomand utilizare functiei [sRI Reset] sub menul [Applications] din meniul de baza VAG Com. Pe platforma lui Mk5, functioneaza fara probleme.

Canalul 040 Km de la ultima revizie (se pot modifica in trepte de 100 km)

Canalul 041 Timp de la ultima revizie (zile)

Canalul 042 Km minimi de la revizie: 150 = 15000 km interfal fix

Canalul 043 Km maximi de la revizie: 300 = 30000km interval flexibil

Canalul 044 Timp maxim de la revizie (zile): 730 - intreval flexibil

Canalul 049 Timp minim de la revizie (zile): 365 - interval fix; 730 - intreval flexibil

Atentie! Notati valorile originale inainte de orice modificare. Codarile, adaptarile incorecte pot genera erori sau pot chiar sa faca anumite optiuni inutilizabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mi explice si mie cineva exact cum fac sa se blocheze usile dupa ce pleaca masina de pe loc.este vorba despre un vw jetta cu computer de bord din acela cu afisajul cel mai mic( pe jumate din spatiul care este alocat display ului).multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face doar cu VAG Com (adica interfata diagnoza) si ti a raspuns NTZ la intrebare mai sus:

Inchiderea automata a masinii dupa viteza de 15km/h

CODE

[select]

[46 - Cent. Conv.]

[10 - Adaptation]

Channel 03: Auto Lock after 15km/h (1 = Activate / 2 = Deactivate)

[Test]

[save]

[Done, Go Back]

Deschiderea automata a masinii dupa scoaterea cheii din contact

CODE

[select]

[46 - Cent. Conv.]

[10 - Adaptation]

Channel 04: Auto Unlock after removing the key (1 = Activate / 2 = Deactivate)

[Test]

[save]

[Done, Go Back]

Incearca sa apelezi la un coleg de forum cu VAG Com din zona ta. Dureaza cateva minute. Poti sa cauti aici un coleg cu interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul acela cu ceasurile din bord, adica Stagingul, merge pe Octavia 2 FL si pe noul superb. Oare G5 nu are aceeasi centrala? si eu caut de ceva timp acea optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setarea nu se face pe centrala ci pe instruments. Si nu, NU are aceeasi centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate activa coming home-ul pe proiectoarele de ceata? (ca la Audi A6) :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate aceasta functie este specifica modulelor Central Electrics de la Audi (si nici aici la toate). Deci din Vag Com nu exista nici o sansa. Eventual o modificare hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva cum pot intra in mod avansat la instrumente, codul default de logare nu merge. Am can-bus pe golf din 2007. Am codul de 7 cifre pe a doua cheie. Cum pot afla restul de cod: data la care a fost activat si numarul importatorului. ( Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vreau sa am acces la adaptarile speciale, sa pot activa luminile in bord, dupa contact, etc. Am incercat codurile: 11463 sau 01283 sau 13861 pentru a activa adaptarile speciale, insa nu le recunoaste. :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am codul de imobilizator pe chei, insa imi trebuie si datele importatorului, data la care a fost introdus. Data cred ca e cea din cartea service, de la prima revizie,teoretic WSC as putea sa il iau de pe stampila lor, insa IMPORTER Number cum il pot afla.

Unlike the factory diagnostic tools, with VAG-COM, the same PIN can be used for a particular car at any time in the future, as long as you keep track of the PIN, along with the Date on which the PIN was GENERATED BY THE DEALER, the dealer's Workshop Code (WSC) and the Importer number.

If you obtain a 7-digit SKC, but the dealer has not provided the WSC, look at the window stickers of vehicles on the dealer's lot. The dealer number will be listed next to the name and address of the dealer. In the US, the dealer number will be a 4 followed by five more digits, for example 401742. To obtain the WSC, delete the 4 and simply use the remaining five digits, 01742 in the above example.

The Importer number should be:

444 for all dealerships in the US

999 for all dealerships in Canada

995 for all dealerships in France

Modificat de adigolf2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reusit sa activeze cineva cornering pe golf 5 can ,? am activat optiunea insa nu pare sa lucreze.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se poate activa cornering. De vina e J519 (CECM).

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se poate activa cornering. De vina e J519 (CECM).

Totusi unii au reusit pe golf 5. :Driver:

Modificat de adigolf2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai central electrics cu long coding pe 30 Bytes atunci e posibil sa mearga. Teoretic poti activa pe proiectoare sau pe faza lunga.

CODE

[select]

[09 - Centr. Elect.]

[07 - Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 23: bifati Bit 2 (Internal Turn Light Control Algorithm)

Bit 3-4 in functie de versiunea de VAG COM va va aparea un drop down list sau va trebui sa programati valoarea manual astfel:

00 Turn lights not active

08 Turn lights via fog lights

10 Turn lights via high beam

18 Turn lights via Xenon shutter

[Transfer Coding!]

[Do It!]

post-2386-1262367087_thumb.jpg

Am uitat sa mentionez: Aceste centrale electrice sunt specifice vehiculelor din gamele superioare de dotari: Highline, Midline dar e posibil sa se afle si pe altele pe care s-au comandat optiuni care implica si centrala respectiva.

Modificat de preghicialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca centrala e pe 30 biti sigur merge.

am codul de imobilizator pe chei, insa imi trebuie si datele importatorului, data la care a fost introdus. Data cred ca e cea din cartea service, de la prima revizie,teoretic WSC as putea sa il iau de pe stampila lor, insa IMPORTER Number cum il pot afla.

Ala il folosesti pentru a reinavata cipul din cheie, pentru adaptari se foloseste 13861 pentru adaptari speciale.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!