Jump to content

2010 Audi A8 - Prezentare / Miami - 01.12.2009 - Premieră mondială


Kostas
 Share

Postare recomandată

aoleo ,deci nu-mi vine sa cred ca i-a trantit ceasul ala mecanic in centru bordului ,ala isi avea locul pe mana soferului ,poate,da nu pe masian asta..in rest ,ce mai ,superba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urmarit in direct aseara lansarea masinii, este ceva de exceptie. Pararea mea este ca este peste multe alte masini din acest segment auto.

Atasez si o mica descriere in limba engleza a masinii. Cea mai noua tehnologie de la Audi o gasim pe aceasta superba limuzina cu aspect sportiv. Enumar cateva din ele... Faruri si stopuri full LED, MMI 3D si touch screen si hotspot wi-fi.

eTeasertext_A8_Miami.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept masina asta de un an de zile, si iata ca in sfarsit a aparut. O masina superba, care la designul exterior, parca si-a pierdut masivitatea A8-ului actual, dar interiorul este absolut superb, elegant si high tech, mai ales schimbatorul de viteze, MMI-ul nou si multe alte chestii reactualizate. Overall (desi se putea mai mult la designul exterior), este o masina superba, o adevarata limuzina, pe care abea astept sa o vad pe viu. :vaidecapulmeu:

Modificat de micnea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesanta linia farurilor si a semnalizarii; parca am vazut ca sunt pozitionate una sub alta - este ceva inovativ. Am vazut ca si interiorul este plin de tehnologie, sincer nu imi place schimbatorul - mi se pare cam mare. In rest o sa citesc cuminte prezentarea pusa de kostas :vaidecapulmeu: si il asteptam live.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere al designului exterior nu ma impresioneaza. Mi se pare un A4 la scara mare. Nu e o revolutie, ci o evolutie, in sensul ca perfectioneaza ce-i mai frumos la A4 si A5. E o masina care e mai degraba impresioneaza seara/noaptea decat ziua datorita blocurilor optice full led.

Singura lor sansa de a soca in sensul bun al cuvantului era sa apara inaintea lui A4.

Nu pot sa zic ca nu-mi place, insa ma asteptam la ceva care sa defineasca designul Audi pe urmatorii 10 ani.

Interiorul mi se pare cel mai reusit, si ma bucur ca au renuntat la rotita aia de MMI care ma calca pe nervi.

Sunt convins ca e plina de alte tehnologii noi care nu sunt la vedere, insa cred ca actualul designer de la Audi e la sfarsit de cariera.

Si la motorizari ma asteptam la ceva revolutionar, dar din nou nu observ decat evolutie ...

Ma gandesc cum va arata noul A6! Ca un A4 mai mare, sau ca un A8 mai mic :icon_thumright: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La exterior nu este un salt imens, nu socheaza ... dar este in stilul pur german al perfectionarii unui lucru cu priza la public, deja existent. Interiorul este o combinatie reusita intre high-tech si clasic, mahonul si ceasul acela analogic din bord ma duc cu gandul la ceva mult mai rafinat gen Rolls, Bentley. Schimbatorul este absolut demential, zici ca e desprins direct dintr-un film sci-fi. per total totusi m-as fi asteptat sa fiu socat de designul exterior, dar eu zic sa nu ne pripim pana nu vedem masina live, e posibil sa arate cu totul altfel. Sa fim seriosi, o fi aratand ea genial cu toate blocurie optice full led dar e un lucru cu care Audi ne-a obisnuit pana acum...

Well-done Audi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul: jos palaria. Exteriorul: asa si asa, cum a zis cineva mai sus, o evolutie. Nu imi place spatele, seamana cu un A4 mai mare. Sincer sa fiu, mai mult imi place spatele de la A8-ul D3. Nu imi plac nici ledurile in faruri. Intradevar ca arata spectaculos, dar parca e putin cam prea mult pentru un A8. As fi pus leduri undeva pe bara fata. Acum seamana ca un halterofil care incearca sa se imbrace in costum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar D3-ul este mai masiv, mai impunator si mai elegant ca design. In cazul noii generatii A8, se putea mult mai mult la designul exterior, si inca trebuie sa ma obisnuiesc cu A8 care e prea... A4-ish ca sa zic asa :(. Dar totusi aceasta masina s-a schimbat in bine prin tehnologie, prin interiorul high tech cu elemente clasice, prin farurile cu LED (care mie mi se par geniale) si toate celelalte inovatii aduse acestei masini, eu zic ca este o masina exceptionala. Eu sunt de parere ca trebuie sa ne placa masina pentru calitatile mentionate mai sus si multe altele, si nu neaparat pentru design, care nu este nici urat, nici frumos.... este normal. Eu unul clar aleg A8 in detrimentul unui S Class, 7 Series sau XJ, dar nu vreau sa fac sa fac versus aici, asa ca ma voi potoli. :D Cel putin acestea sunt parerile mele, si sper ca nu va plictisesc impartasindu-la aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ciao

Vazuta live (Wienna Autoshow), masina arata ca un adevarat Audi, proportiile sant perfecte, nu mai pare asa masiva ca modelul precedent. Singurul lucru pe care l-as schimba ar fi farurile, mi se par un pic prea "inalte", dar pentru asta vom avea A7.

post-5336-1264102063_thumb.jpg

post-5336-1264102074_thumb.jpg

post-5336-1264102088_thumb.jpg

post-5336-1264102102_thumb.jpg

post-5336-1264102119_thumb.jpg

post-5336-1264102133_thumb.jpg

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si anul asta se poarta tot alb :offtopic: Masina e in ton cu moda, culoare alba, s-a renuntat la becuri xenon in favoarea tehnologiei LED.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant schimbatorul de viteze ...comfirma ipoteza ca in interiorul unei astefel de masini te simnti ca intr-un avion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e foarte frumos interiorul.nici exteriorul nu e urit.e ceva nou.si daca nu ma insel e primul a 8 cu semnalizare laterala in oglinzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, Audi a incercat si a reusit sa se desprinda din designul conservator german..incepand cu B8 si continuand cu aceasta opera de arta.

Acest model este speachless...

O am ca si desktop si nu ma satur de privit!

Personal, orice discutie despre interior, este o discutie inutila despre perfectiune.

Cei de la Audi, dupa umila mea presupunere, prin acest model, egaleaza dezideratul suprem S-Klasse.

Mercedes...wacht out!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si anul asta se poarta tot alb :cheers: Masina e in ton cu moda, culoare alba, s-a renuntat la becuri xenon in favoarea tehnologiei LED.

Adica 20 de leduri o sa iti lumineze drumul? :icon_thumright:

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@roby_zet , exact, acele leduri iti vor lumina drumul. Totul sta in puterea ledului si a oglinzii ledurlui care imprastie si amplifica lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate asta e faza scurta..... totusi sunt putin ca sceptic in privinta ledurilor

post-42557-1264148481_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot leduri sunt si acolo.

Presupun ca cine va cumpara masina va avea ca optiune chestia asta. Cum este si la A4 si A3. Poti sa alegi sau nu faruri cu xenon si led sau doar halogen.

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea sincera este ca A6 si A8 pe masura ce apar tot modele noi se apropie unul de altul dar doar la exterior.Imi place foarte tare masina si au introdus din ce am citit si functiile care nu le avea modelul anterior dar care apar la Mercedes S si BMW Seria 7;cum ar fi night vision etc.Si spre deosebire de cei de de la Mercedes si BMW am observat ca Audi a mers tot pe bordul clasic nu pe cel digital.(tot bordul sa fie un singur ecran unde sa apara turometru,vitezometru, etc. ).Singurul lucru care nu mil place la audi a8 este cutia de viteze.Are o forma destul de ciudata ,ma rog cei de la Audi zic ca e futuristica dar mie mie se pare exagerata.In rest tot respectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
da e foarte frumos interiorul.nici exteriorul nu e urit.e ceva nou.si daca nu ma insel e primul a 8 cu semnalizare laterala in oglinzi

Tin sa te contrazic un picut. Actuala generatie Audi A8, dupa faceliftul din 2008 a primit semnalizarea laterala in oglinzi! :D In rest masina e geniala. Designul exterior in schimb, nu ma incanta foarte mult, deoarece asemanarea cu A4 este una prea mare zic eu. Designul actualei generatii fiind mult mai potrivit A8-ului. Si totusi masina imi place foarte mult, si abea astept sa o vad live si sa ma urc in superbul interior.

Modificat de micnea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este super tare , arata bine , vreau sa vad ce motor vor pune pe s8 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi 5.2 FSI dar cu mai multa putere si mai mult cuplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Super tare masina, arata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si-a cumparat un prieten una bucata A8 2010.Destul de interesanta masina :blah:,interiorul este peste D3,zic eu.Sincer led-urile nu ma atrag in nici un fel.

Ceasul ala 'mecanic' de pe bord e copiat dupa Mercedes S Klasse :).

Parerea mai ca la un buget de ~ 100.000,sigur nu mi-as lua A8.

Dar fiecare cu gusturile sale :D

Modificat de DonHacker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!