Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

Da, se pot. Nu e o problema, numai ca la RAR e o problema, dat timpilor de asteptare. Se achita taxele, se face o cerere si e OK, se trece in cartea de identitate. Apoi mai trebuie schimbat la Politie si certif de inmatriculare, cu noile dimensiuni ale anvelopelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot trece fara probleme NUMAI DACA in specificatiile motorului tau sunt trecute anvelope de 17". cel mai simplu afli asta de la rar sau de la un importator (departamentul tehnic)

trebuie sa fi atent si la latimea jantei (J) nu numai la diametru

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pe net vreun document de unde pot afla ce specificatii are motorul meu (AJM) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

bun, scrie cineva concret. Am sunat la rar, am facut programare, mi-a cerut aia aia, m-am dus, am stat X ore, mi-a facut aia aia, am platiti atat..... CEVA CONCRET ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concret:

-programare

-bagi masina in hala

-ti se face un raport (dai si actele in momentul ala)

-verifica inginerul daca dimensiunile pe care vrei tu sunt in brieful lui primit de la PO RO

-daca da, iti da un bon si platesti la casierie

-astepti in incaperea unde este si casieria sa te strige si sa iti dea actele inapoi cu modificarea aferenta trecuta pe carte insotita de stampila si semnatura inginerului

-daca nu se pot trece, te duci unde e si casieria si astepti sa te strige sa iti dea actele inapoi, iar in cazul asta iti da si raportul pe care scrie motivul respingerii.

-avand in vedere ca am fost respins, nu stiu cat costa aceasta operatie

-foarte important, daca masina nu e pe numele tau, actele nu le iei decat cu delegatie/procura

-cu modificarea de pe carte te duci sa iti faci alt talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca daca in specifucatiile tehnice ale masini (cartea tehnica a masinii) sunt prevazute si anvelopele cu care circuli nu este nevoie sa scrii in talon marimea jantelor si cauciucurilor. Eu am, intrebat pe cineva de la RAR si a spus ca numai in cazul in care nu scrie in cartea tehnica a masinii acest lucru atunci trebuie sa te duci sa le omologhezi. Am vazut nenumarate cazuri cand masin a venit din fabrica cu jante pe 17 si in talon scria 15. Eu in talon am 195/65 R15 pe masina am 225/45 R17 iar in cartea masinii se specifica clar ca pentru aceasta serie de caroserie si motor se pot folosi si anvelopele de mai sus. Am intrebat la RAR si au spus ca e OK! Pana acum nu am avut probleme pe tema asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti amendabil. in regulament scrie referitor la retinerea talonului, la art.237 - 1 - i anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute in cartea de identitate a autovehiculului, prezinta taieturi, bla bla ori sunt uzate peste limita legal admisa.

organul nu este interesat de ce ti-a spus verbal ala de la rar. daca poate si are chef, te arde, si chiar daca faci contestatie nu ai cum sa castigi deoarece el a constatat ca ai circulat cu alte anvelope.

pana in decembrie amenda daca nu ai acte este 250.000 in 48h :) dar din decembrie nu mai e rentabil sa nu ai actele la tine. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stimati colegi,

readuc in atentie acest topic din motivul ca nimeni nu a descris aici o procedura de trecere a altor dimensiuni in talon, urmata cu succes si fara pile. Multe discutii, intrebari, pareri, dar putine raspunsuri concrete.

Deci: cum se face ?

Concret: am in talon (si pe masina vara) cauciucuri 205/55 R16 si am roti de iarna 175/80 R14 (pe care vreau sa le inscriu). Este oare aceasta dimensiune in hartoagele lor (ar trebui, caci a fost dimensiune standard la incepulul vietii Golfuletului IV) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! vreau sa va-ntreb ceva.. in momentul asta eu am pe polo'ul meu 185 60 R14. Vreau sa-mi pun 195 65 R15. se potriveste? (eu am trecut in talon la observatii ca anvelope optionale 195 50 R15...) problema mea e daca se potrivesc si nu sunt prea mari :D ... mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTZ eu cred ca se potrivesc .. odata ce e scris in talon probabil au fost si pe masina .. ca altfel nu vad motivu .. eu am pe passat 195/65/r15 , am omologate si pe r16 dar vara pe masina pun 205/45/r17 :D

iar de jante nu stiu daca se leaga cineva .. in special .. probabil doar la ITP ca nu cred ca te opreste un politist sa te intrebe de jante doar daca ii este FOMICA MARE :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi,

readuc in atentie acest topic din motivul ca nimeni nu a descris aici o procedura de trecere a altor dimensiuni in talon, urmata cu succes si fara pile.

Eu asa am primit talonul, cu doua dimensiuni trecute in el. Fara pile. Nici macar nu am stiut ca am asa ceva in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer eu ma mir ca dati atata importanta dimensiunilor inscrise in talon. Pe mine nu m-a intrebat niciodata de dimensiunea rotilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu va mai agitati degeaba si sa nu treceti nimic in talon

Pe mine nu m-a oprit politia pt asa ceva si la rar nici nu au stat sa observe dimensiunea rotilor

Oricum in viitor cred ca o sa se scoata de pe talon dimensiunea rotilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi justifica "interesul" meu pentru trecerea dimensiunilor reale in talon.

Mi se pare o intrare in normalitate. Daca acum legea spune asta, cred ca e bine sa facem asa.

Pe de alta parte am dat o caruta de bani pe masina asta. Si savurez ca atunci cand ma opreste politianul sa nu am probleme. Asta este vara, cand am pe masina rotile din talon.

Si nu am chef ca sa fiu la discretia lui iarna. Da, stiu ce veti spune, ca daca vrea oricum te prinde cu ceva. Hm, dar totusi macar ce depinde de noi sa facem ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in talon am trecute 3 dimensiuni: 195/65 15

205/55 16

si "dotare optionala" 225/45 17

(parca scrie dotare optionala... nu mai am chef sa ma uit in talon)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Anul asta am omologat un A3 2006 si cum ma sfatuit un prieten am pus 500mii in scrumiera. Totul a decurs fulger. Tipul care a luat masina nu a testat nimic la ea ci a ocolit celelalte masini, a scos actele pe geam si un alt tip i-a stampilat tot. Iar cind a ajuns in partea cealalta m-a intrebat ce dimensiuni vreau sa treaca in cartea de identitate, asta dupa ce le-a scris pe cele care se aflau deja pe masina. Oricum n-am trecut altele pt ca e masina prietenei mele si nu prea e cazul, dar partea proasta este ca inainte de asta imi omologasem A4-ul meu si atunci nu am stiut de faza cu 500mii. Si deja am trecut de la 195/65/R15 la 225/55/R17 :)(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca eu am trecut in talon 165/70/14, 185/60/14 si optional 195/50/15 si pe capacul de la rezervor apare si 205/45/16 credeti ca sunt probleme? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ce scrie pe capacul rezervorului nu are nici o relevanta pentru baietii super-exigenti de la politie si RAR. Trebuie sa fie trecute in cartea de identitate si/sau talon ca sa conteze.

Chiar aici e miza problemei: cum sa le trecem in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de intrebarea asta, sa va spun istorioara mea cu Fabia:

Am comandat la inceputul anului Fabia din semnatura, versiunea de echipare Elite, iar in toate optionalele comandate nu a fost vreuna privind rotile, deci au ramas cele stoc. Care roti, cel putin, dupa ultima revizuire a echiparii promotionale de anul trecut, erau anvelope 185/60 R14 si jante de aliaj. La omologarea individuala ( a trebuit sa o fac dat fiind ca era intre primele 10 buc cu motorizarea 1,4 Tdi 80 cp ) cei de la Rar nu s-au obosit sa verifice anvelopele montate pe masina, nu au verificat specificatiile tehnice trimise de dealer, in care la capitolul dimensiuni anvelope admise subliniase la insistenta mea 185/60 R14 - stoc si a 2 dimensiune 195/50 R15.

Cei de la Rar trec in cartea de identitate : 165/70 R14 si 185/55 R15. Si atat.

Cand ne dau cartea ma sesizez si ii spun reprezentantului de dealer-ului de chestiune, dar nu vrea sa discute cu ei rectificarea si basta. Vorbesc cu responsabilul cu logistica de la dealer si tot nimica, ba chiar sustinea ca e corect. In fine dupa ce tot insist sa rezolve probl si dealerul nu intreprinde nimic pe motiv ca masina apartine de Porsche Leasing si ca se rezolve ei, si dupa ce trec luni bune, i-au legatura cu cei de la logistica de la Porsche leasing, dupa parlalmentari inteleg ei chestiunea, fac programare la Rar mergem la verificare/modificare date.

Acolo reprezentanti Rar-ului sustin sus si tare ca nu este greseala lor si ca asa trebuia trecut in carte. Dupa alte explicatii, discutii, parlamentari, etc. solutia acceptata si propusa de ei este: se va face o completare a datelor in carte si trec ca se mai accepta si urmatoarele dim. de anvelope:

185/60 R14, 195/50 R15, 205/45 R16. Contra cost, cheltuiala suportata de Porsche.

Care imi apar si-n noul talon la rubrica observatii, pt ca la rubrica dim anvelope au ramas tot cele vechi.

Tot am fost multumit ca pana la urma apare in talon si dimensiunea corecta, plus extra.

Insa am avut ceva bataie de cap cu treaba asta, din neatentia si nepasarea unora.

Si inca o chestiune, desi off topic, eu am comandat sun set (pt cine nu stie ce semnifica optiunea asta: geamurile spate si luneta in nuanta fumurie) si am vrut sa fie specificata chestiunea asta la rubrica obs. pt a ma scutii de potentiale batai de cap. Insa cei de la Rar nici nu au vrut sa auda, desi le prezentam foaia de comanda si documentatia de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
concret:

-programare

-bagi masina in hala

-ti se face un raport (dai si actele in momentul ala)

-verifica inginerul daca dimensiunile pe care vrei tu sunt in brieful lui primit de la PO RO

-daca da, iti da un bon si platesti la casierie

-astepti in incaperea unde este si casieria sa te strige si sa iti dea actele inapoi cu modificarea aferenta trecuta pe carte insotita de stampila si semnatura inginerului

-daca nu se pot trece, te duci unde e si casieria si astepti sa te strige sa iti dea actele inapoi, iar in cazul asta iti da si raportul pe care scrie motivul respingerii.

-avand in vedere ca am fost respins, nu stiu cat costa aceasta operatie

-foarte important, daca masina nu e pe numele tau, actele nu le iei decat cu delegatie/procura

-cu modificarea de pe carte te duci sa iti faci alt talon

Astia sunt pasii care ne intereseaza pe toti. Am scos pentru a fi mai usor de gasit intre numeroasele probleme expuse aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io i-am facut RAR-ul la Bacau cand am adus-o din germania si uite ca moldovenii mi-au trecut ambele dimensiuni in talon adica 195/65 15 si 205/55 16. Astia de la politia brasov n-au avut decat de copiat... Spor si aveti grija la inmatriculare.

@Aer Curat. Stai linistit ca nici in talonul meu nu scrie nimic, si la mine chiar se vede ca sunt ionizate. Sa comenteze vreun un politist ceva ca-l tarasc in tribunale de nu se vede.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma duc eu la RAR sa imi treaca in cartea masinii 225/40/R18. Va povestesc cum au decurs lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:

Vezi sa nu iti propuna vreo "Omologare Individuala", cum au vrut sa imi faca mie ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!