Jump to content

Munte Romania


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Salut. Adresez o rugaminte cunoscatorilor....am tot vizitat Valea Prahovei, totusi, sunt sigur ca mai sunt locuri mai putin cunoscute care merita vizitate (sunt dispus sa ajung si in jud. Sibiu), si as vrea o recomandare de loc linistit cu multi brazi, cazare ok (nu conteaza pretul, ci doar privelistea si aerul curat)...Stiu ca sunt cam vag...dar...ati prins ideea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe net Pastravaria Albota :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, c_A_b said:

Salut. Adresez o rugaminte cunoscatorilor....am tot vizitat Valea Prahovei, totusi, sunt sigur ca mai sunt locuri mai putin cunoscute care merita vizitate (sunt dispus sa ajung si in jud. Sibiu), si as vrea o recomandare de loc linistit cu multi brazi, cazare ok (nu conteaza pretul, ci doar privelistea si aerul curat)...Stiu ca sunt cam vag...dar...ati prins ideea...

Cauta "Cetatea Carului" - este in Fundata si Nobilis este in Pestera, sau Samedru - este in Magura

Nu poti sa bati privelistea oferita de oricare dintre astea 3 locatii. La primele 2 ajungi pe asfalt, a 3-a este pe drum de pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti urca pana la Paltinis...Rau Sadului

 

Modificat de PauLLB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

36 minutes ago, 75NOR said:

Cauta "Cetatea Carului" - este in Fundata si Nobilis este in Pestera, sau Samedru - este in Magura

Nu poti sa bati privelistea oferita de oricare dintre astea 3 locatii. La primele 2 ajungi pe asfalt, a 3-a este pe drum de pamant.

Mulțumesc, arată extraordinar! Avem o țară tare frumoasă! Și eu care voiam să plec în afară... 

#PauLLB

Zona e super! Aveți vreo recomandare cât privește cazarea? Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c_A_b: daca mergi in zona Sibiu, Paltinis, iti recomand cazare la Cisnadioara, la SubCetate. Google it. Se ajunge usor, prin Dumbrava si e un bun punct e plecare catre Paltinis sau catre Marginimea Sibiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pensiuni sunt la tot pasul...despre calitatea serviciilor nu ma pot pronunta...eu fiind din sibiu nu am avut nevoie de cazare

oricum concurenta fiind mare cred ca(sigur) o sa gasesti ceva super ok

 

...si ceva mai de sezon...Ocna Sibiului (lacuri cu apa sarata, namol...etc...) Practic pe o raza de 50km ai munte, 'mare', rustic, modern, concerte, festivaluri...aproape tot ce vrei...iti recomand si Muzeul Astra(muzeul satului)unde poti sa si mananci foarte bine la hanul din Tulghes

 

@ 75NOR- :) cunosti bine zona

 

 

Modificat de PauLLB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PauLLB: pai...imi plac sa "invart roata" si avem o tara tare frumoasa :) 

Recomand si barajul de la Gura Raului, un loc de o liniste aparte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, va propun un traseu de o zi cu plecare din Bucuresti. Am mai fost pe aici insa nu am explorat asa de mult.

Bucuresti-Ploiesti- Valea Doftanei-Traisteni cu intoarcere pe la Secaria- Comarnic-DN1, peisajele sunt wow, si am cules si niste ciuperci, un hobby de-al meu.Ca distanta fata de Buc este cam la 1 ora jumate, eu unul nu servesc Valea Prahovei, iar de Cheia m-am cam saturat, voiam sa merg la Zarnesti insa e spart rau drumul, e o alternativa buna. Eu am reusit sa trec fara nici o paguba/groapa luata la mers normal si atent, drumul nu este perfect, insa este practicabil= asfalt pe toata portiunea.

 

Link cu traseul <<<click aici>>>

 

O poza mai nostalgica, cu actuala vs fosta, in acelasi loc:

 

 

20160416103149.thumb.jpg.f046b5a51f51450e7038606c1f928e0c.jpg

image2 (1).jpg

image1 (2).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vin cu o propunere de iesit la munte pe 2 zile (cazare intermediara 1 noapte). Din Bucuresti pana acolo faceti putin peste 3 ore.

 

Traseul este Bucuresti (in cazul meu)- Ploiesti- Valea Prahovei (daca este aglomerat o luati pe Cheia)- Sf Gheorghe- Tusnad. 

 

Ce puteti face in Tusnad:

- Tusnad Welness Spa- un loc foarte cochet si cu diverse activitati (piscina apa rece/calda/sarata/ vreo 4 saune/ masaj/ sala de fitness/ piscina exterioara inconjurata de munte/brazi).

- lacul Sfanta Ana- il vizitez anual, poate de mai multe ori pe an, anul acesta saptamana asta au terminat de peticit drumul ce leaga Bixad de Sfanta Ana, nu mai sunt cratere/gropi si se merge bine cu 30-40km/h - deci este un moment oportun de mers, pt ca aceasta carpeala va tine exact cateva luni, pana sar plombele.


Cum sunt foarte familiarizat  cu zona, ca merg des la spa/tusnad puteti sa va cazati la Hanul Secuilor sau la Hotel Ritz (conditii foarte ok, curatenie maxima, preturi mici) sau daca vreti 4 stele, la Ozon.

Mancare buna gasiti la Hanul Secuilor, diverse preparate, sau la Pizzeria Apor - bere buna, mancare buna, preturi omenesti.


Atentie la ursi, ca sunt multi, si vin si prin oras, seara.

 

 

 

image2 (2).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Seara bună, dacă mai există iubitori de munte la pas îndrăgostiți de Făgăraș, poate știe cineva cum mai este drumul forestier dintre Slatina (Nucșoara) și Stâna lui Brunei pentru a urca pe Moldoveanu prin Valea Rea...mașina mea are gardă joasă și nu aș vrea să apelez la colegi să mă scoată de pe acolo...eventual la primăvară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit in urma cu vreo cateva saptamani un articol care zicea ca au inceput sa dea amenzi prin Fagaras pentru intrarea cu masina pe drumurile forestiere. Era dat cazul unora care si'au luat amenda pe baza unui indicator de acces interzis pozitionat prin copaci. Asa ca grija mare :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Azi am făcut o ieșire frumoasă la munte, în zona Cheia. Primul din convoiul de 2, @deenman. Drumul e bunișor, ar putea fi mai bine. Nu e chiar un vis pe serpentine. Zona însă foarte frumoasă și tinta noastra mai departe de șosea :)

 

20170924_111806.jpg

20170924_113455.jpg

20170924_094049.jpg

20170924_100635.jpg

20170924_135300.jpg

O zi superba, companie foarte plăcută și o pizza neașteptat de buna in Văleni :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)  A fost o zi faina, mi-a placut mult, am atins toate obiectivele si toate grupele majore de ciuperci.

 

 

21994315_1894502280565910_4622757139836466503_o.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,daca aveti cumva ameteli, stari de rau, auziti voci, sa stiti ca o sa ne fie dor de voi...o sa va ducem lipsa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.
As vrea sa merg in perioada 23-25.10 la Poiana Brasov, dupa care sa o luam in 25 inspre Constanta pe la Vulcanii Noroiosi (dar asta e alta poveste).
Daca poate cineva sa imi recomande un hotel civilizat, curat, unde micul dejun sa fie bun de sa te lingi pe degete, i-as fi recunoscator.
Pana acum am vazut pe Booking Hotelul Poiana Ursului, am cerut o oferta si de la Pension PantheonAlpin si de la Rina Vista (aici a stat nevasta-mea in urma cu vreo 4 ani la un congres medical si cica a fost foarte incantata). Daca hotelul are si spa unde se poate face masaj, cu atat mai bine :)
Nu e absolut necesar sa fie in Poiana, poate fi si in Brasov, insa as prefera Poiana tocmai fiindca e extra-sezon si presupun ca e mai liniste.
Multam pentru pareri/sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă la Escalade, are piscina, masaj, saună, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu dai gres daca mergi la Alpin. Au centru SPA, deci daca ai un pret bun merita sa mergi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de sugestii :) am gasit o oferta destul de buna la Alpin: 3 nopti la 200 euro. Mai primisem de la Poiana Ursului cu 60 Euro/noapte garsoniera pentru 2 persoane, insa acolo am mai stat. A fost fain, mancarea foarte buna, insa am zis ca vreau sa vad cum e la Alpin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva vreo recomandare pentru o locatie misto de prin Apuseni / Arieseni pentru un Revelion ? Nu am fost niciodata in Apuseni si as vrea sa merg la munte 1 saptamana de pe 28 Dec gen si mi-ar prinde bine niste recomandari daca aveti. Neaparat locatie trebuie sa aiba restaurant propriu si conditii ok de mers si cu copii, nu ma duc sa umblu dupa mancare prin alte locuri. As prefera foarte mult o pensiune cu mancaruri traditionale/ferma si program aferent, daca exista asa ceva..ar fi super.

Merci :)

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu iti raspunde nimeni pe aici, incearca sa cauti pe turistinfo.ro. Au o baza de date de pensiuni mult mai mare decat booking.com sau alte site'uri echivalente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!