Jump to content

Boxe Spate GOLF IV


nelro
 Share

Postare recomandată

Salutare lume din nou am nevoie de ajutor....nu stiu ce model de boxe sa aleg pe usile spate la un Golf IV VAriant.

Voi ce ati pus si care suna mai bine.??

Eu oscilez intre JBl si Infinity dar chiar nu stiu ce model sa aleg

Stiu doar dimensiunea 16,5 sper ca asta e buna :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    13

  • Mitzvah

    6

  • Al Bundy

    4

  • Akebono

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

am vazut ceva la un tip pe un golf :sony XS-F1723 ...2 cai super marfa

170 putere maxima...30 nominala

Modificat de highlife_xl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ceva boxe care au separat subwoofer-ul de tweeter. Am avut niste boxe Sony cu doua cai care sunau ca dracu', inaltele nu se auzeau deloc. Abia dupa ce am pus niste macAudio cu sub si tweeter separat pot sa zic ca se aude rezonabil. De la Infinity am auzit ca ar fi bune REF6500CS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ceva boxe care au separat subwoofer-ul de tweeter. Am avut niste boxe Sony cu doua cai care sunau ca dracu', inaltele nu se auzeau deloc. Abia dupa ce am pus niste macAudio cu sub si tweeter separat pot sa zic ca se aude rezonabil. De la Infinity am auzit ca ar fi bune REF6500CS.

<{POST_SNAPBACK}>

Asa ma gandeam si eu separat.....si chiar modelu de la infinity :cheers:

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai am montat pe fata infinity ref 6500cs. Se aud super insa trebuie sa intaresti cumva montajul. Eu am folosit aluband si inele de MDF, poti sa vezi rezultatul in poze la sectiunea fabia. Tweaterele acestor boxe sunt foarte puternice, insa le poti monta pe filtre si in pozitie de -3db. eu le-am pus pe 0 pentru ca le am in fata. Am avut ceva probleme cu panoul usii, dar acum am rezolvat si sunt happy. Ma gandesc ca in spate poti pune si coaxiale sau numai wooferele. Nu cred sa vrei prea multe inalte care sa vina din spate.

O miscare buna, daca nu ai altceva in fata, ar fi sa muti boxele stock din fata in spate si sa pui cs-urile noi in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am montat pana la urma niste ovale pe tablia din spate si am desfiintat boxele din usile spate. pe fatza am boxe stock (din carton ordinar!), tweetere stock, nu am amplif

rezultatul este PESTE ASTEPTARI ! desi ovalele nu pot inlocui tratamentul usilor, amplifuri, etc, reprezinta totusi o solutie EXCEPTIONALA pentru cei care nu vor sa cheltuie f. mult. imbunatatirea basului este dramatica.

boxele in cauza sunt Hertz Dieci dcx 690 (6"x9"), pret 280 lei noi. cel care mi le-a montat si care mi le-a recomandat mi-a spus ca infinity ovale in aceeasi bani suna mai prost la basi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai setat boxele ovale pe spate?

Ai dat mai mult bass pe ele sau le-ai lasat la aceleasi setari ca boxele fatza?

Care este nivelul fader-ului? Este egal fatza-spate?

Ai folie pe geamuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarile tale sunt "confuzante" pentru nivelul meu de cunostinte

-nu am nici o folie pe geamuri

-faderul este la mijloc

-ce inseamna "setat" ? banuiesc care are legatura cu vreun amplificator. eu nu am amplificator. deci ceea ce intra in boxele fatza intra si in cele din spate

basul este reglat la +3 din +9. la mai mult de atat distorsioneaza porcariile de difuri din usa fatza. acesta este si nivelul care mie imi convine cel mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ai raspuns la intrebari. Setat insemna daca ai pus bass mai mult pe boxele spate decat erau pe cele fata, intrucat spuneai ca bass-ul a crescut considerabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, basul a crescut considerabil din cauza boxelor ovale si a calitatii lor.

cand spun "considerabil" fac comparatie cu situatia de dinainte cand aveam doar boxele stock din usi.

aaa, si inca ceva, noile mele boxe ovale sunt tot din ... carton. cica (,) cartonul asta presat reproduce mai bine joasele. recunosc ca nu am termen de comparatie insa basul pe care il reproduc ma unge la suflet.

deci ... aviz amatorilor cautatori de boxe: Hertz Dieci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare. Mi am cumparat doua boxe Pioneer pentru portierele spate dar am inteles ca trebuie si doua inele distantiere in plus, pentru a nu lovi cu geamurile magnetii. Am intrebat intr un magazin si mi au spus ca ma costa 80 lei 2 inele. :screwy: wtf, eu am dat 120 lei pe boxe. Are cineva vre o poza cu ele, cum arata, sau poate sa mi dea cateva indicatii cum sa le confectionez singur??? As fi recunoscator. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Mi am cumparat doua boxe Pioneer pentru portierele spate dar am inteles ca trebuie si doua inele distantiere in plus, pentru a nu lovi cu geamurile magnetii. Am intrebat intr un magazin si mi au spus ca ma costa 80 lei 2 inele. :D wtf, eu am dat 120 lei pe boxe. Are cineva vre o poza cu ele, cum arata, sau poate sa mi dea cateva indicatii cum sa le confectionez singur??? As fi recunoscator. Multumesc mult.

Cam asa am facut eu:

-placa de MDF

-compass

-fierastrau electric

IMG_0052.jpg

_MG_0056.jpg

_MG_0059.jpg

_MG_0062.jpg

_MG_0065.jpg

_MG_0068.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna baieti ! M-am gandit si eu ca ar fi bine sa-mi pun boxe pe spate. As dori niste informatii. In usile din fata am boxele stock, un mp3 Sony Gt300, un amplificator Crunch cu un woofer Magnat X-press. Muzica se aude foarte bine, doar ca pasagerii din spate aud doar bass-ul ceea ce e foarte urat :). M-ar interesa sa-mi recomandati un model bun de boxe,la un pret acceptabil dar sa fie peste cele stock deoarece vreau sa le pun in fata si pe cele stock in spate . Legat d tweetere( cele de pe fata sunt legate cu boxele? au ceva filtru?) Astept raspunsuri ! multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca nu amplifici difuzoarele ar fi bine sa le lasi pe cele OEM in fata incat au o sensibilate mai mare si vor canta mai tare.

Difuzoarele componente (adica tweeter+midbass) au filtru. Ce buget ai alocat pentru un set de difuzoare.

Pentru spate eu iti recomand un set de coaxiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal baieti!

ma poate ajuta cineva//??????am un golf 4 fara boxe pe spate,am skimbat de curand casetofonul,am pus un sony gt 20 de la un prieten,am observat atunci knd l-am scos pe cel veki k am 2 mufe,gandesc eu k una ptr cele din fata si una ptr cele din spate.intrebarea mea este:poate sa fie firul ptr spate tras pana la un anumit loc???mentionez k exista si 2 twitere pe fata!multumesc anticipat!

Modificat de forceturbo
Respecta regulile limbii romane!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare!

Eu detin un golf 4 si am toate boxele fata/spate (inclusiv tweeterele) stock. Singura problema o am cu tweeterele de pe spate...as vrea sa le inlocuiesc. Imi puteti spune si mie ce putere au boxele stock si daca pot sa pun orice fel de cd-player indiferent de puterea lor ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui, dar trebuie doar sa ai grija. Daca iti cumperi un aparat prea puternic, si il dai tare...o sa iti strice difuzoarele. Daca le inlocuiesti, boxele trebuie sa fie mai puternice decat puterea de amplificare a cd-ului. Trebuie sa ai aceeasi impedanta la boxe ca la CD.... in general 4ohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele stock au in jur de 22w reali.In general,sa nu pui un player care scoate mai mult de 4x50w.Pe spate iti poti pune tweetere de pe fata,dar nu se potrivesc si trebuie adaptate,decupat un pic din locas,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zebrocksky, este posibil sa se potriveasca tweeter-ele de pe fata. Nu mai tii minte ca eu mi-am pus pe spate tweeter-e de pe fata si s-au potrivit perfect ? :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coreeeeect,Deadly! :icon_thumleft:

@Cosmin,eu am incurcat treburile din cauza ca am avut tweeterele de pe un Passat si pe fata le are mai mari.

Silly me :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam si eu sa pun pe spate boxele OEM pe care le-am scos de pe fata. Stie cineva daca astea OEM vin cu filtre sau nu? Cand mi le-au dat baietii jos nu am intrebat si mi-e lene sa dau fata de usa jos sa sap dupa ele.

A incercat cineva sa le puna niste filtre Aftermarket?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara filtre. Doar cele de inalte au un mic condensator pt frecvente inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are rost sa pui filtre, pe cele OEM. Se aud destul de bine si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci eu nu inteleg cum au fost legate si cum ar trebui sa le leg. De la HU imi vin 2 fire/sistem (woofer+tweeter). Cum despart cele 2 fire in 4. Pur si simplu le leg toate impreuna (separate - si + bineinteles)? Ma gandeam ca e mai logic sa treaca printr-un filtru.

Daca totusi pun filtru nu ar trebui sa se auda mai curat? Ma gandesc ca pentru tweeter e mai ok daca nu intra si frecvente joase pe el si viceversa pt. bass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!